Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By edmond
#4640 ανοίγω αυτο το τοπικό μιάς και πετυχα σήμερα το μηχανάκι που καβάλησα πρώτη φορά (ενταξει οχι το ιδιο) και συγκινηθηκα.
yamaha town mate 50cc...και τα μυαλα στα κάγκελα!! :yahoo:
ναι αυτο με το διαφορικο και τον χαρακτηριστικο ηχο που εκανε αυτο! :s_yes
πιτσιρικάς ημουν, αρχές 90s και το ειχε ο παππους μου σε κομωπολη της Βοιωτίας. btw ολη περιοχη αυτη μεχρι και Φθιωτιδα και Θεσσαλια -απ' οσο γνώριζα- ηταν γεμάτη απο δαυτα!
υπήρχε και το σκετο mate 50cc απλα αυτο ηταν διχρονο και με αλυσιδα.

τελος παντων ειχα χρονια να δω τετοιο και βουρκωσα ενθυμουμενος τις στιγμες που ενιωθα τα ατιθασα 50cc να με σπρωχνουν εμπρος χωρις να χρειαστει να κανω...πετάλι!! :yahoo:

εκτοτε διάφορα περασαν απο το δεξι μου...χερι, άλλα σαν ιδιοκτησια και άλλα περιστασιακα απο φίλους και γνωστους που μου τα εμπιστευτηκαν ή για μια "γύρα" ή για μερικες μέρες.

ας γραψει οποιος θελει για την...πρωτη του φορα αλλά και τι εχει οδηγησει εκτοτε.
προσωπικα θυμαμαι μερικα τωρα αλλα θα αναφερθω σε αλλο ποστ, αν ειναι πιο...ολοκληρωμένα :s_smile
Άβαταρ μέλους
By Mad_Max_Geo
#4790 Το πρωτο μηχανακι που καβαλησα στην ηλικια των 13ων ηταν ενα kawasaki kaze-r 115cc οπου με αυτο εκανα και μπολικα χιλιομετρα. Το πρωτο ομως δικο μου αποκλειστικο μηχανακι ηταν ενα yamaha townmate, μετατροπη απο 50ρι σε 80ρι τριταχυτο που το ειχα απο τα 15 μου μεχρι 17 χρονων (ναι βαρεσε μπιελα). :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By bill33
#4824
Mad_Max_Geo έγραψε:Το πρωτο μηχανακι που καβαλησα στην ηλικια των 13ων ηταν ενα kawasaki kaze-r 115cc οπου με αυτο εκανα και μπολικα χιλιομετρα. Το πρωτο ομως δικο μου αποκλειστικο μηχανακι ηταν ενα yamaha townmate, μετατροπη απο 50ρι σε 80ρι τριταχυτο που το ειχα απο τα 15 μου μεχρι 17 χρονων (ναι βαρεσε μπιελα). :s_crazy

Και όσο σκέφτομαι ότι μιλάς για την δεκαετία που διανύουμε με πιανουν τα κλάματα :s_cry :s_rofl :s_rofl :s_rofl

Το δικο μου πρωτο ήταν πριν 25? χρόνια ένα honda παπακι 6βολτο στρογγυλοφαναρο.Πολλά χλμ με δαυτο μερικές ανωδυνες σούπες για μένα,μερικές μανέτες και καθρέπτες για εκείνο.Μετά..............τίποτα ,έβγαλα δίπλωμα για αμάξι και τέλος τα δίτροχα.
Άβαταρ μέλους
By D-Jet
#4910
edmond έγραψε:ανοίγω αυτο το τοπικό μιάς και πετυχα σήμερα το μηχανάκι που καβάλησα πρώτη φορά (ενταξει οχι το ιδιο) και συγκινηθηκα.
yamaha town mate 50cc...και τα μυαλα στα κάγκελα!! :yahoo:


:s_biggrin To ίδιο αλλά 19 και κάτι χρόνια πριν!!!!!
Το πρώτο δικό μου (ένα Μπελγκαρντα TDR) 1,5 χρόνο μετά... :inlove:
Άβαταρ μέλους
By tzampo
#5110 Το πρώτο μου δίκυκλο ήταν ένα Typhoon 50cc το 2000.
Βόλτες με την παρέα που είχε στογγυλοφάναρα παπιά.
Κάτι σούπες,μια στούκα σε κάδο απορριμμάτων που τον έφερα τούμπα. :s_yes

Αλλά εντάξει...ωραία ήταν.
Με την παρέα είχαμε βιντεοκάμερα και τραβάγαμε τις βόλτες μας...και το καλό είναι ότι είδαμε τις προάλλες την κασέτα και θυμηθήκαμε τα παλιά. Ανέμελα χρόνια... :s_smile
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#5197 Ηonda C50 12v στο κλασσικο μπλε...
Στη 1η Λυκείου στη Κω.Μεσα σε ενα 6μηνο είχε γίνει μετατροπη σε 72 cc με τη δικαιολογία οτι έκαιγε λάδια... :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Mad_Max_Geo
#5641
bill33 έγραψε:
Mad_Max_Geo έγραψε:Το πρωτο μηχανακι που καβαλησα στην ηλικια των 13ων ηταν ενα kawasaki kaze-r 115cc οπου με αυτο εκανα και μπολικα χιλιομετρα. Το πρωτο ομως δικο μου αποκλειστικο μηχανακι ηταν ενα yamaha townmate, μετατροπη απο 50ρι σε 80ρι τριταχυτο που το ειχα απο τα 15 μου μεχρι 17 χρονων (ναι βαρεσε μπιελα). :s_crazy

Και όσο σκέφτομαι ότι μιλάς για την δεκαετία που διανύουμε με πιανουν τα κλάματα :s_cry :s_rofl :s_rofl :s_rofl

Το δικο μου πρωτο ήταν πριν 25? χρόνια ένα honda παπακι 6βολτο στρογγυλοφαναρο.Πολλά χλμ με δαυτο μερικές ανωδυνες σούπες για μένα,μερικές μανέτες και καθρέπτες για εκείνο.Μετά..............τίποτα ,έβγαλα δίπλωμα για αμάξι και τέλος τα δίτροχα.




:s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By bill33
#5691
popolaros έγραψε:Ευτυχώς που δεν μένω κάτω απο το αυλάκι....

Είμαστε παντού,είμαστε πολλοί.Watch your back mister!!!!

Kαι η Βίκυ με το ζετάκι δικιά μας είναι!!! :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#5736 Ξέχασα να πω οτι μετα το Αγροτικό στη Κω δε ξανακαβάλησα μηχανακι.
Τρόμαξα.
Τωρα τελευταια δεχομαι πιέσεις να ξεκινησω enduro.
Να το τολμήσω?
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#5899 Κάπου στα 13 με ένα honda dio ενος υπαλλήλου του πατέρα μου, δύο γύρες στο τετράγωνο.
Στη συνέχεια το καβαλάει ο πατέρας μου, κολλάει το γκάζι στην εκκίνηση, του φεύγει το dio
κάτω από τα πόδια, πέφτει κάτω και του βγαίνει ο ώμος...
Άβαταρ μέλους
By Tsargy
#7322 Θυμάμαι στα παιδικά - εφηβικά μου χρόνια, ένα Zundapp με πετάλια και 3 ταχύτητες στο χέρι και χωρίς πινακίδες. Ήταν αποθηκευμένο στο εξοχικό ενός φίλου και όποτε μαζεύαμε λεφτά, πηγαίναμε με το λεωφορείο, βάζαμε βενζίνη (με λαδάκι παρακαλώ) και το σκίζαμε στις βόλτες...
Είχα γλυκαθεί λίγο και όταν περίσσευε χαρτζιλίκι νοικιάζαμε φλορέτες από γνωστό μαγαζί (Νομίζω ότι τον έλεγαν Ηλία) στην πλατεία Αττικής...
Ποτέ όμως δεν κόλλησα στις μηχανές...και κατά συνέπεια, ποτέ δεν έγινα "πιλότος". Ίσως φταίει η βόλτα με ένα τρικίλυνδρο δίχρονο 500άρι Kawasaki σαν συνοδηγός, όπου είδα τον Χριστό φαντάρο στην στροφή της ΟΥΛΕΝ στην παραλιακή γδέρνοντας το γόνατο μου στην άσφαλτο...

Το πρώτο μου μηχανάκι ήταν ένα Yamaha Chappy! Ακολούθησαν: Honda Lead 50cc, Vespa 125 T5, Yamaha XT 200, Yamaha 80 παπί με 4 ταχύτητες, Kawasaki KLR 115cc, Yamaha XT 250, Honda Dominator 250, Transalp 600...
Το επόμενο θα είναι σκούτερ και κατά μεγάλη πιθανότητα Piaggio Beverly 250...Μεγαλώσαμε - τεμπελιάσαμε...
Σαφώς η Transalp θα μείνει σαν ιστορική...
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#7599 Η πρώτη δίτροχη εμπειρία είχε και πετάλια. Ένα peugeot μοτοποδήλατο που απεβίωσε άδοξα όταν η τσακαλοπαρέα αποφάσισε να το λύσει για να δει πως δουλεύει και το έκλεισε χωρίς ελατήρια στο πιστόνι...
Ακολούθησε το ένα malaguti firefox που ακόμα με συνοδεύει (δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη). Άπειρα χιλιόμετρα σε όλες τις καιρικές συνθήκες. Όντας φοιτητής στα Γιάννενα είχα ένα town mate που ήταν της πιτσαρίας που δούλευα αλλά το είχα 24/7 εγώ.
Για 2-3 χρόνια είχα επίσης κι ένα suzuki adress 50αρι. 60χλμ τελική βρέξει-χιονίσει, ανηφόρα - κατηφόρα, 2-3 άτομα πάνω (2 είμαι μόνο εγώ ). Μετάνιωσα που το πούλησα και δεν το έλυσα να το πάρω μαζί σε 2 βαλίτσες.
Από αυτά που έβαλα στο χέρι, ξεχωρίζω το hypermotard κολλητού και το ΧΤ 600 (μοντ 89) επίσης πολύ καλού φίλου.
Εμπειρία ζωής επίσης ένα yamaha z με μοτέρ από wr 200 ενός βλαμμένου πιτσιρίκου.
Δεν μου κάθεται και το Τζόκερ να παρκάρω ένα MV Agusta στο σαλόνι να το χαζεύω. :inlove: