Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By citastak
#606186 Νίκο, εξακολουθεί το θέμα στα δικά μου μάτια να μη βγαίνει στο χώμα. Αλλά μπορεί λόγω καταβολών να περιορίζομαι :P
Εξακολουθώ και δεν βλέπω καμία λογική να βάλω το 1200 στο χώμα, εκτός αν έχω πάει ταξίδι στην Ινδία και οι διαδρομές μου περνάνε από τέτοια τερραίν.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#606187 Απο τους τρελούς του ΜΟΤΟ που βλέπω κάθε χρόνο to καλοκαίρι να παίρνουν οτι μαστόδοντο κυκλοφορεί και να ανεβαίνουν στο φεγγάρι (και πέρυσι είχαν και προσκεκλημένο τον Chris Birch)
καταλαβαίνω οτι είναι εφικτό, αν και σαν χώμα θέλει το σεβασμό του και τεχνική κατάρτιση καλή.

Φυσικά, σε κάθε tour απο τους 6-8 που συμμετέχουν κάθε χρόνο, 1-2 πτώσεις και 1-2 ζημιές επίσης.

Το σενάριο που λες , να πέφτει 220 κιλά μηχανή στο χώμα πάνω στα λαγκάδια ενώ είσαι μόνος σου , θέλω να το δω γιατί έχω ζοφερή απορία για το πως θα τη σηκώσει μετά , εαν δεν ξέρει και δεν έχει ιμάντες.
Επίσης , δεν πάει πολύς καιρός

Οπότε , ναι στο ελαφρύ και off road του πράγματος, αρκεί και εκεί να ξέρεις τι κάνεις
π.χ γύρω στο 5.00 ->

Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#606188 Οχι μονο Ινδια. Μαροκο, Τυνησια, Καπαδοκια, Βαλκανια τα σχετικως κοντινα, τα "-σταν" μακρυτερα. Επισης φορτωνονται ευκολα με ενα σκασμο πραγματα, ταξιδευουν δικαβαλα με φοβερη ανεση, γενικα σε πανε παντου με περιορισμους παντα αλλιως ηθελες 2-3 μοτοσυκλετες για να τα κανεις ολα.

Αλλα πρεπει να εχεις λεφτα, χρονο και αγαπη στο σκονισμα και την ταλαιπωρια. Δυστυχως εχω μονο το τελευταια δυο :(

@georgetz, η BMW ειδικα εχει σχολειο και υπαρχουν κι αλλα πολλα που μαθαινεις να σηκωνεις το κτηνος αρκει να εχεις στερεο εδαφος να πατησεις. Ειναι αδιανοητο καποιος χωρις καμμια εμπειρια στο χωμα να κανει διαδρομη σαν αυτη του βιντεο.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#606381 Μακάρι να τα κάνουνε , τις προάλλες σε on-off club προσφέρονταν δωρεάν μαθήματα και μετα βίας μαζεύονταν τα άτομα :lol:

έχουν πλάκα πάντως και μπορεί να πάω καμιά επίσκεψη

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#606601
Να θυμίσουμε ότι στο παρελθόν, η απόπειρα για ένα ετοιμοπόλεμο και προσανατολισμένο αποκλειστικά στις πίστες S1000RR, με την ονομασία HP4 Race, αποδείχθηκε εμπορική αποτυχία, στέλνοντας τα στελέχη του βαυαρικού εργοστασίου πίσω στα γραφεία τους προκειμένου να υπάρξει άμεση αντίδραση. Η λύση στον προβληματισμό ήρθε από τον τομέα των αυτοκινήτων της εταιρείας και η BMW κατοχύρωσε στην Υπηρεσία Πνευματικών Δικαιωμάτων της Ε.Ε. (EUIPO) τις ονομασίες Μ1000RR, M1000XR και Μ1300GS!


https://www.motomag.gr/news/nea-montela ... DB7I5qsrzU

...και σιγα σιγα σειρα "Μ" σε ολα τα BMW , δηλαδη MG310X :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#609152 :help:
https://www.motorcyclenews.com/news/long-way-up-tv-/
The trio are riding on a set of specially prepared Harley-Davidson Livewires – the motor company’s brand new fully electric bike. The machines they’re riding have been specially prepared with increased travel suspension, wire spoked wheels (with a 19" on the front instead of a 17"), dual sport tyres, bigger mudguards, engine guards plus a strengthened subframe with luggage racks.

Based on their choices of bike, we’re assuming the terrain will not be as tough as the routes they took across Europe and Russia, or down through Africa. However planning and running the route on electric bikes will offer its own challenges.

