Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By citastak
#584440 Λοιπόν βγήκα στο πεδίο και είδα δύο μοτοσυκλέτες.
Η 1η έχει 55 χιλ χλμ, είναι του 2014 και είναι σε άριστη κατάσταση. Φαίνεται ότι παρκάρει σε γκαραζ και γενικά η εικόνα της δεν μαρτυρά τα χιλιόμετρά της. Ωστόσο, η τιμή είναι κακή και δεν πέφτει σημαντικά (14 χιλ. ευρώ) οπότε πάσο.
Η 2η έχει 38 χιλ χλμ, είναι του 2014. Όλα τα σέρβις στην ώρα της. Ένας ιδιοκτήτης. Αλλά τα πλαστικά της (χούφτες, σέλα, ζελατίνα) δεν είναι σε καλή κατάσταση. Μέχρι και το κλειδί έχει γρατζουνιές, άρα μάλλον τσαπατσούλης οδηγός. Η τιμή και σε αυτή την περίπτωση είναι στα 14χιλ. ευρώ, ακατέβατα. Πάσο ξανά.

Την Τρίτη θα δω μια 2015, με 20 χιλ χλμ και από ότι λέει, άριστη κατάσταση (γκαραζ κτλ). Τιμή αρχική κάτω από 14. Αν δεν μου κάνει αυτή, έχω άλλα δύο να δω από ιδιώτες.
Προς το παρόν ξεσκονίζω τα αξεσουάρ και τον εξοπλισμό μου.
Update next week.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#584442 Γιατί κρατάνε τέτοιες τιμές; Είναι άγνωστη η λέξη "απόσβεση" για τους εν Ελλάδι κατόχους δίτροχων BMW :lol: ;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#584445 Γενικά δεν μου κάνει εντύπωση. Το ίδιο "ακατέβατο" είχα συναντήσει κι εγώ όταν έψαχνα κάποτε μπας και αγοράσω GS. Εγώ ήθελα και Adventure και τα πράγματα ήταν ακόμη πιο ακατέβατα!
Άβαταρ μέλους
By citastak
#584519 Παιδιά ναι, ισχύει. αλλά γενικά η αγορά του μεταχειρισμένου στην Ελλάδα είναι περίεργη. Εδώ πούλησα Πάντα έντεκα ετών και 150 χιλ χλμ, 3,500 ευρώ (έξω ούτε χιλιάρικο).
Πάντως περιμένω να βρώ 2015 σε λογικά καλή κατάσταση κάτω από 14 χιλ. ευρώ.
(Και αντίστοιχα όταν τη δώσω θα έχω χάσει σχετικά λίγα χρήματα).
Άβαταρ μέλους
By Morx
#584538 Απο "ακατεβατα" χορτασαμε....

Ειδα ενα ZX10-R σε αγγελια.

Κανονιζω ραντεβου να το δω απο κοντα. ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΘΕΜΑ.
Ολα του φανταζουν τελεια... και "ΑΨΕΓΑΔΙΑΣΤΑ". Οκ, τελειως υποκειμενικο... για εμενα το τελειο, αριστο, αψεγαδιαστο, ειναι μονο οτιδηποτε βρισκεται ακομα σε ζελατινα.

Βρισκομαστε, με παει στην πυλωτη, το ξεσκεπαζει και παει να φερει το κλειδι.

-Εισαι 1ος, 2ος?
-Ειμαι ο 3ος ιδιοκτητης.

-Εχουμε εικονα για τυχον αλλαγες, προβληματα που διορθωθηκαν, που μπηκε χερι, γιατι μπηκε χερι τι και πως?
-Ενα σερβις εκανα τοτε, αλυσιδογραναζα, λαδια, φιλτρα, καθαρισμο πεταλουδων, ειναι κομπλε...

Βαζει μπρος, ρελαντι 900rpm
Του λεω, συγχρονισμος πεταλουδων ποτε εγινε, εκανες ποτε; Φιλτρο αερα, εχουμε εικονα τι παιζει; Το ρελαντι πολυ χαμηλο! Κρυο ρελαντι λεμε, 900rpm και τρεμοπαιγμα...
Δεν ειχε ιδεα...
Λαδια; τι λαδια μπηκαν;;
Δεν ειχε ιδεα...

Βυθιζω μπροστινα με δυναμη, τα ρουλεμαν ετσι κι ετσι... στα δικα μου χερια, εκανε μπαμ καραμπινατο οτι χρειαζονται τουλαχιστον ρεγουλαρισμα (σφιξιμο στην προκειμενη περιπτωση και ΑΝ μας παιρνει και για ποσα χιλιομετρα).
Κατεβαινω, τσεκαρω τσιμουχες, παρε λαδακι!
Του δειχνω, ψαρωνει και με κοιταει, δεν χανει, δεν ειναι τιποτα.
Πως δεν ειναι τιποτα ρε συ...???

Το προσπερναω, τονιζοντας του το κοστος για σερβις μπροστινων.
Κοιταω οσο μπορω πισω απο τα φερινγκ, διακρινω ελαφρως στραβωμενο ψυγειο.

