Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#694455
George_Prix έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Έχω μηδέν εμπειρία (μόνο από τα μαθήματα) αλλά το άκουσμα μουσικής ή να μιλάει στο τηλέφωνο δεν μειώνει την αντίληψη του αναβάτη ειδικά όταν πρέπει να προσέχει δις και τρις απ'ότι ένας οδηγός 4τροχου; :hmmm:


Σιγουρα μειωνει την αντιληψη. Μαλιστα ειχα διαβασει ενα ενδιαφερον αρθρο πανω σ' αυτο. Ελεγε οτι ακομα και κατα το παρκαρισμα πολλοι οδηγοι χαμηλωνουν (εστω κι ασυναισθητα εχω πιασει τον εαυτο μου να το κανει) την ενταση της μουσικης ωστε να συγκεντρωθει το μυαλο ακομα περισσοτερο στο παρκαρισμα.


Το κάνω και εγώ
Άβαταρ μέλους
ByDeleted User 2
#694457
Dimitris_P έγραψε:Έχω μηδέν εμπειρία (μόνο από τα μαθήματα) αλλά το άκουσμα μουσικής ή να μιλάει στο τηλέφωνο δεν μειώνει την αντίληψη του αναβάτη ειδικά όταν πρέπει να προσέχει δις και τρις απ'ότι ένας οδηγός 4τροχου; :hmmm:


Δυστυχώς έχω πέσει σε σοβαρό τροχαίο στην Παπανικολή/Αγίας Παρασκευής με οδηγό δικύκλου που μίλαγε έντονα σε κλήση μέσω bluetooth. Δεν κατάλαβε ότι το φανάρι έγινε πράσινο μόνο για δεξιά προς Αγία Παρασκευή και έφυγε σφαίρα ευθεία προς Δουκίσσης Πλακεντίας με κόκκινο και έπεσε πάνω σε αυτοκίνητο. Έτυχε να ήμουν παρών στο φανάρι. Περίμενα να πάω αριστερά για κέντρο Χαλανδρίου. Τρέχαμε και δεν φτάναμε.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#694462 Δυστυχώς αυτό μπορεί να γίνει κάλλιστα και με οδηγό αυτοκινήτου. Να "αφαιρεθεί" δηλαδή κατά τη διάρκεια μιας κλήσης ακόμα και αν είναι με bluetooth που υποτίθεται πως επιτρέπεται αντί να κρατάς το κινητό με το κεφάλι σου και τον ώμο ή με το ένα χέρι ή με hands free.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#694464
Dimitris_P έγραψε:Δυστυχώς αυτό μπορεί να γίνει κάλλιστα και με οδηγό αυτοκινήτου. Να "αφαιρεθεί" δηλαδή κατά τη διάρκεια μιας κλήσης ακόμα και αν είναι με bluetooth που υποτίθεται πως επιτρέπεται αντί να κρατάς το κινητό με το κεφάλι σου και τον ώμο ή με το ένα χέρι ή με hands free.


Φυσικα και μπορει. Απλα στο αυτοκινητο η αποσπαση της προσοχης οδηγει συνηθως σ' ενα μικρο τρακαρισμα χωρις τραυματισμο, ενω ο αναβατης μπορει να χασει τη ζωη του ή να παθει αλλη χοντρη ζημια ακομα και στο παραμικρο τρακαρισμα. Ειδικα στη μηχανη παιζει μεγαλυτερο ρολο η αισθηση της ακοης στην ασφαλεια του αναβατη (να ακουσει μια γκαζια, ενα φρεναρισμα, μια κορνα), οποτε το θεωρω ακομα μεγαλυτερο ρισκο σε σχεση με το αυτοκινητο.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#694466
George_Prix έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Δυστυχώς αυτό μπορεί να γίνει κάλλιστα και με οδηγό αυτοκινήτου. Να "αφαιρεθεί" δηλαδή κατά τη διάρκεια μιας κλήσης ακόμα και αν είναι με bluetooth που υποτίθεται πως επιτρέπεται αντί να κρατάς το κινητό με το κεφάλι σου και τον ώμο ή με το ένα χέρι ή με hands free.


