Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By xenos
#376182 Ναι, γενικά η shoei είναι top εταιρία, ίσως λίγο υπερεκτιμημένη. Γι αυτό λοιπόν δεν θα έδινα 550 για κράνος της (και για κανένα κράνος μάλλον). Από την άλλη κάτι agv κλπ δεν παίρνω. Πάντα ψάχνω κάτι vfm αλλά όχι στα κατώτερα/φθηνά επίπεδα (πχ hjc που έχω σε σχέση με το shark είναι όχι 1 αλλά 10 σκαλιά παρακάτω).
Το shark μου είναι ήδη 5-6 χρόνια σε χρήση και γι αυτό ήθελα να το ανανεώσω. Οπότε τα <300ε για top rated κράνος (όχι κατ εμέ μόνο προφανώς), τα θεωρώ καλή περίπτωση. :hmmm:

Πάραυτα, τι θα πρότεινες δλδ; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#376185
Νίκος Παππάς έγραψε:http://www.skroutz.gr/s/4251064/X-Lite-X-802RR-Ultra-Carbon-Puro-2.html


460eu λέει ή δεν βλέπω καλά; :hmmm: 'Η παίζει κάπου sale;
Για τα Xlite δεν ξέρω πολλά..... αλλά θυμάμαι να διαβάζω αντικρουόμενες γνώμες σχετικά με αυτά.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#376188
xenos έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:http://www.skroutz.gr/s/4251064/X-Lite-X-802RR-Ultra-Carbon-Puro-2.html


460eu λέει ή δεν βλέπω καλά; :hmmm: 'Η παίζει κάπου sale;
Για τα Xlite δεν ξέρω πολλά..... αλλά θυμάμαι να διαβάζω αντικρουόμενες γνώμες σχετικά με αυτά.

Ναι. Στα λεφτα που το βρισκεις εδω.
Αν θες με πιο λιγα,
http://www.skroutz.gr/s/9634327/Shark-S ... k-Red.html
Άβαταρ μέλους
By xenos
#376191 Αυτό έχω τώρα:
Εικόνα

Πολύ καλό overall, αλλά με μικρό οπτικό πεδίο.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#376194 Στο λινκ που εβαλα ειναι το Spartan. Στην Καλλιροης ειναι το μαγαζι, ριξε του μια ματια. Θα εχει σιγουρα καλυτερο οπτικο πεδιο. Εχει και σκουρα ζελατινα απο μεσα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#376231
xenos έγραψε:Ναι, γενικά η shoei είναι top εταιρία, ίσως λίγο υπερεκτιμημένη. Γι αυτό λοιπόν δεν θα έδινα 550 για κράνος της (και για κανένα κράνος μάλλον). Από την άλλη κάτι agv κλπ δεν παίρνω. Πάντα ψάχνω κάτι vfm αλλά όχι στα κατώτερα/φθηνά επίπεδα (πχ hjc που έχω σε σχέση με το shark είναι όχι 1 αλλά 10 σκαλιά παρακάτω).
Το shark μου είναι ήδη 5-6 χρόνια σε χρήση και γι αυτό ήθελα να το ανανεώσω. Οπότε τα <300ε για top rated κράνος (όχι κατ εμέ μόνο προφανώς), τα θεωρώ καλή περίπτωση. :hmmm:

Πάραυτα, τι θα πρότεινες δλδ; :hmmm:

Το δικό μου X-lite 1003 Carbon, είναι σχεδόν παντού ίδιο ή καλύτερο από το Shoei XR1100. Είναι τόσο καλό, και τόσο ποιοτικό, που χαίρομαι που το φοράω.
Κρατάω μια πισινή μέχρι το καλοκαίρι για να τεστάρω τον αερισμό.

Για κράνος flip-up που ήθελα εγώ (μιας και είχα το XR1100 για full face), η X-lite-Nolan-Grex έχει καλύτερα προϊόντα (στις ίδιες ή φθηνότερες τιμές) από την Shoei.

Φυσικά, έχω απέραντο σεβασμό στην Shoei, αλλά τα λεφτά που ζητάνε είναι πάρα πολλά και πλέον βγάζουν εξαιρετικά προϊόντα και οι άλλοι. Έχω γράψει πιο πίσω πόσο μου κόστισε το δικό μου (έτρεχε 30% έκπτωση τότε σε όλα τα X-lite στο FC Moto).
Για να καταλάβεις, το Shoei Neotec κόστιζε 200+ € και ήταν και 200+ γραμμάρια βαρύτερο, ενώ και στα τεστ της Sharp πήγε καλύτερα παντού το X-lite.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#376241
Anonymous Founder έγραψε:Το δικό μου X-lite 1003 Carbon, είναι σχεδόν παντού ίδιο ή καλύτερο από το Shoei XR1100. Είναι τόσο καλό, και τόσο ποιοτικό, που χαίρομαι που το φοράω.
Κρατάω μια πισινή μέχρι το καλοκαίρι για να τεστάρω τον αερισμό.

