Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#687838 Ευχαριστώ!
Πρακτικά μπουφάν είναι, λίγο πιο λεπτό θα έλεγα, που μοιάζει με πουκάμισο στο σχέδιο.
Από ότι κατάλαβα είναι εμπνευσμένα από τα αντίστοιχα χιτώνια του στρατού.
Οπότε ναι, αντί για μπουφάν θα το φοράω. :s_cool
Άβαταρ μέλους
By Morx
#687842 Το αδιαβροχο σακιδιο, λες να χωράει λαπτοπ 17άρι ;;


edit: Σχετικα με τα μεγεθη, εαν ο σωματοτυπος σου ειναι χωρις περιττά παχακια ή αρκετα λεπτος:
Σε alpinestars, dainese, spidi, revit μπουφαν και παντελονια με σωστες μετρησεις πας με κλειστα συμφωνα με το size chart.
Ολα τα προαναφερθεντα δοκιμασμενα σε συνθετικα και δερματινα αγοραζοντας με "κλειστα ματια".
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#687846
Morx έγραψε:Το αδιαβροχο σακιδιο, λες να χωράει λαπτοπ 17άρι ;;


edit: Σχετικα με τα μεγεθη, εαν ο σωματοτυπος σου ειναι χωρις περιττά παχακια ή αρκετα λεπτος:
Σε alpinestars, dainese, spidi, revit μπουφαν και παντελονια με σωστες μετρησεις πας με κλειστα συμφωνα με το size chart.
Ολα τα προαναφερθεντα δοκιμασμενα σε συνθετικα και δερματινα αγοραζοντας με "κλειστα ματια".


Χωράει σίγουρα αλλά θα είναι χύμα μέσα στην τσάντα καθώς δεν έχει θήκη όπως αν ήταν για laptop.
Επίσης είδα πως έχει ανέβει στα 40€ από τα 20€ που το πήρα αν και θα μπει πάλι σε προσφορά σίγουρα.

Κανένα από τα παχάκια μου δεν είναι περιττά! :rtfm:
Πως φαίνεται ότι δεν με έχεις δει ούτε σε φωτογραφία! :s_tongue :s_tongue

Γενικά με τα νούμερα υπάρχει ένα θέμα.
Θα μπορούσε για παράδειγμα το παντελόνι να είναι μια χαρά για τη μέση αλλά να μην περνάει τη γάμπα. :lipsealed:
Ευτυχώς έκατσαν καλά.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#687863
Anonymous Founder έγραψε:Με γεια! Το overshirt τι είναι; Εννοώ πότε και πώς το φοράς;
Αντί για μπουφάν;

Εσυ κι εγώ το καλοκαίρι. Ο Νικ όλο το χρόνο. :lol:

Με γεια Νικόλα!! :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By bebes
#693004 Με ενδοεπικοινωνία μοτο ασχολείστε, ή δεν θέλετε "πρήξιμο" απο τις κυρίες σας ακόμα και στη μηχανή;

Η δικιά μου δεν ασχολήθηκε ιδιαίτερα με τίποτα (κράνος, μπουφαν τα διαλεξα εγω με μοναδική αποδοχη αυτη του χρώματος :lol: ), αλλά θέλει καλή ενδοεπικοινωνία, "εγω στη μούγγα δεν ταξιδεύω" ήταν το τελεσίγραφο.

Απο το ψαξιμο που έκανα, είδα οτι οι κύριες εταιρίες στον χωρο ειναι (ας πουμε) 4: cardo, interphone, midland, sena.

Σε ενα απο τα καταστήματα που πηγα για κράνος, μου ειπαν για την Cardo, το εχουν προσφορα "Αγιου Βαλεντίνου :inlove: 235€ το ζευγάρι.
https://www.motodirect.gr/el-gr/product ... rg=3154898
Απο εκει που πηρα το κρανος, μου είπε αρχικα για sena & interphone, αλλά βάζοντας τις προδιαγραφες που ειχε η cardo έψαξε και μου πρότεινε midland
Αυτη θα βγει λιγο κατω απο 250€ το ζευγαρι.
https://www.midlandeurope.com/en/p/btx1 ... enger.html

Οι "απαιτησεις" μου ειναι (εκτός απο τις προφανεις του να μιλαω, να ακούω και να ακούγομαι), να εχει ραδιοφωνο, μια σοβαρη αυτονομία και αν ειναι εφικτο, φωνητικες εντολές.
Υποστήριξη και ανταλλακτικα τα βρίσκω αυτονόητα για τις συγκεκριμενες μάρκες.