The Livewire has a range around 100 miles, which even with fast charging will limit their progress. It’s also incredibly cold where they are right now, which will no doubt reduce the range, plus the potential off-road pickles.

That also doesn’t even consider the charging time – we doubt there are many DC fast chargers in the middle of the Salar de Uyuni, or any of the Bolivian Altiplano for that matter.

Travelling with the group is a support crew, including a pair of Rivian R1T electric pick-up trucks, all of which will no doubt help them charge while on the road. Even so, we’d still expect a trip of this length to take a couple of months.


Μου φαίνεται τραγική επιλογή, γιατί 160 χλμ αυτονομία, είναι για να πας βόλτα μέχρι το Σούνιο, όχι να διασχίσεις την Αμερικανική Ήπειρο. :s_hang
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#609200 γι' αυτό μου έκανε μεγάλη εντύπωση κι εμένα...
publicity stunt από μεριά της Harley? θα δούμε...
Δεν ξέρω πως θα συγκριθεί με το Round και το Down...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#609201 Το Round ήταν 10 φορές καλύτερο από το Down. Το Down ήταν στα όρια της σούπας, ειδικά εκεί που ήρθε και η γυναίκα του McGregor... Ετούτο εδώ προμηνύεται ακόμη χειρότερο, γιατί περιπέτεια με τέτοια αυτονομία είναι στα όρια της γελοιότητας.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#609206 True...
Το Round σαν OG ήταν επικό... Θα ήθελα να έβγαζαν ένα πιο uncut version... Πάω να ξαναδώ μερικά επεισόδια και μετά να χαζέψω το Tenere 700... :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#609426 Και τώρα σε κάτι εντελώς διαφορετικό:
https://www.motomag.gr/news/afieromata/ ... in-diafora
Rally made in Greece! Aurora: Η Ελληνική εξαγωγική εταιρεία που κάνει την διαφορά!
Εξοπλισμός δοκιμασμένος στο Dakar φτιαγμένος στην Ελλάδα!
Άβαταρ μέλους
By Lap
#609431 https://youtu.be/7pULhPTgC0g

Θελω μηχανακι μονο να πηγαινω δουλεια και καφεδακια κοντα ...
Δεν ειναι υπεροχο;;;....το παρκαρεις και εξω...και η μπαταρια φορτιζει σπιτι...εχει extender μπαταρια μεχρι 200 χλμ ανα φουλαρισμα....

Ξανα.... δεν ειναι ΠΕΝΤΑΜΟΡΦΗ;;;;

Εχει και εδω στην ελλαδα.....με προσπερασε μια τετοια.... αθορυβη και απιστευτα ομορφη απο κοντα...,χαζεψα μονο που την ειδα διπλα μου.
Απο τοτε την εψαχνα

Εικόνα

Τι σχεση εχουν τα σκουτερακια με αυτην την θεα :inlove: :s_sarcastic

*δεν ειναι μοτοσυκλετα....παπακι ειναι
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#609433
Lap έγραψε:https://youtu.be/7pULhPTgC0g

Θελω μηχανακι μο ο να πηγαινω δουλεια και καφεδακια κοντα ...
Δεν ειναι υπεροχο....το παρκαρεις και εξω...και η μπαταρια φορτιζει σπιτι...εχει extender μπαταρια μεχρι 200 χλμ ανα φουλαρισμα....

Ξανα δεν ειναι ΠΕΝΤΑΜΟΡΦΗ;;;;
Εχει στην ελλαδα.....με προσπερασε μια τετοια.... αθορυβη και απιστευτα ομκρφη απο κοντα...,χαζεψα μονο που την ειδα διπλα μου.

Εικόνα

Τι σχεση εχουν τα σκουτερακια με αυτην την θεα :inlove: :s_sarcastic

*δεν ειναι μοτοσυκλετα....παπακι ειναι


Ενταξει. Καταλαβα. Ετσι εξηγουνται πολλα! Αν σου αρεσει αυτο, το Baleno ειναι κουκλι μπροστα του :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :s_tongue



Να πω εδω οτι ευτυχως που μεγαλωνω και δεν θα χρειαστει ποτε να μπω στο διλημμα να αγορασω αυτο το βδελυγμα :omg:
Άβαταρ μέλους
By Lap
#609435 Αληθειαααααααα;;;;; :lipsealed: :lipsealed: :omg:
Δεν σ αρεσει αυτο το παπακι;;;;;; :protest:

Ρε σεις πειτε κ αλλοι την γνωμη σας γιατι αρχιζω να ανησυχώ :s_empathy :sorry:
Για να πηγαινω λιγα χιλιομετρα στην δουλεια θα την ηθελα :(

Εικόνα

https://youtu.be/fulRumUTLIA