Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By Mad_Max_Geo
#11133
edmond έγραψε:
Mad_Max_Geo έγραψε:Τα σκουτερακια ειναι οτι πρεπει για πολεις με μικρους δρομους! Με το 150ρι μου κοροϊδευω κοσμο με τα παπια!!

εεεεεετσι να βγαινουν τα σκουτεροαποθημενα στην φορα παρακαλω...!! :s_tongue



:s_rofl :s_rofl :s_rofl

Ετσι παει! Μεσα στο Αιγιο χωραω παντου!! Αλλα για πιο εξω (τουλαχιστον το δικο μου) δε κανει... Συν οτι εχει προβλημα και πατιναρει αυτη τη στιγμη.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#11146
Mad_Max_Geo έγραψε:
edmond έγραψε:
Mad_Max_Geo έγραψε:Τα σκουτερακια ειναι οτι πρεπει για πολεις με μικρους δρομους! Με το 150ρι μου κοροϊδευω κοσμο με τα παπια!!

εεεεεετσι να βγαινουν τα σκουτεροαποθημενα στην φορα παρακαλω...!! :s_tongue



:s_rofl :s_rofl :s_rofl

Ετσι παει! Μεσα στο Αιγιο χωραω παντου!! Αλλα για πιο εξω (τουλαχιστον το δικο μου) δε κανει... Συν οτι εχει προβλημα και πατιναρει αυτη τη στιγμη.


2 μέτρα άντρας με σκούτερ είναι αρκετά αστείο θέαμα... :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#11181 Πρέπει να μαι από τους ελάχιστους που δεν έχει οδηγήσει ποτέ του μηχανάκι. :s_laughat
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#11515 Να σου δώσω μια βόλτα το δικό μου που έτσι κι αλλιώς πάει για βάψιμο και δεν με νοιάζει αν θα πέσει...
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#11517 Είχε έρθει η ώρα να αφήσω το πετάλι στην άκρη και να ανοίξω το γκάζι..Αυτό με τη ντίζα, προέκταση στο τιμόνι!
Ήταν 1996 όταν με την υπογραφή (και το ανάλογο κήρυγμα) του πατέρα θα έδινα εξετάσεις για δίπλωμα!
50cc ήταν το όριο μου και αμέσως βρήκα το πρώτο μου μηχανάκι! Εύκολη και γρήγορη αγορά, από φίλο και γείτονα
που ήθελε να ανέβει επίπεδο (Vespa) και ήθελε γρήγορα να δώσει το μικρό....50.000 δρχ. και έγινε δικό μου!

Εικόνα

Yamaha Chappy 50cc με συμπλέκτη και 4 ταχύτητες (μύλο) :s_thumbsup
Το κράτησα μέχρι το 2003 και έγραψε μαζί μου 17.000 χιλ. ( αρκετά ως εργαλείο δουλείας - delivery ).
Πρώτη σούζα ( κατά λάθος ) και τελευταία.
Πρώτη βόλτα με γκόμενα!!
Πρώτη βροχή!
Πρώτη πτώση, ευτυχώς χωρίς άσχημες επιπτώσεις για εμένα και το δίτροχο!
Πρώτη κόντρα με 2 (ναι 2 ,έτυχε να έχουν το ίδιο φίλοι κολλητοί ) Suzuki RV 50 και νικητή εμένα!! 3 δίχρονα της τότε εποχής σε κόντρα, ακόμα θυμάμαι το σύννεφο καπνού πίσω μας σαν πιάναμε τις τελικές των 61-62 χιλ/ώρα...
:s_rofl :s_rofl
Πρώτη εμπειρία λοιπόν και αξέχαστη...ακόμα θυμάμαι στις αρχές που ήθελα να οδηγώ όσο περισσότερο μπορούσα, όσο πιο μακριά, να μη σταματώ να οδηγώ παρά μόνο για βενζίνη( και λάδι ). Τελικά τους πρώτους 5-6 μήνες σταματούσα αρκετά πιο συχνά από όσο επέβαλλαν τα κυβικά και ο χαρακτήρας του chappy μου για καύσιμο, διότι ο φίλος είχε βάλει μεγαλύτερο ζιγκλέρ ( νομίζω έτσι λέγεται, αυτό που ελέγχει τη ροή κάπως ) και μου το είπε μία μέρα που με πέτυχε στο βενζινάδικο. Επόμενη κίνηση, αμέσως στο μάστορα για αλλαγή. Η αλήθεια ήταν πως κέρδισα αρκετή αυτονομία αλλά είχα χάσει σε τελική ( λες και μ' ένοιαζε) !

