Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By Chris
#95351 Υπάρχει ακόμα η αυτόματη αναβάθμιση μετά από 2 χρόνια σε απεριόριστο? "Αυτόματη"=κατάθεση διπλώματος και παραβόλων στην αρμόδια υπηρεσία

Εγώ έτσι το έκανα, και το βασικό πλεονέκτημα είναι ότι εξετάστηκα με 125άρι και όχι ένα θεόβαρο 600άρι που είχε η σχολή για το απεριόριστο, +μια μικρή διαφορά προς τα κάτω στα συνολικά έξοδα. Βέβαια σήμερα δεν μπορώ να καβαλήσω μια μεγάλη μηχανή και να την πάω, αλλά και το απεριόριστο να έβγαζα, πάλι δε θα μπορούσα, καθώς η μηχανή μου είναι ένα σκούτερ 250άρι.

Γενικά αν το αυτοκίνητο είναι 10% μαθήματα και 90% τριβή προκειμένου να μάθεις, η μηχανή είναι 1%-99%
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#95431 Αν έχεις λογικό μέγεθος, τα 600αρι με τον συμπλέκτη και την εκπληκτική ευστάθεια είναι πιο εύκολα για την διαδικασία των εξετάσεων
Άβαταρ μέλους
By edmond
#95445
red_monster έγραψε:Αν έχεις λογικό μέγεθος, τα 600αρι με τον συμπλέκτη και την εκπληκτική ευστάθεια είναι πιο εύκολα για την διαδικασία των εξετάσεων

σίγουρα δεν είναι κατι χαμηλοροπα 500αρια για εξετάσεις? (cb500 συνήθως)
δεν το αναφέρω για τα 100 λιγοτερα κυβικά αλλα για το ότι είναι από τις πιο εύκολες μοτο που υπάρχουν και προφανώς είναι must have για τους εξεταστές.
Άβαταρ μέλους
By koubeast
#95447 Όντως αρκετοί έχουν 500άρια αλλά όχι όλοι. Κι εγώ για παράδειγμα είχα δώσει με cbf 600. Πιστεύω και οι αρχάριοι, μετά από 2-3 μαθήματα αποκτούν τον αέρα της. Κι εγώ παρόλο που μικρόσωμος βολεύτηκα πολύ γρήγορα. Απλώς κάποιοι δεν θέλουν να το ρισκάρουν και δίνουν με το -συνήθως- cbf 125 πού είναι ο ορισμός του ποδηλάτου! :lol:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#95452
koubeast έγραψε: δίνουν με το -συνήθως- cbf 125 πού είναι ο ορισμός του ποδηλάτου! :lol:


Ακριβώς, με αυτό έδωσα κι εγώ. Πολύ ωραίο μου φάνηκε, αλλά μετά είδα το χώρο κάτω από τη σέλα του xmax και δεν το ξανασκέφτηκα το cbf :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By koubeast
#95482 Εγώ που δεν είχα ξαναοδηγήσει τέτοιας κατηγορίας (και από άποψη κυβικών και βάρους/όγκου) θα σου πω ότι στο 3ο μάθημα ένιωθα άνετα, καμία σχέση όπως όταν πρωτοκαβάλησα. Για την εξοικείωση ώστε να εξεταστείς εμένα μου φτάσανε τα υποχρεωτικά μαθήματα. Τώρα για την γενικότερη εξοικείωση, πρέπει μετά να χρησιμοποιείς την μηχανή μόνος σου σε ήσυχους αρχικά δρόμους και σιγά σιγά να μπεις στην πόλη. Για μένα το βασικότερο στην πολη είναι στις επιτόπιες μανούβρες/στάσεις να μην σου γέρνει. Εμένα πχ αν μου γύρει σταματημένος, δε νομίζω οτι τα πόδια μου έχουν δύναμη να την κρατήσουν (την πάτησα έτσι την πρώτη φορά που καβάλησα). Γι αυτό προτείνω με το που πάρεις το δίπλωμα να κάνεις διαδρομές σε ήσυχες περιοχες, ή και σε επαρχιακούς δρόμους.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#95536
egobrain έγραψε:αρκουν τα πρακτικα μαθηματα της σχολης για να εξοικειωθεις με την 600αρα της εξετασης;

η εξεταση δεν γινεται με την μοτοσυκλετα του εκάστοτε δασκάλου? δηλαδή με όποια μοτό θα κάνεις μαθήματα, με την ίδια θα εξεταστείς.

koubeast έγραψε:Εγώ που δεν είχα ξαναοδηγήσει τέτοιας κατηγορίας (και από άποψη κυβικών και βάρους/όγκου) θα σου πω ότι στο 3ο μάθημα ένιωθα άνετα, καμία σχέση όπως όταν πρωτοκαβάλησα. Για την εξοικείωση ώστε να εξεταστείς εμένα μου φτάσανε τα υποχρεωτικά μαθήματα. Τώρα για την γενικότερη εξοικείωση, πρέπει μετά να χρησιμοποιείς την μηχανή μόνος σου σε ήσυχους αρχικά δρόμους και σιγά σιγά να μπεις στην πόλη. Για μένα το βασικότερο στην πολη είναι στις επιτόπιες μανούβρες/στάσεις να μην σου γέρνει. Εμένα πχ αν μου γύρει σταματημένος, δε νομίζω οτι τα πόδια μου έχουν δύναμη να την κρατήσουν (την πάτησα έτσι την πρώτη φορά που καβάλησα). Γι αυτό προτείνω με το που πάρεις το δίπλωμα να κάνεις διαδρομές σε ήσυχες περιοχες, ή και σε επαρχιακούς δρόμους.

μα κανείς δεν είναι εξοικειωμένος πρίν βγάλει το...τυπικό δίπλωμα? :innocent:

πάντως τωρα που το θυμήθηκα, το μόνο πραγμα που με έβαλαν να κανω στην εξέταση, ήταν να την τσουλήσω περπατητός πάνω στο 8άρι της "πίστας" :iconcool:
και καλα χρειάζονται προβλεπόμενες κινήσεις... :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#95679 Αν έχεις από πριν μια εμπειρία νομίζω πως τα βασικά μαθήματα είναι υπέρ αρκετά αν όχι είσαι οριακά. Εγώ πχ που μπήκα κατευθείαν στα βαθιά πρέπει να χω συμπληρώσει τις προβλεπομενες ώρες αλλά μάλλον θέλω και λίγο ακόμα. Από τον Οκτώβριο πάντως που ξεκίνησα ακόμα δεν έχω δώσει . Μέσα σε ένα μήνα τελείωσα Γ+Ε+ΠΕΙ και αυτό ακόμα αλλά φταίει και ο κωλοκαιρος...
Όσο για τη μηχανή δίνεις με αυτή που κάνεις μαθήματα. Εγώ είμαι με fazer αλλά έχω δει και cbf.

< K910 μου
Άβαταρ μέλους
By JBT
#95721 Οδηγούσα για μερικές μέρες μια ΜπιΕμΒέ GS1200 αρχών του 2000.

- με άρεσε η εξωτερική εμφάνιση
- με άρεσε που στην τελική δεν ήταν δύσκολο στην οδήγηση
- με άρεσαν τα φρένα
- όλα τα άλλα δε με άρεσαν :lol:
Άβαταρ μέλους
By Morx
#96560 Η γκαζιέρα, αρχισε και σκληραινει καπως.
(2πλη ντιζα, με επιστροφης δηλαδη)

ΔΕΝ θελω να ριξω wd40 κτλ... για οσους βιαστουν. Δεν κανει καλο αφου δε λιπαινει και ειναι μαγνητης βρωμιας και σκονης με το αποτελεσμα να γινει χειροτερο.
Για καινουρια δεν ψηνομαι ακομα. Τζογο δεν εχω, πιστευω αξιζει μια δοκιμη με λιπαντικο.

ΤΙ ΛΙΠΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΡΙΞΩ ?!!?!? :help:
(Εχω μια πολυ καλη ιδεα, για να το στειλω απο ακρη σ'ακρη των καλωδιων!)
Άβαταρ μέλους
By JBT
#96682 Δεινόσαυρος με μικρά ροδάκια...

Και γαμώ τις επιλογές :s_whiteflag