Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#703266 Σε απλά χειμερινά είμαι ευχαριστημένος και από αυτά που φέρνει το lidl.
Όμως έχουν το μειονέκτημα ότι δεν υπάρχουν πάντα αλλά μόνο όταν φέρνουν τα αντίστοιχα προϊόντα.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#703319 του lidl , πήρα για πλάκα ένα modular κράνος που είχε :lol:

για ένα 50άρικο έπαιρνες ένα πιστοποιημένο κατα ECE 22.05 ως full face βέβαια :iconcool:
πιστεύω να είναι αλήθεια και να μην έβαλαν απλά ένα ταμπελάκι δηλαδή :lol:
Επίσης, ακουστικές προστασίες, pinlock, έξτρα υποσιάγωνο για χειμερινές συνθήκες, αντιβακτηριδιακή επένδυση, αφαιρούμενη και πλενόμενη εννοείται και άλλα ακόμα εντυπωσιακά πραγματάκια για τόσα λίγα χρήματα :s_omg

Όμως , αυτό το 1500+- γρ στο medium (επίσης πολύ εντυπωσιακό νούμερο για Μ , modular και με κλασικό θερμοπλαστικό )
το ένιωθες τουλάχιστον ως 2000γρ+ στο μισάωρο - μία ώρα επάνω :lol:
Σημάδι δηλαδή ότι το ζύγισμα του/ οι μάζες του , ήταν εντελώς πρωτόλειο ενώ δεν χρειάζεται νομίζω να αναφερθώ για το επίπεδο θορύβου που φτάνει στα αυτιά σου παρά τα "plugs" που έχει στο εσωτερικό του :svivhaha:

κ πάλι, χάρηκα που πούλησε πολύ και φόρεσε κόσμος και κοσμάκης ένα κράνος τουλάχιστον απο εκεί που δεν θα φορούσε τίποτα , κάτι είναι κι αυτό :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#706345
Morx έγραψε:Βρε παρε κατι επωνυμο, μια φορα θα το πληρωσεις και θα το κρατησεις πιθανον για το υπολοιπο της μοτοσυκλετιστικης σου ζωης...!!

Πηρα τα cardo freecom 2+
https://www.cardosystems.com/shop/freecom-2-plus/
Το βασικό κριτήριο επιλογής ήταν... οτι υπήρχαν ετοιμοπαράδοτα σε κατάστημα στη Λάρισα.
Πήγα τα δυο κράνη, μου τα πέρασαν, τα πήρα έφυγα.
Επίσης, σαν εταιρία είδα οτι εχει πολλές πληροφορίες στο ιντερνετ, δοκιμες, κριτικές, tutorials κλπ. + μια πολλή καλή εφαρμογή για το κινητό.

Βλέπω οτι μετά απο κάποια ώρα λειτουργίας άρχισε να κάνει διακοπές.
Στην αρχή μόνο της γυναίκας, αλλά κάποια στγμή και το δικό μου.
Μετά δούλευαν κανονικά, αλλά κατα διαστήματα κανει πάλι κάποιες διακοπές.

Στης γυναίκας τις διακοπες τις κατάλαβα και σε μια δοκιμη στο σπίτι, οπότε πηγα στο κατάστημα και μου άλλαξαν μικρόφωνο.
Φαίνεται όμως οτι δεν ειναι αυτό το πρόβλημα.
Αυριο θα τσεκάρω τις συνδέσεις των καλωδίων στο κράνος, και αν συνεχίσει το πρόβλημα θα παω απο κει που τα πηρα να τα τσεκάρω.

Οταν λειτουργούν κανονικά ειναι ωραία. Ακουγομαστε δυνατα και καθαρα ακόμα και με ανοιχτή τη ζελατίνα.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#706355 Σε τι mode κανει τις διακοπες και τι διακοπες ειναι αυτες;
Κοβεται τελειως ή μερικα εκατοστα του δευτερολεπτου;
Γινεται οταν αντιλαμβανεται φωνη ή ενω ηδη μιλατε;

Η Cardo ειναι πολυ καλη εταιρεια, πιστευω θα βρεις ακρη!
Άβαταρ μέλους
By bebes
#706367
Morx έγραψε:Σε τι mode κανει τις διακοπες και τι διακοπες ειναι αυτες;
Κοβεται τελειως ή μερικα εκατοστα του δευτερολεπτου;
Γινεται οταν αντιλαμβανεται φωνη ή ενω ηδη μιλατε;

Η Cardo ειναι πολυ καλη εταιρεια, πιστευω θα βρεις ακρη!

Την πρώτη φορά το κατάλαβα γιατι με το που ξεκινούσε η συνομιλία, είχα μεγάλες διακοπές (απο την ομιλία της γυναίκας) στην αρχή.
Πήγα, μου άλλαξαν το μικρόφωνο μήπως δεν εκανε καλή επαφή.

