Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#54094
KiloMeater έγραψε:Αλήθεια, σε προβλημάτισε καθόλου η ηχορύπανση που θα προκαλείς;


ξέρεις οτι μιλάς για τον κουπεπέα ε ?

τον επιβήτορα των 7 θαλασσών, τον αναβάτη των 5 ηπείρων, τον Τόνι Σφίνο του Αιγίου .... :rtfm:
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#54582 H προηγούμενη kawa που είχα σίγουρα ξυπναγε και τους νεκρούς. Δεν είχε σιγαστήρα. Αυτές οι εξατμίσεις έχουν και δεν σκοπεύω να τις βγάλω.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#54654 Δε σου πα να τις βγάλεις, ούτε εμπεριείχε κρίση η ερώτηση. Απλά αναρωτήθηκα αν σε απασχόλησε καθόλου το θέμα και πώς το βλέπεις.
Προφανώς δε σε ενδιαφέρει.
Οκ.
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#55132 Με ενδιαφερει το θεμα. Οπως ειπα πριν οι σιγσστηρες θα μεινουν . Θελω να εχω μπασο ηχο και καποιο φλογιδι στο αφημα του γκαζιου καπου καπου ετσι για την ηδονη. Με την προηγουμενη μηχανη σαφως και ενοχλουσα και δημιουργουσα ηχορυπανση. Με την τωρινη και μετα την πτωση μου θελω να ειμαι πιο διακριτικος και να μην με βριζουν οταν περιμενω να ζεσταθει στα καφε και στο σπιτι. Μεχρι πονοκεφαλος με επιανε απο την δικη μου ηχορυπανση. Προφανως και οι αλλοι διπλα μου. Ειχα ξεπερασει καθε οριο θορυβου. Αυτο τελειωσε . Με θορυβο μεν σε επιτρεπτα ορια δε!!
Χωρις καθολου ρυπανση εγω τουλαχιστον δεν μπορω.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#55143 Η συγκεκριμενη δε φημιζεται για την "ησυχια" της.

Ακομα και σιγαστηρα να εχει (που ΔΕΝ συγκρινεται με μια εργοστασιακη ας πουμε) ....κανει φασαρια.
Οσο για τα φλογιδια ... δεν εχει spark arrestor ΟΥΤΕ το ιδιο μακρια φλογερα με τη μονωση της οπως καποιες αλλες.

9 στα 10 μηχανακια που εχω δει με τετοια, προκαλουσαν.
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#55170 Aν η yoshimura gp evo ii προκαλεί τότε η μαρκα με έκαψες και σκετη σωλήνα που ειχα τι να έκανε? Η συγκεκριμένες ακούγονται μόνο ψηλά και πάνω απο 8 με 9000 rpm . Ενας ψιλός και σταθερός ήχος . Τα σκασίματα έρχονται στα απότομα ανοιγοκλεισίματα του γκαζιού και όχι σε στυλ μπαμ καραμπίνας.
Οπως το ήθελα. Σίγουρα δεν προκαλεί σε σημείο να ειναι ανυπόφορη. Το ανηπόφορο προκαλεί.
Άποψή μου πάντα. Τα εργοστασιακά τελικά ακούγονταν σαν φυσημα ανέμου. Όμως στην δικη μου μοτο εκτός του υποφερτού θορύβου πήρα καλυτερη (άνετη) οδικη συμπεριφορά όσον αφορά τον χειρισμό σε πίεση και μη(-10 κιλά) και ίσως λίγο καλύτερη ροπή. Ισως και οικονομία . Ακόμα δεν την έχω ξεψαχνίσει εντελώς .
Δεν προκαλεί o θόρυβος και στο επιβεβαιώνω Morx .
Άβαταρ μέλους
By Morx
#55186 Ενταξει πασο ... Ωστοσο θεωρω οτι δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα απο το να ακους εναν 4κυλινδρο ηχο ΚΙΝΗΤΗΡΑ και οχι καυσαεριων.
Ολες οι aftermarket στα χαμηλα ακουγονται ωραια... σε πολλες στροφες και πιεση κινητηρα, ο ηχος της εξατμισης υπερκαλυπτει σε ενοχλητικα ασχημο βαθμο.

Οι εργοστασιακες ας πουμε του GSXR1000 K8 για το οποιο μπορω να πω με σιγουρια ηταν ταμαμ στ'αφτια μου.
Ωραιος μπασος ηχος σε χαμηλες και μεσαιες, ενω στις ψηλες εβγαζαν θορυβο λογικο χωρις να καλυπτουν το μουγκρισμα του κινητηρα και της εισαγωγης.
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#55195 Σιγουρα.
Με τις εργοστασιακες δεν ακουγα τιποτα πραγματικα. Ηρθα Αθηνα λες και ταξιδευα με μερσεντες luxury. Ωραια εμπειρια δε λεω. Τωρα ενας λογος που κραταει τον θορυβο το Ζ1000 ειναι οτι δεν εγιναν μετατροπες ουτε στις yoshimura ουτε στις σωληνες του κεντρικου κορμου της εξατμισης. Θα μου πει πως μπηκαν τοτε? Απλα. Στην αριστερη τη θεση του εργοστασιακου λαιμου της μαμα εξατμισης μπηκε αλλο ακριβως το ιδιο φτιαχτο με ιδια διαμετρο και κλιση μηκος ετσι ωστε να κουμπωνει αρσενικο θυληκο το τελικο στο κεντρικο σωληνα. Πανω στο τελικο μπηκε εξτρα βαση πιο μακριαρια πανω στα σωματα ωστε να μην χαλαση η να κολληθει αλλη βαση
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#55196 Το αυτο και στην δεξια εξατμιση. Λες και μπηκαν σε gsxr 1000 k8 . Ο εξατμισας λεει οτι κραταει συμπιεση και θα ηταν λαθος να βγουν οι σιγαστηρες. Ενταξει.Το θεμα ειναι οτι δεν προκαλει ο θορυβος. Τα σκασιματα ερχονται αραια εως πολυ ελαχιστες φορες και μονο οταν δουλευει μεσα στην πολη το μηχανακι.
Ισα ισα που σε φτιαχνουν λιγο!
Αληθεια οι χαρλεαδες πως πανε απο ηχορυπανση?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#79220 Δεν είναι δικό μου, αλλά έχω πάθε πλάκα με το μεράκι του παλικαριού! Και όχι, δεν θα άντεχα να το πω καγκουριά, πιο πολύ cafe racer το λες, πάνω σε παπί βέβαια! :lol:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By JBT
#79290 Έκανε μαγεία με το ανάποδο πιρούνι.

Στη θέση σου πάντως ΗΦ θα αυτομπαναριζόμουν. Ρε συ σίγουρα δεν παντρεύεσαι;; Τι αλλαγές στα γούστα είναι αυτά;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#79298 Δεν μπορώ να με φανταστώ πάνω σε κάτι τέτοιο, αλλά δεν γίνεται να μην εκτιμήσω και την πολλή δουλειά που έχει ρίξει.
Παπί cafe racer!

Όχι, δεν παντρεύομαι.