Για κράνος flip-up που ήθελα εγώ (μιας και είχα το XR1100 για full face), η X-lite-Nolan-Grex έχει καλύτερα προϊόντα (στις ίδιες ή φθηνότερες τιμές) από την Shoei.

Φυσικά, έχω απέραντο σεβασμό στην Shoei, αλλά τα λεφτά που ζητάνε είναι πάρα πολλά και πλέον βγάζουν εξαιρετικά προϊόντα και οι άλλοι. Έχω γράψει πιο πίσω πόσο μου κόστισε το δικό μου (έτρεχε 30% έκπτωση τότε σε όλα τα X-lite στο FC Moto).
Για να καταλάβεις, το Shoei Neotec κόστιζε 200+ € και ήταν και 200+ γραμμάρια βαρύτερο, ενώ και στα τεστ της Sharp πήγε καλύτερα παντού το X-lite.


To xlite βλέπω ακόμα -30% το έχει, αλλά τα 610ε αρχική δεν τα λές και νορμάλ για Xlite :lipsealed:. Ειδικά όταν σε άλλα μαγαζιά η τιμή του είναι στα 345ε από αρχική περισσότεορ νορμάλ (458ε). Ανεξάρτητα από αυτό, δεν γνωρίζω καλά την Xlite σαν εταιρία, αλλά και τη nolan τόοοοσα πολλά χρόνια δεν με έκανε κάτι να τη συμπαθήσω με τα προιόντα της. :hmmm:

Τα δε αποτελέσματα της Sharp θα έπρεπε (θεωρώ εγώ) ότι έπρεπε να τα βλέπεις πιο "ενδεικτικά" και όχι σαν απόλυτο ευαγγέλιο (αν είσαι χριστιανός δλδ :lol: ). :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#376245
xenos έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Το δικό μου X-lite 1003 Carbon, είναι σχεδόν παντού ίδιο ή καλύτερο από το Shoei XR1100. Είναι τόσο καλό, και τόσο ποιοτικό, που χαίρομαι που το φοράω.
Κρατάω μια πισινή μέχρι το καλοκαίρι για να τεστάρω τον αερισμό.

Για κράνος flip-up που ήθελα εγώ (μιας και είχα το XR1100 για full face), η X-lite-Nolan-Grex έχει καλύτερα προϊόντα (στις ίδιες ή φθηνότερες τιμές) από την Shoei.

Φυσικά, έχω απέραντο σεβασμό στην Shoei, αλλά τα λεφτά που ζητάνε είναι πάρα πολλά και πλέον βγάζουν εξαιρετικά προϊόντα και οι άλλοι. Έχω γράψει πιο πίσω πόσο μου κόστισε το δικό μου (έτρεχε 30% έκπτωση τότε σε όλα τα X-lite στο FC Moto).
Για να καταλάβεις, το Shoei Neotec κόστιζε 200+ € και ήταν και 200+ γραμμάρια βαρύτερο, ενώ και στα τεστ της Sharp πήγε καλύτερα παντού το X-lite.


To xlite βλέπω ακόμα -30% το έχει, αλλά τα 610ε αρχική δεν τα λές και νορμάλ για Xlite :lipsealed:. Ειδικά όταν σε άλλα μαγαζιά η τιμή του είναι στα 345ε από αρχική περισσότεορ νορμάλ (458ε). Ανεξάρτητα από αυτό, δεν γνωρίζω καλά την Xlite σαν εταιρία, αλλά και τη nolan τόοοοσα πολλά χρόνια δεν με έκανε κάτι να τη συμπαθήσω με τα προιόντα της. :hmmm:

Τα δε αποτελέσματα της Sharp θα έπρεπε (θεωρώ εγώ) ότι έπρεπε να τα βλέπεις πιο "ενδεικτικά" και όχι σαν απόλυτο ευαγγέλιο (αν είσαι χριστιανός δλδ :lol: ). :iconcool:

Η τιμή που λέει είναι καταλόγου. Και είναι αυτή η τιμή που θα σου πουλήσει ο Μπαξεβάνης εδώ! :lipsealed:
Το άλλο που έχεις βάλει δεν έχει ούτε χρώματα, ούτε νούμερα.
Πάμε για καφέ αν θέλεις για να δεις το δικό μου X-lite.