Η Midland φαίνεται να εχει ενα πλεονεκτημα στις ωρες αυτονομιας και στο οτι μπορει να συνδεθει και με άλλη μηχανη (υποστηρίζει 3 χρήστες).
Επίσης (λέει οτι) μπορει να επικοινωνεί με συσκευες άλλων εταιριων

Εχετε κάποια πρόταση;
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#693015 Δεν έχω ασχοληθεί...

Αλλά
https://www.skroutz.gr/s/16835221/Freed ... OM-SC.html

αλλιώς για Cardo έχω ακούσει καλά λόγια.

ραδιόφωνο!? :dizzy:

edit: Λάθος link!
Τελευταία επεξεργασία από MIXOStsi και 19 Φεβ 2021, 20:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Morx
#693022
bebes έγραψε:Με ενδοεπικοινωνία μοτο ασχολείστε, ή δεν θέλετε "πρήξιμο" απο τις κυρίες σας ακόμα και στη μηχανή;

Η δικιά μου δεν ασχολήθηκε ιδιαίτερα με τίποτα (κράνος, μπουφαν τα διαλεξα εγω με μοναδική αποδοχη αυτη του χρώματος :lol: ), αλλά θέλει καλή ενδοεπικοινωνία, "εγω στη μούγγα δεν ταξιδεύω" ήταν το τελεσίγραφο.

Απο το ψαξιμο που έκανα, είδα οτι οι κύριες εταιρίες στον χωρο ειναι (ας πουμε) 4: cardo, interphone, midland, sena.

Σε ενα απο τα καταστήματα που πηγα για κράνος, μου ειπαν για την Cardo, το εχουν προσφορα "Αγιου Βαλεντίνου :inlove: 235€ το ζευγάρι.
https://www.motodirect.gr/el-gr/product ... rg=3154898
Απο εκει που πηρα το κρανος, μου είπε αρχικα για sena & interphone, αλλά βάζοντας τις προδιαγραφες που ειχε η cardo έψαξε και μου πρότεινε midland
Αυτη θα βγει λιγο κατω απο 250€ το ζευγαρι.
https://www.midlandeurope.com/en/p/btx1 ... enger.html

Οι "απαιτησεις" μου ειναι (εκτός απο τις προφανεις του να μιλαω, να ακούω και να ακούγομαι), να εχει ραδιοφωνο, μια σοβαρη αυτονομία και αν ειναι εφικτο, φωνητικες εντολές.
Υποστήριξη και ανταλλακτικα τα βρίσκω αυτονόητα για τις συγκεκριμενες μάρκες.

Η Midland φαίνεται να εχει ενα πλεονεκτημα στις ωρες αυτονομιας και στο οτι μπορει να συνδεθει και με άλλη μηχανη (υποστηρίζει 3 χρήστες).
Επίσης (λέει οτι) μπορει να επικοινωνεί με συσκευες άλλων εταιριων

Εχετε κάποια πρόταση;



https://www.skroutz.gr/s/11065195/Midla ... -Dual.html

Δοκιμασμενη μεχρι τα 160 και ακουγα.
Βεβαια η δικια μου σκουζει πολυ οταν μιλαει αδιακριτα, οποτε .... :lol:
Πολυ τιμια αγορά.

Εαν θες κατι φθηνοτερο θα κανεις μεγαλους συμβιβασμους σε ποιοτητα ηχου κυριως αλλα και σε ενταση.
Μην θυσιασεις ποιοτητα, ειναι κριμα να θες π.χ. να ακουσεις μουσικη και να παιζει λες και εχεις κααααπου στο βαθος τρανζιστοράκι του 1960 .... :x

Με μεγαλη ερευνα που εκανα και δοκιμες φιλων που με εσωσαν απο το να την πατησω οπως εκεινοι, για ενα αξιολογο ζευγαρι παιζεις οριακα στα 200€ ....