Χθές που μιλούσαμε αρκετές ωρες, παρατήρησα το γεγονός εκει που μιλούσαμε ξαφνικά ο ένας ακουγόταν με μεγάλες διακοπές, ουσιαστικά δεν τον καταλάβαινε ο άλλος.
Αυτό γινόταν κυρίως οταν μιλούσε η γυναίκα, αλλά μετά άρχισε να το κάνει και σε μένα.

Η εύκολη (και "επιθυμητή") λύση, είναι να μην κάνουν καλή επαφή κάποιες συνδέσεις των καλωδίων μέσα απο τα μαξιλαράκια του κράνους. Ηδη τα τσέκαρα λίγο μήπως διορθωθεί η κατάσταση.

Επιπλέον, στης γυναίκας το κράνος (LS2), οι θέσεις που υπάρχουν για τα ηχεία της ενδοεπικοινωνίας είναι ρηχές και πιέζονται πολύ τα πτερύγια των αυτιών της. Θα πρέπει να βρω πιο λεπτά ηχεία, ή να σκάψω λίγο το φελιζόλ.
Στο δικο μου Shoei οι θέσεις είναι βαθιές.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#706378 Η να πάρεις άλλο κράνος...

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα hardware οι διακοπές πάντως.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#708904 update σχετικά με τις ενδοεπικοινωνίες.

Σύμφωνα με την cardo, η δυσλειτουργία στην επικοινωνία οφείλεται σε περιοχές με ισχυρά σήματα. πχ οταν περνάω δίπλα απο κεραία κινητής ή ραδιοφόνου.
Η εκπομπή σήματος είναι πολύ ισχυρή και αυτό ενδεχομένως επηρεάζει το δίκτυο που αναπτύσουν μεταξύ τους οι δυο ενδοεπικοινωνίες. Το ΣΚ στη βόλτα, προσπάθησα να τσεκάρω αν ισχύει αυτό και η αλήθεια είναι οτι είχα δυσλειτουργία σε μια περιοχή της κοιλάδας Τεμπών και σε ανα αλλο μέρος που είδα την κεραία μπροστά μου.
Μου είπαν οτι μπορούμε να τις αλλάξουμε στην εγγύηση αν δεν είναι αυτό το πρόβλημα, αλλά πως θα το εξκριβώσω αν είναι ή οχι; Αν ειναι έτσι, δεν θα έπρεεπε να ειχα συνέχεια παρεμβολές μεσα στην πόλη που είναι φουλ στις κεραίες;

Ο αδερφός μου εχει τις cardo freecom 4+, οταν τον ρώτησα μου είπε οτι ειχε κάποια αντίστοιχα "θεματάκια", αλλά δεν έδωσε σημασία.
(τό χωροταξικό θέμα με το κράνος λύθηκε, η γκρίνια απο 'κείνη την μπάντα σταμάτησε :shifty: )


Σχετικά με τα καλοκαιρινά μπουφάν:
Δοκίμασα χθές ενα καλοκαιρινό της macna και η αλήθεια είναι οτι εντυπωσιάστηκα με το πόσο δροσερό ήταν στους 30+ Κελισίου.
Σήμερα το πρωί όμως που το φόρεσα με 17-19 βαθμούς, μπορώ να πω οτι κρύωνα. Για την πόλη και μικρές αποστάσεις μπορεί να αντέχεται, αλλά για μια καλή βόλτα στο βουνό με τίποτα. Ίσωςγια καμια ημερήσια βόλτα στη Θάλλασα, πυ ξεκινάμε και γυρνάμε με ζεστό καιρό.
Το dainese (επειδή είναι διαπνέον), χωρίς τις επενδύσεις είναι μια χαρα, αλλά στις ζεστες μέρες ιδρώνω πολύ εύκολα μεσα στην πόλη.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#708908 Αυτο με τα καλοκαιρινα μπουφαν ισχυει. Ειναι ιδανικα απο 22 μεχρι 32 βαθμους. Κατω και πανω απο αυτο ειτε κρυωνεις ειτε ζεσταινεσαι. Ακομα και με ανοιχτοχρωμο υποφερεις στην πολη ασε που θελει πλυσιμο καθε 15 μερες.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#708915
bebes έγραψε:update σχετικά με τις ενδοεπικοινωνίες.

Σύμφωνα με την cardo, η δυσλειτουργία στην επικοινωνία οφείλεται σε περιοχές με ισχυρά σήματα. πχ οταν περνάω δίπλα απο κεραία κινητής ή ραδιοφόνου.
Η εκπομπή σήματος είναι πολύ ισχυρή και αυτό ενδεχομένως επηρεάζει το δίκτυο που αναπτύσουν μεταξύ τους οι δυο ενδοεπικοινωνίες. Το ΣΚ στη βόλτα, προσπάθησα να τσεκάρω αν ισχύει αυτό και η αλήθεια είναι οτι είχα δυσλειτουργία σε μια περιοχή της κοιλάδας Τεμπών και σε ανα αλλο μέρος που είδα την κεραία μπροστά μου.
Μου είπαν οτι μπορούμε να τις αλλάξουμε στην εγγύηση αν δεν είναι αυτό το πρόβλημα, αλλά πως θα το εξκριβώσω αν είναι ή οχι; Αν ειναι έτσι, δεν θα έπρεεπε να ειχα συνέχεια παρεμβολές μεσα στην πόλη που είναι φουλ στις κεραίες;