Φυσικα και μπορει. Απλα στο αυτοκινητο η αποσπαση της προσοχης οδηγει συνηθως σ' ενα μικρο τρακαρισμα χωρις τραυματισμο, ενω ο αναβατης μπορει να χασει τη ζωη του ή να παθει αλλη χοντρη ζημια ακομα και στο παραμικρο τρακαρισμα. Ειδικα στη μηχανη παιζει μεγαλυτερο ρολο η αισθηση της ακοης στην ασφαλεια του αναβατη (να ακουσει μια γκαζια, ενα φρεναρισμα, μια κορνα), οποτε το θεωρω ακομα μεγαλυτερο ρισκο σε σχεση με το αυτοκινητο.
Εκτός αν με το αυτοκίνητο πεσεις πανω σε μοτοσυκλέτα, ποδηλατο, πεζό, στάση λεωφορείου, κλπ
Γενικά η αφηρημάδα είναι επικίνδυνη. Στα αυτοκίνητα μπορεί να την γλυτώσει ο αφηρημενος, μόνο εκεί όμως.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#694469
Νίκος Παππάς έγραψε:
George_Prix έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Δυστυχώς αυτό μπορεί να γίνει κάλλιστα και με οδηγό αυτοκινήτου. Να "αφαιρεθεί" δηλαδή κατά τη διάρκεια μιας κλήσης ακόμα και αν είναι με bluetooth που υποτίθεται πως επιτρέπεται αντί να κρατάς το κινητό με το κεφάλι σου και τον ώμο ή με το ένα χέρι ή με hands free.


Φυσικα και μπορει. Απλα στο αυτοκινητο η αποσπαση της προσοχης οδηγει συνηθως σ' ενα μικρο τρακαρισμα χωρις τραυματισμο, ενω ο αναβατης μπορει να χασει τη ζωη του ή να παθει αλλη χοντρη ζημια ακομα και στο παραμικρο τρακαρισμα. Ειδικα στη μηχανη παιζει μεγαλυτερο ρολο η αισθηση της ακοης στην ασφαλεια του αναβατη (να ακουσει μια γκαζια, ενα φρεναρισμα, μια κορνα), οποτε το θεωρω ακομα μεγαλυτερο ρισκο σε σχεση με το αυτοκινητο.
Εκτός αν με το αυτοκίνητο πεσεις πανω σε μοτοσυκλέτα, ποδηλατο, πεζό, στάση λεωφορείου, κλπ
Γενικά η αφηρημάδα είναι επικίνδυνη. Στα αυτοκίνητα μπορεί να την γλυτώσει ο αφηρημενος, μόνο εκεί όμως.

Redmi Note 8 Pro


Δεν το συζηταμε φιλε. Παντου θελει προσοχη. Απλα ολοι ξερουμε οτι οι περισσοτεροι εχουν γραμμενα τα μηχανακια ετσι κι αλλιως, οποτε οι αναβατες πρεπει να προσεχουν ακομα παραπανω αφου παιζεται η ζωη τους...
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#694486 Και στις δύο περιπτώσεις οδήγησης, θέλει προσοχή

Στο αμάξι όσο κ αν κερδίζεις σε παθητική ασφάλεια ,ξεχνιέται κανείς πιο ευκολα , γίνεσαι εύκολα αφηρημένος , αναπτύσσεις περισσότερη ταχύτητα.
Τα κρας τεστ γίνονται με λίγα σχετικά χλμ :iconcool:

Στη μηχανή ανεβαίνεις πιο σφιγμένος από την αρχή χωρίς να σημαίνει ότι δεν είσαι συνολικά πιο ευάλωτος,με όλα τα level ce / en / ece κλπα που μπορείς να έχεις
Άβαταρ μέλους
By bebes
#694529
Dimitris_P έγραψε:Έχω μηδέν εμπειρία (μόνο από τα μαθήματα) αλλά το άκουσμα μουσικής ή να μιλάει στο τηλέφωνο δεν μειώνει την αντίληψη του αναβάτη ειδικά όταν πρέπει να προσέχει δις και τρις απ'ότι ένας οδηγός 4τροχου; :hmmm:

σίγουρα το τηλεφώνημα απορροφά απο τη ram του εγκεφάλου, και πλέον αποφεύγω να μιλάω σε σημαντικά τηλεφωνήματα ενω οδηγώ.
Για το ραδιόφωνο δεν εχω παρατηρήσει κάτι, αλλά δεν το εχω ψηλή ένταση γενικά.

Η ενδοεπικοινωνία ειναι απίτηση της συνεπιβάτιδος για να με "ζαλίζει" και στις βόλτες :lol:

Τελικά δίστασα για τις ακριβές και παρήγγειλα ενα ζευγάρι απο Κινα με 35€ (να δούμε αν θα κάνουν δουλειά)
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#694532 Ενδοεπικοινωνια χρησιμοποιείς μόνο σε εκδρομή, ταξίδι.
Μέσα στην πολη είναι επικίνδυνη.
Υπάρχουν οδηγοί που τηλεφωνούν, στρίβουν τσιγάρο, στέλνουν μήνυμα, βάφονται, κλπ και το μυαλό τους είναι αλλού.
Εμείς στα δίκυκλα πρεπει να προσεχουμε δυο φορές.
Ας μην έχουμε παράγοντες απόσπασης της προσοχής.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#694663
bebes έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Έχω μηδέν εμπειρία (μόνο από τα μαθήματα) αλλά το άκουσμα μουσικής ή να μιλάει στο τηλέφωνο δεν μειώνει την αντίληψη του αναβάτη ειδικά όταν πρέπει να προσέχει δις και τρις απ'ότι ένας οδηγός 4τροχου; :hmmm:

σίγουρα το τηλεφώνημα απορροφά απο τη ram του εγκεφάλου, και πλέον αποφεύγω να μιλάω σε σημαντικά τηλεφωνήματα ενω οδηγώ.
Για το ραδιόφωνο δεν εχω παρατηρήσει κάτι, αλλά δεν το εχω ψηλή ένταση γενικά.

Η ενδοεπικοινωνία ειναι απίτηση της συνεπιβάτιδος για να με "ζαλίζει" και στις βόλτες :lol:

Τελικά δίστασα για τις ακριβές και παρήγγειλα ενα ζευγάρι απο Κινα με 35€ (να δούμε αν θα κάνουν δουλειά)

Ποια παρήγγειλες; Μόλις έρθει, αναμένω εντυπώσεις.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#694671
Anonymous Founder έγραψε:
bebes έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Έχω μηδέν εμπειρία (μόνο από τα μαθήματα) αλλά το άκουσμα μουσικής ή να μιλάει στο τηλέφωνο δεν μειώνει την αντίληψη του αναβάτη ειδικά όταν πρέπει να προσέχει δις και τρις απ'ότι ένας οδηγός 4τροχου; :hmmm:

σίγουρα το τηλεφώνημα απορροφά απο τη ram του εγκεφάλου, και πλέον αποφεύγω να μιλάω σε σημαντικά τηλεφωνήματα ενω οδηγώ.
Για το ραδιόφωνο δεν εχω παρατηρήσει κάτι, αλλά δεν το εχω ψηλή ένταση γενικά.

Η ενδοεπικοινωνία ειναι απίτηση της συνεπιβάτιδος για να με "ζαλίζει" και στις βόλτες :lol:

Τελικά δίστασα για τις ακριβές και παρήγγειλα ενα ζευγάρι απο Κινα με 35€ (να δούμε αν θα κάνουν δουλειά)

Ποια παρήγγειλες; Μόλις έρθει, αναμένω εντυπώσεις.

MIXOStsi έγραψε:Από Κίνα-Κίνα ή απ' αυτά που σου έδειξα στο Skroutz?

Τα δυο πρωτα απο το Σκρούτζ, υπάρχουν τα ιδια και απο Κίνα Κινα, σε ζευγαρι.
Η διαφορά είναι μικρή σχετικά, οπότε δεν θα το ρίσκαρα, θα τα έπαιρνα απο'δω. Δεν μου άρεσε όμως το σχέδιο τους, μου φάνηκαν πολύ ογκώδη.

Παρήγγειλα αυτά: τα QTB35(Upgraded Version)
https://www.wish.com/product/5fec23e58f ... &share=web
Οταν φτάσουν θα κάνω ενα ριβιού. Πιστευω για 35€ το ζευγάρι άξιζε να παρω το ρίσκο... :oops:
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#694673 Κάποιος να ενημερώσει λίγο τον g!!!

Το μάμησες και ψόφησε imho!
Αντί να πάρεις κάποια απ' τα δοκιμασμένα και να μειώσεις τη χασούρα κατά πάσα πιθανότητα πέταξες τα λεφτά σου κι από Wish κιόλας... :slap:

Α κι αυτά που πήρες είναι πιο ογκώδη απ' τα άλλα... :lol:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#694674 Αν και έχω ως απαράβατο κανόνα μου να μην εμπλέκομαι με δικυκλους :shifty: θα κάνω μία εξαίρεση και θα σου πω ότι το μαγαζί που τα αγόρασες φημίζεται για τη σαπίλα που πουλάει. :help:

Μα από το wish ;;; :(

Χίλιες φορές να αγόραζες οδοντόκρεμα με τα ίδια λεφτά. :s_dunno