Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#45551 Για ακόμα μια φορά ανοίγω ένα αντίστοιχο θέμα. :s_tongue

Αυτή τη φορά με περισσότερες ελπίδες και αν όλα πάνε καλά σε λίγο καιρό ίσως καταφέρω και εγώ να γίνω ιδιοκτήτης δίτροχου. :s_biggrin
Ας δούμε λοιπόν τα στοιχεία.
Όπως είπα ψάχνω για κάτι φθηνό άρα δεν πρέπει με τίποτα να περάσω τα 1500Ε. Ακόμα καλύτερα όσο πλησιάζω τα 1000Ε.
Θα ήθελα να μπορώ τουλάχιστον τα βασικά στη συντήρηση να τα κάνω εγώ άρα χρειάζομαι εύκολη πρόσβαση χωρίς να χρειάζεται να λύσω τη μισή μηχανή.
Επίσης αυτή η συντήρηση καλό θα ήταν να είναι όσο πιο οικονομική γίνεται.
Στην κατανάλωση είμαι λίγο πιο χαλαρός. Οτιδήποτε δεν περνάει τα 6-7 λίτρα σε χαλαρή μετακίνηση είναι μέσα στις επιλογές.
Το πόσο καίει με τέρμα γκάζι είναι αδιάφορο.

Άρα έχουμε:
  1. Έως 1500Ε
  2. Εύκολη και οικονομική συντήρηση
  3. Κατανάλωση 6-7λ/100χλμ

Θα ήθελα να αποφύγω τις on-off αφού πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, ακριβών για εμένα, δεν μου αρέσουν. Όμως αν κάτι αξίζει ίσως μπει στα υποψήφια.
Αν κάποιος θέλει να προτείνει κάτι πιο ακριβό ας είναι προετοιμασμένος να μου πληρώσει και τη διαφορά. :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By D-Jet
#45553 Δε λες κυβικά και εμπειρία...
Ένα cb400 είναι ιδανικό αλλά δεν το συντηρείς μόνος σου πέρα από μια αλλαγή λαδιών (όχι ότι θέλει και τίποτε άλλο δλδ.. :lol: )

Θα πρότεινα ένα cbf250.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#45559 Κυβικά δεν με ενδιαφέρουν αρκεί τα υπόλοιπα να είναι στα όρια που έθεσα.
Η εμπειρία δεν θα αλλάξει κάτι, τουλάχιστον για εμένα.
Άβαταρ μέλους
By D-Jet
#45564
NickTG έγραψε:Κυβικά δεν με ενδιαφέρουν αρκεί τα υπόλοιπα να είναι στα όρια που έθεσα.
Η εμπειρία δεν θα αλλάξει κάτι, τουλάχιστον για εμένα.

Δε βοηθάς, όμως, έτσι... έχει cbf250 και cbr900rr με αυτά τα λεφτά... :omg:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#45567 Ναι είναι λίγο γενικό το θέμα. :s_tongue
Αλλά κάπως έτσι γενικά τα κοιτάω και εγώ. :dizzy: :lol: :tomato:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#45573 Όχι.
Εξοπλισμός πάει ξεχωριστά.
Μόνο για την αγορά είναι αυτά.
Άβαταρ μέλους
By liostemi
#45644 Αν σε ενδιαφέρει κάτι σε 250cc, κοίτα και για Honda AX-1... τέρας αξιοπιστίας, οικονομικό, ευέλικτο και φθηνό(!), αν κάνεις σωστή επιλογή...

Εικόνα
...το πήρα πριν από 2 χρόνια και με συναγερμο spyball, με 900€... (τη μπαγκαζιέρα την έβαλα εγώ... μου στοίχισε 40€).
Άβαταρ μέλους
By D-Jet
#45687
NickTG έγραψε:Ναι είναι λίγο γενικό το θέμα. :s_tongue
Αλλά κάπως έτσι γενικά τα κοιτάω και εγώ. :dizzy: :lol: :tomato:

Είνι λίγο ζόρικο... Αναγκαστικά πας για παλιό μηχανάκι που σημαίνει ότι ναι μεν η συντήρηση μπορεί να είναι πιο απλή και να σου δίνει πρόσβαση να κάνεις κάτι αλλα από την άλλη όλα είναι κολλημένα, ό,τι φλατζάκι τσιμουχάκι κλπ έχει ξεραθεί, όλα είναι φθαρμένα και ταλαιπωρημένα και μπορεί να σου ανοίξουν πολλές δουλειές.
Τα on/off (και μονοκύλινδρα γενικότερα) είναι πολύ πιο προσβάσιμα και προσιτά στη συντήρηση.

Επιμένω στην αρχική άποψη, δες ένα cbf250 (αφού πιθανώς τα dominator/ax 250 δε σου αρέσουν).

