Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By bebes
#701458
bebes έγραψε:Οπως έγραψα και σε άλλο τοπικό, μου ηρθε το ΒΤ απο Κινα.
Αντί όμως για το σετ δυο τεμαχίων, ήρθε ένα μόνο του.
Εστειλα παράπονο στη Wish, μου έβαλαν πίσω τα λεφτα στον λογαριασμό και μου έμεινε το ΒΤ :)

Το θέμα τωρα είναι, αν μπορώ να πάρω άλλο ενα απο Ελλάδα και να επικοινωνούν.
Πως μπορώ να το κοιτάξω αυτό;
Μπορούν δυο ΒΤ διαφορετικής εταιρίας να επικοινωνήσουν μεταξύ τους;

Αλλιώς να πάρω ενα ζευγάρι έτοιμα σεταρισμένα

αυτό ήρθε
Εικόνα
και αυτό έπρεπε να έρθει
Εικόνα

παρήγγειλα άλλο ενα ιδιο ΒΤ, αλλά δεν μπόρεσα να τα σετάρω να επικοινωνουν μεταξύ τους.
Το καθε ενα επικοινωνει με ενα τηλεφωνο, κλησεις κλπ κανονικά, καλη ποιότητα ηχου (βεβαια η δοκιμη εγινε στο σπίτι και οχι πανω στη μηχανη με φασαρια).
Οι οδηγίες χρήσης που εχει ειναι μονο για να επικοινωνει με το τηλέφωνο.
Βρήκα κάποια βιντεάκια στο ΥΤ με οδηγίες για ζεύγος, αλλά υποπτεύομαι οτι εχουν διαφορετικό λογισμικο γιατια αντί να συντονιστουν μεταξύ τους, παίζει το...ραδιόφωνο.

Αν εχει κάποιος κάποια ιδέα, ειναι ευπρόσδεκτη.
Αν δεν μπορεσω να τα σετάρω θα τα βάλω σε ενα σπαστό κρανος που εχω για μεσα στην πολη.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#701473 Δε νομίζω ότι θα μπορέσεις να τα σετάρεις...

Σου είχα πει ότι ήταν λάθος αγορά, και να έπαιρνες απ' αυτά που είχαμε πει...
Άβαταρ μέλους
By bebes
#701479
MIXOStsi έγραψε:Δε νομίζω ότι θα μπορέσεις να τα σετάρεις...

Σου είχα πει ότι ήταν λάθος αγορά, και να έπαιρνες απ' αυτά που είχαμε πει...

μάλλον εχεις δίκιο :sorry:
Δεν εχουν "intercom", ειναι μονο ΒΤ για επικοινωνια με το τηλέφωνο.
Το ενα ειναι δωρεαν θα το κρατησω, το άλλο αν δεν το χρειαζεται καποιος απο την οικογενεια ή τους φίλους θα το πουλησω οσο το πηρα, με 25€ πιστευω θα φυγει.

