Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#376055 Eκλεισα τα πρώτα 1000 χλμ με τον VaFouRaki (να ναι καλά η δουλειά αυτές τις μέρες που μου βάζει 200 χλμ τη μέρα και καμια 100άρα που κάνω για τέρψη :s_airkiss )
Τι να πρωτοπώ, έχω πάθει έρωτα :s_inlove. Νομίζω ότι σε σχέση με το CBR εχω ανέβει 10 επίπεδα :lol: . Κινητήρας απόλαυση, ειδικά όταν βιτεκιάζει. Το καλύτερο είναι να το κάνεις με 6 για να προλάβεις να το νοιώσεις :lol: Απίστευτα άνετη και σταθερή, καμία σχέση με το CBR. Η μεγάλη διαφορά που μου έκανε εντύπωση είναι σε στροφές με ανωμαλο οδώστρωμα που η μπροστά ανάρτηση σιδερώνει και δεν νοιώθεις ανασφάλεια, σε αντίθεση με το CBR. Θέση οδήγησης υπεράνετη χωρίς να είναι καναπες, νομίζω ότι κάθεσαι άνετα όλη την μέρα πάνω. Το μόνο μου ψιλοπαράπονο είναι τα φρένα, το CBR ήταν πολύ πιο άμεσο και εχω την εντύπωση πιο αποτελεσμάτικο, αλλά πιθανόν να μην φρενάρω ακόμα σωστά :hmmm:

ΥΓ1. Είχα διαβάσει για καταναλώσεις τρόμου, και την πρώτη μέρα στο πήγαινε ο αλεντελόν δείχτης με έκανε να πω, ψωνίσαμε απο σβέρκο. Πρώτη μέτρηση με νευρικό οδήγημα 7.5/100 (συνεχείς επιταχύνσεις για το έγκαυλο της υπόθεσης, κανα δυο ανοιγματάκια μέχρι τα 220 και κίνηση στο γυρισμό.
Δεύτερη μέτρηση με πιο στρωτό οδήγημα 6.2/100
Τρίτη πρέπει να είμαι κάτω απο 6, είμαι με ρεζέρβα θα δώ αύριο.

Πιστεύω ότι ένεκα του μεγάλου ντεπόζιτου (22 λίτρα) με ολλανδική οδήγηση βγάζεις 400χλμ αυτονομίας άνετα


ΥΓ2, ναι για σένα είναι g
Εικόνα

ΘΑ ΣΕΒΕΣΑΙ :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#376121
rx8_drifter έγραψε: ΥΓ1. Είχα διαβάσει για καταναλώσεις τρόμου, και την πρώτη μέρα στο πήγαινε ο αλεντελόν δείχτης με έκανε να πω, ψωνίσαμε απο σβέρκο. Πρώτη μέτρηση με νευρικό οδήγημα 7.5/100 (συνεχείς επιταχύνσεις για το έγκαυλο της υπόθεσης, κανα δυο ανοιγματάκια μέχρι τα 220 και κίνηση στο γυρισμό.
Δεύτερη μέτρηση με πιο στρωτό οδήγημα 6.2/100
Τρίτη πρέπει να είμαι κάτω απο 6, είμαι με ρεζέρβα θα δώ αύριο.

Επειδή σκεφτόμουν κι εγώ για VFR πριν πάρω το Tuono, μου έλεγε ένας φίλος ότι το έχει ένας γνωστός
του και καίει πολύ, χωρίς να προσδιορίζει όμως πόσο. Μπορεί να είχε παπί ή scooter πριν το VFR :dizzy:
6.2 έχω δει μόνο σε χαλαρή βόλτα με παρέα σε επαρχιακό με 100χαω, εντός πόλης με 1η-2α το
10ρι το έχω για πρωινό, μέγιστη 11.5. Σε αυτοκινητόδρομο με 170 καίει 7.5 το οποίο το θεωρώ
ικανοποιητικότατο. Το τι θεωρεί ο καθένας μεγάλη κατανάλωση είναι σχετικό.
http://www.fuelly.com/motorcycle/aprilia/tuono/2003/zerv87/451367
Δουλεύει το link ή πρέπει να κάνεις login?
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#376129 Σοβαρά? Κάπου είχα διαβάσει ότι τα αερόψυκτα Ducati δεν καίνε πολύ, μάλλον τα 620 θα εννοούσαν.
Τόσο καίει το δικό μου με 50% μεγαλύτερη ιπποδύναμη :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#376130
bihlas87 έγραψε:Σοβαρά? Κάπου είχα διαβάσει ότι τα αερόψυκτα Ducati δεν καίνε πολύ, μάλλον τα 620 θα εννοούσαν.
Τόσο καίει το δικό μου με 50% μεγαλύτερη ιπποδύναμη :lipsealed:


Ναι ναι τα αερόψυκτα δουκατι φταίνε, για ρώτα τον κατανάλωση στην BMW, παραπάνω από RX8 έχει :lol:

Το ταπεινό χορνετάκι μου πάντως γύρω στα 8 παίζει. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#376135
bihlas87 έγραψε:
rx8_drifter έγραψε: ΥΓ1. Είχα διαβάσει για καταναλώσεις τρόμου, και την πρώτη μέρα στο πήγαινε ο αλεντελόν δείχτης με έκανε να πω, ψωνίσαμε απο σβέρκο. Πρώτη μέτρηση με νευρικό οδήγημα 7.5/100 (συνεχείς επιταχύνσεις για το έγκαυλο της υπόθεσης, κανα δυο ανοιγματάκια μέχρι τα 220 και κίνηση στο γυρισμό.
Δεύτερη μέτρηση με πιο στρωτό οδήγημα 6.2/100
Τρίτη πρέπει να είμαι κάτω απο 6, είμαι με ρεζέρβα θα δώ αύριο.

