Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#239984
rx8_drifter έγραψε:Αν βρώ χώρο θέλω οπωσδήποτε να αλλάξω φίλτρο αέρα, μπουζί, αντιψυκτικό και μετά μου μένουν βαλβίδες που μάλλον πρέπει να γίνει :s_no Καρμπυρατeur λέω να το αφήσω


Δεν ξέρω ειδικά για το δικό σου, αλλά γενικά τα 3 πρώτα είναι αρκετά εύκολα και γίνονται σε μια δόση (όταν σηκώσεις το ρεζερβουάρ). Καρμπυλατέρ ( :ninja: ) είναι άλλη ιστορία (πονεμένη λόγω Ι4), το ίδιο και για το διάκενο των βαλβίδων.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#241408 Προβληματίστηκα πολύ μέχρι να αποφασίσω πού να την ποστάρω :lol:

Εικόνα

Maasluis "σχετικά" κοντά στα locks, πρώτη ανοιξιάτικη μέρα και μετά το κρεβάτωμα, ε, δεν άντεξα :s_blush
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#241415 ωραια φωτο!! :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#241417
rx8_drifter έγραψε:Δε φαντάζεσαι τί κυνηγητό έριξα για να βρώ ένα σποτ να το πιάσω :lol:

Τα είχαν πιάσει οι πορσε που βούταγαν; :lol:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#243938 Kαιρού επιτρέποντος σήμερα πιάσαμε πεζοδρόμιο και backyard sessions για μικροεπισκευές :superman:
Το 900αρι του συναδέλφου ήθελε λάδια φίλτρα, εγώ τακάκια πίσω και φλάς μιας και μου τα έσπασε κάποιος |λογοκρισία| ποδηλάτης :s_mad και μετά απο διαβούλευση κατάφερα να πίσω και τον συνάδελφο ότι χρειάζεται να αλλάξουμε και υγρά.

Χτες ψωνίστηκαν τα ανταλλακτικά μαζί με το κιτ εξαέρωσης και σήμερα πρωι πρωι ξεκινήσαμε.

Στραβά δυστυχώς μιας και ο συνάδελφος όπως πήγε να λύσει την βίδα του κάρτερ του κλώτσησε και βρήκαμε ρινίσματα :s_sad Αλλαγή φίλτρου γέμισμα και σειρά είχαν τα υγρά φρένων

Εικόνα

Αυτή η λάσπη που βλέπετε βγήκε απ τα φρένα του :vava: ΓΙΑΤΟΜΠΟΥΤΣΟΚΑΒΑΛΑ, κι έχω που του το λέω τόσο καιρό ότι έπρεπε να είχαν αλλαχτεί :roll:

Προχωράμε στο δικό μου, λύνουμε δαγκάνα πίσω και μένουμε ολίγον τί μαλάκες. Το εσωτερικό τακάκι σχεδόν καινούργιο και το εξωτερικό σίδερο με σίδερο :hmmm: Αν κάποιος ξέρει τί μπορεί να παίζει ας ενημερώσει :s_dunno Αλλαγή και στα δικά μου υγρά (δεν ήταν τόσο χάλια προφανώς αλλά την χρειαζόταν), συμπλήρωμα αντιψυκτικού (πρέπει να αλλαχτεί κι αυτό όπωσδήποτε, αλλά σήμερα δεν βρήκα άκρη πως γίνεται :s_sad ) πέρασμα τα φλασάκια σενιάν με θερμοσυστελόμενα και κόληση, και βόλτα για τεστ.

Δυστυχώς η τάπα απ το 900 άρι ξερνάει λάδια, και αύριο έχει συνεργείο. Φαντάζομαι κολαούζο και καινούργια πάσα?

Αυτά :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#243979 στην ταπα αν ειναι λιγο χαλια,μπορει να ''χτενισετε'' με κολαουζο και να στρωσει.Αν ειναι πολυ χαλια, περναμε χελικοιλ/μουφα.Γινεται καινουριο ουσιαστικα και πρακτικα. Στην Ελλαδα αυτη την εργασια με το χελικοιλ το προσφερουν και τα ρεκτιφιε και οι τορναδοροι. Κοιτα μηπως το κανουν και οι Ολλανδοι τορναδοροι/ρεκτιφιατζηδες .
Εικόνα

με τα τακακια σου που στα εφαγε μονοπατα,κοιτα κατα ποσο ''γλυστρανε'' ελευθερα πανω στη βαση τους και απο τις 2 πλευρες.Στα αυτοκινητα πολλες φορες συμβαινει απο βρωμα που εχει καθισει πανω στα σημεια εδρασης.Μετα μπορει να ειναι καποιο κυλινδρακι κολλημενο απο τη δαγκανα και να μην δουλευει.Και αυτο φτιαχνεται.
Κατσε να μπει και ο Κουαντρα που θα ξερει σιγουρα παραπανω να μας πει.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#244054 Ένα έμβολο έχει και απ ό,τι είδα κουνιέται κανονικά :hmmm: Λες να μου κάναν ζημιά τα αλάτια?

Να φανταστώ δεν είναι κάτι που μπορώ να κάνω μόνος :(
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#244058 εαν το εμβολο δουλευει κανονικα/ελευθερα ελεγξε εκει που γλυστραει/ολισθαινει η δαγκανα.
Καθαρισμα καλο,παστα χαλκου σε πειρακια γλυστρες ,καινουρια τακακια και το ξαναπαρατηρεις.
Μην σε πιανει αγχος.Ουτως η αλλως θα βαλεις καινουρια τακακια.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#244062 Eδώ είσαι



εννοείται καθάρισα με σπρέυ φρένων και έβαλα και πάστα χαλκού στις γλύστρες, μένει να να δούμε αν απλά κόλησε λόγω αλατιών ή πάμε όπως λες για επισκευή.

Γμτ τα αλάτια :protest:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#244065 Το πιο πιθανό είναι να μην ήταν καθαρές οι γλύστρες. Πώς τις είδες όταν την έβγαλες την δαγκάνα;