Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#739463 Άλλαξα επιτέλους και κράνος μιας και βρήκα κάποιο να μου αρέσει, σε τιμή που να μπορώ να τα δώσω και με άτοκες δόσεις.

Οπότε κατέληξα με το παρακάτω AGV K6.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Κατασκευή 12ος του 2020.
Μέχρι τώρα πρόλαβα να κάνω μια μικρή βόλτα 20 χιλιομέτρων σε πόλη και εθνική.

Προφανώς δεν είναι δίκαιη η σύγκριση με το προηγούμενο των 150€ αλλά προφανώς καμία επαφή και η διαφορά στην τιμή είναι φανερή από την πρώτη στιγμή.
Εντύπωση μου έκανε και η άψογη ορατότητα από τη ζελατίνα που είναι σαν μην υπάρχει καν.

Να δούμε και από αντοχή πως θα πάει.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#739477 Αντοχη ε;

Εχω ενα AGV K4 Evo με το οποιο εχω γραψει περιπου 90.000χλμ! Σε ολες τις συνθηκες, πανω απο τα μισα χωρις μπαλακλαβα!
Πλενεται τακτικα βεβαια, αλλα τα μαξιλαρακια στα μαγουλα ακομα ειναι σχετικα καλα!

Δεν ξερω πλεον πως ειναι ποιοτικα, αλλα δε νομιζω να σε απασχολησει νωριτερα της 5ετιας, ειδικα αν δεν κανεις καθημερινη χρηση.
Το προαναφερθεν AGV μου, τα τελευταια 4 χρονια, το φοραω για τα δρομολογια σπιτι-δουλεια ή με τη μηχανη αν βγω για καμια κοντινη βολτα ή μπανιο στη θαλασσα.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#739478 Δώσε λίγο καιρό στη ζελατίνα και θα κάνει αισθητή τη παρουσία της :lol:
Μεγειά κι αχρείαστο!

Πρέπει να αλλάξω κι εγώ το HJC μου σε λίγο καιρό.
Κράνος χωρίς pinlock και sunvisor δε παίρνω πάντως.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#739482 Ευχαριστώ!

Pinlock έχει. Ήθελα και sunvisor αλλά για να πάρω κάτι που να μου αρέσει χρειαζόμουν 150-200€ έξτρα.

Morx έγραψε:Αντοχη ε;

Εχω ενα AGV K4 Evo με το οποιο εχω γραψει περιπου 90.000χλμ! Σε ολες τις συνθηκες, πανω απο τα μισα χωρις μπαλακλαβα!
Πλενεται τακτικα βεβαια, αλλα τα μαξιλαρακια στα μαγουλα ακομα ειναι σχετικα καλα!

Δεν ξερω πλεον πως ειναι ποιοτικα, αλλα δε νομιζω να σε απασχολησει νωριτερα της 5ετιας, ειδικα αν δεν κανεις καθημερινη χρηση.
Το προαναφερθεν AGV μου, τα τελευταια 4 χρονια, το φοραω για τα δρομολογια σπιτι-δουλεια ή με τη μηχανη αν βγω για καμια κοντινη βολτα ή μπανιο στη θαλασσα.


90000 χιλιόμετρα δεν νομίζω να καταφέρω να κάνω με το ίδιο. Αν βγάλει τα μισά χωρίς θέμα για μένα θα είναι άψογο.

Για τη δουλειά θα μείνει το παλιό οπότε αυτό δεν θα είναι για κάθε μέρα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#739504 Με γεια σου Νικ, αχρειαστο να ειναι.

To pinlock ειναι εκ των ουκ ανευ, το sun visor οχι και τοσο. Ειναι βολικο αν ξαφνικα βγαλει ηλιο αλλα αν δεν το καθαριζεις συχνα θα σε ζαλισουν οι ιριδισμοι που κανει η σκονη πανω του. Επισης ακομα και τα μεγαλα σε μεγεθος αφηνουν να περνα η ανακλαση απο την ασφαλτο. ΟΚ σαν λυση αναγκης αλλα προσωπικα δεν θα αποτελουσε κριτιριο επιλογης πια. Αυτα αφορουν το HJC RPHA 70 μου.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#739782 Υπαρχει καποιο καταστημα με ανταλλακτικα/αναλωσιμα κρανων? Η εσωτερικη ζελατινα μου, αυτη που κατεβαινει εσωτερικα για σκιαση, εχει θολωσει
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#739789
Chris έγραψε:Υπαρχει καποιο καταστημα με ανταλλακτικα/αναλωσιμα κρανων? Η εσωτερικη ζελατινα μου, αυτη που κατεβαινει εσωτερικα για σκιαση, εχει θολωσει

Θεωρητικα καθε καταστημα που πουλαει την μαρκα του κρανους σου πρεπει να εχει η να φερνει αναλωσιμα - ανταλλακτικα.

Τωρα τι συμβαινει, αγνωστο.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#739802 Ναι εντωμεταξυ σκεφτηκα και να περασω μια βολτα απο κανα δυο μαγαζια, συμπεριλαμβανομενου αυτου που πηρα το κρανος. Για να δουμε..
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#754432 Έχει κάποιος HJC RPHA 70 να μου πει γνώμη?
Shoei GT Air 2 σε μπλε ματ όπως η Tracer θα ήταν ωραίο αλλά μου φαίνεται πιο vfm το HJC.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#754435
MIXOStsi έγραψε:Έχει κάποιος HJC RPHA 70 να μου πει γνώμη?
Shoei GT Air 2 σε μπλε ματ όπως η Tracer θα ήταν ωραίο αλλά μου φαίνεται πιο vfm το HJC.

Κανει θορυβο σε γυμνο. Πολυ.

Ενταξει εγω σε σκουτερ το ειχα με ορθια θεση οδηγησης αλλα πανω απο τα 90 ηταν ασχημα.

Σημερα θα προτιμουσα το Shoei
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#754441 χμμμ
Ενδιαφέρον, βέβαια έχουμε Tracer τώρα.
Σε review είχα δει ότι είναι αρκετά ήσυχο αλλά σίγουρα θα παίζει από κεφάλι σε κεφάλι.

Από μέγεθος έκανες size up ή έμεινες στα ίδια με άλλα κράνη?

Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#754457 Ίδιο μέγεθος και μάλιστα με τέλεια εφαρμογή. Μου θυμισε Arai!

Αυτό που κάνει πολυ θόρυβο είναι ο μεγάλος αεραγωγος στην κορυφή.

Κατά τα άλλα φοβερή επένδυση, δεν σε ζεσταινει το καλοκαίρι, πλένεται πανευκολα.
Όταν το πηρα ήταν 100+ βάλε ευρώ φθηνότερο από το shoei.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#754468 Ωραίος!
Ευχαριστώ!

Μέχρι τώρα δεν το βρίσκω στο χρώμα που το θέλω και μάλλον θα πρέπει να κάνω size up, θα δούμε...
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#758820 Ωραία reviews...