Όσο για την Sharp, ειδικά για flip-up μετράνε τα τεστ της πολύ. Γιατί τεστάρουν πόσο ανθεκτικός είναι ο μηχανισμός ανοίγματος. Ε, ο καλύτερος όλων είναι της Nolan/X-lite/GRex.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#376260 Εγώ έχω 2 κράνη και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και απο τα 2 .το ένα είναι φωτο του ξαδέρφου μου και ειναι το shuberth C3 pro και αυτό που χρησιμοποιώ περισσότερο
Το άλλο είναι αυτό που εγώ αγόρασα το shoei gt air ,και αυτό καταπληκτικό .
Περισσότερο κινούμε με το σουμπερθ μιας και με βολεύει που είναι ανοιγομενο
Το σοει το χρησιμοποιώ σε μεγάλα ταξίδια

send from my Chinese op3T
Άβαταρ μέλους
By xenos
#376264
Anonymous Founder έγραψε:Η τιμή που λέει είναι καταλόγου. Και είναι αυτή η τιμή που θα σου πουλήσει ο Μπαξεβάνης εδώ! :lipsealed:


590eu βλέπω ως πιο εξωφρενική τιμή για το 1004. :dizzy: Το 1003 πρέπει να έχει σταματήσει να παράγεται ( :hmmm: ).
Αλλά το μη βαμμένο carbon το βρίσκεις κανονικά στα 320eu. Χαώδης η διαφορά με εδώ (εκτός αν έχουν και άλλες διαφορές μεταξύ τους :hmmm: ).

Anonymous Founder έγραψε:
Το άλλο που έχεις βάλει δεν έχει ούτε χρώματα, ούτε νούμερα.


Έχεις δίκιο, έβαλα άλλο λινκ παραπάνω αν δεις. :oops:

Anonymous Founder έγραψε:Πάμε για καφέ αν θέλεις για να δεις το δικό μου X-lite.


Μωρέ με το μάτι βλέπεις τα απτά/εύκολα (ποιότητα/βάρος). Με τη χρήση είναι το όλο θέμα (άνεση/θόρυβος/οπτικό πεδίο/κλπ.). Δεν αμφιβάλω ότι είναι καλό, απλά δεν το έχω δει, δεν έχω διαβάσει παντού διθυράμβους, δεν έχω πειστεί απλά. Ίσως ακόμα.

Anonymous Founder έγραψε:Όσο για την Sharp, ειδικά για flip-up μετράνε τα τεστ της πολύ. Γιατί τεστάρουν πόσο ανθεκτικός είναι ο μηχανισμός ανοίγματος. Ε, ο καλύτερος όλων είναι της Nolan/X-lite/GRex.


Η αλήθεια είναι ότι ενώ και εγώ πολύ θα ήθελα ένα που ανοίγει, δεν θα το κάνω (και όχι μια εταιρία/οργανισμός δεν μπορεί να με πείσει γι αυτό).
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#376270 Δεν ήξερα πως έχει βγει το 1004, φαίνεται παρόμοιο με το 1003 εκτός από τους αεραγωγούς.
Δες στην σελίδα της X-lite: http://www.x-lite.it/en/helmets-flip-up ... tra-carbon
Οι τιμές καταλόγου είναι στο 600αρι...

Όταν αγόρασα εγώ το δικό μου, δεν είχε βγει το 1004, ακόμη και το 1003 σε carbon, κυκλοφορούσε λιγότερο από 1 χρόνο.
Δεν σου λέω να πάρεις X-lite, ούτε flip-up. Σου λέω πως καλή χρυσή η Shoei, αλλά δεν παίζει πια μόνη της (μαζί με την Arai).
Υπάρχουν και άλλα καλά κράνη εκεί έξω και πλέον υπάρχουν και ανεξάρτητοι οργανισμοί που τα πιστοποιούν και τα δοκιμάζουν (Sharp, Snell, κλπ κλπ).

Δεν τα γράφω τυχαία, κι εγώ έχω χρυσοπληρώσει το Shoei μου, αλλά όταν έψαξα Flip-Up και αφού τσέκαρα τα ακριβότερα που υπήρχαν (Shoei Neotec, Schuberth C3 Pro), επέλεξα το X-lite σαν το καλύτερο και φθηνότερο.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#376323 Ναι μωρέ, συζήτηση κάνουμε. Και εγώ υπερεκτιμημένη την χαρακτήρισα την shoei 1ος. Στα 500-600+ ναι. Αλλά στα 300..... :hmmm:
Πάντως και τα shark είναι πολύ καλά* (σε βαθμό που δεν το περίμενα), αλλά το να παίρνεις ένα αμιγώς race replica κράνος δεν κάνει για όλα.

Για τα Schuberth όλοι λένε τα καλύτερα αλλά δεν έχει ποτέ κανένας ένα. :lol: Οπότε πως το κρίνουν... :hmmm: :whistlink:

*τρομερή ζελατίνα
*απίστευτο/ποιοτικό εσωτερικό: στο hjc τα είχα αλλάξει 2 φορές στο 1/4 του αντίστοιχου χρόνου του shark και πάλι χάλια ήταν. Στο shark ποτέ και ακόμα δεν έχουν χάσει τη φόρμα τους, ούτε έχουν χαλάσει.
Άβαταρ μέλους
By nass
#376793
xenos έγραψε:Για τα Schuberth όλοι λένε τα καλύτερα αλλά δεν έχει ποτέ κανένας ένα. :lol: Οπότε πως το κρίνουν... :hmmm: :whistlink:


Είχα και μάλιστα ακριβό. Αρνητικά. https://petrolheads.gr/viewtopic.php?p=182146#p182146

Arai και ξερό ψωμί :s_cool