Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By morpheus
#525368 Μιας και πλέον έχει συνέλθει από το όλο θέμα και είμαι αρκετά καλύτερα σωματικά και ψυχολογικά, ας γράψω και εγώ την ιστορία μου...
(ακολουθεί σεντονάκι)

Μεσημέρι Πέμπτης 14 Ιουνίου, άλλη μια καλοκαιρινή μέρα στο νησί, είμαι σπίτι πριν κατέβω στο μαγαζί, έχω φτιάξει καφεδάκι και κάθομαι στο pc.
Μιλάω με τον λογιστή μου και πρέπει να του πάω κάτι χαρτιά από εκεί, σηκώνομαι παίρνω τον φάκελο, αφήνω pc ανοιχτό και καφεδάκι στη μέση να το πιώ μόλις γυρίσω, παίρνω τα κλειδιά της μηχανής και πάω να φύγω...
Ο λογιστής είναι 3 λεπτά αποσταση απο το σπίτι μου και πάω να φύγω χύμα... κοντοστέκομαι στην πόρτα, σκέφτομαι "μην εισαι |λογοκρισία| παρε το κράνος", γυρνάω το παίρνω και επι την ευκαιρία πιάνω και το "καλοκαιρινό" δερμάτινο (καλύτερα λέω για να βάλω και τα χαρτιά μέσα, μην παίρνω σακίδιο πλάτης).

Στη μέση της διαδρομής, σε ευθεία περίπου 500 μέτρων με άριστη ορατότητα και 1 λωρίδα ανα κατεύθυνση με διπλή διαχωριστική στη μέση, βλέπω να έρχεται από το άλλο ρεύμα ένα τουριστικό mini-bus το οποίο καθώς πλησιάζουμε ό ένας προς τον άλλον, σιγά σιγά να κόβει ταχύτητα και να βγάζει φλας για αριστερά.

Η πρώτη αντίδραση σε τέτοιες περιπτώσεις είναι προφανώς να βάλουμε το χέρι/πόδι στο φρένο για παν ενδεχόμενο, όμως στη προκειμένη είμασταν τόσο κοντά που λέω μέσα μου αποκλείεται (χα καλό) να την κάνεις την |λογοκρισία| είμαι φάτσα κάρτα μπροστά σ... πριν προλάβω να ολοκληρώσω τη σκέψη κόβει αριστερά και ξαφνικά έχω ένα βαν 6 μέτρων μπροστά μου να στρίβει σε απόσταση ούτε 10 μέτρα... :s_omg
Ήμουν με περίπου 60-70χαω πριν κάνω το λιγοστό φρενάρισμα πανικού που μου επέτρεπε η απόσταση (μπήκε αμέσως και το ABS) και σκάω σαν καρπούζι, όρθιος μαζί με τη μηχανή, στην πόρτα του συνοδηγού (λόγω ύψους στα βαν δεν γίνεται να φύγεις από πάνω οπότε είναι σαν να σταματάς ολόκληρος σε τοίχο) και με το κεφάλι μου να σκάει πάνω στη λαμαρίνα με αρκετά περισσότερη δύναμη απ'οση περίμενα . :lipsealed:

Το τελευταίο που θυμάμαι από την πρόσκρουση είναι τον οδηγό να κοιτάζει ακόμα αριστερά προς τα εκεί που ήθελε να στρίψει, aka κλασική περίπτωση "αόρατου" μοτοσυκλετιστή, δεν με είχε δει ποτέ... :rant:

Είμαι κάτω και αφού με τα χίλια ζόρια σηκώνω το χερι να σβήσω τη μήχανή που είναι δίπλα μου, συνειδητοποιώ ότι δεν μπορώ να σηκώσω το κεφάλι ούτε να κουνηθώ, πονάω σχεδόν σε όλο το σώμα εκτός (ευτυχώς) από τα ζωτικά όργανα και μου έχει κοπεί η αναπνοή από ένα πολύ δυνατό πόνο στον αυχένα.
Είναι η φάση που την ψυλιάζεσαι άλλα δεν θες να το πιστέψεις ότι τα πράγματα δεν είναι και πολύ καλά...

Αφού ήρθε το ασθενοφόρο (ευτυχώς γρήγορα), με πήγαν στο νοσοκομείο Θήρας και με πέρασαν από κάθε μηχάνημα που έχουν εκεί για εξετάσεις. Κατά τις 22:00 το βράδυ με έβαλαν σε ένα θάλαμο, έκλεισαν πόρτες και παράθυρα, μου έβαλαν πεταλούδα και στο άλλο χέρι (τόσες ώρες είχα μόνο στο ένα), μου έβαλαν καθετήρα (πονάει :rant: ), κάτι καλώδια, μάσκα οξυγόνου και μου ανακοίνωσαν ότι θα γίνει αεροδιακομιδή με C130 που θα σηκωθεί από Αθήνα για να έρθει Σαντορίνη να με πάρει... :help:
Η διάγνωση ήταν κατάγματα και στα δύο πόδια, κάταγμα ωμοπλάτης, κακώσεις σε χέρια, πόδια (αιματώματα και πληγές δεν τα αναφέρω καν) και το σημαντικότερο όλων συνθλιπτικό κάταγμα σπονδύλων Α6/Α7 (με συνέπεια μόνιμο μούδιασμα στο αριστερό χέρι) που ήταν επικίνδυνο και χρειαζόταν άμεσα περεταίρω εξετάσεις. :(

