Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#711178 Το σκεφτομαι καιρο τωρα να κανω μια αλλαγη στο μεσον μετακινησης. Τωρα εχω ενα σκουτερ της Aprilia το sportcity 250ie απο το 2007. Γενικα ευχαριστημενος στα 58.000 χλμ, ολα μεσα στην πολη, αν εξαιρεσω οτι πριν 3 και 2 χρονια αντιστοιχα ζητησε αντλια καυσιμου και νερου τα οποια πονεσαν. Πλεον το μηχανακι καιει λαδια, θελει πισω αμορτισερ και σερβις το πιρουνι, μαλλον θα χρειαστει και τακακια, οποτε η επισκευη του κινητηρα και τα διαφορα μαζι με τα παραπανω θα φτασουν φανταζομαι το χιλιαρικο. Σκεφτομαι αν αξιζει να τα δωσω αφου θα εχω παλι ενα μηχανακι 14 ετων με διαφορα θεματακια στα πλαστικα, ρωγμες και τριγμους και κοπανηματα στις λακουβες τα οποια λες και θα σκορπισει καποια στιγμη.

Ειδα αυτο:
Εικόνα


https://voge.gr/bike/300ds-e5/#

σε κοκκινο την ημερα που εμβολιαστηκα και μου εκανε εντυπωση το "βαθος" του χρωματος και η ποιοτητα σε καποια περιφερειακα, φαναρι, φλας, οργανα. Δεν το περιμενα απο κινεζικο μηχανακι.
Θα παω αυριο να το δω απο κοντα, ισως και να το οδηγησω, το καλο ειναι οτι εισαγεται απο την Motor Trend που φερνει και τα Kymco, απο αντιπροσωπεια δηλαδη ειμαστε ΟΚ.

Με ουτε 4Κ δηλαδη καινουργιο με εγγυηση, νορμαλ τροχους και αναρτησεις, να σωθει και η μεση η οποια υποφερει.

Γνωμες;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#711180 Από μένα είναι ΟΧΙ και με κεφαλαία γράμματα. Δεν είμαι αρνητικός στο να πάρεις κάτι από Κίνα (αγοράζω συνέχεια), αλλά αν είναι δες κάτι από Benelli , έστω ελαφρά μεταχειρισμένο.
https://www.car.gr/classifieds/bikes/vi ... li-trk-502
https://www.car.gr/classifieds/bikes/vi ... i-leoncino
Όλοι λένε τα καλύτερα για τα Benelli, made in China μεν, αλλά με καλή κατασκευή, ενώ στην Ιταλία πουλάνε σαν τρελά.
Αλλιώς, αν δεν θέλεις μεταχειρισμένο, πάρε ένα καινούριο με δόσεις, ή ετούτο:
https://www.car.gr/classifieds/bikes/vi ... -imperiale
(Αν και δεν είναι του γούστου μου το τελευταίο).
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#711195 Η Voge υποτίθεται ότι πλασάρεται ως εφάμιλλη της Benneli. Σ αυτά τα χρήματα πάντως εκτός από το Voge για ον-οφ παιζουν το Zontes και το Trk, ενώ στα γυμνά το CF 400 και το Baja 400 και εννοείται και τα μικρά γυμνά 250. Προφανώς θέλεις να βάλεις δόσεις γι αυτό και μόνο κινέζικο;;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#711198 Μπορεί να είναι και καλύτερη, αλλά η Benelli έχει σοβαρότερη παρουσία στην Ευρώπη και ειδικά με τις πωλήσεις στην Ιταλία, είσαι σίγουρος πως δεν θα αντιμετωπίσεις ποτέ πρόβλημα. Η Voge τι πωλήσεις έχει;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#711201
NiTse έγραψε:Η Voge υποτίθεται ότι πλασάρεται ως εφάμιλλη της Benneli. Σ αυτά τα χρήματα πάντως εκτός από το Voge για ον-οφ παιζουν το Zontes και το Trk, ενώ στα γυμνά το CF 400 και το Baja 400 και εννοείται και τα μικρά γυμνά 250. Προφανώς θέλεις να βάλεις δόσεις γι αυτό και μόνο κινέζικο;;

Ναι δεν θελω να δωσω μετρητα αυτη την εποχη. Αλλιως θα εψαχνα για ΜΤ-07 , KTM 390 adv, CB500 X που μου αρεσoυν πιο πολυ.
Η Voge προσφερει αγορα και με 18 ατοκες, οποτε δινω το σκουτερ, βαζω το 1000ρικο και 120€ τον μηνα.


Το Zontes δειχνει ψευτικο, το TRK ουτε να το δω, οχι πως μου αρεσει κανενα Benelli, αλλα λεμε :lol:
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#711228 Κ εμένα με έχει εντυπωσιάσει η Voge, η ποιότητα της ξεχωρίζει ενώ έχει πολλά κοινά σημεία (σαν Loncin φαντάζομαι :lol: ) με τη Honda

Λίγοι οι κυβισμοί, λίγο τα περιφερειακά, σαν να έχουν κάνει κάποιου είδους συμφωνία :hmmm:

Τέσπα, το 300άρι που κοιτάς εμένα δεν με τρελαίνει εμφανισιακά αλλά σαν vfm επιλογή είναι σαφώς προτιμότερο του ανταγωνισμού , ειδικά με το τρόπο που θέλεις να πληρώσεις.

