Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By citastak
#699591 καμία ιδέα για καλοκαιρινό μπουφαν με προστασίες;
έχω ένα dainese από το 2010... εχει αλλάξει χρώμα αλλά φοριέται, απλά το βαρέθηκα.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#699610 Είμαι κ εγώ σε φάση αλλαγής, μου τράβηξε το ενδιαφέρον αυτό

https://www.skroutz.gr/c/1206/mpoufan-m ... it+eclipse

Καλές εντυπώσεις από την εταιρία μετά τα καλοκαιρινά μποτάκια που πήρα
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#699619 Η revit (oλλανδική) ειναι και γαμώ τις εταιρίες, τα περισσότερα που εχω ειναι απο δαύτην.
Εχω μια επιφύλαξη όμως, μήπως εχει ρίξει την ποιότητα σε σχέση με παλιά, γιατί τα χειμερινά γάντια που πήρα, τα εστειλα 2 φορές πισω για αλλαγή λόγω πλημμελούς ποιοτικού ελέγχου.

Επισης εχει φοβερά τζιν, με το πατενταρισμένο συστημα προστασίας
Άβαταρ μέλους
By Morx
#699663 Σε καλοκαιρινο θα πηγαινα για δερμα.

Τα μυγακια καθαριζονται ευκολοτερα.
Το νοιωθεις πιο στρωτο επανω σου, φορωντας ενα κοντομανικο απο κατω.
Σε μεγαλες ταχυτητες ειναι πιο "σταθερο" στο σωμα χωρις να "πεταριζει".
Πιο ανθεκτικο σε πτωσεις και γενικα θα ζησει περισσοτερα χρονια.


Για σοβαρο χειμερινο ναι, στα συνθετικα βρισκεις τις καλυτερες επιλογες.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#699691 Ενα απο τα βασικά πλεονεκτηματα των συνθετικών υλικών (κορντούρες κλπ) ειναι τα δροσερα καλοκαιρινα μπουφάν.
Αν θελεις να τοφορας και στην πολη, ξεχνας το δέρμα (και ολα τα πλεονεκτήματα του)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#699701 Δέρμα καλοκαιρινό θεωρώ πως μπει να είναι σχεδόν το ίδιο δροσερό, αν έχει αρκετές τρύπες.
Εμένα αύριο που με χαλάει το καλοκαίρι στην Ελλάδα και τον ήλιο είναι η προστασία της πλάτης, εκεί ρίχνω όλο τον ιδρώτα.
Dianese είναι τα δικά μου όλα.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#699704 Το δικό μου νομίζω σε ελληνικό καλοκαίρι δε θα παλεύεται, εκεί θες κάτι φουλ αεριζόμενο. Καμιά φορά αν τύχει και μπλοκάρω μέσα σε κίνηση στην πόλη με ζέστη, γίνομαι παπι :s_hang
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#699713 Στο ελληνικό καλοκαίρι ο,τι και να φοράς βράζεις, ειδικά στην πολη μέσα.

Revit Airwave έχω κι εγώ και παρόλο που είναι γκρί ανοιχτό, στα φανάρια υποφέρω όπως και κάτω από 40 χαω.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#699732 Το καλοκαίρι , όπως ξέρουμε όλοι , βράζουμε μέσα στην πόλη ,είναι πρόβλημα και υπάρχουν οι εξής επιλογές

Α) να κυκλοφορήσεις χωρίς προστασία ,το οποίο μπορεί να το κάνει κάποιος μια στο τόσο αλλά γενικά απορρίπτεται

Β) το μπουφανακι ( για μπουφανατες καταστάσεις :metalo: ) με το οποίο βραζεις όταν δεν έχεις flow αλλά έχεις προστασία ( έχω ένα nordcode eolos με ce level 2 πλάτης)

Γ) τον τύπο που είδα πέρυσι σε ένα mt09 πάνω με θώρακα enduro + επιαγκωνιδες :metalo: :lol:

Επίσης ,για τις πολύ ζεστές μέρες , ίσως η πρόταση του Ryan F9 για ελαφρύ mesh τύπου Icon Field Armor
να είναι η χρήση τομή με την παραδοχή βέβαια ότι μειώνεις την προστασία στα απολύτως στοιχειώδη

https://www.revzilla.com/motorcycle/ico ... sion-shirt
Άβαταρ μέλους
By Morx
#699874 Προσωπικα αποφευγω να στεκομαι αρκετα ακινητος εντος πολης εαν φοραω το μπουφαν και σακιδιο πλατης.
Σταματαω και το βγαζω ΜΕ ΤΗ ΜΙΑ.
Μπλα μπλα, χαχα-χουχου, κωλοβαρεμα, αργοπορια, συννενοηση μπουζουκι και καθυστερησεις, τις αποφευγω.
Ακομα και στα φαναρια, εαν δω οτι με πιανει κοκκινο, κοβω απο πολυ πιο πριν ωστε να μην σταματησω αρκετα ή και καθολου.
Εαν εχει σκια, σταματαω πολυ νωριτερα στη σκια.
Εαν εχει αστικο, δεν πλησιαζω για κανενα πουστη λογο.
Εαν εχει προπορευομενο αστικο, ξανα το ιδιο

κλπ κλπ

Λυσεις υπαρχουν.
Βεβαια εχω παρει ριζικες αποφασεις με 1η και καλυτερη πως ποτε μου καμια μηχανη δεν θα γινει εργαλειο καφετεριας.
Φοραω μπουφαν, μποτακια γαντακια και βουρ εξω απο την πολη να το χαρω.
Εαν προκειται να κυκλοφορησω εντος, θα ειμαι μονο με το σκουτερ, δεν περιφερομαι σαν την αδικη καταρα στον καυσωνα, απο το Α στο Β με συνοπτικες διαδικασιες.
Οσο για τον ιδρωτα, ΟΚ ειναι προβλημα... για μενα ειναι μεγαλυτερο που θα πρεπει να μπαινουν 3 μπλουζες τη μερα στα απλυτα... μαζευεται πολυ πραμα τελος της εβδομαδας! :lol:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#699902 Ναι, οκ, κι εγώ οταν βγαίνω για βόλτα κάνω όλες τις κανονισιές που λες, απλά κάποιοι την χρησιμοποιούμε και για commuting, οποτε προφανως δεν γίνονται αυτά που περιγράφεις. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By citastak
#700211 Εγώ πάλι, σπάνια μπαίνω πόλη με τη μηχανή. την έχω μόνο για βόλτες.
Το δέρμα ίσως μου κάνει σα λύση, αλλά φοβάμαι ότι θα βράσω. Με τα συνθετικά υλικά δεν είχα θέμα ποτέ και οι προστασίες της Dainese μου έδιναν αίσθηση ασφάλειας.
Ίσως πάω να χαζέψω μερικά όταν ανοίξουν τα μαγαζιά.
Θα επανέλθω