Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#580685 Ακόμη και καθημερινά να το φορούσες, δεν νομίζω πως ένα καλό κράνος σαν το δικό σου, έχει λήξει σε 5 χρόνια. Γνώμη μου, το κρατάς κανονικά. Ειδικά τα καλά κράνη, τα πληρώνουμε για ν' αντέξουν. Κι εγώ το Shoei XR1100, το έχω μια 5ετία, και το έχω φορέσει πολύ λίγο. Τώρα, είναι στο κουτί του και κάθεται. Δεν σκοπεύω να το πετάξω, θα μείνει εκεί γι' αρκετά χρόνια. Και πραγματικά, δεν θεωρώ πως ένα κράνος τέτοιας τιμής, μπορεί να χαλάσει με τέτοια χρήση και να μην είναι αποδοτικό και ασφαλές.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#580700 Γενικός κανόνας είναι το κράνος να το αλλάζουμε όταν συμπληρώσει 7 χρόνια από το έτος ΚΑΤΑΣΚΕΥΉΣ του.
Προφανώς δεν είναι γάλα για να λήξει, αλλά δεν θα φορούσα κράνος δέκα ετών όσο καλά και πολύ να είχε προσεχθεί.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#580703 Αυτο δεν το καταλαβα ποτε με τα κρανη. Αν δεν το εχεις παρατημενο στη βεραντα αλλα σε κανα ντουλαπι για ποιον λογο ειναι ακαταλληλο μετα απο x ετη; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#580708 τι λέει η Shoei

What does the warranty on my SHOEI helmet cover?
Your SHOEI helmet is covered under warranty for five years from purchase date or seven years from the date of manufacture, whichever comes first. The warranty covers all manufacturing defects. Please note that damage caused by the consumer, (i.e. dropping the helmet), etc., is not covered under warranty.


τι λέει η Bell :inlove:

Q: HOW LONG IS THE HELMET GOOD FOR? IS THERE AN EXPIRATION DATE?

a. Replace the helmet immediately after one crash.
b. Replace your helmet immediately if it shows any visible signs of damage.
c. Bell recommends you replace your helmet every three years, even if you have not crashed.

επίσης , στα κράνη ανεβαίνει το κόστος όχι μόνο γιατί μπορεί να αλλάζει το υλικό(απο θερμοπλαστικό σε carbon κλπα)
αλλά επειδή έχει έξτρα (ηχεία, αποσπώμενα με μαγνήτες κομμάτια επένδυσης, βελτιστοποιημένο αεροδυναμικά, antifog κ.ο.κ)
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#580709 Ανάλογα το υλικό κατασκευής σε κάποιο χρονικό διάστημα χάνει την ικανότητα να κάνει καλά αυτό που πρέπει.
Ειδικά τα πλαστικά πολυμερίζονται.

Ένα κράνος που κάθε μέρα για χρόνια τρώει κρύο, ζεστή, ρύπανση, ήλιο, θα χάσει μέρος των ιδιοτήτων του.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#584254 Σήμερα κατέβασα τη βαλίτσα με τα πράγματα.
Ω, τι συγκίνησης. Η οποία μεγάλωσε όταν είδα ότι το bluetooth λειτουργεί παρότι έχουν περάσει 3 χρόνια από την τελευταία φόρτιση.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#584255
citastak έγραψε:Σήμερα κατέβασα τη βαλίτσα με τα πράγματα.
Ω, τι συγκίνησης. Η οποία μεγάλωσε όταν είδα ότι το bluetooth λειτουργεί παρότι έχουν περάσει 3 χρόνια από την τελευταία φόρτιση.

Οτι λειτουργει, λειτουργει... η μπαταρια ομως θα φανει στην πορεια εαν εχει ψυχη ακομα.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#584256 Πόσο ρίσκο έχει άραγε το να πάρω κράνος χωρίς να το δοκιμάσω?

Έχω πετύχει καλές τιμές σε 2 που με ενδιαφέρουν αλλά δεν τα βλέπω πουθενά Ελλάδα για δοκιμή.

https://www.helmetcity.co.uk/x-lite-x-7 ... 2-120-off/

https://www.helmetcity.co.uk/bell-star- ... sor-offer/
Άβαταρ μέλους
By dimik
#584258 Ωραίο το bell.

Γενικά τα κράνη έχουν συγκεκριμένα σχήματα, μακρόστενα στρογγυλά κλπ.
Μέτρα με μεζούρα το κεφάλι πάνω από τα φρύδια για να βρεις το κατάλληλο μέγεθος σύμφωνα με τα μεγέθη κάθε εταιρείας κι αν σου κάτσει τόσο στραβά το αλλάζεις.

< >
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#584275 Με βάση τη μέτρηση αυτή είμαι στο XL, το θέμα είναι αυτό που λες και εσύ για τα σχήματα.

HF, μια χαρά.
Δεν είχα δει κάποιο Αθήνα στο skroutz και δεν τον ήξερα αυτόν. Οπότε μόλις μπορέσω θα περάσω για μια δοκιμή να έχω εικόνα για το ένα τουλάχιστον.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#584277 Σε καμία περίπτωση μην πάρεις κράνος χωρίς να δοκιμάσεις.
Δεν κάνουν όλα τα κεφάλια για όλα τα κράνη.
Εχε υπόψιν σου ότι η Shoei κάνει και καστομια στα μαξιλαράκια τσαμπε (τουλάχιστον για το GTAIr που κοίταζα στην Ολλανδια)
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#584279 Ναι αλλά στα Shoei δεν έχει τέτοιες προσφορές! :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#584286 Με αγχωνε πάντα η αγορά κράνους. Κάθε εταιρεία έχει άλλο σουλουπι και η σωστή εφαρμογή είναι το βασικό κριτήριο που καθορίζει σε μεγάλο βαθμό πόσο καλά το νιώθεις στην χρήση (θόρυβος, αεροδυναμική ευστάθεια στα πολλά κτλ).
Άπαξ και το χρησιμοποιήσεις δεν επιστρέφεται, ασε που πρέπει να το φορέσεις ώρα για να δεις αν τελικά σε ενοχλεί καπου (μέτωπο, αυτιά..).
Αγορά αυστηρώς μόνο έπειτα από δοκιμή.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#584292
NickTG έγραψε:Ναι αλλά στα Shoei δεν έχει τέτοιες προσφορές! :s_tongue


Δεν ξερω τι ψαχνεις ακριβως αλλα δες εδω και στο motocard.com