Βλάβες: Πρέπει να έκοψε ντίζα γκαζιού 15 φορές :s_omg ...και έμενα με το συρματόσχοινο στο χέρι να ψαρεύω ( κίνηση σαν να ψαρεύεις με πετονιά ). Ντίζα συμπλέκτη 'κανα 2-3 φορές, οπότε μπηχτές :yahoo:. Κάηκε το λαμπάκι για το λάδι (δίχρονου), ξέχασα να το ελέγξω και κόλλησαν όλα :s_sorry.
Τα φώτα-φλας καιγόταν με αρκετά μεγάλη συχνότητα. Στα τελευταία του όταν έβρεχε έπαιρνε νερό το μπουζί και μπούκωνε. Μέχρι να στεγνώσει είχα βλαστημήσει ό,τι ιερό και όσιο. Πλέον είχε φτάσει η ώρα να το αποχαιρετήσω, να περάσω στην επόμενη κατηγορία και εγώ ( παπί ). Δεν κατάφερα να το πουλήσω-χαρίσω, οπότε στεκόταν κάτω από το σπίτι μου μέχρι να το χάσω από το οπτικό μου πεδίο, καθώς όποιον τον ενοχλούσε να παρκάρει, ξεπαρκάρει, τη σκουπιδιάρα, το Δήμο με τα έργα του, το μετακινούσε και παραπέρα.
Νομίζω τελικά πως πρέπει να το πήρε ένας σιδεράς γείτονας για ανταλλακτικά, αυτός είχε το αυτόματο, αλλά λογικά πολλά πράγματα θα του ταίριαζαν.



Υ.Γ. Μία από τις χιλιάδες αξέχαστες στιγμές μαζί του :
Ήταν καλοκαίρι, πολύ συχνά πήγαινα στο χωριό του κολλητού στη Ναύπακτο και περνούσα Ρίο - Αντίρριο με το Ferry, καθώς τη γέφυρα δεν πρόλαβε το chappy μου να τη περπατήσει! Φτάνω στο Ρίο και περιμένω να μπω τελευταίος όπως αρμόζει στα δίκυκλα. Μετά από λίγο καταφθάνουν 15 περίπου μηχανόβιοι ( κανονικοί... με τις μεγάλες ) .Οι περισσότεροι ταξίδευαν μόνοι, χωρίς δεύτερο άτομο, με βαλίτσες φορτωμένοι, από Αθήνα για οδοιπορικό κάπου Ορεινή Πίνδο, νομίζω. Ήμουν και εγώ, όμως, φορτωμένος...με σάκο στη σχάρα και στη πλάτη :s_laughat. Μπαίνουμε μέσα και έρχεται η ώρα να πληρώσουμε! Οι μηχανόβιοι άρχισαν να πειράζουν τον εισπράκτορα με αστεία του στυλ: '' κόψε ένα ομαδικό '', ''κάνε τα στραβά μάτια'', ''ο τελευταίος πληρώνει ( και έψαχναν να βρουν ποιος ήταν ο τελευταίος ) ''. Είχαν πληρώσει μερικοί και ένας του είχε σπάσει τα νεύρα οπότε τον παρατά και έρχεται προς τη μεριά μου. ''2 κατοστάρικα'' μου λέει, και αυθόρμητα του λέω εγώ : ''2 κατοστάρικα οι μηχανές, τα θηρία, 2 κατοστάρικα και εγώ? αδικία φίλε....μεγάλη αδικία !!'' Έβαλαν τα γέλια όλοι τους και του φώναζαν να με αφήσει ήσυχο και να μη πληρώσω και τελικά εγώ και 3-4 ''μηχανόβιοι'' ακόμα δε πληρώσαμε το αντίτιμο! ( ήταν βέβαια οι χρυσές εποχές ακόμα για τα Ferry ...θυμάμαι μερικές φορές μέχρι το 2004 που με το chappy δεν πλήρωσα εισιτήριο ) Βγάλαμε φωτογραφίες με τα θηρία και το chappy μου, μα ακόμα περιμένω στο mail να μου τις στείλουν....δεν πειράζει...όποτε περνούσα με το Ferry και το μηχανάκι μου τους θυμόμουν και γελούσα!
Άβαταρ μέλους
By Mad_Max_Geo
#11588
red_monster έγραψε:
Mad_Max_Geo έγραψε:
edmond έγραψε:
Mad_Max_Geo έγραψε:Τα σκουτερακια ειναι οτι πρεπει για πολεις με μικρους δρομους! Με το 150ρι μου κοροϊδευω κοσμο με τα παπια!!

εεεεεετσι να βγαινουν τα σκουτεροαποθημενα στην φορα παρακαλω...!! :s_tongue



:s_rofl :s_rofl :s_rofl

Ετσι παει! Μεσα στο Αιγιο χωραω παντου!! Αλλα για πιο εξω (τουλαχιστον το δικο μου) δε κανει... Συν οτι εχει προβλημα και πατιναρει αυτη τη στιγμη.


2 μέτρα άντρας με σκούτερ είναι αρκετά αστείο θέαμα... :s_crazy


Που να με εβλεπες με το ταφ... :s_crazy

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#11601
nomarxis έγραψε:Εικόνα

Gopnik :s_cool
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#11748
bihlas87 έγραψε:Να σου δώσω μια βόλτα το δικό μου που έτσι κι αλλιώς πάει για βάψιμο και δεν με νοιάζει αν θα πέσει...


Ναι αλλά θα πέσω κι εγώ μαζί του... :s_tongue :s_rofl

Υ.Γ Πότε θα πάμε για :s_drinks ρε?
Άβαταρ μέλους
By nass
#12503 KLR250 με μανιβέλα -από τότε αποφάσισα ότι όλα μου τα μηχανάκια θα είχαν μίζα :s_cool

Τα παπάκια τον παίρνουν, οδήγησα παπάκι μετά από χιλιάδες χιλιόμετρα με Fazer 600 και κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό, πως το οδηγάνε αυτό το πράμα ρε παιδιά ? :s_sad
Ακόμα και τώρα που έχουμε ένα original C50 (ήταν εξάβολτο μέχρι πέρισι!) στο νησί, προτιμώ να κατέβω 200+200 χιλιόμετρα με το V-Strom παρά να πρέπει να οδηγώ το ρημάδι.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#12568 Η απάντηση στο ερωτημα του τοπικου ειναι... Still pending... An θυμαμαι καλά, δεν έχω καβαλήσει ποτε...
Άβαταρ μέλους
By edmond
#12879
JimClark έγραψε:Η απάντηση στο ερωτημα του τοπικου ειναι... Still pending... An θυμαμαι καλά, δεν έχω καβαλήσει ποτε...

γενικά δεν έχεις καβαλήσει ποτέ τίποτα; :shifty:
Άβαταρ μέλους
By blackpug106
#15448
edmond έγραψε:yamaha town mate 50cc...και τα μυαλα στα κάγκελα!! :yahoo:
ναι αυτο με το διαφορικο και τον χαρακτηριστικο ηχο που εκανε αυτο! :s_yes




τριταχυτο, θεόκοντο :yahoo: απο illegal 14αρων εως τωρα....

καπου στα 22 μου καβαλησα το gpz400 και ηθελα να πεταξω το Τ50 στο Στρυμονα
μετα απο ποολλαααα χρονια βρηκα το 600αρι μου
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#15491
panos2171 έγραψε:
bihlas87 έγραψε:Να σου δώσω μια βόλτα το δικό μου που έτσι κι αλλιώς πάει για βάψιμο και δεν με νοιάζει αν θα πέσει...


Ναι αλλά θα πέσω κι εγώ μαζί του... :s_tongue :s_rofl

Υ.Γ Πότε θα πάμε για :s_drinks ρε?

Μετά από 9 μέρες που είδα το post...

Τώρα λύθηκε και ετοιμάζεται για βάψιμο, έχασες την ευκαιρία σου :s_sad

Υ.Γ Όποτε θες, έχω μπόλικο ελεύθερο χρόνο.