Επειδή σκεφτόμουν κι εγώ για VFR πριν πάρω το Tuono, μου έλεγε ένας φίλος ότι το έχει ένας γνωστός
του και καίει πολύ, χωρίς να προσδιορίζει όμως πόσο. Μπορεί να είχε παπί ή scooter πριν το VFR :dizzy:
6.2 έχω δει μόνο σε χαλαρή βόλτα με παρέα σε επαρχιακό με 100χαω, εντός πόλης με 1η-2α το
10ρι το έχω για πρωινό, μέγιστη 11.5. Σε αυτοκινητόδρομο με 170 καίει 7.5 το οποίο το θεωρώ
ικανοποιητικότατο. Το τι θεωρεί ο καθένας μεγάλη κατανάλωση είναι σχετικό.
http://www.fuelly.com/motorcycle/aprilia/tuono/2003/zerv87/451367
Δουλεύει το link ή πρέπει να κάνεις login?



Καφρίλες για ώρα εδώ δε μπορώ να κάνω για να σου πώ τι καίει, αλλά υποθέτω ότι θα χτυπάω κι εγώ 10άρια. Περιμένω να δώ το ταξίδι όπου θα μπορώ να πηγαίνω για ώρα πάνω απο 7000 για να δώ τι λέει σε αυτούς τους ρυθμούς.
Πραγματική οδήγηση σε πόλη δεν έχω, γιατι ακόμα κι όταν έχει κίνηση πάντα πρώτος καταλήγω στο φανάρι. :lol:

Επίσης κάτι που παρατήρησα σήμερα.
Εξωτερική θερμοκρασία 5-7 βαθμοί, θερμοκρασία moteur μονίμως κάτω απο 80, δεν είανι λίγο χαμηλή? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#376140
dimik έγραψε:
bihlas87 έγραψε:Ναι ναι τα αερόψυκτα δουκατι φταίνε, για ρώτα τον κατανάλωση στην BMW, παραπάνω από RX8 έχει :lol:

Το ταπεινό χορνετάκι μου πάντως γύρω στα 8 παίζει. :hmmm:

Απλά αποκλείεται, 20/100 είχα στο πρώτο γέμισμα, 18.5 στο δεύτερο, τώρα υπολογίζω πρόχειρα
ότι θα κάψει γύρω στα 17.5, μπορεί και να κάνω 300 χιλιόμετρα πριν ανάψει λαμπάκι αν προσέξω.

8 εντός εννοείς έτσι? Φυσιολογικό για 4κ.
rx8_drifter έγραψε:Εξωτερική θερμοκρασία 5-7 βαθμοί, θερμοκρασία moteur μονίμως κάτω απο 80, δεν είανι λίγο χαμηλή? :hmmm:

Δεν θα την έλεγα χαμηλή, η μεγαλύτερη που έχω δει ήταν 92 βαθμοί εντός Αθηνών όταν το πήρα
τον Ιούνιο σε πυκνή κίνηση, έχω και 2 ψυγεία βέβαια.
Τελευταία επεξεργασία από bihlas87 και 16 Μαρ 2017, 12:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By xenos
#376142 Ρε μπίχλα, για να δώσει έμφαση είπε για το ρχ. :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#376143
bihlas87 έγραψε:
dimik έγραψε:
bihlas87 έγραψε:Ναι ναι τα αερόψυκτα δουκατι φταίνε, για ρώτα τον κατανάλωση στην BMW, παραπάνω από RX8 έχει :lol:

Το ταπεινό χορνετάκι μου πάντως γύρω στα 8 παίζει. :hmmm:

Απλά αποκλείεται, 20/100 είχα στο πρώτο γέμισμα, 18.5 στο δεύτερο, τώρα υπολογίζω πρόχειρα
ότι θα κάψει γύρω στα 17.5, μπορεί και να κάνω 300 χιλιόμετρα πριν ανάψει λαμπάκι αν προσέξω.

8 εντός εννοείς έτσι? Φυσιολογικό για 4κ.


8-8.5 l/100km γενικό με 16 λίτρα σε 17ρι ρεζερβουαρ κάνω κατά ΜΟ 200χλμ μικτών διαδρομών.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#376145 Σας εχω ολους κυριοι στην καταναλωση με τα 4λιτ/100χλμ που κανω, στην πολη κιολας! :yahoo:

Δεν σας εχω στις επιδοσεις βεβαια :( , αλλα που θα παει, που θα παει.......