Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By bebes
#691651 Χθες και σήμερα ασχολήθηκα λίγο, έβγαλα έβαψα γυάλισα τα πλαστικά και κάποια ξεθωριασμένα μαύρα μέρη,
έκανα και καμια 100στη χιλιόμετρα :s_biggrin ...
Περιμένω να περάσει ο χιονιάς να εκδράμω στα γύρω βουνά
Εικόνα
Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#691688 1) Ωραία φωτο κόντρα στον ήλιο... :lol:

2) Για ξεθωριασμένα πλαστικά ότι καλύτερο είναι το Plasti Dip. Περνάς 2-3 χέρια και σαν καινούργια!
Άβαταρ μέλους
By Morx
#691695
NickTG έγραψε:Πόσο χρειάστηκες?
Ενδιαφέρον φαίνεται.

Τρολλάρισμα ηταν το τελικο αποτελεσμα.
Στη μηχανη δεν εχει μπει ακομα τετοιο ματζουνι, αλλα στο σκουτερ τα πλαστικα ειναι ακομα σαν καινουρια!!!

Το προιον μπαινει μονο σε αβαφα πλαστικα, δινει γυαλαδα και τα μαυριζει φουλ.
Εαν τα θες λιγοτερο γυαλιστερα, το αφηνεις να κατσει για μερικες ωρες και το σκουπιζεις καλα με ενα καθαρο πανι.

Το μπουκαλακι αυτο μπορει και να κρατησει 10 χρονια, ειναι αρκετα παχυρευστο το υγρο, δεν ξεπλενεται με σκετο νερο ευκολα, παρα μονο αν τριψεις με σαπουναδα, επομενως ενα περασμα ανα 2-3 μηνες ισως και παραπανω, τα γκριζαρισμενα απο τον ηλιο πλαστικα δεν θα σου ξαναχτυπησουν στο ματι.

Για βερνικωμενα, ηλεκτροστατικα βαμμενα κλπ ... κλασσικο επωνυμο κερακι με απλικατερ μετα απο το πλυσιμο.
Ή/ΚΑΙ μια αλοιφη (3M Scratch & swirl remover) για να φυγει η θαμπαδα.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#691705 Στο δεξι πλαϊνό φέρινγκ είχε καεί το βερνίκι απο τον ήλιο και ξεθώριασε το χρώμα, δεν υπήρχε σωτηρία.
Μετρήθηκε το χρώμα με φασματογράφο και ξαναβάφτηκαν.
Το ντεπόζιτο και τα αριστερα πλαστικά γυαλίστηκαν με αλειφαδόρο.
Το αποτέλεσμα ήταν περαν πάσης προσδοκίας.

Για τα μαύρα ματ πλαστικά, μου εδωσαν ενα σπρέι το οποίο τα κάνει πραγματικά σαν καινούρια. Εβαψα τα καλυματα στη ζελατίνα που ειχαν ξεβαψει απο τον ήλιο και το κάλυμα της αλυσίδας, καμια σχέση με τα βερνίκια και τα σιλικονούχα σπρέι.

Στο επόμενο στάδιο, θα βγαλω το κοντέρ και το πλαστικό γυρω γυρω και θα το βαψω κι αυτό. Αν ηξερα απο πρίν το αποτέλεσμα θα το είχα ήδη κάνει, αφου τα μισα πλαστικά τα βγάλαμε.

Το σπρέι απορροφάται απο το πλαστικό και απλά το μαυρίζει, ενω δεν κινδυνεύει και απο το πιεστικό.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#691721
Morx έγραψε:Ξεχασα να κανω μια παρατηρηση..
Η αλυσιδα σου, ειναι σωστα τεντωμενη;
Σηκωσε προς τα επανω, βρισκει ψαλιδι;

κρεμασε γιατι ειναι σηκωμένη στο διπλό.
Αν πατησει κατω τεντωνει λιγο παραπάνω

Τις τελευταίες μέρες βγηκε δυο φορες ο πισω τροχός, μια για να αλλάξω λάστιχο και μια για ρουλεμαν.
Ο μάστορας έκανε και παρατήρηση στον λαστιχά γιατι δεν σημάδεψε την αλυσίδα πριν τη βγάλει. Μου εξήγησε οτι έπρεπε να την σημαδέψουμε με το γρανάζι για να ξαναμπούν το ίδιο μιας και η φθορά δεν είναι ομοιόμορφη...
Άβαταρ μέλους
By Morx
#691726
bebes έγραψε:
Morx έγραψε:Τις τελευταίες μέρες βγηκε δυο φορες ο πισω τροχός, μια για να αλλάξω λάστιχο και μια για ρουλεμαν.
Ο μάστορας έκανε και παρατήρηση στον λαστιχά γιατι δεν σημάδεψε την αλυσίδα πριν τη βγάλει. Μου εξήγησε οτι έπρεπε να την σημαδέψουμε με το γρανάζι για να ξαναμπούν το ίδιο μιας και η φθορά δεν είναι ομοιόμορφη...

ΔΕΝ παιζει τετοιο σεναριο στο μαμα γραναζωμα.

Εαν εχεις χρονο να διαβασεις, ριξε μια ματια εδω. :s_drinks
https://www.gearingcommander.com/gc_howto27.htm

Hats off παντως στο μαστορι, απλα και μονο επειδη ηταν "υποψιασμενος"... δεν εχω ξανακουσει ανθρωπο να το σχολιαζει αυτο και ειμαι ψυχαναγκαστικος με κατι τετοια!
Άβαταρ μέλους
By bebes
#691782
Morx έγραψε:ΔΕΝ παιζει τετοιο σεναριο στο μαμα γραναζωμα.

Εαν εχεις χρονο να διαβασεις, ριξε μια ματια εδω. :s_drinks
https://www.gearingcommander.com/gc_howto27.htm

Hats off παντως στο μαστορι, απλα και μονο επειδη ηταν "υποψιασμενος"... δεν εχω ξανακουσει ανθρωπο να το σχολιαζει αυτο και ειμαι ψυχαναγκαστικος με κατι τετοια!

το αλυσιδογράναζο εχει 20000 χιλιομετρα, οπότε πιθανόν να εχει κάποιο(α) σημείο ανομοιόμορφης φθοράς. Πάντως στο δρομο δεν καταλαβα κάτι

Οσο για τον μάστορα...
Ενω τρέχει και δεν προλαβαίνει στο μαγαζί του, αν πιασει το μηχανάκι, μπορεί νακάτσει να ασχοληθεί με μια λεπτομέρεια (που δεν ειναι υποχρεωμενος) για υπερβολικά μεγάλο χρονικό διάστημα.
Την πρώτη φορα που πηγα για σέρβις, κάθησε και καθάριζε τον χωρο γυρω απο το μπροστά γρανάζι, ενω μετά καθησε και επλυνε επιμελώς ολο το κατω μέρος της μηχανης που ειχε μπίχλα χρόνων...

Τωρα, πηγα να μου βγαλει κάποια πλαστικα για βάψιμο-γυάλισμα.
Στην κουβεντα πανω του λέω: "ο λαστιχας μου ειπε οτι το ρουλεμαν γραναζιου εχει τζόγο αλλά κραταει ακόμα, όπως και του πίσω τροχού". Τι του τα είπα, κάθησε εβγαλε τον τροχό, με ρωτησε αν ηθελα να τα αλλάξουμε, τα άλλαξε.
Αλλά δεν ηταν αυτό, δεν του αρεσαν οι βιδες που επιαναν το πισω γραναζι στο μουαγιέ (καποιες ηταν αλλαγμενες και δεν ηταν ομοιόμορφες).
Το εβαλε στη μέγγενη, εκοψε με τροχο οτι περισευε, τα λείανε κιολας για να ειναι ολα ομοιόμορφα...
Μισή ωρα επιπλέον δουλεια, την οποία δεν πληρώθηκε, απλά γιατι "δεν του άρεσαν ετσι όπως τις έβλεπε"

Βαζω εδω και το σπέι για τα πλαστικά, γιατι κάποιοι συνφορουμίτες ενδιαφέρθηκαν
Εικόνα
Εικόνα
αυτο μου κόστισε 6€
ειχε άλλο ενα στα 7€ νομιζω και κάποια βερνικια τα οποία όμως ηθελαν βαψιμο με βουρτσακι και στρωσεις (σαν το καμελ στο στρατό)
Αυτό εχει πολύ εύκολη εφαρμογή, καλο πλύσιμο στο πλαστικό και απλά ενα πέρασμα.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#691796 Ωραία.
Θα γλιτώσουμε αγορά καινούριων πλαστικών και θα πάρει ο επόμενος τη μηχανή με σωστό μαύρο.