Με συμβατοτητες αλλων μην διαβαζεις υποσχεσεις καθως στα ψιλα γραμματα γραφουν πολλα ενδιαφέροντα.
Επισης παιζουν και Firmware update, οποτε ξαφνικα... παπαλααα! :)
Άβαταρ μέλους
By bebes
#693037
Morx έγραψε:
bebes έγραψε:... μου πρότεινε midland
Αυτη θα βγει λιγο κατω απο 250€ το ζευγαρι.
https://www.midlandeurope.com/en/p/btx1 ... enger.html

...



https://www.skroutz.gr/s/11065195/Midla ... -Dual.html

Δοκιμασμενη μεχρι τα 160 και ακουγα.
Βεβαια η δικια μου σκουζει πολυ οταν μιλαει αδιακριτα, οποτε .... :lol:
Πολυ τιμια αγορά.

Εαν θες κατι φθηνοτερο θα κανεις μεγαλους συμβιβασμους σε ποιοτητα ηχου κυριως αλλα και σε ενταση.
Μην θυσιασεις ποιοτητα, ειναι κριμα να θες π.χ. να ακουσεις μουσικη και να παιζει λες και εχεις κααααπου στο βαθος τρανζιστοράκι του 1960 .... :x

Με μεγαλη ερευνα που εκανα και δοκιμες φιλων που με εσωσαν απο το να την πατησω οπως εκεινοι, για ενα αξιολογο ζευγαρι παιζεις οριακα στα 200€ ....

Με συμβατοτητες αλλων μην διαβαζεις υποσχεσεις καθως στα ψιλα γραμματα γραφουν πολλα ενδιαφέροντα.
Επισης παιζουν και Firmware update, οποτε ξαφνικα... παπαλααα! :)

αυτη που έβαλα σαν μια απο τις προτεινόμενες, λογικά ειναι η επόμενη, ή η αναβάθμιση αυτης που λές.
Σαν διαφορες βλέπω οτι υποστηρζει 3 χρήστες, εχει μεγαλύτερη εμβέλεια, αλλά και μικρότερη αυτονομια.
Μάλλον θα παω σ'αυτην...

Οταν πχ ακους μουσικη και θέλεις να μιλήσεις, πως ενεργοπιεί την ενδοεπικοινωνία;
Πατας κουμπί, ή γινεται φωνητικά;
Οταν μιλας με τον άλλον παιζει και η μουσική, ή "κόβεται"; Στην cardo πχ παιζει μουσικη και μιλας, είναι σαν να εισαι σε αυτοκίνητο.
MIXOStsi έγραψε:ραδιόφωνο!? :dizzy:

Ναι βρε, είμαστε παλιακοί εμείς... μας αρέσει το ραδιο...
Ακομα και σε ταξίδια στο εξωτερικο ακουω πολυ ραδιόφωνο και μάλιστα επιδιώκω τοπικους σταθμους, ειδικά σε σλαβοφωνες χωρες εχει πολύ πλάκα.
Δεν εχω usb στο Subaru, οποτε αναγκαζομαι να φτιαχνω mp3 για τις δυσκολες περιοχες.

Στο κινητο βέβαια ειναι πιο ευκολο να βαλω καποιες λίστες, θα βαλω τα παιδια να μου φτιαξουν μερικες.
Δεν εχω ουτε ενα τραγούδι στο κινητο ολα τα χρόνια, δεν ετυχε να ασχοληθω.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#693069 Μπορεις να βαλεις την ενδοεπικοινωνια σε Music mode και για τους 2.
Παιζει δηλαδη μουσικη απο το κινητο και στους 2, αλλα εσυ κοντρολαρεις την track list (skip, rewind κλπ).
Ο συνεπιβατης μονο την ενταση του. Φυσικα ακουγεται οτι μπορει να ακουστει απο το κινητο, οδηγιες GPS τις ακουτε ταυτοχρονα κλπ κλπ...

Μπορεις φυσικα να ακους μονο εσυ, ενω οταν υπαρχει επικοινωνια να της δινει προτεραιοτητα εναντι της μουσικης.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#693085
bebes έγραψε:
MIXOStsi έγραψε:ραδιόφωνο!? :dizzy:

Ναι βρε, είμαστε παλιακοί εμείς... μας αρέσει το ραδιο...
Ακομα και σε ταξίδια στο εξωτερικο ακουω πολυ ραδιόφωνο και μάλιστα επιδιώκω τοπικους σταθμους, ειδικά σε σλαβοφωνες χωρες εχει πολύ πλάκα.
Δεν εχω usb στο Subaru, οποτε αναγκαζομαι να φτιαχνω mp3 για τις δυσκολες περιοχες.

Στο κινητο βέβαια ειναι πιο ευκολο να βαλω καποιες λίστες, θα βαλω τα παιδια να μου φτιαξουν μερικες.
Δεν εχω ουτε ενα τραγούδι στο κινητο ολα τα χρόνια, δεν ετυχε να ασχοληθω.


Μόνο που σκέφτομαι ότι πρέπει να αλλάζω συχνότητες κάθε τόσο...
internet κι άντε γεια...

Κοίταξες τις τζάμπα κινεζιές που πρότεινα?
Άβαταρ μέλους
By bebes
#693091
MIXOStsi έγραψε:
bebes έγραψε:
MIXOStsi έγραψε:ραδιόφωνο!? :dizzy:

Ναι βρε, είμαστε παλιακοί εμείς... μας αρέσει το ραδιο...
Ακομα και σε ταξίδια στο εξωτερικο ακουω πολυ ραδιόφωνο και μάλιστα επιδιώκω τοπικους σταθμους, ειδικά σε σλαβοφωνες χωρες εχει πολύ πλάκα.
Δεν εχω usb στο Subaru, οποτε αναγκαζομαι να φτιαχνω mp3 για τις δυσκολες περιοχες.

Στο κινητο βέβαια ειναι πιο ευκολο να βαλω καποιες λίστες, θα βαλω τα παιδια να μου φτιαξουν μερικες.
Δεν εχω ουτε ενα τραγούδι στο κινητο ολα τα χρόνια, δεν ετυχε να ασχοληθω.


Μόνο που σκέφτομαι ότι πρέπει να αλλάζω συχνότητες κάθε τόσο...
internet κι άντε γεια...

Κοίταξες τις τζάμπα κινεζιές που πρότεινα?

to cardo ψαχνει μονο του (λέει) οταν χάσει το σήμα.
Τα δυο φτηνα Κινεζικα (και πολλά απο τα ακριβά made in China ειναι) φαίνονται να είναι τίμιες προτάσεις απο τα σχόλια που διάβασα.
Αυριο θα κατσω να δω μερικά βιντεάκια στο youtube για να δω και πως λειτουργουν (οχι οτι ξερω πως λειτουργουν τά άλλα :lol: )
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#694448 Έχω μηδέν εμπειρία (μόνο από τα μαθήματα) αλλά το άκουσμα μουσικής ή να μιλάει στο τηλέφωνο δεν μειώνει την αντίληψη του αναβάτη ειδικά όταν πρέπει να προσέχει δις και τρις απ'ότι ένας οδηγός 4τροχου; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#694452
Dimitris_P έγραψε:Έχω μηδέν εμπειρία (μόνο από τα μαθήματα) αλλά το άκουσμα μουσικής ή να μιλάει στο τηλέφωνο δεν μειώνει την αντίληψη του αναβάτη ειδικά όταν πρέπει να προσέχει δις και τρις απ'ότι ένας οδηγός 4τροχου; :hmmm:


Σιγουρα μειωνει την αντιληψη. Μαλιστα ειχα διαβασει ενα ενδιαφερον αρθρο πανω σ' αυτο. Ελεγε οτι ακομα και κατα το παρκαρισμα πολλοι οδηγοι χαμηλωνουν (εστω κι ασυναισθητα εχω πιασει τον εαυτο μου να το κανει) την ενταση της μουσικης ωστε να συγκεντρωθει το μυαλο ακομα περισσοτερο στο παρκαρισμα.