Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By Miatakias
#545982
xenos έγραψε:
Miatakias έγραψε:...


Κάνεις δουλίτσα εσύ βλέπω.
Το monster 696;
Το triumph δεν σου άρεσε;
(για το τελευταίο ουδέν σχόλιο)


Το monster 696, ενώ το 796 που είχα για κάποιες μέρες δε με έψησε για αλλαγή μια και ήταν ακριβώς ίδιο. Το πιο ευχάριστο μηχανάκι που πέρασε από τα χέρια μου (λαμβάνοντας υπόψη πως είμαι κουλός και δε νιώθω άνετα όπως με τα αυτοκίνητα - ξεκίνησα μεγάλος κιόλας στα 25 μου σχεδόν). Η φωτό είναι από roatrip Τοσκάνη για παρακολούθηση MotoGP στο Mugello.
Το tiger νομίζω πως είναι ένα street fighter σε συσκευασία touring. Παράλογη κατανάλωση κι ένας κινητήρας που από μόνος του είναι λόγος να το αγοράσεις για να τον νοιώσεις. Εαν τον αγόραζα σε συσκευασία speed triple νομίζω θα μου άρεσε πολύ, αλλά το tiger mου φάνηκε ένα μηχανάκι παντού καλό αλλά χωρίς να ξεχωρίζει κάπου (είπαμε εκτός κινητήρα- είναι κόλλημα).
Για το Busa μη το λές, είναι φανταστικό μηχανάκι αλλά όχι για Ελλάδα.
Εθιστικό γκάζι που όταν καταλάβεις τι κάνεις κόβεις αυτόματα. Από τα 180 στα 280 νομιζεις πως έχει χαλάσει το κοντέρ γτ επιπλέον λόγω κλιμάκωσης, αεροδυναμικής και μεταξονίου φορτηγούς απλά δε το καταλαβαίνεις. Τελειώνει το κοντέρ του σε οποιαδήποτε μικρή ευθεία (κι εννοώ πραγματικά μικρή) και μετά συνειδητοποιείς πως δε φρενάρει ανάλογα. Στην εθνική στις καμπές είναι βράχος ενώ σε επαρχιακό δρόμο περιμένεις απλά να τελειώσει να ξεμπερδεύεις. Μηχανάκι μόνο για άουτομπαν το οποίο σου βγάζει μια αίσθηση πως αυτοί που το σχεδίαζαν έλιωσαν να το κάνουν να δουλεύει σωστά εκεί που πρέπει.
Στην Ελλάδα στους δρόμους που έχουμε είναι απλά επικίνδυνο γιατί οι υπόλοιποι οδηγοί δε συνειδητοποιούν τη ταχύτητά σου ενώ κι εσύ πρέπει να καρφώσεις στο μυαλό σου πως σε όλες τισ στροφές ή εμπόδια θα φθάνεις παντα με πιο πολλά από όσα πιστεύεις (και τα φρένα του δεν ειναι στα δυνατά του σημεία). Δεν θα έπρεπε να πωλείται ελέυθερα :dizzy:
-Δε σπάει, δε χαλάει
-Δε καίει
-Φθηνή σχετικά συντήρηση

Κάτι άλλες βλακείες που είχα πάρει τύπου gsx-r750 K9 και Kawa ER6n δε τις βάζω σε φωτό :lol:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#547014
morpheus έγραψε:Καλοτάξιδη MIXOStsi και πάντα όρθιος. :thumbsup:

Ρε πούστη μου... έχει αρχίσει να μου λείπει πολύ το τερατάκι μου και υποσχέθηκα να μην...



Πάρε ένα για το σαλόνι και βλέπεις αν θα βγει και στον δρόμο :lol:
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#547114 Σε ευχαριστώ Μορφέα! :s_howdy
Και σε σένα εύχομαι να ανέβεις σύντομα σε δίτροχο και πάντα όρθιος!


Ωραίο το φθινόπωρο...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#549578 Κυριακάτικη βόλτα...

Εικόνα

Είμαι σε honeymoon period και να φανταστείς ότι δεν είχα καμία καούρα για δίκυκλο... :lol:


Οκ, κόβω το σπαμαρισμα... :tomato:
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#549581 Η αγάπη για μοτοκίνηση , είναι αγάπη για μοτοκίνηση.

Είτε πρόκειται για Yamaha Z 125 δίχρονο είτε για 1200άρι βαυαρικό boxer ,
keep riding, πάντα όρθιος, κούκλα η MT-07. :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#549582 Ειδικα μοτοκινηση στο ομορφοτερο ισως βουνο της Ελλαδας! :inlove: και μαλιστα φθινοπωρο :inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Morx
#549708 Η αγελαδα δοκιμαστηκε και στο Ρυσιο σε φαση Yolo με καποιους γνωστους....
Το κεντρικο stand εχασε 1 κιλο μεταλλο... τα λαστιχα δεν δινουν κανενα feedback αφου ειναι στρογγυλα χωρις σωστη κορωνα... αλλα μεχρι το σημειο που το πιεσα, κανενα γλιστρημα!
Τα φρενα επαρκουν χωρις καθολου fade... αλλα η πιεση στη μανετα ειναι πολυ μεγαλη και κατανταει κουραστικο.


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#549824
georgetz έγραψε:Η αγάπη για μοτοκίνηση , είναι αγάπη για μοτοκίνηση.

Είτε πρόκειται για Yamaha Z 125 δίχρονο είτε για 1200άρι βαυαρικό boxer ,
keep riding, πάντα όρθιος, κούκλα η MT-07. :s_drinks


Μα δεν είχα καμια αγάπη για μοτοκίνηση... :lol:
Ούτε καν έψαχνα να αγοράσω μηχανή και απλά έκατσε καλη φάση με την ΜΤ και λέω yolo, ας δοκιμάσω κι αυτό το lifestyle... :lol:
Και τώρα ανυπομονώ πότε θα καβαλήσω να πάω βόλτα... λες και είμαι 18 και μόλις έβγαλα δίπλωμα. (με τρώει το χέρι μου να βγάλω το baffle από την akra... :tomato: )

Ισχύει ότι το Πήλιο γαμάει, γενικότερα... με το καλό και petrolheads meet... :lol:


Γεια σου ρε Morx με το ScooterGP σου... :metalo:
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#553588 Βολάρα ?
Ένα πιτσόγυρο απο Μάκη, μια ευφροσύνη απο Κωνσταντινίδη και πήγαινε κ μια αγριά για πούρα (απο το τσίπουρα)

Φυσικά η Βολάρα είναι πολλά παραπάνω :metalo:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#553600 +1 για τον Βόλο αλλά το πιτσόγυρο τι είναι; και το κυριότερο που βρίσκεται; γιατί δεν το έχω φάει τόσα χρόνια πηγαινέλα Βόλο; :hmmm: :lol:



Ωραία φωτο αλλά αυτά τα ξερά φύλλα κάτω με τρομάζουν, σαν να το βλέπω μπροστά μου το γλίστρημα :lipsealed: