Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#521025 Υποψιάζομαι πως το ίδιο έχουν.
Πάντως όσα κοιτάζω είναι με ψεκασμό.
Η RR είναι τελευταία και αυτό μόνο επειδή διαβάζω ότι είναι πιο βολική από τα άλλα της κατηγορίας για χρήση σε δρόμο.

Γενικά αμιγώς αστικές μετακινήσεις κάνω ελάχιστες.
Τις τελευταίες 2 βδομάδες για παράδειγμα έκανα 325 χιλιόμετρα (με μέση κατανάλωση 4.6 l/100km :s_biggrin) με τα 250 τουλάχιστον από αυτά να είναι βόλτες είτε αργά το βράδυ, άρα χωρίς κίνηση, είτε σε επαρχιακό ας πούμε δίκτυο.

Η ηλικία είναι όντως ένα θέμα αλλά παντού διαβάζω ότι δεν έχουν πρόβλημα.


Σε άλλα νέα.
Ρώτησα το μηχανικό μου για τα ER6 και γενικά για το 650 μοτέρ της Kawasaki.
Στο συνεργείο του μέχρι τώρα δεν είχε κάποιο κρούσμα. Ξέρει βέβαια για την περίπτωση γενικά.
Αυτό που μου είπε είναι πως αν αποφεύγεις με πολύ ζέστη να το έχεις παρατεταμένα στα κόκκινα είσαι εντάξει.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#521050
NickTG έγραψε:Η ηλικία είναι όντως ένα θέμα αλλά παντού διαβάζω ότι δεν έχουν πρόβλημα.


Ποιανού η ηλικία; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#521051
xenos έγραψε:
NickTG έγραψε:Η ηλικία είναι όντως ένα θέμα αλλά παντού διαβάζω ότι δεν έχουν πρόβλημα.


Ποιανού η ηλικία; :hmmm:
Του cbr

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#521072
xenos έγραψε:
NickTG έγραψε:Η ηλικία είναι όντως ένα θέμα αλλά παντού διαβάζω ότι δεν έχουν πρόβλημα.


Ποιανού η ηλικία; :hmmm:



Της μηχανής όπως λέει και ο Νίκος.
Εγώ είμαι εντάξει ακόμα! :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By xenos
#521090
NickTG έγραψε:
xenos έγραψε:
NickTG έγραψε:Η ηλικία είναι όντως ένα θέμα αλλά παντού διαβάζω ότι δεν έχουν πρόβλημα.


Ποιανού η ηλικία; :hmmm:


Της μηχανής όπως λέει και ο Νίκος.
Εγώ είμαι εντάξει ακόμα! :s_tongue


Ρε η μηχανή δεν έχει πρόβλημα ηλικίας. Εσύ πόσο είσαι; :hmmm:
Νομίζω είσαι μικρός και με μικρή πείρα στο άθλημα, οποτε θα πρότεινα να αφήσεις τα ss στην άκρη προς το παρόν. Ξέρεις ποιοι λένε ότι πέφτουν ε;
(την έκανα την καλή μου πράξη για σήμερα!)
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#521099 Εγώ είμαι 31 με ένα χρόνο με το Ninja 250R.
Η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα κάτι στο ίδιο στυλ με 50 - 60 άλογα αλλά δεν βλέπω να υπάρχει στα λεφτά που έχω.

Αν για παράδειγμα όταν αρχίσω να ψάχνω για την αγορά βρεθεί ένα SV650S για παράδειγμα θα το προτιμούσα.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#521126 Ψάχνομαι απο Γερμανία προσωπικά γιατί το δείγμα των SV είναι σαφώς μεγαλύτερο και με τα μέχρι τώρα
που έχω συγκεντρώσει, στα 400 είναι το τελωνείο, κάνα 250-300 μεταφορικά και υπολόγισε ότι άλλο χρειαστείς.

Προφανώς το bonus είναι η καλύτερη κατάσταση της μοτοσυκλέτας αφού οι Γερμανοί τη βγάζουν έξω ( τη μηχανή , μη παρεξηγηθώ) πολύ λιγότερο απ'ότι εδώ.Οι τιμές είναι ελαφρώς ριγμένες όχι ιδιαίτερα πράγματα.

π.χ SV650 1999-2002 βρίσκεις με 1200Ε σε πολύ καλή κατάσταση, SV650S απο αυτή τη γενιά επίσης ενώ για την επόμενη υπολογίζεις λίγο παραπάνω ενώ θα βρεις και με ABS(2007+).
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#521195 Δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να μπω σε αυτή τη διαδικασία ειδικά από τη στιγμή που δεν έχω ιδέα σχετικά με το τι χρειάζεται και δεν μπορώ να πάω και ο ίδιος να ελέγξω.

Ειδικά όταν μιλάμε για τέτοια πόσα. Να έψαχνα κάτι ακριβό και δύσκολο να βρεθεί θα το καταλάβαινα αλλά τώρα απλά διαλέγω άλλο μοντέλο αν δεν βρω κάποιο.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#521214
NickTG έγραψε:Εγώ είμαι 31 με ένα χρόνο με το Ninja 250R.
Η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα κάτι στο ίδιο στυλ με 50 - 60 άλογα αλλά δεν βλέπω να υπάρχει στα λεφτά που έχω.

Αν για παράδειγμα όταν αρχίσω να ψάχνω για την αγορά βρεθεί ένα SV650S για παράδειγμα θα το προτιμούσα.



Γιατί δεν κοιτάς ένα μικρό μουλτι παρόμοιο με του μπαρμπαμοντ ?
Άβαταρ μέλους
By dimik
#521216 Με μια γρήγορη αναζήτηση για μοτοσυκλέτα μέχρι 3000 με ABS βρίσκω τα παρακάτω ενδεικτικά

https://www.car.gr/13802118-suzuki-bandit-650

https://www.car.gr/13732870-honda-cb-60 ... 600-hornet

https://www.car.gr/9806414-suzuki-gsr-600-abs

https://www.car.gr/14148266-yamaha-fz6-fazer-s2

https://www.car.gr/12870188-honda-cbf-600s-s

από εκεί και πέρα είναι κολοκυθόπιτα η φάση.

Εγώ σαν πρωτάρης θα αγόραζα αυτό που μου αρέσει εμφανισιακά και παράλληλα βολεύομαι πάνω του.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#521221
red_monster έγραψε:
NickTG έγραψε:Εγώ είμαι 31 με ένα χρόνο με το Ninja 250R.
Η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα κάτι στο ίδιο στυλ με 50 - 60 άλογα αλλά δεν βλέπω να υπάρχει στα λεφτά που έχω.

Αν για παράδειγμα όταν αρχίσω να ψάχνω για την αγορά βρεθεί ένα SV650S για παράδειγμα θα το προτιμούσα.



Γιατί δεν κοιτάς ένα μικρό μουλτι παρόμοιο με του μπαρμπαμοντ ?

Γιατι θελει στοργη και προδερμ, αν βγαλει βλαβη που θα βγαλει, κοστιζει πολλα, γιατι δεν υπαρχουν με ABS στα λεφτα του, γιατι τα πουλανε πιο ακριβα απο τα 1000
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#521290 Επίσης με χαλάει λίγο το μπροστινό μέρος.
Το ABS καλό θα ήταν να υπάρχει αλλά και να μην βρω κάτι με αυτό δεν θα το απορρίψω.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#521326 Βασικά νομίζω οτι τις έχουμε πει όλες τις πιθανές (κ απίθανες επιλογές σου).
:lol:

Μιλώντας για απίθανες , κοντά στα χρήματα σου παιζει και Street Triple απ'οτι βλέπω :inlove:

Αλλά ολοι ξέρουμε οτι V-Strom θα πάρεις :shifty:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#521328 Νομίζω και εγώ πως τα έχουμε καλύψει όλα και κυρίως για αυτό άνοιξα το θέμα.
Να διαβάσω κανένα μοντέλο που δεν είχα σκεφτεί καθώς και γνώμες από κόσμο που μπορεί να τα έχει οδηγήσει.

Έχω κοιτάξει και από Triumph πλευρά τι παίζει!

Τώρα μένει να πάρω απόφαση να δώσω το δικό μου και να πάω για το επόμενο! :s_cool