Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By citastak
#542470 Η μηχανή μου πουλήθηκε προ 1.5 χρόνου.
Έχω βάλει σε 2 βαλίτσες τον εξοπλισμό.
Τα κράνη μου, που είναι Schuberth S3 (και το ένα με το δικό του Bluetooth) τί τα κάνω; Δεν θα χαλάσουν; Να τα σπρωξω; Κλαψ
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#542472
citastak έγραψε:Η μηχανή μου πουλήθηκε προ 1.5 χρόνου.
Έχω βάλει σε 2 βαλίτσες τον εξοπλισμό.
Τα κράνη μου, που είναι Schuberth S3 (και το ένα με το δικό του Bluetooth) τί τα κάνω; Δεν θα χαλάσουν; Να τα σπρωξω; Κλαψ

Αν δεν εχεις σκοπο να παρεις αλλη, σπρωξτα.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#548861 Για να περάσει η ώρα και επειδή είμαστε του diy γενικότερα, αποφάσισα να αφιερώσω λίγο χρόνο στο να δοκιμάσω τις διάφορες diy λύσεις για antifog στη ζελατίνα του κράνους που κυκλοφορούν στο internet.
Αυτό που μου δούλεψε καλύτερα είναι το υγρό πιάτων. Δεν περίμενα τέτοιο αποτέλεσμα...
Απλώνεις 2-3 σταγόνες στη ζελατίνα με ένα μαλακό πανάκι (αφού πρώτα την έχεις καθαρίσει), το αφήνεις για 15-20' και μετά buffάρεις με στεγνό καθαρό πανί...
Από διάρκεια θα δείξει, μέχρι τώρα είμαι στη βδομάδα...

Disclaimer: Προφανώς και δεν το προτείνω σαν αντικαταστάτη ενός pinlock και αντίστοιχων λύσεων. Απλά μια diy λύση ανάγκης...

sorry, αν έχει αναφρθεί...
Άβαταρ μέλους
By citastak
#548889 Ναι το έκανα και εγώ στη ζελατίνα με Ava.
Μέχρι που έβαλα πινλοκ και ηρέμησα. Όπου μετά δεν ξανασχολήθηκα για πολλούς χειμώνες.
Αλλά έβαζα Ava στα γυαλιά μυωπίας, όταν οδηγούσα με αυτά, για τον ίδιο λόγο. Δούλεψε, όχι το ίδιο αποτελεσματικά όμως.
Γυαλιά με πινλοκ δεν είχε :P
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#548892 ^ Αυτο ειναι προβλημα! Καλο το pinlock αλλα για τα γυαλια στραβωμαρας δεν εχει βγει κατι το ιδιο αποτελεσματικο
Άβαταρ μέλους
By Morx
#548972 Προσωπικα το Pinlock δεν μου αρεσει τοσο, οταν ειναι βραδυ ή σουρουπο.
Τα φωτα των οχηματων, αφηνουν ενα διπλο ιχνος μπροστα μου... πως να το εξηγησω.
Ενα glare επανω στη ζελατινα και ενα απο μεσα, στο ιδιο το πινλοκ....

Δεν θολωνω ζελατινες ευκολα γιατι οταν οδηγαω στην τσιτα, δεν αναπνεω τοσο... :lol:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#548980 Εμένα θολώνει η ηλιοπροστασίας, οπότε πρέπει να βάλεις κάτι. Τελευταία δοκίμασα ένα σπρευ το οποίο κρατάει αρκετά.

Οι δύτες πίνουν νερό στο όνομα του ava :lol:
Άβαταρ μέλους
By Morx
#548985
rx8_drifter έγραψε:Εμένα θολώνει η ηλιοπροστασίας, οπότε πρέπει να βάλεις κάτι. Τελευταία δοκίμασα ένα σπρευ το οποίο κρατάει αρκετά.

Οι δύτες πίνουν νερό στο όνομα του ava :lol:

Οπως αυτος ο δυτης... :metalo:

Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#550438 Για πείτε κι εσείς...

Scooterας ψάχνει dirt-cheap full face και είναι ανάμεσα σε MT Revenge και HJC CS-15... Πιο πολύ τον ενδιαφέρει ο θόρυβος, αν και δεν πιστεύω ότι θα έχουν τραγικές διαφορές.
Εγώ του είπα το HJC επειδή μου κάνει πιο κλικ σαν μάρκα, αλλά και το ΜΤ με τα 5* Sharp δεν φαίνεται άσχημο...
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#550457 Όντως το MT έχει Sharp 5άστερο και λογικά ECE 22.05 , άρα απο προδιαγραφές είναι πάρα πολύ καλά.

Με 67 ευρώ βέβαια δεν περιμένει οτι τα μαξιλαράκια μέσα δεν θα πέσουν με το καιρό ή κορυφαία αεροδυναμική απόδοση
ή πλαστικά τα οποία σε καναδυό χρόνια δεν θα χάσουν το χρώμα τους και εννοείται ζελατίνα η οποία δεν είναι shockproof.

Με 67 ευρώ full face και μόνο οτι παίρνει πιστοποιήσεις, είναι απο μόνο του υπεραρκετό , αρκεί να του ταιριάζει καλά.

ΥΓ έχω το jet της εταιρίας κάνα 9μηνο τώρα, το οποίο το πήρα 39.90 με πιστοποίηση ECE 22.05. Απόλυτα ευχαριστημένος.