Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By dimik
#574631 Συνήθως αυτές οι σχέσεις δεν έχουν πολλές πιθανότητες να πετύχουν αλλά σου εύχομαι να το χαρείς περισσότερο από πριν κι όσο κρατήσει.

< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#574641 Καλοταξιδη, καλοστριφτη και απεφτη να ειναι!

Α! και να μην βαρεθεις γρηγορα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#574649 Ωραιες οι χουφτες, βαλε του κι ενα μασκακι να δειξει. Σαν να λειπει κατι εκει μπροστα δειχνει
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#574728
Νίκος Παππάς έγραψε:Ωραιες οι χουφτες, βαλε του κι ενα μασκακι να δειξει. Σαν να λειπει κατι εκει μπροστα δειχνει


λες, ε? :hmmm:
Θα το σκεφτώ...
Άβαταρ μέλους
By Morx
#574750 Εαν κινεισαι εκτος πολης, ναι, να το σκεφτεις σοβαρα.
Τελειως γυμνο, παλευεται μεχρι 130-140 και αυτο για καμια ωρα.

Ειναι κριμα να θες να τελικιασεις και στο τελος να παραιτεισαι... αφηνοντας ενα ρημαδι VTS να σε περασει. :lol:
Mε το μασκακι, θα την παλεψεις για πολυυυυυυ περισσοτερο οποτε το Saxo αν συνεχισει θα εκκραγει. :metalo:
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#574940 Ναι αλλά για να κάνει επαρκές wind deflection, πόσο μεγάλο θα πρέπει να είναι?
Γιατί βλέπω κάτι πλαστικά που ξερνάω... και το κλασικό μεταλικό απο ebay, δεν το κόβω να κάνει δουλειά...
Άβαταρ μέλους
By Morx
#574945 Παλιοτερα ειχα της Kappa, το οποιο ηταν "καρουμπαλο" σαν σχημα, περιπου 35cm ... λογω του σχηματος, δεν στροβιλιζε τοσο τον αερα εμπρος, αλλα πισω γινοταν παρτυ!!
Εκοβε αρκετο αερα, αλλα προκαλουσε και παραπανω "κουνημα" και στο τιμονι, εαν ελαφραινε στα πολλα (σουζαρισμα σε ανωμαλιες, αποτομες κατωφερειες οδοστρωματος κλπ)

Αυτο, ειναι της Givi, τελειως διαφορετικο σχημα, διακριτικο, υψος γυρω στα 30cm ... δες ποσο πιο χαμηλα απο τους καθρεπτες βρισκεται, δεν δειχνει ασχημο.

Εικόνα

Αποψη μου, μετραει! Σε καποια μηχανακια δειχνει κακασχημο βεβαια, αλλα στο δικο σου κατι τετοιο και φιμε, θα φανει ομορφο!
Άβαταρ μέλους
By dimik
#574952 Το δικό μου της Givi το έβγαλα γιατί μου έστελνε όλο τον αέρα στο κράνος και μου έσπασε τα νεύρα.

Να πω την αλήθεια χωρίς μασκακι δεν με δυσκολεύει ιδιαίτερα σε υψηλές ταχύτητες.

< >
Άβαταρ μέλους
By Morx
#574987
dimik έγραψε:Το δικό μου της Givi το έβγαλα γιατί μου έστελνε όλο τον αέρα στο κράνος και μου έσπασε τα νεύρα.

Να πω την αλήθεια χωρίς μασκακι δεν με δυσκολεύει ιδιαίτερα σε υψηλές ταχύτητες.

< >

Το πως θα σου κατσει το μασκακι σε γυμνο, εξαρταται και απο το υψος σου, αλλα και με τη θεση οδηγησης που προτιμας.
Εχω δει μερικους σε Z750 ας πουμε, να καθονται σαν να καταπιαν γκλιτσα... τι και αν ειναι σταματημενοι, τι και αν πηγαινουν τελικιασμενοι, εκει, σχεδον ορθιοι!

Σε υψηλες ταχυτητες δεν ενοχλει?? Παλι, εξαρταται τις υψηλες και το σημαντικοτερο για ποσο?
Οδηγησα αρκετα παλιοτερα ενα GSX1400 (καβλααααα) και απο Πλαταμωνα μεχρι Λάρισα πηγαιναμε μπαλες.
Μετα το μακρυχωρι απο την καινουρια εθνικη μεχρι Εξοδο 3 για Λάρισα ... 250.
Σε καποια φαση πονεσαν τα ποδια μου απο το σφιξιμο στη μηχανη και οι ωμοι με το να παλευω να παραμεινω οσο πιο κουλουριασμενος γινεται επανω της! Ενα 15λεπτο ηταν που παλευα, δεν ηταν οτι δεν αντεχα, αλλα δεν μου βγηκε η μαζοχιστικη πλευρα του εαυτου μου σ'εκεινη τη φαση και εκοψα στα 140 οπου καπως ηρεμησαν τα πραγματα.

Υ.Γ. Το μασκακι στις φωτογραφιες μου, ειναι της Puig και οχι της Givi.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#575005 Γενικό σχόλιο για τη Givi ήταν όχι για το δικό σου μασκακι.

Μιλάω για ταχύτητες ταξιδιού 140-180, με τελική 220 στο χορνετακι δεν έχει νοήμα πηγαίνεις τέρμα συνέχεια.

Τα πόδια έτσι κι αλλιώς τα έχω συνέχεια σφιχτά στα γόνατα πάνω στο ντεπόζιτο για να είναι χαλαρό το πάνω μέρος του σώματος. Ο κορμός τόσο όσο να είναι οι αγκώνες χαλαροί.
Συνήθεια που απέκτησα όταν πρωτοξεκινησα να οδηγαω από τα Riding Schools του Χουντρα αρχικά και τα CSS μετά.

< >
Άβαταρ μέλους
By Morx
#575010 Τα χερια χαλαρα στο τιμονι με 180 και γυμνο, ειναι αδυνατον... εκτος και αν γινεις ενα με το καντραν.
Σε οποιαδηποτε αλλη πιο ορθια σταση, απλα κανεις μονοζυγο στο τιμονι!
Με το μασκακι που λεω, βοηθαει να παραμεινεις σε πιο ορθια θεση εχοντας μια μεγαλυτερη ανεση.

Οι στροβιλισμοι ειναι ενα αλλο θεμα, αλλα εξαρταται απο το υψος του καθενος αλλα και το κρανος.


Περιμενουμε τον Κορσε να ποσταρει φωτο με το εργαλειο τελικα ή οχι??