Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#691809 Το έχω σημειώσει και αυτό.
Αλλά αν μπορούμε να γλιτώσουμε με ένα σπρέι βολεύει περισσότερο είναι η αλήθεια. :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#691813 Που έψαξες? :lol:

Διαλέξτε χρώμα!

https://www.skroutz.gr/c/2357/xromata-s ... plasti+dip

Ορκίζομαι, δεν παίρνω ποσοστά! :lol:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#694521 Πρώτη μοτοβόλτα σήμερα, ουσιαστικά η πρώτη μετά από 24 χρόνια
Ανέβηκα στο Πολυδενδρι, στο «κτήμα του βασιλιά», εκεί βαφτίσαμε τη μικρή το 2007.
Ευτυχώς ο δρόμος ήταν βατός αν και με ανησύχησαν κάποια περάσματα με λάσπη.
Στην τρίτη φωτό φαίνεται η παραλία Αγιόκαμπου και στην τελευταία στο βάθος παράλια Μαγνησίας και Πηλιο.
Όταν φτιάξει ο καιρός θα πάω παραλιακά μέχρι εκεί, μέχρι Κεραμίδι νομίζω φτάνει.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#694588
bebes έγραψε:Όταν φτιάξει ο καιρός θα πάω παραλιακά μέχρι εκεί, μέχρι Κεραμίδι νομίζω φτάνει.


Στείλε πμ!
Βόλο είμαι... :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By bebes
#695493 Σήμερα το προγραμμα είχε βόλτα στον Κισσαβο. Σπηλιά, καταφύγιο και τέλος στο παρατηρητήριο που «βλέπει» απέναντι τον Όλυμπο, παράλια Πιερίας, δέλτα Πηνειού.
Νόμιζα ότι τελειώνει η βενζίνη (δεν μπορώ ακόμα να καταλάβω πως δουλεύει ο δείκτης στοV-strom), και δεν συνέχισα στο υπέροχο δάσος με οξιές που βγαίνει στο Αιγαίο στην Καριτσα.

Το βιντεάκι με την διαδρομή:
https://www.relive.cc/view/vdOR3jD7WK6

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By Morx
#695503 Πωπω Καριτσα, τι μου θυμισες. :thumbsup:

Με ενα φιλαρακι, μας επιασε η τρελα βραδιατικα (01:00 ξερω'γω) πριν χρονια.... να ανεβουμε απο Λάρισα μεχρι Σπηλιά ... για να ακολουθησουμε εναν φρεσκο-ασφαλτοστρωμενο δρομο που σε βγαζει εδω https://goo.gl/maps/DTG5RgDFVwY1hehu9
Μουσικουλα ισα να παιζει, μισοκατεβασμενα παραθυρα, θερμανση φουλ...
Καταμαυρη απατητη ασφαλτος, δυνατη σκαλα + ομιχλης ... σε ολη την καταβαση να ουρλιαζουν τα λαστιχα. Αν καποιος βρισκοταν μακρια μεσα στις χαραδρες θα ορκιζοταν οτι ακουγονται λυκοι! :lol:

Στο σημειο λοιπον που εβαλα πιο πανω, βγαινω με γκαζι τερμα, η στροφη ανοιγει και ξανακλεινει.
Στο κλεισιμο βλεπω νησιδα στο βαθος ... φρενα.... και καπου εκει το χαλασμενο ABS δειχνει πως καποιες φορες, οι ικανοτητες και η αντιληψη... μας απατουν! :ninja: Ισα που σηκωσα το χειροφρενο να μαζεψω την υποστροφη με τον εσωτερικο τροχο σχεδον μπλοκαρισμενο και ωωωωπ πληρης ακινητοποιηση σχεδον καθετα στον κεντρικο δρομο στη νοητη γραμμη του STOP.
Κοιτιομαστε, μας πιανει σπαστικο γελιο και αποφασιζουμε να παμε προς Ραψανη για να παρουμε τις στροφες των Τεμπων και πισω.

Η διαδρομή μεσες ακρες ηταν αυτή αν και πιστευω βγηκαμε σε ασφαλτο απο καποια φουρκετα... δεν ασχοληθηκαμε καν με Gmaps για να την ξανακανουμε.
https://goo.gl/maps/ij6a4pM6bnndMRY96

Σε καποιο σημειο της διαδρομης, ξεκινησε ελαφρυς χωματοδρομος για 2-3 χιλιομετρα
Κλεισαμε τη μουσικη, παραθυρα τερμα κατω, πισσα σκοταδι, απολυτη ησυχια πλην των χαλικιων που τιναζαν τα λαστιχα καθως περναγαμε με ταχυτητα βηματισμου...
Ανατριχιαστικο το να βλεπεις καμια 20αρια αλογα σχεδον στη μεση του δρομου διασπαρτα σαν ζομπι και να περνας με ελιγμους αναμεσα τους, ενω αυτα απλα δεν αντιδρουν! :omg:


Παντα το εχω κατα νου οταν κατεβαινω Λάρισα να κανω αυτη τη διαδρομη ξανα ...!!
Άβαταρ μέλους
By bebes
#695510
Morx έγραψε:Πωπω Καριτσα, τι μου θυμισες. :thumbsup:

Με ενα φιλαρακι, μας επιασε η τρελα βραδιατικα (01:00 ξερω'γω) πριν χρονια.... να ανεβουμε απο Λάρισα μεχρι Σπηλιά ... για να ακολουθησουμε εναν φρεσκο-ασφαλτοστρωμενο δρομο που σε βγαζει εδω https://goo.gl/maps/DTG5RgDFVwY1hehu9
Μουσικουλα ισα να παιζει, μισοκατεβασμενα παραθυρα, θερμανση φουλ...
Καταμαυρη απατητη ασφαλτος, δυνατη σκαλα + ομιχλης ... σε ολη την καταβαση να ουρλιαζουν τα λαστιχα. Αν καποιος βρισκοταν μακρια μεσα στις χαραδρες θα ορκιζοταν οτι ακουγονται λυκοι! :lol:

Στο σημειο λοιπον που εβαλα πιο πανω, βγαινω με γκαζι τερμα, η στροφη ανοιγει και ξανακλεινει.
Στο κλεισιμο βλεπω νησιδα στο βαθος ... φρενα.... και καπου εκει το χαλασμενο ABS δειχνει πως καποιες φορες, οι ικανοτητες και η αντιληψη... μας απατουν! :ninja: Ισα που σηκωσα το χειροφρενο να μαζεψω την υποστροφη με τον εσωτερικο τροχο σχεδον μπλοκαρισμενο και ωωωωπ πληρης ακινητοποιηση σχεδον καθετα στον κεντρικο δρομο στη νοητη γραμμη του STOP.
Κοιτιομαστε, μας πιανει σπαστικο γελιο και αποφασιζουμε να παμε προς Ραψανη για να παρουμε τις στροφες των Τεμπων και πισω.

Η διαδρομή μεσες ακρες ηταν αυτή αν και πιστευω βγηκαμε σε ασφαλτο απο καποια φουρκετα... δεν ασχοληθηκαμε καν με Gmaps για να την ξανακανουμε.
https://goo.gl/maps/ij6a4pM6bnndMRY96

Σε καποιο σημειο της διαδρομης, ξεκινησε ελαφρυς χωματοδρομος για 2-3 χιλιομετρα
Κλεισαμε τη μουσικη, παραθυρα τερμα κατω, πισσα σκοταδι, απολυτη ησυχια πλην των χαλικιων που τιναζαν τα λαστιχα καθως περναγαμε με ταχυτητα βηματισμου...
Ανατριχιαστικο το να βλεπεις καμια 20αρια αλογα σχεδον στη μεση του δρομου διασπαρτα σαν ζομπι και να περνας με ελιγμους αναμεσα τους, ενω αυτα απλα δεν αντιδρουν! :omg:


Παντα το εχω κατα νου οταν κατεβαινω Λάρισα να κανω αυτη τη διαδρομη ξανα ...!!

Η διαδρομή αυτη είναι υπέροχη.
Την εκανα πέρυσι Αγίιου Αχιλείου, ανεβηκαμε στο καταφυγιο μετα πηγαμε στο φαράγγι Καλυψούς και τελικά για μπάνιο στην Κουτσουπιά (με αυτοκίνητο)
Σημερα ξεκίνησα για βολτα γυρω απο την πόλη, στην πορεία αποφασισα να ανέβω στο καταφύγιο, τελικα πήγα μεχρι το παρατηρητήριο της φωτογραφίας.
Απο τη μια η ρεζέρβα που αναβόσβηνε, απο την άλλη χιονια και πάγος !!! που έβρισκα σε κλειστες ανήλιες στροφές, είχε και αρκετό αέρα... Οπότε γυρισα πίσω.
Θα κανω τη διαδρομή με καλύτερες μέρες.
+ Σπηλιά Αμπελάκια, + Σπηλιά Κουκουράβα
Εχει πολυ ωραίες διαδρομές ο Κίσσαβος και με το Σουμπαρού δεν περπατιούνται εύκολα.
Στο παρατηρητήριο που ανέβηκα σήμερα, σε κάποια σημεία ο δρόμος ήταν πολύ άσχημος. Μόνο Jimny και ψηλά αγροτικά
Το μηχανάκι βρήκε μια φορά κάτω, ευτυχώς εχει μεταλική ποδιά

Γράφω και κουνιέμαι, μας έχει ταράξει στους σεισμούς, πριν λίγο εκανε εναν μεγάλο πάλι κοτα στα 6 ρίχτερ :lipsealed: :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Morx
#695527 Μετα απο πολλα χρονια στη Λάρισα, μου κακοφαινεται η Θεσσαλονικη, αν συγκρινεις τα περιξ για μοτοσυκλετιστικες διαδρομες.

Με εδρα τη Λάρισα 360 μοιρες οπου και αν κοιταξεις εχει δρομους για ολα τα γουστα!
Εδω πανω, δυστυχως, πρεπει να ανοιχτεις αρκετα ειτε βορειοανατολικα ειτε βορειοδυτικα...
Για ορεινη χαλκιδικη τρελαινονται ολοι και απορω τι διαολο βλεπουν και πως τα αντιλαμβανονται!!

Τρομερη διαδρομη, ειναι η αναβαση για Σκληθρο απο την Καρλα, μεχρι Ρακοποταμο!
Απιστευτη ασφαλτος, τρομερη πρασιναδα ανοιξη-καλοκαιρι!!
Άβαταρ μέλους
By bebes
#695544
Morx έγραψε:Τρομερη διαδρομη, ειναι η αναβαση για Σκληθρο απο την Καρλα, μεχρι Ρακοποταμο!
Απιστευτη ασφαλτος, τρομερη πρασιναδα ανοιξη-καλοκαιρι!!

Αγαπημένη διαδρομή, αν και αρχισα να την κάνω απο αναγκη το καλοκαίρι για να γλυτωνω την κίνηση
Οντως ξεφεύγεις, για κάποια λεπτά ζεις σε άλλο κόσμο...

Για Θεσσαλονικη δεν ξερω, ο αδερφος που κανει μοτοβόλτες χρονια τωρα, όντως γράφει αρκετα χιλιομετρα για να κανει τη βολτα του καθε ΣΚ

Εδω κανεις 100-150 χιλιομετρα και εχεις γυρισει κιολας :lol:

Επόμενη βολτα θα ειναι απο Καλιπευκη προς Καρυα και επιστροφη απο Αμπελώνα, ενω οταν φτιαξει ο καιρος θα παω προς Τρικαλα, Ασπροποταμο, Μπαρο κλπ
Άβαταρ μέλους
By Morx
#695558 Δεν σε περιμενα τοσο δραστηριο οταν εγραψες πως σκεφτεσαι να το παρεις το Vstrom, εξεπλαγην!!
Το χαιρεσαι!!!
Με μπλοκα τι παιζει εκει;;
Κανουν τα στραβα ματια;
Άβαταρ μέλους
By bebes
#695645
Morx έγραψε:Δεν σε περιμενα τοσο δραστηριο οταν εγραψες πως σκεφτεσαι να το παρεις το Vstrom, εξεπλαγην!!
Το χαιρεσαι!!!
Με μπλοκα τι παιζει εκει;;
Κανουν τα στραβα ματια;

ισως επειδη το εχω "καινούριο" και θελω να το βολτάρω :lol:
Γενικά πάντως, για εκδρομές και βόλτες "ψοφάω", που να ειχα καμια παρέα να τραβάει μπροστα :oops:

Απο μπλόκα δεν εχω πετύχει τίποτα στα πέριξ, ούτε καν στην πόλη.
Εξαίρεση στο ωδείο που τη στηνουν τακτικά, μερικες φορές στο αισθητικό άλσος (αν εισαι στην αριστερη δε σε σταματάνε).
Γενικά, καμία σχέση με την αστυνόμευση στην προηγούμενη καραντίνα.

Τα παιδια που πηγαινοέρχονται Θεσσαλονίκη με το τραίνο, επίσης δεν είδαν ποτε ελεγχο.
Αφού σκέφτομι κι εγω να ερθω με το τραίνο, να δω την οικογένεια, να κανω και τα μοτοψώνια μου :innocent: :innocent:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#699569 Η κα Bebe παραπονιόταν για έναν περίεργο κραδασμό στο μηχανάκι, της...γαργαλουσε το πωπουδακι της
Η αλήθεια είναι ότι είχα κάποιο μούδιασμα κι εγώ στις παλάμες, όποτε άρχισα το ψάξιμο.
Ξεκίνησα με τα εύκολα.
Μόλις έκανα 500 χιλιόμετρα κάναμε ξανά ζυγοστάθμιση στα λάστιχα και η κατάσταση βελτιώθηκε λίγο (ή πολύ, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το πρόβλημα το εμφανίζει με δυο αναβάτες).
Αυτό το «2» με οδήγησε στη σκέψη μήπως φταίει η ανάρτηση, μήπως καθεται.
Πήγα σε ειδικό συνεργείο να βγει η πίσω ανάρτηση και το ψαλίδι, να γρασαριστούν τα ρουλεμάν ψαλιδιού και οι αρθρωσεις της αναρτησης, και ίσως να γίνει κάποιο σέρβις.
Τελικά το αμορτισέρ και τα ρουλεμάν του ψαλιδιού είναι οκ, τα ελατήρια μπροστά και πίσω είναι αρκετά πεσμένα και θα αντικατασταθούν με ohlins. Μιας και το μηχανάκι διαλύθηκε κυριολεκτικά, του είπα να αλλάξει ρουλεμάν μπροστά τροχού (τα πίσω τα άλλαξα), τιμονιού κλπ, όποτε να μην έχω αυτή την έγνοια.
Περιμένω να έρθουν τα ελατήρια να μονταριστεί το μηχανάκι να το δοκιμάσω
Εικόνα
Σορυ για το σεντόνι, αλλά δεν ηξερα που να το γράψω


< >