Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By Govus
#306719 Επειδή τώρα είδα ( :oops: ) το θέμα, καλοφόρετο κι από μένα Hi Fi :) ...

Επειδή είμαι κι εγώ οπαδός των flip-up κι έχοντας περάσει από δύο διαφορετικά Nolan και έχοντας αυτήν τη στιγμή το δεύτερο Caberg μου, πρέπει να σου πω, πως τις επιδόσεις στα τεστ του sharp που επιτυγχάνουν τα flip-up της Caberg, δεν τις φτάνει άλλο αντίστοιχο κράνος (καλά, για την τιμή δεν το συζητώ...) .

Υ.Γ. : κάθε χρόνο αλλάζεις κράνος; Γιατί :hmmm: ;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#306792 Ακριβώς οι επιδόσεις των Caberg στα τεστ της Sharp είναι που με...τρόμαξαν!
Γιατί μπορεί να είναι full σε αστέρια, αλλά το σαγόνι τους έχει πολλές αποτυχίες στα ίδια τεστ, όταν αντίστοιχα το group Nolan (GRex, Nolan, X-lite) έχει απόλυτη 100% επιτυχία.
Οπότε, όταν μιλάμε για κράνος flip up, για εμένα πάμε σε αυτούς και μόνον.
Το Shoei XR-1100 το πήρα με το που πήρα την Multi, το Caberg Duke το πήρα για δεύτερο λίγο μετά για να έχω και ένα flip up.
To τρίτο, είναι ετούτο δω.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#308048 Παραλάβαμε και το κράνος της :inlove: .
Εικόνα
Εικόνα
Αν και είναι μέγεθος XS (extra small), ενώ το δικό μου M2 (medium 58 cm, υπάρχει και Μ1 στα 57), το δικό μου είναι ελαφρύτερο, χάρη στο carbon.
Θα ξαναπώ, η κατασκευή τους και η προσοχή στην λεπτομέρεια, είναι στην κορυφή.
Το κακό (για την Nolan αλλά και τους καταναλωτές...) είναι πως δεν θα τα βρεις εύκολα στην Ελλάδα για να τα δοκιμάσεις και αν τα βρεις, η τιμή τους θα είναι στο Θεό...
Το fluo yellow ήταν 40€ φθηνότερο από το carbon, στα 355€ με την αποστολή.
Ελλάδα, ζητάνε πάνω από 500€!
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#308057 Ειναι hi key φωτισμός δε διακρίνω τριχιά

Στάλθηκε από φάμπλετ Note 3
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#308066
Anonymous Founder έγραψε:Κι εγώ δύο πήρα, το κορίτσι μου είχε κράνος, αλλά είχε παλιώσει. Της πήρα ένα ίδιο


:ninja:
Άβαταρ μέλους
By soch
#308394 @ Anonymous Founder
Καλοφόρετο και πάντα όρθιος.
1. Το σκούρο χρώμα σε σχέση με τον ήλιο στην Ελλάδα θα σε προβλημάτιζε; Έχω το C3 σε λευκό και είχα πάντα την άποψη πως τα σκούρα κράνη τραβάνε ζέστη εδώ που έχουμε 6 μήνες το χρόνο ηλιοφάνεια. Είναι λόγος αρκετός για να προτιμήσει κανείς non-carbon σε ανοιχτό χρώμα;
2. Αντιθαμβωτικη ζελατινα pinlock έχει το κράνος, είναι έξτρα ή δεν μπαίνει καθόλου;
3. Το έξτρα bluetooth είναι μόνο για επικοινωνία ή μπορείς να ακούς μουσική από κινητό;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#308418 Ευχαριστώ (με)! :s_yes
1. Δεν νομίζω πως το χρώμα παίζει τόσο ρόλο για να πω την αλήθεια. Για εμένα, σημαντικό είναι να φαίνεται το κράνος εύκολα, οπότε γι' αυτό και θεωρώ καλή περίπτωση τα ανοιχτά χρώματα και ειδικά τα high visibility. Στην περίπτωσή μου έχει το σαγόνι και το πίσω spoiler σε τέτοιο χρώμα. Σε ό,τι αφορά το carbon, αν το δεις από κοντά, έχει ένα 3D effect απολύτως εντυπωσιακό! Ειδικά έξω στον ήλιο, είναι πραγματικά το κάτι άλλο!
:inlove:
2. Έχει pinlock και συμπεριλαμβάνεται στην συσκευασία. Το άλλο σχετικό-άσχετο με ζελατίνες, εννοείται έχει εύκολη αφαίρεση όλης της ζελατίνας, αλλά έχει και έναν πολύ καλό μηχανισμό για την σκούρα ζελατίνα, που κατεβαίνει πανεύκολα και γρήγορα και καλύπτει το μισό πρόσωπο, κάτι που μου είχε λείψει πολύ στο Caberg Duke που η ζελατίνα δεν κατέβαινε όσο χαμηλά θα ήθελα.
:s_no
3. Στα Bluetooth για κράνη, ο όμιλος Nolan είναι πραγματική δύναμη, αφού έχει φτιάξει εδώ και χρόνια χωριστή εταιρεία, την N-com η οποία φτιάχνει kit για όλα τα κράνη του ομίλου, αλλά όχι μόνο, αφού φτιάχνει και generic για κράνη άλλων κατασκευαστών. Για τα δικά μας, υπάρχουν δύο κιτ, το φθηνό BX1 και το ακριβό BX5 που έχει τα πάντα όλα από features. Προς το παρόν δεν έχω αγοράσει κανένα, αν κάνω κάποιο μεγάλο ταξίδι, εννοείται πως θα το κάνω. Επειδή πέσαν μαζεμένες οι αγορές (περιμένω και μποτάκια οσονούπω, άλλα 150€ εκεί! :lipsealed: , αλλά ήταν άκρως απαραίτητα, δεν ξαναβγάζω χειμώνα χωρίς σωστό παπούτσι και προστασία... ), θα περιμένω λίγο.
Το BX5 έχει προτεινόμενη τιμή κοντά στα 300€, αλλά το βρίσκεις online για λιγότερο από 200€. Το BX1 πάει αρκετά παρακάτω, αλλά χάνεις το ραδιόφωνο (όχι σημαντικό για εμένα) και κάτι άλλα ψιλά.
http://www.n-com.it/en/x-series-bx5
http://www.n-com.it/en/x-series-bx1
Θεωρώ πάντως την καλύτερη υλοποίηση Bluetooth αυτήν της Schuberth στο C3 Pro, που ο controller μπαίνει στην βάση του κράνους, στο μαξιλαράκι και δεν εξέχει τίποτε. Είναι φυσικά πανάκριβο, όπως και κάθετι που έχει το σήμα της Schuberth! :s_crazy
Εικόνα
http://www.fc-moto.de/Schuberth-SRC-System-for-S2
To δοκίμασα και το C3 Pro, πέραν από την εξωφρενική τιμή, δεν μου έκανε το Μ σωστά (πίεζε το μέτωπο πολύ, κάτι που είδα πως το αναφέρουν και άλλοι, άρα το κεφάλι μου δεν είναι... συμβατό! :lol: ) και το L γενικώς ήταν πολύ χαλαρό στο κεφάλι μου.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#308427 A, σε παρακαλώ, το μωρό μου είχε κράνος, δύο μπουφάν, παντελόνια μηχανής, τα πάντα όλα! :metalo:
Απλά το κράνος της ήταν παλιό και ήθελε αλλαγή.
Οπότε, μιας και πήρα για εμένα, πήρα και για αυτή ένα ίδιο.
:eat: