Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#440071 Πολλά λεφτά;;!! Αχ να σε δω όταν πουλήσεις τη δικιά σου, τί λεφτά θα ζητάς .
5,500 χιλιάρικα δώσατε το ford-ακι του 2009.
Αυτό είναι μοντέλο του 12' με αρχική τιμή αγοράς +35,000e. Το 1/3 της αρχικής τιμής αγοράς μετά από 5 χρόνια και είναι πολλά; Come on .. Η allianz στα ασφάλιστρα μεικτής του δίνει τιμή για την ηλικία του στα 14300e . Βάλε τα χιλιόμετρα που είναι αρκετά μεν αλλά πιθανότατα πραγματικά και φτάνουμε στην πολύ λογική τιμή των 11,000e .
Φαντάσου οτι κάπου στα 9000e παίζει ένα yaris diesel ανάλογης ηλικίας και χιλιομέτρων. :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#440107
Anonymous Founder έγραψε:Δεν μετράει από την :inlove: σου, πρέπει να στο λένε άσχετες! :rtfm:




:lol:


ΥΓ: Πες εντυπώσεις κάποια στιγμή! :s_bye


Γενικά δεν της αρέσει η ιδέα της μηχανής! :ninja:

Η αλήθεια είναι ότι σε τυχαίες στιγμές στο δρόμο το έχω ακούσει ενώ την έχω παρκαρισμένη.
Επισης πολλοί ρωτάνε αν είναι 600αρι.


Από εντυπώσεις καλή είναι. :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By Morx
#440117 Η :inlove: (1μιση χρονος σχεση μεχρι στιγμης):


Πρωτα, μεχρι 100km/h και αλλαγες στις 3000rpm εμπαινε ο κοφτης "νυχια-στα-πλευρα".
Σιγα-σιγα, ανοιγμα γκαζιου στα μισα, με αλλαγες στις 4000rpm ...
Μετα απο 3-4 βολτες... αντεξε και τερμα γκαζι ρεπριζ 3ης... ξαναμπηκε ο κοφτης επειδη εκλασε μεντες γιατι ετρωγε σφαλιαρες απο τον αερα στο κρανος.
Μετα απο καμια 200αρια χλμ μεσα στην πολη σε πολυ χαλαρους ρυθμους αλλα και λιγο περιφερειακο... καπως συνηθισε.

Εκδρομη, μεχρι Σερρες
Ειχα ξεχασει πως ειναι η νεα δρομαρα που εφτιαξαν γαμωτη, λυσσαξα λιγο στις στροφες με 170-190 στα ανοιχτα κομματια και 130 στα κλειστα, ξαναχεστηκε πανω της οταν ειδε πως βρισκομαστε πιο χαμηλα απο τις μπαριερες οταν στριβουμε...
Στην επιστροφη, τα ιδια, αλλα το ψιλοσυνηθισε.

Εκδρομη μεχρι Λάρισα... 1 ωρα και 10 λεπτα πορτα-πορτα.
Με 235 κοντερ σε πολλες φασεις, προβλημα κανενα.
Μετα απο καθε σταθμο διοδιων, 1η2α3η τερμα (σχεδον σουζαριστος) ... ΧΑΜΠΑΡΙΑ.
επιστροφη, σουρουπο ... ξανα τα ιδια.
Σε πολλες περιπτωσεις αλλαζα στον κοφτη και σκεφτομουν, ρε γαμωτο, κρατιεται καλα; Θα μου φυγει πουθενα;
....χαμπαρια το κοριτσι μου!


Το μονο που της τη σπαει τωρα, ειναι ο αερας.
ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΔΕΙΣ της λεω...
Ε και γιατι τρεχουμε;
Γιατι με 130 τρως ξυλο για περισσοτερη ωρα αγαπη μου και ειναι εκνευριστικο να τρως ξυλο για ωρα χωρις νοημα.
Ε και τι νοημα εχει να τρεχουμε;
ΤΙ ΝΟΗΜΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΒΑΦΕΙΣ ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΣΟΥ ?!?!!??!?! :x
(Οριακα για παντοφλα :lipsealed: )

Εμενα παντως με νοιαζει οτι στις στροφες δεν φοβαται και ειναι ειτε ουδετερη, ειτε αν κινηθει, βοηθαει και δεν διαταρασσει ισορροπιες. Ειναι το Α & Ω για 'μενα αυτο και τα παμε καλα.
Ειτε με σκουτερ ειτε με μηχανη...

Το αμαξι, ειναι αλλη ιστορια, εκει δεν μπορει να διαχειριστει τη φυγοκεντρο, γιατι δεν περιστρεφεται σε αλλο ενα αξονα. :(
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#440131 μεγαλη υποθεση να μην φοβαται η :inlove:
εχετε υποψιν σας ότι οσο μεγαλωνουν, φοβούνται περισσοτερο .
Την πιο ανιωθη από ολες παντως ετυχε και την παντρευτηκα.
Τα εχουμε κατι μηνες,και εχουμε παει Μεγαρα με το 306,την βαζω μεσα για λιγους γυρους,και τι μου λεει?
να κανω και εγω μερικους? :lol: :dizzy: :omg:
Δεν θα ξεχασω γκομενιτσα πιτσιρικας εγω με το 5αρι,που μου ελεγε ότι δεν φοβαται,γιατι εχω παει και με 200 με ένα θειο μου με Μερσεντές. :lol: Εβαλε τα κλαματα στην 3η στροφη στα λιμανακια. :oops:
Γενικα πιτσιρικάδες ειχαν τυχει τα απίστευτα με διαφορες κοπελίτσες σε σχεση με την ταχυτητα.
Καλα χουνέρια εχει φαει και η μανα μου,με κορυφαιο πολυ δυνατο κυνηγητο από χωριο προς Αργος, με εντοπιο Σουμπαρου,οπου σταματώντας πλαι μου μολις μας επιασε κινηση στο Αργος,βλεπει τη μανα μου στο καθισμα του συνοδηγου(74 ετων) και εμεινε ετσι :s_omg :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#440134
Morx έγραψε:
Ε και τι νοημα εχει να τρεχουμε;
ΤΙ ΝΟΗΜΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΒΑΦΕΙΣ ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΣΟΥ ?!?!!??!?! :x


χαχαχαχα θεος!! :lol: Μορξ με τι μηχανή επιανες τα 235?
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#440135 Εμένα στο αυτοκίνητο δεν έχει κανένα θέμα.
Στη μηχανή ακόμα δεν έχει ανέβει.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#440140
NickTG έγραψε:Εμένα στο αυτοκίνητο δεν έχει κανένα θέμα.
Στη μηχανή ακόμα δεν έχει ανέβει.
Το αντίστροφο, με την μηχανή δεν καταλαβαίνει τίποτα με το αυτοκίνητο ακόμα και μέσα στην πόλη γκρινιάζει ότι την ζαλίζω έτσι όπως οδηγώ.

Άβυσσος....

< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#440146 Με μηχανή :
Χτυπώντας με στον ώμο λέει, με χτυπάει ο χάρος μήπως να κόψεις λίγο;

Με αμάξι:
Δεν μου λες, σου περισσεύουν λεφτά για πρόστιμα;

Γενικά είναι ψύχραιμη, δεν της αρέσουν οι σουζες και να κολλάω στον μπροστινό

Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By Morx
#440173 Οι γυναικες εχουν θεμα με τις επιταχυνσεις. Ειτε προκειται για εκκινηση απο σταση, ειτε για φρεναρισμα, ειτε για στροφιλικι αυτοκινητου.
Οτιδηποτε σπρωχνει το ευαισθητο κωλαρινι τους να αλλαξει θεση στο καθισμα, τις ενοχλει.
Εαν δεν τις ενοχλει, απλα δεν τις συγκινει.

Εγω, εσυ, ο καθε petrolhead αντρας, οταν ανοιγει γκαζι και επιταχυνει ή στριβει ή φρεναρει, μεταφραζει ή εχει στο μυαλο οτι αυτο που κανει το οχημα και ο ιδιος (οδηγος) εκεινη τη στιγμη, ειναι ενα θαυμα της μηχανικης.
Η γυναικα το μεταφραζει σαν φασαρια στη χειροτερη, σαν "ΟΥΑΟΥ" (αγνωστο) στην καλυτερη και μετα απο μερικες επαναληψεις, σε "ΜΙΕχχχχχ" (Το δοκιμασαμε και αυτο).

Οτιδηποτε λοιπον μετακινει το κωλαρινι τους απο τη θεση του καθισματος, τις ενοχλει και επειδη στο αυτοκινητο, θελει ζωνη 3σημειων που και παλι, ΜΕΤΑΚΙΝΕΙΤΑΙ λιγακι ... μπορει να ζαλιζεται, μπορει να ενοχλειται, μπορει ακομα και τα μαλλια της που κουνιουνται ή τα βυζια της να την ξενερωνουν. Στη μηχανη ομως, οταν στριβεις, μπορεις να στριβεις με τα ΟΣΑ (αρκει να μη δει το κοντερ) και να μην παρει πρεφα τι εγινε, γιατι υπαρχει αλλος ενας αξονας περιστροφης που, απλα πιεζει τον οδηγο/συνεπιβατη προς τα κατω σε σχεση με τον κατακορυφο αξονα της μοτοσυκλετας.

:metalo:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#440301 Τα Ντουκατι ποτέ δεν ήταν τόσο μπουρδελα όσο λέγανε (καμία σχέση με τα αρ, που όντως ήταν :lol: )
Τα περισσότερα έχουν περίπλοκη και ακριβή συντήρηση και οι μαστοραδες δεν δίνανε ιδιαίτερη σημασία.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#440303
Morx έγραψε:Οι γυναικες εχουν θεμα με τις επιταχυνσεις. Ειτε προκειται για εκκινηση απο σταση, ειτε για φρεναρισμα, ειτε για στροφιλικι αυτοκινητου.
Οτιδηποτε σπρωχνει το ευαισθητο κωλαρινι τους να αλλαξει θεση στο καθισμα, τις ενοχλει.
Εαν δεν τις ενοχλει, απλα δεν τις συγκινει.

Εγω, εσυ, ο καθε petrolhead αντρας, οταν ανοιγει γκαζι και επιταχυνει ή στριβει ή φρεναρει, μεταφραζει ή εχει στο μυαλο οτι αυτο που κανει το οχημα και ο ιδιος (οδηγος) εκεινη τη στιγμη, ειναι ενα θαυμα της μηχανικης.
Η γυναικα το μεταφραζει σαν φασαρια στη χειροτερη, σαν "ΟΥΑΟΥ" (αγνωστο) στην καλυτερη και μετα απο μερικες επαναληψεις, σε "ΜΙΕχχχχχ" (Το δοκιμασαμε και αυτο).

Οτιδηποτε λοιπον μετακινει το κωλαρινι τους απο τη θεση του καθισματος, τις ενοχλει και επειδη στο αυτοκινητο, θελει ζωνη 3σημειων που και παλι, ΜΕΤΑΚΙΝΕΙΤΑΙ λιγακι ... μπορει να ζαλιζεται, μπορει να ενοχλειται, μπορει ακομα και τα μαλλια της που κουνιουνται ή τα βυζια της να την ξενερωνουν. Στη μηχανη ομως, οταν στριβεις, μπορεις να στριβεις με τα ΟΣΑ (αρκει να μη δει το κοντερ) και να μην παρει πρεφα τι εγινε, γιατι υπαρχει αλλος ενας αξονας περιστροφης που, απλα πιεζει τον οδηγο/συνεπιβατη προς τα κατω σε σχεση με τον κατακορυφο αξονα της μοτοσυκλετας.

:metalo:


Το τελευταίο δεν το επιασα :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#440306 Εκεί που χάζευα τις Crosstourer (τρέχει και προσφορά αυτό τον καιρό και μπορείς να την πάρεις σχετικά φτηνά γι' αυτό που είναι...), είδα το βάρος τους!
287 κιλά! :help:
http://www.honda.co.uk/motorcycles/rang ... tions.html

Τραγικό βάρος, και για κάποιον αναβάτη με μέτριες διαστάσεις, παίζει να είναι πρόβλημα μεγάλο! :help:

Μια φορά έβγαλε ωραίο μηχανάκι η Honda και το έκανε βαρύ σαν Goldwing! :rant:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#440308
Anonymous Founder έγραψε:Εκεί που χάζευα τις Crosstourer (τρέχει και προσφορά αυτό τον καιρό και μπορείς να την πάρεις σχετικά φτηνά γι' αυτό που είναι...), είδα το βάρος τους!
287 κιλά! :help:
http://www.honda.co.uk/motorcycles/rang ... tions.html

Τραγικό βάρος, και για κάποιον αναβάτη με μέτριες διαστάσεις, παίζει να είναι πρόβλημα μεγάλο! :help:

Μια φορά έβγαλε ωραίο μηχανάκι η Honda και το έκανε βαρύ σαν Goldwing! :rant:



Νίκος Παππάς έγραψε:HONDA εγω παντως δεν θα αγοραζα, ειμαι και Χοντακιας. Εκτος απο το cbr 1000rr, ολα τα αλλα μπορει να ειναι καλα, αλλα δεν εχουν αυτο το κατι.

Εδιτ, καλαμια ειναι. Βαρια, αδυναμα, βαρια, χωρις εμπνευση στο σχεδιο, βαρια το ειπα; Αυτα.

:rtfm: :rtfm: :rtfm: :rtfm: :rtfm: :rtfm: :rtfm:

Σκεψου οτι θα κλεβει καμια 10ρια κιλα. φορτωσε την καυσιμο, μπακγαζια και εχεις 350 κιλα για πλακα :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#440309 Καλά, η κουβέντα γίνεται επί θεωρητικού τώρα, δεν χρειάζεται να είσαι οπαδός μιας εταιρείας. Κι εμένα από Honda μόνον το Crosstourer 1200 DCT μου έκανε κλικ, και επιμένω πως δεν έχει νόημα να αγκυλώνεσαι σε μια μάρκα, όλες μπορούν να φτιάξουν ένα καλό και ενδιαφέρον μηχανάκι.
Επίσης, πολλές φορές ένα μηχανάκι μπορεί να μην έχει ενδιαφέρον καινούριο, αλλά μεταχειρισμένο να έχει και αντιστρόφως, αφού όλα έχουν να κάνουν με την τιμή.
Για παράδειγμα, σε ποιον πάει το χέρι να πάρει μεταχειρισμένη Multistrada 1200 5ετίας με 12Κ +;
Σ' εμένα με τίποτε! :lol:

Το αυτό και θεωρώ τραγικά πολλά τα 8Κ για R1200 GS Adv 10ετίας...
Όπως και τα 4Κ για V-strom 10ετίας κ.ο.κ
:s_biggrin

Θέλω να κάνω μια βόλτα με το Crosstourer πάντως... :tomato: