Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By bebes
#760125
bebes έγραψε:update σχετικά με τις ενδοεπικοινωνίες.

Σύμφωνα με την cardo, η δυσλειτουργία στην επικοινωνία οφείλεται σε περιοχές με ισχυρά σήματα. πχ οταν περνάω δίπλα απο κεραία κινητής ή ραδιοφόνου.
Η εκπομπή σήματος είναι πολύ ισχυρή και αυτό ενδεχομένως επηρεάζει το δίκτυο που αναπτύσουν μεταξύ τους οι δυο ενδοεπικοινωνίες. Το ΣΚ στη βόλτα, προσπάθησα να τσεκάρω αν ισχύει αυτό και η αλήθεια είναι οτι είχα δυσλειτουργία σε μια περιοχή της κοιλάδας Τεμπών και σε ανα αλλο μέρος που είδα την κεραία μπροστά μου.
Μου είπαν οτι μπορούμε να τις αλλάξουμε στην εγγύηση αν δεν είναι αυτό το πρόβλημα, αλλά πως θα το εξκριβώσω αν είναι ή οχι; Αν ειναι έτσι, δεν θα έπρεεπε να ειχα συνέχεια παρεμβολές μεσα στην πόλη που είναι φουλ στις κεραίες;

Ο αδερφός μου εχει τις cardo freecom 4+, οταν τον ρώτησα μου είπε οτι ειχε κάποια αντίστοιχα "θεματάκια", αλλά δεν έδωσε σημασία.
(τό χωροταξικό θέμα με το κράνος λύθηκε, η γκρίνια απο 'κείνη την μπάντα σταμάτησε :shifty: )

Αφου κ@λοβαρούσα όλο το χειμώνα, θυμήθηκα τώρα που άνοιξε ο καιρός να ασχοληθώ (ξανά) με τις ενδοεπικοινωνίες.
(τα διαστήματα παύσης που γινόταν ενω μιλούσαμε)
Τις πήγα πίσω στο κατάστημα που τις πήρα, τις έστειλαν για έλεγχο και τελικά μου έδωσαν ενα σετ καινούριες.

Τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες δεν είχαμε καλό καιρό τα ΣΚ και δεν δοκιμάστηκαν, όταν εχω κάποια νέα θα αναφέρω...
Άβαταρ μέλους
By bebes
#768730 οι μονάδες; (μόνο οι μονάδες), αντικαταστάθηκαν με καινούριες ιδιες.

Μετα απο λίγες ωρες άρχισαν πάλι να παρουσιάζουν τα ίδια προβλήματα.



Εκανα ενα ερώτημα μήπως να δώσω κάποια διαφορά και να μου δώσουν καποιο άλλο μοντέλο πιο καινούριο.
Δεν δέχτηκε η αντιπροσωπία, τωρα έχω αφήσει τα κράνη για να δούν μήπως φταίει κάτι στις συνδέσεις ή τη βάση τους.



Αντε να δούμε...



Απο το κατάστημα που τις πήρα δεν εχω παράπονο, αλλά αν δεν διορθωθεί το ζήτημα θα στείλω μια επιστολή παραπόνων στην εταιρία.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#788825 Εγώ πήρα τις Freedconn TCOM.

Άριστες!
Έφαγαν 2,5 ώρες βροχή και δεν έπαθαν τίποτα
Συνδέονται άμεσα κι εύκολα μεταξύ τους
Έχουν music sharing
Εύκολος χειρισμός
Άριστη μπαταρία

Οκ, δεν είναι τοπ η ποιότητα του ήχου, εξαρτάται κι απ' το κράνος.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#788878 Να ολοκληρώσω την ανατροφοδότηση σχετικα με τις ενδοεπικοινωνίες της KARDO

αφου μου άλλαξαν τις μονάδες και το πρόβλημα παρέμενε το ίδιο, την τελευταία φορα που τα πηγα πίσω μου άλλαξαν τις βάσεις που κουμπώνει η μονάδα πανω στο κράνος.
Μάλλον δεν εκαναν καλή επαφή γιατι το πρόβλημα λύθηκε κατα 90%.
Η επικοινωνία ειναι σχεδόν απρόσκοπτη, κάποιες αραιές αποσυνδέσεις γίνονται μετα απο μεγάλο διάστημα παύσης, οι οποίες αποκαθίστανται εύκολα.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#802195 Ξέθαψα από την αποθήκη ένα budget κράνος Nova Racing που είχα πάρει πριν 16 χρόνια για περιστασιακή χρήση συνοδηγού σε δίκυκλα και οδηγού τετράτροχου σε πίστες. Να είχε χρησιμοποιηθεί συνολικά 40 φορές, και τα τελευταία 10 χρόνια ήταν στην αποθήκη συσκευασμένο....

Το εξωτερικό του υλικό σε πολλά σημεία κολλάει, σα να έχει ξεράσει ρετσίνι, όπως κολλάει και εσωτερικά εκεί στο σαγόνι, όπου δεν υπάρχει μαξιλαράκι..υποθέτω ότι όλα αυτά μπορούν να καθαριστούν βέβαια.
Έπειτα, εσωτερικά το φελιζολο-ειδές υλικό που βρίσκεται πάνω από το τριχωτό της κεφαλής και πάνω από την υφασμάτινη επένδυση, έχει αρχίσει να κατακερματίζεται.