Εκει, σταματαω τα πολλα-πολλα και αρχιζω επιτοπου το παζαρι.
Κοψε ενα 500άρι και θα μιλησουμε το συντομοτερο για τα διαδικαστικα.
Εισαι ο 3ος, εχει αρπαξει το ψυγειο, τα μπροστινα χανουν, ρελαντι χαμηλο, φιλτρο αερα δεν ξερεις αν θελει, σε ακινησια το εχεις 1 χρονο, λαδια θελει κλπ κλπ....
Δεν φαινεται συνεργασιμος... την κανω ξηγημενος σπαθι, οτι αν θελησει να σκεφτει την τιμη για -500€, το τηλεφωνο μου ειναι διαθεσιμο!

Βαζω μπρος να φυγω, μου πεταει την ατακα με περισσειο στυλ:
-Φιλε, δεν μπορω να συζητησω για την τιμη ... ειναι ο νομος προσφορας και ζητησης βλεπεις. :rtfm:

:omg:
Εδω και 6 μηνες ειναι απουλητο...
Την τιμη την εριξε 300€ και θα την ριξει κι αλλο.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#584543 Ποια ζήτηση?
Όσα βλέπω εκεί στις αγγελίες παραμένουν.
Οι περισσότεροι πρέπει να πέσουν από 1 χιλιάρικο και βλέπουμε μετά.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#584557 Οι περισσότερες αγγελίες που παρακολουθώ είναι ακίνητες εδώ και πε΄ριπου 5-6 μήνες. Κάποια λίγα R1200GS LC (όχι adventure) έφυγαν και τα περισσότερα έφυγαν την τελευταία εβδομάδα (που άνοιξε ο καιρός;;; ).
Το τελευταίο που είδα, του το είπα. Το έχεις από Γενάρη στην αγγελία. Αν το ρίξεις 1000 ευρώ, το συζητάω (εξαιτίας της εξωτερικής του κατάστασης και φθορών). Αρνήθηκε. Του λέω αν το ρίξεις, σου περνάω τώρα τα χρήματα από το ebanking. Ανένδοτος. Έ κράτα το κανένα χρόνο και ρίξε μετά την τιμή περισσότερο. Εγώ έφυγα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#584572 Αγοράστηκε από τον κολλητό και είναι στον δρόμο από Αγγλία.

Του βγήκε 12Κ και έχει κάτω από 10.000 μίλια, διετίας με full εξοπλισμό και πακέτα της BMW. Τοπική τιμή καινούριου 22Κ.

Ανυπομονούμε όλοι για την βόλτα και μας έχει μπριζωσει άσχημα ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By citastak
#584573 Μεγειά!
Πολύ καλή τιμή. Στην Ελλάδα ένα αντίστοιχο θα το έπαιρνε 16+. Πολύ καλό deal.
Με εκτελωνισμούς κτλ τί κάνει;
Το φέρνει καβάλα;

Το R1200GS το βρίσκω περίπου 30% στο ΗΒ. Αλλά μου φαίνεται μεγάλο project να το πάρω από έξω.
Αν έχεις χρόνο και διάθεση είναι τρομερό deal. Το παίρνεις, το κρατας διετία και το δίνεις στα λεφτά σου ή και λίγο παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#584583 Μεταφορική από Αγγλία-Κύπρο και εκτελωνισμός από αυτούς. Θα μπει σε κοντεινερ και αυτός θα πάει απλά λιμάνι να το παραλάβει, εδώ αναλαμβάνουν τα πάντα οι μεταφορικές, εκτελωνισμούς κλπ. Θα δώσει περίπου άλλο ενα χιλιάρικο για μεταφορά και την όλη διαδικασία.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#584591 Και Ελλάδα υπάρχουν τέτοια γραφεία, φίλος είχε φέρει με παρόμοιο τρόπο μια R1150 GS από Γερμανία με πολύ λίγα χιλιόμετρα.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#584597 https://www.car.gr/9128577-bmw-r-1200-gs-lc
Είναι απλό μοντέλο και είπα να πάρω να δω τί και πως.
Σημειώνω ότι είναι έμπορος και όχι ιδιώτης.
Ερώτηση: τί παραγωγής είναι το GS? (μετά από κουβέντα στον πληθυντικό)
Απαντηση: τι θες να ξέρω ρε φίλε μέρα και ώρα παραγωγής (στον ενικό)
Εγώ: ξέρεις αν έχει σταμπιλιζατέρ;
Αυτός: τί να έχει; τί είναι αυτό; ρε φίλε το μηχανάκι είναι αυτό που βλέπεις

Ψιλοβρηστήκαμε και του το έκλεισα.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#584971 Δηλωνω ΑΣΧΕΤΟΣ με τις μηχανες..
Μονο την :inlove: καβαλαω..


Σημερα στη δουλεια ενας συναδελφος ηρθε με ενα λευκο benelli 500αρι...

Ρε σεις τι ομορφο μηχανακι ειναι αυτο;
Benelli τι λεει;;; :s_dunno




Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#584972 Κινέζικο με ιταλικό όνομα. Άγνωστη αξιοπιστία, άγνωστο μέλλον.

Από το Mi A1.