Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By xenos
#380952 Μεταξύ:

1)
Εικόνα

και

2)
Εικόνα

με σκοπό να αγοραστεί μετά μια καλή αλυσίδα σαν την παρακάτω, τι θα λέγατε;
Εικόνα

Νομίζω ότι στην επιλογή (1) αναγκαστικά θα "δένει" στην δισκόπλακα ενώ στη (2) θα μπορεί να δέσει την αλυσίδα πιάνοντας το πλαίσιο; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#381179
Anonymous Founder έγραψε:Με συναγερμό έκανες τελικά κάτι;


Τπτ όμως... :oops:
Άβαταρ μέλους
By morpheus
#381618 Έχω το 1ο και είναι σίγουρα απο τα πιο ασφαλή λόγω σχήματος και περιστροφής.
Αρκετά ογκώδες όμως σε περίπτωση μεταφοράς αν δεν υπάρχει τσάντα.

Την αλυσίδα απο την άλλη ποτέ δεν την εμπιστεύτηκα (έχω μια της Abus άλλα την χρησιμοποιώ σπάνια)...
Θεωρώ πως με το κατάλληλο εργαλείο η αλυσίδα είναι ένα "κλικ" υπόθεση να κοπεί στα δύο.

Για μένα ο καλύτερος συνδυασμός είναι μια καλή κλειδαριά δίσκου μαζί με συναγερμό.
(ή αν θες έξτρα ασφάλεια σε σταθερό σημείο η Granit 68 με την αλυσίδα της)

Βεβαια τι μιλάω και εγώ... Εδώ στο νησί είναι πολύ ήρεμα τα πράγματα και ο συναγερμός απο μόνος του είναι ήδη overkill... :lol:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#381644
morpheus έγραψε:Την αλυσίδα απο την άλλη ποτέ δεν την εμπιστεύτηκα (έχω μια της Abus άλλα την χρησιμοποιώ σπάνια)...
Θεωρώ πως με το κατάλληλο εργαλείο η αλυσίδα είναι ένα "κλικ" υπόθεση να κοπεί στα δύο.


Η αλυσίδα έχει το θετικό ότι πιάνει σε σταθερό σημείο και δεν στο φορτώνουν κλειδωμένο στο βανάκι (όπως έχουμε δει σε βιντεάκι).
Για το κλικ που λες, σε όλα ατ βίντεο έχω δει ότι έχουν τον κόφτη που σταθεροποιούν σοτ έδαφος, πιάνουν τον κρίκο και ρίχουν όλο το βάρος τους στον κόφτη και γίνεται η δουλειά. Αν όμως έχεις δέσει από το πλαίσιο (ψηλά δλδ) σε κολώνα πχ χωρίς να αφήσεις μπόσικα να κατέβει η αλυσίδα χαμηλά;;; :hmmm: