Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#692853
MIXOStsi έγραψε:Το Κολοσσαίο έχει σαν σκοπό τον θάνατο! Μην συγκρίνουμε μήλα με κολοκύθια για να υποστηρίξουμε κάτι...

@George_Prix: Έχεις δίκιο, εγώ παρανόησα...


Αν κι εχεις δικιο σε αυτο που ειπες (οτι το Κολοσσαιο ειχε σα σκοπο το θανατο), θα την παω την κουβεντα παλι στο ποσο δημοκρατια πρεπει να εχουμε σε τετοια θεματα.

Παω στοιχημα οτι ακομα και σημερα αν λεγανε "μπειτε στο κλουβι και παλεψτε μεχρι θανατου" θα ειχαμε χιλιαδες συμμετοχες παγκοσμιως. Μερικοι για τη δοξα, μερικοι για το χρημα, μερικοι για να αποδειξουν ποσο αντρες ειναι, μερικοι γιατι τους εξιταρει το αισθημα του πιθανου θανατου/κινδυνου...

Οποτε το θεμα δεν ειναι αν ισχυει το"@@ατοι" που ειπες εσυ ή το δικο μου το "χαζοι". Το θεμα ειναι αν πρεπει να τους αφησουμε να αποφασισουν οι ιδιοι για το σωστο ή αν πρεπει να τους προστατευσουμε με συγκεκριμενο νομο...

Επαναλαμβανω οτι μιλαω για το συγκεκριμενο αγωνα που μεσα σε λιγες ωρες καθε χρονο πεθαινουν καμποσα ατομα εδω και δεκαετιες. Τετοιο death rate, πιστευω οτι δεν εχει ουτε ο κανονικος ο πολεμος ουτε κανενα αλλο αθλημα στον κοσμο.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#692855
George_Prix έγραψε:
Morx έγραψε:
George_Prix έγραψε:
MIXOStsi έγραψε:Από τη στιγμή που κανείς δεν τους υποχρεώνει να τρέξουν, sit back, relax and enjoy... ή αν δεν μπορείς να το δεις μην το βλέπεις!
Θα το δούμε οι υπόλοιποι με δέος!


Εφοσον σου αρεσει να το βλεπεις και καποιοι επιτρεπουν να γινει ο αγωνας, καλα ξηγιεσαι και το βλεπεις.

Το προβλημα ειναι οτι καποιοι επιτρεπουν τον αγωνα, ενω ξερουν οτι κατα ΜΟ θα πεθανουν 5 ανθρωποι. Το συγκεκριμενο δεν το κρινω καν σα θεαμα. Με αναγουλιαζει σαν ιδεα και μονο που επιτρεπεται.

Να σου θυμισω οτι σωστα μας υποχρεωνουν να φοραμε ζωνες και κρανη. Σε ορισμενα θεματα που το σωστο και το λαθος ειναι ΔΕΔΟΜΕΝΑ, δε χρειαζεται ο καθε χαζος ανθρωπακος να αποφασισει ποιο ειναι το σωστο και ποιο το λαθος. Βγαινει ενας νομος που προστατευει ξυπνιους και χαζους πολιτες. :rtfm:


Να μιλησουμε λιγο για ΜΜΑ τοτε?

Μεγαλα παιδια ειμαστε... διαλεγουμε και πραττουμε αναλογως.
Γιατι πρεπει να κριθει κατι απο το θανασιμο τραυματισμο και μονο;
Αν δεν πεθανεις δηλαδη, ολα καλα... με 2 λαμες και 10 βιδες πακετο με μελλοντικα κουσουρια, problem solved ?

Ο νομος λοιπον που βγαινει, ειναι ξεκαθαρος. ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ . & -
Δηλωνεις πως θες να αγωνιστεις; Αγωνιζεσαι.
Φοβασαι να αγωνιστεις; Δεν το κανεις.
Θες να αγωνιστεις με μικροτερο ρισκο; Αγωνιζεσαι σε αλλο αθλημα. Τεννις, μπιλιαρδο...


Δεν ειπα οτι παρανομουνε οι συμμετεχοντες! Οτι κατα τη γνωμη μου θα επρεπε να απαγορευτει ο αγωνας ειπα...

Ουτε τα ΜΜΑ ειναι του γουστου μου. Αλλα και παλι πιστευω οτι αναλογικα πεθαινουν πολυ λιγοτεροι απ' οτι στο Isle Of Man. Δηλαδη αν πιασεις και βγαλεις ποσοστο ποσοι πεθαινουν ανα αγωνιστικες ωρες, στα ΜΜΑ θα ειναι πολυ μικροτερο.

Δηλαδη υπαρχει περιπτωση στην F1 ή στα MotoGP μια συγκεκριμενη πιστα να ειχε 1 θανατο τη χρονια και να εμενε στο καλενταρι?

Ουτε εγω ειπα οτι παρανομει ο συμμετεχων.

Αρα εσυ κρινεις βασει αριθμων.
Με 12 θανατους το χρονο ειμαστε ΟΚ ?
Με 4 θανατους σουπερ?
Απο 29 και πανω ειναι No-go ?


Να απαγορεψουμε τελειως θα προτεινα τους 2 τροχους.
Αντε, δεκτο οτι καποιος παιζει με την τυχη του σε ενα ΑΓΩΝΙΣΜΑ... αλλα να σκοτωνονται ανθρωποι οταν απλα πανε στη δουλεια τους?? ΚΑΚΟ!
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#692857 Επίσης σε αυτό που λέει ο Morx, υπάρχουν τύποι που με ένα ποδηλατο κατεβαίνουν κόψεις βουνών, άλλοι που βουτάνε από 15-20 μέτρα βράχια στην θάλασσα, άλλοι που φοράνε ένα wingsuit και βουτάνε από γκρεμούς σε φαράγγια πετώντας με 200 χαω.
Όλοι αυτοί κάνουν extreme sports και είναι κάμποσες φορές πιο "τρελλοί" από τους αναβάτες των ΤΤ.

Δεν είναι υποχρεωτικό να τους βλέπετε, εγώ παντως έχω στην to do list μου να παω στο Isle of Man κάποια στιγμή να τους θαυμάσω.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#692858
Morx έγραψε:...Με 12 θανατους το χρονο ειμαστε ΟΚ ?...


Μη μπερδευεσαι. Θανατους ανα χρονο μετραμε στον κανονικο μηχανοκινητο αθλητισμο. Ειτε στην F1, ειτε στα MotoGP, ειτε στα Indy, ειτε στο Dakar, ειτε σε οποιο αλλο σκεφτεις.

Στο Isle Of Man, μιλαμε για θανατους ανα ωρα. Οταν καταλαβεις το ευρος της διαφορας αναμεσα σε ωρα και χρονο θα καταλαβεις το ποσοστο ρισκου του συγκεκριμενου αγωνα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#692859
George_Prix έγραψε:
Morx έγραψε:...Με 12 θανατους το χρονο ειμαστε ΟΚ ?...


Μη μπερδευεσαι. Θανατους ανα χρονο μετραμε στον κανονικο μηχανοκινητο αθλητισμο. Ειτε στην F1, ειτε στα MotoGP, ειτε στα Indy, ειτε στο Dakar, ειτε σε οποιο αλλο σκεφτεις.

Στο Isle Of Man, μιλαμε για θανατους ανα ωρα. Οταν καταλαβεις το ευρος της διαφορας αναμεσα σε ωρα και χρονο θα καταλαβεις το ποσοστο ρισκου του συγκεκριμενου αγωνα.
Πολυ απλά κάνεις λάθος.

275 νεκροί σε 110 χρόνια δεν είναι "νεκροί ανά ώρα".

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By Morx
#692860
George_Prix έγραψε:
Morx έγραψε:...Με 12 θανατους το χρονο ειμαστε ΟΚ ?...


Μη μπερδευεσαι. Θανατους ανα χρονο μετραμε στον κανονικο μηχανοκινητο αθλητισμο. Ειτε στην F1, ειτε στα MotoGP, ειτε στα Indy, ειτε στο Dakar, ειτε σε οποιο αλλο σκεφτεις.

Στο Isle Of Man, μιλαμε για θανατους ανα ωρα. Οταν καταλαβεις το ευρος της διαφορας αναμεσα σε ωρα και χρονο θα καταλαβεις το ποσοστο ρισκου του συγκεκριμενου αγωνα.

Μάλιστα!!! Έγινε!

Πες μου ενα νουμερο που σε ικανοποιει.
Αυτο απαντησε μου και κλεινω απο 'δω την καρτελα...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#692861
Νίκος Παππάς έγραψε:
George_Prix έγραψε:
Morx έγραψε:...Με 12 θανατους το χρονο ειμαστε ΟΚ ?...


Μη μπερδευεσαι. Θανατους ανα χρονο μετραμε στον κανονικο μηχανοκινητο αθλητισμο. Ειτε στην F1, ειτε στα MotoGP, ειτε στα Indy, ειτε στο Dakar, ειτε σε οποιο αλλο σκεφτεις.

Στο Isle Of Man, μιλαμε για θανατους ανα ωρα. Οταν καταλαβεις το ευρος της διαφορας αναμεσα σε ωρα και χρονο θα καταλαβεις το ποσοστο ρισκου του συγκεκριμενου αγωνα.
Πολυ απλά κάνεις λάθος.

275 νεκροί σε 110 χρόνια δεν είναι "νεκροί ανά ώρα".

Redmi Note 8 Pro


Μιλαμε για θανατους ανα αγωνιστικες ωρες Νικο!

Στην F1 για παραδειγμα λεμε οτι πεθαινει 1 οδηγος ανα 5 χρονια. Η σωστη πραξη ειναι η εξης:
20 αγωνες τη χρονια x 90' o αγωνας κατα ΜΟ x 5 χρονια = 1 θανατος καθε 9000 αγωνιστικα λεπτα. Δηλαδη 1 θανατος καθε 150 αγωνιστικες ωρες.

Στο Isle Of Man ποσες ωρες κραταει ο αγωνας? Ποσοι πεθανουν σε αυτες τις αγωνιστικες ωρες καθε χρονο? Αυτη ειναι η πραξη που δειχνει το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ρισκο του συγκεκριμενου αγωνα. Οπως σωστα το χαρακτηρισε ο ΧαιΦαι "μη αποδεκτο". Και αυτο το "μη αποδεκτο" δεν εχει να κανει με τα @@ που κουβαλαει ο καθενας μας. Εχει να κανει με αριθμους. Μονο σε πυρηνικο πολεμο τετοιο death rate!!!
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#692862
Morx έγραψε:
George_Prix έγραψε:
Morx έγραψε:...Με 12 θανατους το χρονο ειμαστε ΟΚ ?...


Μη μπερδευεσαι. Θανατους ανα χρονο μετραμε στον κανονικο μηχανοκινητο αθλητισμο. Ειτε στην F1, ειτε στα MotoGP, ειτε στα Indy, ειτε στο Dakar, ειτε σε οποιο αλλο σκεφτεις.

Στο Isle Of Man, μιλαμε για θανατους ανα ωρα. Οταν καταλαβεις το ευρος της διαφορας αναμεσα σε ωρα και χρονο θα καταλαβεις το ποσοστο ρισκου του συγκεκριμενου αγωνα.

Μάλιστα!!! Έγινε!

Πες μου ενα νουμερο που σε ικανοποιει.
Αυτο απαντησε μου και κλεινω απο 'δω την καρτελα...


Διαβασε το προηγουμενο ποστακι μου για να καταλαβεις το πραγματικο μεγεθος του καθε αριθμου. Και μονο να καταλαβεις αυτο που ειπα, ειμαι ικανοποιημενος. Δεν ειναι αναγκη να συμφωνησουμε σε συγκεκριμενο αριθμο...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#692863
George_Prix έγραψε:
Αυτη ειναι η πραξη που δειχνει το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ρισκο του συγκεκριμενου αγωνα. Οπως σωστα το χαρακτηρισε ο ΧαιΦαι "μη αποδεκτο". Και αυτο το "μη αποδεκτο" δεν εχει να κανει με τα @@ που κουβαλαει ο καθενας μας. Εχει να κανει με αριθμους. Μονο σε πυρηνικο πολεμο τετοιο death rate!!!

Εμένα με τρομάζουν τέτοια "μη αποδεκτά" όσον αφορά επιλογές ενηλίκων ελευθέρων ανθρώπων.
Γιατί αύριο μπορεί να αποφασίσει κάποιος ότι είναι μη αποδεκτό το ρίσκο του να καπνίζεις, να τρως μπέικον, να έχεις υπέρταση, χοληστερίνη, ζάχαρο. Και να αποφασίσουν οι κυβερνήσεις ότι χάνεις την δωρεάν παροχή υγείας ή να σε φορολογήσουν παραπάνω γι'αυτό.

Ή ακόμα να θεωρηθούν οι μοτοσικλέτες πολύ επικίνδυνες για την ασφάλεια και να απαγορευτούν, όπως και τα πολυ δυνατά αυτοκίνητα, κλπ.

Δεν μου αρέσει η ιδέα να αποφασίζει άλλος για εμένα.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#692865
Νίκος Παππάς έγραψε:Δεν μου αρέσει η ιδέα να αποφασίζει άλλος για εμένα.


Φιλε κι εγω δημοκρατης ειμαι. Και μαλιστα παλιας κοπης, οχι Νεο Δημοκρατης :lol:

Αλλα δυστυχως σε ορισμενες φασεις η πολυ δημοκρατια βλαπει. Φανταζεσαι για παραδειγμα να λεγανε οι κυβερνησεις "ο κοβιντ ειναι επικινδυνος κι ας κανει ο καθενας οτι νομιζει πως ειναι ασφαλες". Χωρις απαγορευσεις και λοκνταουν δηλαδη, ο καθε ενας να εκανε οτι γουσταριζε. Κανενας δε θα εκλεινε το μαγαζι του, ελαχιστοι θα φορουσαν μασκες και θα πεθαινε η μιση ανθρωποτητα. Οποτε σε ορισμενες φασεις αυτοι που ψηφιζουμε καλουνται να παρουν αποφασεις για το κοινο καλο, επειδη καποιοι δεν ειναι ικανοι να κρινουν το σωστο απο μονοι τους.

Το αν ο συγκεκριμενος αγωνας χρηζει λοκνταουν, ας το κρινει ο καθενας μονος του :s_smile
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#692887 Βέβαια αντίθετα με το παράδειγμα σου οι οδηγοί του ΤΤ δεν βάζουν σε κίνδυνο άλλους.

Επίσης στο κολοσσαιο ο σκοπός ήταν το θέαμα και όχι να σκοτώνονται.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#692889
NickTG έγραψε:Βέβαια αντίθετα με το παράδειγμα σου οι οδηγοί του ΤΤ δεν βάζουν σε κίνδυνο άλλους.


H ουσια ειναι το τι θα γινοταν αν το αφηναμε στην κριση του καθενος. Αλλα ακομα και στο παραδειγμα του ΤΤ, παλι ισχυει o κινδυνος που βαζεις τους αλλους (σε πολυ μικροτερο βαθμο απο τον κοβιντ που σωστα ανεφερες βεβαια). Αν δεις στο τελος του λινκ που ποσταρισα, εχει καμια 15-20 ατομα που πεθαναν απο σποντα (κριτες, αστυνομικους, θεατες κτλ). Και πριν που ειπε ο Νικος οτι θα ηθελε να παει στον αγωνα, το πρωτο που σκεφτηκα ηταν να του πω να προσεχει που θα κατσει. Δεν το ειπα για να μην περασει απο κανενα αρρωστημενο μυαλο οτι το ειπα ειρωνικα για να στηριξω τη θεωρια μου...

Αλλο παραδειγμα που ισχυει επακριβως, ειναι αν σπασω το κεφαλι μου, που δε θα σπασει το κεφαλι καποιου αλλου. Ομοιως αν δε φοραω ζωνη, μονο εγω θα την πληρωσω τη νυφη. Αλλα υπαρχουν νομοι που με υποχρεωνουν να φοραω κρανος και ζωνη (ευτυχως).

NickTG έγραψε:Επίσης στο κολοσσαιο ο σκοπός ήταν το θέαμα και όχι να σκοτώνονται.

Το αποτελεσμα ποιο ηταν? Θανατοι. Γιατι και στο Isle Of Man για το θεαμα και για το γουστο ξεκινανε, αλλα καταληγουν να βλεπουν τα ραδικια αναποδα.

Τεσπα, αρκετα απο μενα. Ειναι πως το βλεπει ο καθενας...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#692910
George_Prix έγραψε:
Αλλο παραδειγμα που ισχυει επακριβως, ειναι αν σπασω το κεφαλι μου, που δε θα σπασει το κεφαλι καποιου αλλου. Ομοιως αν δε φοραω ζωνη, μονο εγω θα την πληρωσω τη νυφη. Αλλα υπαρχουν νομοι που με υποχρεωνουν να φοραω κρανος και ζωνη (ευτυχως).


Όχι, όλοι μαζί θα πληρώσουμε και αν τυχόν πάθεις και καμία μόνιμη ζημιά θα πληρώνουμε για χρόνια.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#692921
NickTG έγραψε:
George_Prix έγραψε:
Αλλο παραδειγμα που ισχυει επακριβως, ειναι αν σπασω το κεφαλι μου, που δε θα σπασει το κεφαλι καποιου αλλου. Ομοιως αν δε φοραω ζωνη, μονο εγω θα την πληρωσω τη νυφη. Αλλα υπαρχουν νομοι που με υποχρεωνουν να φοραω κρανος και ζωνη (ευτυχως).


Όχι, όλοι μαζί θα πληρώσουμε και αν τυχόν πάθεις και καμία μόνιμη ζημιά θα πληρώνουμε για χρόνια.


Νομιζα οτι ειχα σκεφτει ολα τα πιθανα επιχειρηματα αλλα μολις προσεθεσες ενα ακομα στη λιστα μου. Οπως δε θελουμε να "πληρωνουμε" τους βλακες που δε φορανε κρανος/ζωνη, γιατι να "πληρωνουμε" τους βλακες που τρεχουν σε τετοιους αγωνες? Και σορρυ και παλι για το βλακες (το οποιο ΔΕΝ αναφερεται στους τηλεθεατες που γουσταρουν τον αγωνα), αλλα ειλικρινα δε μου ερχεται αλλη λεξη...

btw με καποιες προχειρες πραξεις που εκανα, το ποσοστο "παραπλευρων απωλειων" (μη αγωνιζομενων) στο ΤΤ, ειναι πολυ μεγαλυτερο απο το ποσοστο θανατων οδηγων στην F1 (ανα αγωνιστικη ωρα του καθε θεσμου φυσικα). Δηλαδη οι θεατες (που πληρωνουν απο την τσεπη τους) και οι κριτες/αστυνομικοι (που παιρνουν ψιχουλα) και πεθαναν στο συγκεκριμενο αγωνα, κινδυνευουν περισσοτερο απο τους οδηγους της F1 (που πληρωνονται αδρα για το ρισκο τους). Ενδιαφερον ε?