Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By citastak
#783722 GTS, γράφεις στο τόπικ για ελαστικά μοτοσυκλέτας..
Εκτός αν έχεις πάει στο dark side που λένε και κάτι αμερικάνοι (τοποθέτηση ελαστικού αυτοκινήτου σε ζάντα μηχανής).
Άβαταρ μέλους
By Morx
#783726
GTS έγραψε:για 147 σε νομιζω διαστασεις 195-65-15 ή 195-60-15 τι λαστιχα μπορουμε να βαλουμε? Τωρα εχει Michelin Energy Saver νομιζω πολυ καλα λαστιχα τα ειχα παρει 380ε το 2015.

Βαλε 17αρες ζαντες και ξηγησου Pilot Power Cup2 ή Bridgestone R11 :lol:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#809099 Πήρε ο ανηψιος μου ενα σκούτερ, Yamaha Xmax 250 mod 2013.
Το μεγαλύτερο μερος του χρόνου θα κινείται στην Αθήνα.
Εκτός απο εξοπλισμο κλπ, του είπα να αλλάξει λάστιχα (αυτα που φοραει ειναι DOT 2018).

Γνώμη μου ειναι να βαλει οτι πιο μαλακό υπάρχει λόγω γυαλιστερών δρόμων και μη εμπειρίας (πρώτο του μηχανάκι)

Εχετε καποια πρόταση πρίν ανατρέξω στα Γιαμαχαφόρουμ;
Άβαταρ μέλους
By Morx
#809120
bebes έγραψε:Πήρε ο ανηψιος μου ενα σκούτερ, Yamaha Xmax 250 mod 2013.
Το μεγαλύτερο μερος του χρόνου θα κινείται στην Αθήνα.
Εκτός απο εξοπλισμο κλπ, του είπα να αλλάξει λάστιχα (αυτα που φοραει ειναι DOT 2018).

Γνώμη μου ειναι να βαλει οτι πιο μαλακό υπάρχει λόγω γυαλιστερών δρόμων και μη εμπειρίας (πρώτο του μηχανάκι)

Εχετε καποια πρόταση πρίν ανατρέξω στα Γιαμαχαφόρουμ;

Οτι και αν βαλει, μετα απο 5-6000χλμ κινησης αποκλειστικα σε δρομους γυαλι, τα λαστιχα θα γινουν τσαρουχια.
Δεν τρωγονται, γυαλιζουν και πετρωνουν.
Στα σκουτερ δυστυχως δεν βγαινει κατι τοσο μαλακο ωστε να τρωγεται και να κραταει καλα.

Εμπειρια εχω απο τα City Grip εργοστασιακης τοποθετησης στο δικο μου, απο metzeler feel free και Dunlop Scootsmart.
Εχω αλλαξει αρκετα ζευγαρια και τωρα ειμαι με τα CityGrip2. (ολα τα ελαστικα τα αλλαζω περιπου στα 18000 με 22000χλμ)
Θα προτεινα τα τελευταια, εχουν ωραια και προβλεψιμη συμπεριφορα, δειχνουν να παραμενουν |λογοκρισία|, εαν η προσφυση του πισω τροχου χαθει λογω νερου, δεν ειναι ανεξελεγκτη και αποτομη αλλα προοδευτικη σε συγκριση με τα Scootsmart.
Φαινεται να εχουν και μαλακο σκελετο, η κυλιση πανω απο μικροανωμαλιες, πετραδακια σκατακια κτλ ειναι πολυ πιο ομαλη!
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#809127 έχω διαβάσει καλά λόγια για Pirelli diablo rosso
Άβαταρ μέλους
By nikos
#809141
bebes έγραψε:Πήρε ο ανηψιος μου ενα σκούτερ, Yamaha Xmax 250 mod 2013.
Το μεγαλύτερο μερος του χρόνου θα κινείται στην Αθήνα.
Εκτός απο εξοπλισμο κλπ, του είπα να αλλάξει λάστιχα (αυτα που φοραει ειναι DOT 2018).

Γνώμη μου ειναι να βαλει οτι πιο μαλακό υπάρχει λόγω γυαλιστερών δρόμων και μη εμπειρίας (πρώτο του μηχανάκι)

Εχετε καποια πρόταση πρίν ανατρέξω στα Γιαμαχαφόρουμ;
Μετζελερ roadteck για αυτά που ζητάς.
Pirelli angel έχει σκληρά πλαϊνά.
Μισελεν city το 1 έπεφτε απότομα η απόδοση του στα 2 χρόνια. Δε ξέρω πόσο βελτιωμένο είναι το 2
Άβαταρ μέλους
By bebes
#809144 Ευχαριστω για τις απαντήσεις. :s_howdy

Ο λαστιχάς που παω, μου πρότεινε κατα σειρα; Μetzeler roadteck και Michellin City Grip, με την επιφύλαξη των μαλακών πλαϊνων για τα δεύτερα.

Τωρα για Αθήνα που θα κυκλοφορεί κυρίως, δρόμοι γυαλί, βρώμικοι απο σκόνη και καυσαέριο, τι να σου κάνει το καημένο το λαστιχάκι...
Άβαταρ μέλους
By nikos
#809165 Το πιο καινούριο χρονικά είναι το metzeler roadteck που για μένα είναι κορυφαίο.
Το angel που είναι από το ίδιο εργοστάσιο είναι προηγούμενης κατασκευής με σκληρά πλαϊνά που δίνει έμφαση στη σπορ οδήγηση και διάρκεια αλλά χάνει στην άνεση.
City grip 2 δεν έχω βάλει και θα ήθελα απλά το 1 ήταν καλό σε απόδοση στα 2 χρόνια με γλυστριματα
Άβαταρ μέλους
By g47
#809328 Προσπαθώ να δω εάν φουσκώνω σωστά τα ελαστικά του σκούτερ.
Στο μάνιουαλ δε γράφει κάτι, αυτοκόλλητο πάνω στη μηχανη δεν υπάρχει.
Εικόνα

Αυτό σημαίνει 32psi είναι το σωστό φούσκωμα?
Άβαταρ μέλους
By citastak
#854988 Καινούρια λάστιχα χτες στη χοντρή (1200 GS LC). Τα προηγούμενα ήταν Michelin road 5, τοποθετημένα τον Μάιο του 2020. Έβαλα Michelin road 6 - πολύ καλές εντυπώσεις είχα από το 5 (και το 4 παλιότερα) και δεν ήθελα να αλλάξω. Μαλακό λάστιχο, κατευθυντικό. Κάνει λίγο θόρυβο, αλλά το συνηθίζεις. 30% πάνω σε τιμή από αυτά που είχα πληρώσει το 2020...

Με τα προηγούμενα έκανα συνολικά 12 χιλ χλμ. Είχε τετραγωνίσει το πίσω και άρχισε να γλιστράει στα απότομα. Παλιότερα που έκανα χλμ, τα άλλαζα κάθε 15 χλμ, δηλαδή σχεδόν καθε 12-15 μήνες. Τώρα που δεν κάνει και μένει στο υπόγειο γκαραζ, διατηρούνται περισσότερο.

Πρέπει να παραγγείλω τακάκια - έχω ακόμα 2-3 χιλ χλμ και να κάνω και το σέρβις... :yahoo: