Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By xenos
#518922 Όπως δεν θα καταλάβατε από τον τίτλο, σκέφτομαι να σουτάρω τα 2 υπάρχοντα (monster+sh) και να πάρω ένα πιο overall βολικό μηχανάκι. Οι μέχρι στιμής σκέψεις είναι:

*το νέο πρέπει να είναι ροπάτο, λίγο σπορτίφ αλλά να έχει και καθημερινό χαρακτήρα (να κόβει το τιμόνι, να πάρει κανά topbox κλπ)

Υποψήφιοι:

1) fz1, παλιό μεν, ποιοτικό δε! Ροπή, ροπή, ροπή, έυκολο, βολικό, όμορφο, ωραίο ανάποδο μπροστινό. :inlove:

2) tracer 900, ιδανικό! :inlove: Γρήγορο, στριφτερό (απ όσο διαβάζω/μαθαίνω), πολύ ωραίο..... αλλά πανάκριβο! δεν φτάνει το μπάτζετ εκεί, απλά το αναφέρω.

3) αρχαιολαγνεία, tdm 900; :s_crazy Ίσως φταίει που το βλέπω τριγύρω αρκετά (άτιμοι κάγκουρες! ). Η λογική λέει όχι (παλιό, ανάρτηση, φρένα), όλα μοιάζουν μέτρια.

4) Τον έρωτά μου (λέγε με ktm 990 adv), τον έχω απ έξω και λόγω μπάτζετ αλλά και λόγω διαστάσεων... δικών μου.

Για πείτε μια γνώμη, συμπληρώστε, προτείνετε. :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#518937 Αφού το 2 δεν παίζει λόγω κόστους, ΜΤ-07.
Τα 1 και 3 ασχολίαστα για διάφορους λόγους.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#518969 Οτι ειπε ο Παππάς
+ SV650 + Tracer 700 + Kawi Z750S + Speed Triple γιατί κατάλαβα οτι στα φρύδια σου το πρακτικό , θες ροπή πλεον :lol: :twisted:

Τσέκαρε κ κανα Tmax , ανέλπιστα καλό

ΥΓ αμα ειναι να εχεις κ κάποιους χώρους , προφανώς κατι σε NC
Άβαταρ μέλους
By xenos
#518983
Νίκος Παππάς έγραψε:Αφού το 2 δεν παίζει λόγω κόστους, ΜΤ-07.


Φοβάμαι ότι το 7 θα πέσει λίγο ρε γμτ και μετά άντε πάλι διαδικασίες.
Το έχεις οδηγήσει; :hmmm:

Νίκος Παππάς έγραψε: Τα 1 και 3 ασχολίαστα για διάφορους λόγους.


Γιατί ρε συ;

dimik έγραψε:CBF


Eκτός από εξ. εμφάνιση, που πες είναι υποκειμενικό, ....γιατί; :hmmm:

dimik έγραψε:Triumph Tiger


Ωραίο ρε παιδί μου αλλά τα έχουν διαλύσει οι ιδιοκτήτες πιστεύω. Γενικά δεν το βγάζω από τη λίστα όμως. Επίσης λίγο ακριβό.

georgetz έγραψε:Οτι ειπε ο Παππάς
+ SV650


Μπα. Πολύ παλιό δεν είναι; Και με κλιπονς; :s_dunno

georgetz έγραψε:Kawi Z750S


Πραγματικά αυτά τα Ζ δεν ξέρω.... κάπως μου φαίνονται. Είναι τίμια;

georgetz έγραψε:Speed Triple γιατί κατάλαβα οτι στα φρύδια σου το πρακτικό , θες ροπή πλεον :lol: :twisted:


Καθόλου στα φρύδια μου, επειδή είναι περίπου σνα αυτό που έχω τρώει άκυρο.

georgetz έγραψε:Τσέκαρε κ κανα Tmax , ανέλπιστα καλό


Και ανέλπιστα πανάκριβο! Και όχι μόνο σε αγορα. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#518986 Θες ένα workhorse που να τα κάνει όλα μέτρια προς καλά, στο μυαλό μου έρχεται πρώτα το CBF γιατί το έχω οδηγήσει και το έχω δει να στρίβει και είναι μια χαρά, σηκώνει φόρτωμα, είναι άνετο και αν σου αρέσει η χλιαρή εμφάνιση δεν βλέπω λόγο να μην το προτιμήσεις.

Το Tiger είναι πιο exclusive φάση αλλά παραμένει μια μοτοσυκλέτα που τα κάνει όλα.

Σου προτείνω μοτοσυκλέτες με έμφαση στην άνεση και στην χρησιμότητα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#518988 @xenos,
1) Ναι το εχω οδηγησει και ειναι πολυ καλο!
Ομως επειδη μπορει να σου φανει ιδιο με αυτο που εχεις απο γκαζι.......
....
....ΜΤ-09!
Κανιβαλος!
https://www.car.gr/13195881-yamaha-mt-09


2) 1000ρι τετρακυλινδρο για καθημερινη μετακινηση; :s_no
Μηχανη δε που οσο καλη και να ειναι εκοβε πλαισιο; :s_no

3) TDM? Really? :s_no :s_no :s_no

Μετα το Tracer 900 και το ΚΤΜ το οποιο ειναι οντως κορυφη και το ΜΤ-09 που εχει το ιδιο μοτερ με το πρωτο τι αλλο;
Τα τετρακυλινδρα ειναι καλα για βολτες οχι για πολη και φαναρια.
Τα NC ειναι καλα για ολα, πολυ οικονομικα αλλα αν θες να πας σβελτα, χμμμμ δεν νομιζω.

Τα Tiger θα ηταν καλα αλλα ακομα και τοσα χρονια μετα ακουω για μιζες ( κλασικο προβλημα ). Ασε που ειναι το ΝΕΟ TDM :s_no
Άβαταρ μέλους
By Eliaskat
#519009 κανε λιγο υπομονη και οικονομια και παρε το tracer 900 καθε μερα χαμογελαστός θα εισαι !!!
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#519010
xenos έγραψε:
georgetz έγραψε:Οτι ειπε ο Παππάς
+ SV650


Μπα. Πολύ παλιό δεν είναι; Και με κλιπονς; :s_dunno


Πριν απο 2 χρόνια παρουσιάστηκε η 3η γενιά. Τιμόνι κανονικό έχει , το SV650X λες με clip-on και μικρό fairing αλλά πας προς cafe racer
Εικόνα
xenos έγραψε:
georgetz έγραψε:Kawi Z750S


Πραγματικά αυτά τα Ζ δεν ξέρω.... κάπως μου φαίνονται. Είναι τίμια;

Yep , και με πολύ γκάζι , άμα ψάχνεις 4cyl ενώ αποφεύγουμε το (μάλλον) αμαρτωλό μοτέρ της
Kawi στα ER-6N, ER-6F (πολύ καλό) Versys 650.

xenos έγραψε:
georgetz έγραψε:Speed Triple γιατί κατάλαβα οτι στα φρύδια σου το πρακτικό , θες ροπή πλεον :lol: :twisted:


Καθόλου στα φρύδια μου, επειδή είναι περίπου σνα αυτό που έχω τρώει άκυρο.

Τι να σου πω , είδα οτι βάζεις FZ1 μέσα (1000άρι 4cyl 127ίππους /τροχό για για πρακτικό ?? Είσαι ήρωας ρε :metalo: )
οπότε πάρε κάτι που να έχει τουλάχιστον πιο κατάλληλο κινητήρα-γρανάζωμα για πρακτικότητα.

Δεν έχει καμία σχέση με αυτό που έχεις :iconcool: , ο τρόπος που ανοίγει μεταξύ 100-150 , εε θέλω να πω, εύκολο
στο μανουβράρισμα, ροπή 3κύλινδρου για μία πάνω, καθημερινά πρακτικά πραγματάκια :shifty:

xenos έγραψε:
georgetz έγραψε:Τσέκαρε κ κανα Tmax , ανέλπιστα καλό


Και ανέλπιστα πανάκριβο! Και όχι μόνο σε αγορα. :thumbsdown:


δε κατάλαβα οτι ψάχνεις καινούργιο ελέω FZ1.Μτχ έχει πολλά. Είναι καλό.

+1 για MT-09 , παρόμοια πρακτικότητα με Speed Triple , έχουν κάτι πολύ καθημερινό αυτά τα 3κύλινδρα
800-1050cc :lol:

Πέρα απο την πλάκα, ξεκαθάρισε το λίγο αυτό και αν το μηχανάκι πρόκειται να κάνει πολλά χλμ δες λίγο
καταναλώσεις/κόστος ανταλλακτικών.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#519045 Αν η γυναίκα δεν ακολουθεί, αν δεν πολυβγαίνεις από την πόλη και αν μπαίνει μπαγκαζιέρα τότε ίσως ήρθε η ώρα να γίνεις λίγο κάγκουρας (να πάρεις και ΚΤΜ αν το χεις και λίγο απωθημένο):
https://www.car.gr/12475084-ktm-690-duke
Α μπαίνει μπαγκαζιέρα αυτό έχει έτοιμη και τη σχάρα :lol: :lol: :lol:
https://www.car.gr/12006172-ktm-690-duk ... th-edition
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#519063 Και μόνο το γεγονός πως του λείπει ένας κύλινδρος και δεν μπορείς να κάνεις ταξίδι, φτάνει.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#519066 Δεν νομιζω να ενδιαφερει το ταξιδι τον xenos.
Ασε που ουτε με το Monster κανεις αν δεν μπορεις με τον Δουκα.

Ο Δουκας φτιαχτηκε για κανιβαλους, οχι για νορμαλ ανθρωπους με νορμαλ χρηση.

Επισης με μονοκυλινδρο μια χαρα ταξιδευεις και πας και μακρια αν αντεχεις.
Ο αλλος γυρισε την Αφρικη με XR 250
Βεβαια υπαρχουν και οι τυποι που αγοραζουν GS 1200 Adv και το βαζουν στο καραβι να πανε Παρο, αλλα ταξιδι με μηχανη δεν ειναι :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#519068 Ναι, φυσικά πας παντού με μονοκύλινδρο και πιο αξιόπιστα ίσως (εντάξει, αυτό δεν ισχύει για τα ΚΤΜ! :lol: ). Αλλά από Monster σε ΚΤΜ Duke είναι downgrade για εμένα και δεν ξέρω ποιος θα έκανε κάτι τέτοιο.