Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#525504 περαστικα Μορφεα!
Άβαταρ μέλους
By morpheus
#525534 Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις ευχές. :oops:

Πιστεύω πως τη γλύτωσα "φθηνά" και οτι όλα θα πάνε καλά.

Όσα λέτε για την πρόληψη τέτοιων περιπτώσεων είναι όλα σωστά.
Ο πρώτος που κατηγορώ για την κατάσταση είναι ο εαυτός μου γιατί δεν έπραξα αμυντικά από το πρώτο δευτερόλεπτο όπως κάνω στο 99% τέτοιων περιπτώσεων (είτε είμαι με το αμάξι είτε με τη μηχανή).
Απλά ήταν αυτό το 1% του system error που λέει και ο KiloMeater, όπως και η αίσθηση που σου δίνει το άλλο όχημα όταν είστε πολύ κοντά, έχεις προτεραιότητα και κόβει ταχύτητα, ότι σε έχει δεί και περιμένει να περάσεις... εκεί (συνήθως) δεν περιμένεις να ξεκινήσει ξανά τελευταία στιγμή...
Τέλοσπαντων και εγώ το έχω αναλύσει στο μυαλό μου 500 φορές, άλλα όσα φέρνει η στιγμή...

@dekouk
Στα πόδια είναι μεγάλο δάχτυλο του αριστερού και καλάμι στο δεξί, άλλα πλέον είναι και τα δύο πολύ καλύτερα.

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές.
Να είμαστε πάντα γεροί και όρθιοι.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#525536 Eν τω μεταξύ, αν ήταν αυτοκίνητο απλά θα είχες πετάξει απο πάνω με πολύ λιγότερες επιπτώσεις κατα πάσα πιθανότητα αφού είχες και το μπουφαν.

Τελοσπάντων, σημασία έχει ότι είναι περαστικό :)
Άβαταρ μέλους
By morpheus
#525542 Και εγώ έτσι πιστεύω. Βέβαια και πάλι δεν ξέρεις πως θα σκάσεις κάτω.
Αλλά σίγουρα το να σκάσεις ολόκληρος πάνω σε κάτι είναι από τις χειρότερες περιπτώσεις...
Άβαταρ μέλους
By edmond
#525546 Περαστικά μορφέα. Σιδερένιος. :s_thumbsup
Φέρνω στο νου μου μια δικιά μου σούπα πρίν αρκετά χρόνια και μου' ρχεται κρύος ιδρώτας.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#525982
rx8_drifter έγραψε:Eν τω μεταξύ, αν ήταν αυτοκίνητο απλά θα είχες πετάξει απο πάνω με πολύ λιγότερες επιπτώσεις κατα πάσα πιθανότητα αφού είχες και το μπουφαν.

Τελοσπάντων, σημασία έχει ότι είναι περαστικό :)


Καπετάνιε ξέρεις καλά ότι όλα είναι θέμα τύχης. Μπορεί να σκάσεις με τον αυχένα κλπ κλπ και εν τέλει να έχεις χειρότερο κάταγμα
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#525983
morpheus έγραψε:Και εγώ έτσι πιστεύω. Βέβαια και πάλι δεν ξέρεις πως θα σκάσεις κάτω.
Αλλά σίγουρα το να σκάσεις ολόκληρος πάνω σε κάτι είναι από τις χειρότερες περιπτώσεις...


Ο κολλητός μου πρόσφατα έφαγε όλη την επιβράδυνση στο δεξί καλάμι και τον μεταφέρανε σε σχεδόν δυο κομμάτια. Θα κολλήσει ; Οψόμεθα :(

Περαστικά και αγύριστα. Οι πρώτες σκέψεις για τα νέα δεδομένα της συμβίωσης με 2 τροχούς ;
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#526186 Μορφέα περαστικά και κυρίως να μην ξανασυμβεί!
Κάπως έτσι την πάτησα και εγώ αλλά με πολύ μικρότερη ταχύτητα και χωρίς ιδιαίτερο τραυματισμό.
Άβαταρ μέλους
By morpheus
#526670 Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι. :oops:

@red_monster
Οι πρώτες σκέψεις ήταν ας γίνω καλά και βλέπουμε...
Δεν μου άρεσε καθόλου το ενδεχόμενο να μην ξανακαβαλήσω...
Πλέον όσο το σκέφτομαι, α) με τον γιατρό να μου έχει πει να ξεχάσω τη μηχανή για μερικούς μήνες αφού βγάλω το κολάρο, β) με τη ζημιά να τείνει προς ολική (τουλάχιστον σαν νούμερο, γιατί η μηχανή με διαβεβαίωσαν από την ducati ότι φτιάχνεται κανονικότατα αν το θελήσω), γ) με όλους τους κοντινούς μου ανθρώπους (οι οποίοι επίσης έχασαν μερικά χρόνια από τη ζωή τους με όλο αυτο και δεν μου φταίνε σε τίποτα) να μου τα έχουν κάνει τσουρέκια και δ) με τα αποκαρδιωτικά ποσοστά σοβαρών τραυματισμών και θανάτων που έχουμε στο νησί ειδικά μέσα στη σαιζόν... μάλλον θα αποχωρήσω από το άθλημα όσο και αν μου κάθεται στο λαιμό μια τέτοια απόφαση... :(
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#526697 Περαστικά από καρδίας.

Έχε υπομονή . Τα πάρα πολύ δύσκολα τα άφησες πίσω και τώρα έχουν σειρά τα απλώς δύσκολα.
Θα τα ξεπεράσεις και αυτά !
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#526731
morpheus έγραψε:Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι. :oops:

@red_monster
Οι πρώτες σκέψεις ήταν ας γίνω καλά και βλέπουμε...
Δεν μου άρεσε καθόλου το ενδεχόμενο να μην ξανακαβαλήσω...
Πλέον όσο το σκέφτομαι, α) με τον γιατρό να μου έχει πει να ξεχάσω τη μηχανή για μερικούς μήνες αφού βγάλω το κολάρο, β) με τη ζημιά να τείνει προς ολική (τουλάχιστον σαν νούμερο, γιατί η μηχανή με διαβεβαίωσαν από την ducati ότι φτιάχνεται κανονικότατα αν το θελήσω), γ) με όλους τους κοντινούς μου ανθρώπους (οι οποίοι επίσης έχασαν μερικά χρόνια από τη ζωή τους με όλο αυτο και δεν μου φταίνε σε τίποτα) να μου τα έχουν κάνει τσουρέκια και δ) με τα αποκαρδιωτικά ποσοστά σοβαρών τραυματισμών και θανάτων που έχουμε στο νησί ειδικά μέσα στη σαιζόν... μάλλον θα αποχωρήσω από το άθλημα όσο και αν μου κάθεται στο λαιμό μια τέτοια απόφαση... :(


Μορφέα, προσωπικά όσο ήμουν Ελλάδα δεν οδηγούσα μηχανή και ούτε το σκεφτόμουν. Και είμαι κι εγώ απο νησί όπως ξέρεις, οπότε η απόφασή σου δεν είναι παράλογη...
Άβαταρ μέλους
By xenos
#526746 Μορφέα, κάνε ότι σε κάνει να νιώθεις πιο άνετα αυτή τη στιγμή. Δώστη μου εμένα πχ. :lol: οκ, πλάκα κάνω στο τελευταίο.
Δεν είσαι μεγάλος, έχεις χρόνια να ξανακαβαλήσεις στο μέλλον αν το θέλεις. Γίνε καλά και άσε τα υπόλοιπα αυτή τη στιγμή. :)