Αν ειναι να παρω ενδοεπικοινωνια δεν θα πειραματιστω περαιτερω, θα παρω απο ειδικό καταστημα να μου το σεταρουν και να μπορω να ρωταω και 5 πραγματα.
Ειδα οτι τα επωνυμα εχουν και εφαρμογή, οποτε φορτωνεις playlists και οτι αλλο θελεις και τα ρυθμίζεις απο το κινητο.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#701483 Αν συνδέεται με το κινητό τι εφαρμογή για playlist λες? :lol:
Σιγά το σετάρισμα που θέλουν, γεμάτο το youtube είναι...
Άβαταρ μέλους
By Morx
#701486 Βρε παρε κατι επωνυμο, μια φορα θα το πληρωσεις και θα το κρατησεις πιθανον για το υπολοιπο της μοτοσυκλετιστικης σου ζωης...!!
Άβαταρ μέλους
By Govus
#702703 Απ' ό,τι φαίνεται, τα πολλά "κρύα" πέρασαν, όμως τα ηρωικά χειμερινά μου γάντια Tucano Urbano, που δεν θυμάμαι καν πότε τ' αγόρασα, άρχισαν πλέον να τρυπάνε :ninja: ...
'Εχουν εκπτώσεις τα καταστήματα λόγω τέλους εποχής όπως βλέπω. Έχετε τίποτα δοκιμασμένο υπ' όψιν σας; Τα προορίζω για αστική χρήση, σε κρύα και βροχές.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#702707
Govus έγραψε:Απ' ό,τι φαίνεται, τα πολλά "κρύα" πέρασαν, όμως τα ηρωικά χειμερινά μου γάντια Tucano Urbano, που δεν θυμάμαι καν πότε τ' αγόρασα, άρχισαν πλέον να τρυπάνε :ninja: ...
'Εχουν εκπτώσεις τα καταστήματα λόγω τέλους εποχής όπως βλέπω. Έχετε τίποτα δοκιμασμένο υπ' όψιν σας; Τα προορίζω για αστική χρήση, σε κρύα και βροχές.

https://www.skroutz.gr/c/1203/gantia-mh ... rocha.html

Για ριξε μια ματια...τα Nordcap τα προτιμουν πολλοι ως VFM

Θα σου προτεινα τα δικα μου αλλα ειναι DAINESE και ειναι κοντα στο 100ρικο, αλλα μαλλον δεν θες :lol: Εχω και Alpinestars λιγο πιο φτηνα για λιγοτερο κρυο αλλα δεν ειναι αδιαβροχα
Άβαταρ μέλους
By Morx
#702709
Govus έγραψε:Απ' ό,τι φαίνεται, τα πολλά "κρύα" πέρασαν, όμως τα ηρωικά χειμερινά μου γάντια Tucano Urbano, που δεν θυμάμαι καν πότε τ' αγόρασα, άρχισαν πλέον να τρυπάνε :ninja: ...
'Εχουν εκπτώσεις τα καταστήματα λόγω τέλους εποχής όπως βλέπω. Έχετε τίποτα δοκιμασμένο υπ' όψιν σας; Τα προορίζω για αστική χρήση, σε κρύα και βροχές.


Τι μηχανακι/μηχανη οδηγας;
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#702717
Govus έγραψε:Απ' ό,τι φαίνεται, τα πολλά "κρύα" πέρασαν, όμως τα ηρωικά χειμερινά μου γάντια Tucano Urbano, που δεν θυμάμαι καν πότε τ' αγόρασα, άρχισαν πλέον να τρυπάνε :ninja: ...
'Εχουν εκπτώσεις τα καταστήματα λόγω τέλους εποχής όπως βλέπω. Έχετε τίποτα δοκιμασμένο υπ' όψιν σας; Τα προορίζω για αστική χρήση, σε κρύα και βροχές.


Εικόνα

https://www.motomarket-shop.gr/en/for-r ... oves-black

Τα έχω από φθινόπωρο 2019 , δεν τα έχω φορέσει πολλές φορές.
Όσες φορές τα φόρεσα , γύρω +5 ,+ 10 βαθμούς ήταν καλά , ζεστά, έχουν στοιχειώδη προστασία.Το waterproof δεν δοκιμάστηκε.

Πλέον,τα επόμενα θα έχουν και προστασία καρπού , βλέπω κάποια Five ως vfm και Icon/Revit σαν τοπ προτάσεις
Άβαταρ μέλους
By bebes
#702816 Το γάντι ίσως είναι το πιο κρίσιμο μέρος εξοπλισμού που πρέπει να το πάρεις με δοκιμη.

Ειχα στο σκούτερ κατι γαντια της spidi, neopren εξωτερικα και δερμα στην παλάμη.
Ηταν πολύ μαλακά, καλα για το κρυο και λιγη βροχή στην πόλη, αλλά μου τα εχασε ο γιος στα τελευταία χιονια :rant:

Πηρα σαν φτηνη επιλογη τα nordkapp που φαίνονται στο παραπανω ποστ, είναι ακλα για το κρυο αλλα δεν τα δοκιμασα σε βροχή.