Με τα πολλά και αφού νοσηλεύτηκα για 8 (πολύ δύσκολες) μέρες στην Αθήνα, επέστρεψα σπίτι (στο πατρικό μου στην Αθήνα εννοείται) για πλήρη ακινησία και μόνιμο σκληρό κολάρο για 8 με 12 εβδομάδες. Πλέον μετά από 1,5 μήνα είμαι πολύ καλύτερα και αφού γλύτωσα τα χειρότερα, περιμένω τον Αύγουστο να δω πως πάμε με το κολάρο και αν έχουν δέσει οι σπόνδυλοι και γλυτώσω την εγχείρηση.

Η ζημιά της μηχανής κοστολογήθηκε από την Ducati Athens στα 9.800 ( :inlove: ) και τουλάχιστον η άλλη ασφαλιστική ανέλαβε την ευθύνη.
Ακόμα όμως δεν έχουν απαντήσει από μεριάς τους για το ποσό που δέχονται να καλύψουν, οπότε αναμένω...


Δεν το πλατειάζω άλλο και ζητώ συγνώμη αν κούρασα με το μεγάλο ποστ και τις λεπτομέρειες, όμως ξέρω ότι υπάρχουν πολλοί εδώ μέσα που, όπως κι εγώ, κάποιες φορές θα το σκεφτούν να βάλουν κράνος για να "πεταχτούν εδώ δίπλα"...

Εμένα το "εδώ δίπλα" με βρήκε σε αεροπλάνο καλωδιωμένο για Αθήνα και δεν θέλω να σκεφτώ που θα με έβρισκε αν τελικά δεν έπαιρνα το κράνος...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#525369 Καλό κουράγιο και περαστικά. Όλα να πάνε καλά και πάντα ορθιος απο εδώ και στο εξής...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#525370 Περαστικά και αγύριστα, να γίνεις γρήγορα όπως πριν να συνεχίσεις την ζωή σου.


Θέλω να σταθώ σε ένα σημείο.
Όταν βλέπεις από κάποιον που κινείται μπροστά σου είτε αντίθετα είτε στο ρεύμα σου να ανάβει φλας τότε αρχιζεις ήδη να φρενάρεις ελαφρά, πρέπει να θεωρείς πάντα σίγουρο ότι θα την κάνει την μλκια.

< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#525378 Περαστικα κι αγυριστα να ειναι. Παντα ορθιος απο δω κι περα!

Να προσθεσω οτι αν δεν συναντηθουν τα βλεμματα σας να θεωρεις οτι δεν σε ειδε. Κορνα, φωτα για να σιγουρευτεις οτι θα σε δει.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#525380 Πωπω... Πακέτο...
Περαστικά να είναι, όσο το δυνατόν πιο γρήγορα και ανώδυνα.

Τώρα για συμβουλές... Είμαι σίγουρος ότι όλα αυτά τα ξέρεις, και άλλα τόσα. Αλλά πάντα γιατί αυτή η μικρή πιθανότητα που ο αλγόριθμος δε Θα δουλέψει και θα βγάλει system error. Οποιος οδηγάει μηχανή νομίζω αυτή την μικρή πιθανότητα τη έχει αποδεχθεί, μην κοροϊδευόμαστε.
Όταν με το καλό γίνεις καλά , θα έχεις καιρό να τα σκεφτείς όλα αυτά και να βγάλεις τα συμπεράσματά σου για το μέλλον.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#525385
KiloMeater έγραψε:Οποιος οδηγάει μηχανή νομίζω αυτή την μικρή πιθανότητα τη έχει αποδεχθεί, μην κοροϊδευόμαστε.
Όταν με το καλό γίνεις καλά , θα έχεις καιρό να τα σκεφτείς όλα αυτά και να βγάλεις τα συμπεράσματά σου για το μέλλον.

+1 (εκτός από το bold...)

Περαστικά κι αγύριστα!
Άβαταρ μέλους
By xenos
#525418 Περαστικά και αγύριστα. :lipsealed:
Αφού τη γλίτωσες με τέτοια πρόσκρουση, όλα καλά. :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#525449 Εύχομαι γρήγορη αποκατάσταση για εσένα. Αν θες πες τι κατάγματα έχεις στα πόδια....Εξοπλισμος κ τύχη σε γλίτωσαν από τα χειρότερα.... Περαστικά...

< Note >