Για την πάρτη μου, πάντως, θα έπαιρνα ένα cbr600F3 (PC31) σε καλή κατάσταση (δε θα κοιτούσα χλμ) που πρέπει να είναι από τις πιο καλοκατασκευασμένες μηχανές και πιθανώς να έχει αντέξει όλα αυτά τα χρόνια.

Δεν είμαι ψηλός, διαφορετικά η άλλη μου επιλογή θα ήταν μια καλή africa ή, πιο εύκολα, ένα dominator 650, ένα suzuki freewind, ακόμα ακόμα και ένα tdm 850 (αλλά είναι λίγο πιο ζόρικο αυτό).

Αν τη θέλω αποκλειστικά για χαβαλέ τότε σίγουρα θα έπαιρνα ένα ρημάδι να το κάνω cafe racer (πχ sr500 μονοκύλνδρο ή κάποιο από τα παλιότερα δικύλινδρα cb) αλλά αυτό θέλει Χρόνο/Χρήμα/Χώρο.
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#45734 Aν δεν σε χαλάει το ''μπαρμπάδικο'' look οι παρακάτω είναι πολύ τίμιες και απλές κατασκευές.
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5778268/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4909142/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5534075/
Άβαταρ μέλους
By JBT
#45770 Και με start n stop (ανάλογα με το πόσο κουλομαρια είσαι βέβαια)
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#45779
liostemi έγραψε:Αν σε ενδιαφέρει κάτι σε 250cc, κοίτα και για Honda AX-1... τέρας αξιοπιστίας, οικονομικό, ευέλικτο και φθηνό(!), αν κάνεις σωστή επιλογή...

...το πήρα πριν από 2 χρόνια και με συναγερμο spyball, με 900€... (τη μπαγκαζιέρα την έβαλα εγώ... μου στοίχισε 40€).


D-Jet έγραψε:Επιμένω στην αρχική άποψη, δες ένα cbf250 (αφού πιθανώς τα dominator/ax 250 δε σου αρέσουν).



Με κατάλαβε ο D-Jet. :s_biggrin
Όντως ούτε αυτή η κατηγορία είναι στα αγαπημένα μου αλλά αν δεν βρεθεί κάτι άλλο που να καλύπτει αυτά που θέλω δεν έχω πρόβλημα να κινηθώ είτε σε κάτι τέτοιο είτε και σε on-off.

Το CBF250 το έχω δει και μου αρέσει αλλά δεν ξέρω μήπως το βαρεθώ γρήγορα. Βέβαια μάλλον θα πουληθεί και πιο εύκολα μετά αλλά και πάλι.


rx8_drifter έγραψε:CBR 600 :rtfm:
Απιστευτα ευκολοδηγητο, ομορφο, ανετο, μανιτζεβελο, οικονομικο, αξιοπιστο


D-Jet έγραψε:Για την πάρτη μου, πάντως, θα έπαιρνα ένα cbr600F3 (PC31) σε καλή κατάσταση (δε θα κοιτούσα χλμ) που πρέπει να είναι από τις πιο καλοκατασκευασμένες μηχανές και πιθανώς να έχει αντέξει όλα αυτά τα χρόνια.

Αν τη θέλω αποκλειστικά για χαβαλέ τότε σίγουρα θα έπαιρνα ένα ρημάδι να το κάνω cafe racer (πχ sr500 μονοκύλνδρο ή κάποιο από τα παλιότερα δικύλινδρα cb) αλλά αυτό θέλει Χρόνο/Χρήμα/Χώρο.



Η CBR μου αρέσει πολύ και είναι από αυτές που σκέφτομαι αρκετά. Πιστεύω καλύπτει αυτά που θέλω αλλά με φοβίζει λίγο το τετρακύλινδρο του θέματος.
Κυρίως στη συντήρηση.

Χώρο και χρόνο έχω. Στο χρήμα κολλάει το θέμα. :s_tongue


D-Jet έγραψε:Είνι λίγο ζόρικο... Αναγκαστικά πας για παλιό μηχανάκι που σημαίνει ότι ναι μεν η συντήρηση μπορεί να είναι πιο απλή και να σου δίνει πρόσβαση να κάνεις κάτι αλλα από την άλλη όλα είναι κολλημένα, ό,τι φλατζάκι τσιμουχάκι κλπ έχει ξεραθεί, όλα είναι φθαρμένα και ταλαιπωρημένα και μπορεί να σου ανοίξουν πολλές δουλειές.



Είναι και ένας από τους λόγους που θέλω κάτι με εύκολη πρόσβαση.

Anonymous Founder έγραψε:Δεν μου αρέσουν καθόλου τα παραπάνω...
Ένα Bros δείχνει απείρως πιο όμορφο.
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5618548/


Μου αρέσουν και εμένα αυτά αλλά πιστεύω πάω πολύ πίσω στα χρόνια χωρίς να κερδίζω κάτι ιδιαίτερο στα λεφτά.