Μεγάλη συζήτηση αν τα κράνη πρέπει να αλλάζονται με μόνη την πάροδο του χρόνου, κάποιοι κατασκευαστές λένε ότι "καλό θα ήταν", οι κακιές γλώσσες λένε ότι το κάνουν απλά για να τους σπρώχνουμε περισσότερο χρήμα...
π.χ. https://www.araihelmet.eu/en/faq βλ. απάντηση στην ερώτηση "How do I know when my helmet is past its best ?" στο τμήμα "Product Information".

Δεν είχα κανέναν σκοπό να χρησιμοποιώ το Nova εφόσον άρχιζα καθημερινή χρήση δικύκλου, αλλά σοκαρίστηκα με την φθορά του στην πορεία των ετών, παρά την ελάχιστη χρήση του και την εδώ και χρόνια αποθήκευσή του...

Το ποδηλατικό μου κράνος είναι 10-11 ετών και παρά την πολύ πιο συχνή του χρήση, δεν έχει πάθει σχεδόν τίποτα.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#802201 Δεν προσφέρεται καν ως θέμα debate : πας και αγοράζεις ένα καινούργιο κράνος, ει δυνατόν προδιαγραφών ECE 22.06.

Υπάρχουν πλέον ασφαλείς επιλογές για όλα τα βαλάντια, φυσικά με κάποιους περιορισμούς στις φθηνότερες λύσεις (εξοπλισμό, εξαερισμό, αεροδυναμική, προσθήκη ενδοεπικοινωνιας κλπα)
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#802204 Έχει ήδη μπει στο κουτί για να κατέβει κάτω στον κάδο, δεν το συζητώ. Απλά μου έκανε εντύπωση η αποσύνθεση ενός πράγματος που πρακτικά δεν χρησιμοποιούνταν..μάλλον έχει δίκιο σε αυτά που αναφέρει η Arai. Το κέλυφος φαινομενικά εντάξει, τα σωθικά υπό αποσύνθεση.

Μια που το συζητάμε, για προτείνετέ μου εσείς οι γνώστες μερικές επιλογές με budget max 500 euro. Αποκλειστικά full face.

edit: με λίγο ψάξιμο...π.χ. Shoei NXR2; είναι βέβαια και θεμα εφαρμογής, αυτά τα πράγματα πρέπει να τα δοκιμάσεις πάνω σου.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#802207 Πολύ σωστά, το κράνος θέλει οπωσδήποτε δοκιμή (δηλαδή πας σε κατάστημα πχ και κάθεσαι 10-15 λεπτά με το κράνος στο κεφάλι για δεις για σημάδια/αίσθηση κλπα)

Επίσης , καλό είναι να είναι κατάλληλης κατηγορίας για κατάλληλη μηχανή/scooter. Ενα touring κράνος προυποθέτει την ανάλογη θέση οδήγησης οπότε έτσι μειώνονται άσκοποι στροβιλισμοί.

Έχω το NXR 2 ,είναι απο τα καλύτερα στη κατηγορία του , ταιριάζει με σπορ/naked καταστάσεις , αξίζει τα (διόλου ευκαταφρόνητα) χρήματα του , ξεχωρίζει για αεροδυναμική/εξαερισμό.
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#802208 Εάν έχεις μεζούρα κάνε μία μέτρηση την περιφέρεια του κεφαλιού σου, έτσι για να πάρεις μία ιδέα για ποιο μέγεθος κράνους πας

Shoei πάντως είναι σταθερότατη αξία δεκαετίες. Και μπορείς να παραμετροποιήσεις πάχος μαξιλαριών για πιο στενό ή πιο χαλαρό fit (επίσημος αντιπρόσωπος Τζωρτζόπουλος Καλλιρόης)
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#802212 Έχω το παρακάτω:

Εικόνα

AGV K6

Μέχρι τώρα κανένα παράπονο ενώ είναι και αρκετά ελαφρύ.
Θα του έριχνα μια ματιά.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#802260 Εγώ θα προτείνω ένα καλό flip-up από Nolan ή X-lite. Για χρήση στην πόλη είναι τέλεια και η ασφάλεια που προσφέρουν ίδια μιας και ο μηχανισμός τους έχει τεσταριστεί άλλοι την Sharp χωρίς ποτέ να έχει ανοίξει.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#802264
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ θα προτείνω ένα καλό flip-up από Nolan ή X-lite. Για χρήση στην πόλη είναι τέλεια και η ασφάλεια που προσφέρουν ίδια μιας και ο μηχανισμός τους έχει τεσταριστεί άλλοι την Sharp χωρίς ποτέ να έχει ανοίξει.
Το βασικό αρνητικό με τα σπαστά είναι ότι την κρίσιμη στιγμή οι πιθανότητες να είναι ανοιχτό είναι πολλές περισσότερες από κλειστό.

Γι'αυτό το λόγο καλύτερα φουλ φεις και ας ζεσταίνεσαι

.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#802266 Το είχα πάντοτε κλειστό, εμείς από τα φανάρια που το ανοίγεις και δροσίζεσαι. Για την πόλη, είναι το καλύτερο. Αρκετό να πάρεις κάποιο που αποδεδειγμένα έχει καλό μηχανισμό και δεν είναι βαρύ.
Ο παραπάνω αεροδυναμικός θόρυβος που σίγουρα υπάρχει, δεν παίζει ρόλο σε λογικές ταχύτητες.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#802281 Αν είχα τόσο μεγάλο θέμα με τη ζέστη μέσα στη πόλη , πριν να παω σε ένα βαρύ και ακριβό flip up ,θα δοκίμαζα ένα ελαφρύ on-off τύπου ->

Εικόνα