To μόνο ερώτημα για μένα είναι αν σε 2 χρόνια φερ'ειπειν θες να το πουλήσεις, θα έχει συνεχίσει η Voge τη καλή προσπάθεια ώστε να μην το σκοτώνεις σαν ένα επιΖόντες ή τζίφος και εδώ ? :hmmm:

ΥΓ θα δοκιμάσω το 300AC σε λίγες μέρες, ιδανικά θα ήθελα το 500 βέβαια που ακόμα δεν εισάγεται
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#711229
Νίκος Παππάς έγραψε:Το Zontes δειχνει ψευτικο, το TRK ουτε να το δω, οχι πως μου αρεσει κανενα Benelli, αλλα λεμε :lol:

To Leoncino στα δικά μου μάτια είναι πολύ όμορφο και σαφώς πιο κοντά και στην αστική μετακίνηση που σε ενδιαφέρει. Το μονοκύλινδρο και στα λεφτά που ψάχνεις, αν και σαφώς θα πήγαινα για το δικύλινδρο αν το έβρισκα σε καλή τιμή.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#711232
georgetz έγραψε:To μόνο ερώτημα για μένα είναι αν σε 2 χρόνια φερ'ειπειν θες να το πουλήσεις, θα έχει συνεχίσει η Voge τη καλή προσπάθεια ώστε να μην το σκοτώνεις σαν ένα επιΖόντες ή τζίφος και εδώ ? :hmmm:

Το δικο μου ερωτημα δεν ειναι αυτο αλλα αν χαλασει το καντραν των οργανων εκτος εγγυησης θα υπαρχει σε λογικη τιμη η περιμενε δυο μηνες και πληρωσε ενα νεφρο; Το ιδιο και με το φαναρι το led.

Γενικα δεν φοβαμαι το μοτερ, ουτε τα πλαστικα, δεν εχω ριξει μηχανακι εδω και πολλα χρονια, την τελευταια φορα το μηχανακι βγηκε ολικη βεβαια :lol:

Φοβαμαι ολα αυτα τα πραγματα που δεν ειναι αναλωσιμα αλλα μπορει να χαλασουν και να περιμενω να ερθουν.
Θα μου πεις οτι αυτο μπορει να γινει και με Yamaha, Honda κλπ αλλα εχω την αποψη πως οι καταξιωμενοι ειτε Ιαπωνες ειτε Ευρωπαιοι ψωνιζουν απο καλυτερο ραφι.

Αυριο θα δειξει η πρωτη διερευνηση
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#711235 Σήμερα καβάλησα μια Voge ενός φίλου.
Εν τάχει θα πω ότι θυμάμαι. Πήγε 6200€, είναι 2κυλ, 500κεκ και 47 ίππους.
Δεν την γνώριζα τη μάρκα αλλά ήταν πανέμορφη. Σε κόκκινο ματ χρώμα και μαύρο.

https://voge.gr/bike/500ds-euro-5/
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#711236 Νίκο άνοιξε θέμα να μπορούμε να προτείνουμε Multistrada σαν άνθρωποι! :rtfm:

Επίσης θα ήταν βολικό να υπήρχαν μαζεμένες απόψεις για αυτά σε ένα θέμα μιας και κοιτούσα και εγώ με ενδιαφέρον την κατηγορία για καθημερινή μηχανή στο μέλλον.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#711239
NickTG έγραψε:Νίκο άνοιξε θέμα να μπορούμε να προτείνουμε Multistrada σαν άνθρωποι! :rtfm:

Επίσης θα ήταν βολικό να υπήρχαν μαζεμένες απόψεις για αυτά σε ένα θέμα μιας και κοιτούσα και εγώ με ενδιαφέρον την κατηγορία για καθημερινή μηχανή στο μέλλον.

Το εκανα. :oops:


Εσυ να παρεις το R-7 που ειπες. Αμα θες ερχομαι και τα αλλαζουμε ( αν τελικα αγορασω ) :s_cool
Άβαταρ μέλους
By g8777
#711248 Αναρωτιέμαι.

Υπάρχει κάποιος να σώσει τον Νικοπαππα από τον εαυτό του; :(

Ασίμωφ ούτε εσύ μπορείς πλέον ε; :sorry:
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#711249 Mε τους όρους που θέτεις και με το ότι το σκουτεράκι σου πνέει τα λοίσθια εγώ θα έλεγα go fo it. Αγνοούσα ότι υπάρχει τέτοια μηχανή. Πάρτην να έχουμε και reviewer στο φόρουμ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#711253 Νίκο Παππά, οδήγησέ την πρώτα και μετά. Το μοντέλο που κοιτάς είναι πολύ αδύναμο και γνώμη μου είναι μόνον κούραση σε σχέση με ένα σκούτερ. ΟΚ, πιο άνετο στις λακούβες, αλλά του λείπει δύναμη.
Βάλε παραπάνω δόσεις για κάτι καλύτερο.
Επίσης, αν μπορείς να πληρώσεις βενζίνη, να σου δανείσω την Multistrada να σου φύγει λίγο η κάψα για ν'αρχίσεις να σκέφτεσαι πιο λογικά!
:lol:
Παρκαρισμένη την έχω, πουθενά δεν έχω πάει! :lipsealed:
Άλλαξα και την τρόμπα με καινούρια Brembo από 916 και είναι σούπερ!