Εψαχνα κάποιο ελαφρυ, εύκολο στο βαλε βγάλε γάντι για να το φοράω κάθε μερα και πήρα τελικα αυτα.
https://www.motodirect.gr/el-gr/product ... rg=3170170
Εύκολα, μαλακά, αλλά καθαρά καλοκαιρινά.

Δοκίμασα Dainese, AGV, alpinstars, αυτά που ηταν κάπως ενισχυμένα και καλά, μου ήταν πολύ δύσκολα στο βάλε βγάλε.
Επίσης, αλλού έμπαινα σε L, XL ή 2XL.

Οπότε πάρε σβάρνα τα μαγαζιά και δοκίμαζε...
Επίσης, μεγάλη σημασία εχει το αν εχεις προστατευτικές χούφτες στο μηχανάκι σου
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#702818
bebes έγραψε:Το γάντι ίσως είναι το πιο κρίσιμο μέρος εξοπλισμού που πρέπει να το πάρεις με δοκιμη.


Πρώτη φορά που το ακούμε αυτό για εξοπλισμό μηχανής... :lol:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#702822
MIXOStsi έγραψε:
bebes έγραψε:Το γάντι ίσως είναι το πιο κρίσιμο μέρος εξοπλισμού που πρέπει να το πάρεις με δοκιμη.


Πρώτη φορά που το ακούμε αυτό για εξοπλισμό μηχανής... :lol:

Θέλω να πω οτι μπουφαν, κρανος, παντελονι, μπορείς να το αγορασεις "εξ αποστάσεως".

Γάντια και μπότες οχι
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#702828
bebes έγραψε:
MIXOStsi έγραψε:
bebes έγραψε:Το γάντι ίσως είναι το πιο κρίσιμο μέρος εξοπλισμού που πρέπει να το πάρεις με δοκιμη.


Πρώτη φορά που το ακούμε αυτό για εξοπλισμό μηχανής... :lol:

Θέλω να πω οτι μπουφαν, κρανος, παντελονι, μπορείς να το αγορασεις "εξ αποστάσεως".

Γάντια και μπότες οχι

Τιποτα μοτοσυκλετιστικο δεν αγοραζεται απο αποσταση. Ολα πρεπει να δοκιμαστουν, να μην ενοχλουν , να ταιριαζουν στο σωμα μας. Το χειμερινο μου μπουφαν ειναι 52 νουμερο, L δηλαδη και θα μου εκανε και 54, ενω το καλοκαιρινο Μ. Γαντια εχω και L και XL. Μποτες, αναλογα την εταιρια απο 44 μεχρι 45,5
Άβαταρ μέλους
By Govus
#702835 Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις :) !
Αυτή η ιστορία με τα click away κλπ., κάνει λίγο δύσκολη τη διαδικασία, οπότε πρώτα πρέπει να βρω δυο-τρία γάντια στα σάιτ και μετά να πάω για δοκιμή...

(ευτυχώς τουλάχιστον το motomarket και το stelpet είναι σχεδόν κυριολεκτικά δίπλα στο σπίτι μου)
Άβαταρ μέλους
By Govus
#703260 Ήμουν ανάμεσα στα Nordcode Voras και τα Five Wfx3. Τα δοκίμασα αμφότερα και τελικά πήρα τα δεύτερα, κυρίως διότι είχα πάρει κάτι καλοκαιρινά Nordcode πέρυσι και δεν αποδείχτηκαν ό,τι ποιοτικότερο... Επίσης μου τα άφησε 43 € από 50, οπότε η ψαλίδα έκλεισε και στην τιμή.
Σοβαρά θα δοκιμαστούν σε κανένα εξάμηνο, αλλά καλά να 'μαστε :lol: ...