Ο αδερφός μου εχει τις cardo freecom 4+, οταν τον ρώτησα μου είπε οτι ειχε κάποια αντίστοιχα "θεματάκια", αλλά δεν έδωσε σημασία.
(τό χωροταξικό θέμα με το κράνος λύθηκε, η γκρίνια απο 'κείνη την μπάντα σταμάτησε :shifty: )


Σχετικά με τα καλοκαιρινά μπουφάν:
Δοκίμασα χθές ενα καλοκαιρινό της macna και η αλήθεια είναι οτι εντυπωσιάστηκα με το πόσο δροσερό ήταν στους 30+ Κελισίου.
Σήμερα το πρωί όμως που το φόρεσα με 17-19 βαθμούς, μπορώ να πω οτι κρύωνα. Για την πόλη και μικρές αποστάσεις μπορεί να αντέχεται, αλλά για μια καλή βόλτα στο βουνό με τίποτα. Ίσωςγια καμια ημερήσια βόλτα στη Θάλλασα, πυ ξεκινάμε και γυρνάμε με ζεστό καιρό.
Το dainese (επειδή είναι διαπνέον), χωρίς τις επενδύσεις είναι μια χαρα, αλλά στις ζεστες μέρες ιδρώνω πολύ εύκολα μεσα στην πόλη.

Παρεμβολές έχεις όχι εκεί που υπάρχουν απαραίτητα πολλές κεραίες, αλλά εκεί που το σήμα κάποιας κεραίας είναι στην ίδια ή κοντινή μπάντα συχνοτήτων με αυτή που χρησιμοποιεί η ενδοεπικοινωνία και είναι σχετικά ισχυρό.
Θύμισέ μου λίγο ποιο μοντέλο έχεις πάρει να δούμε σε ποια μπάντα παίζει.
Εδώ να πω πως αν δεν σε ενδιαφέρει να μιλάς με άλλη μηχανή, μια ενδοεπικοινωνία bluetooth είναι καλύτερη, αφού η εμβέλεια επαρκεί και οι παρεμβολές θα είναι ελάχιστες έως καθόλου.

Όσο για τα μπουφάν, τα καλοκαιρινά είναι κυρίως για την πόλη ή ταξίδι με τέρμα ήλιο. Έτσι και πέσει το βράδυ, και είσαι σε κάνα βουνό, το δαγκώνεις! :lipsealed:
Θυμάμαι στην Ικαρία, όταν γυρίζαμε το βράδυ από τις Ράχες μέσα στο δάσος, την είχα ακούσει στέρεο με το καλοκαιρινό και στο τέλος καταλήξαμε να φοράμε τα τζιν (και να μην έχουμε την προστασία δυστυχώς...). Αλλά από το να τρέμεις από το κρύο...
:s_tongue
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#708926 αυτή η ανεμοπροστασία που έχουν ως αφαιρούμενη τα καλοκαιρινά , κάνει τη διαφορά όταν οι θερμοκρασίες κατεβαίνουν απότομα

αλλιώς μετά ψάχνεις κάτι σε "4 εποχών" που συνήθως δε βλέπονται απο στυλ :lol:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#708927
Anonymous Founder έγραψε:Παρεμβολές έχεις όχι εκεί που υπάρχουν απαραίτητα πολλές κεραίες, αλλά εκεί που το σήμα κάποιας κεραίας είναι στην ίδια ή κοντινή μπάντα συχνοτήτων με αυτή που χρησιμοποιεί η ενδοεπικοινωνία και είναι σχετικά ισχυρό.
Θύμισέ μου λίγο ποιο μοντέλο έχεις πάρει να δούμε σε ποια μπάντα παίζει.
Εδώ να πω πως αν δεν σε ενδιαφέρει να μιλάς με άλλη μηχανή, μια ενδοεπικοινωνία bluetooth είναι καλύτερη, αφού η εμβέλεια επαρκεί και οι παρεμβολές θα είναι ελάχιστες έως καθόλου.

Όσο για τα μπουφάν, τα καλοκαιρινά είναι κυρίως για την πόλη ή ταξίδι με τέρμα ήλιο. Έτσι και πέσει το βράδυ, και είσαι σε κάνα βουνό, το δαγκώνεις! :lipsealed:
Θυμάμαι στην Ικαρία, όταν γυρίζαμε το βράδυ από τις Ράχες μέσα στο δάσος, την είχα ακούσει στέρεο με το καλοκαιρινό και στο τέλος καταλήξαμε να φοράμε τα τζιν (και να μην έχουμε την προστασία δυστυχώς...). Αλλά από το να τρέμεις από το κρύο...
:s_tongue

Αυτο κατάλαβα κι εγω, οι ενδοεπικοινωνίες δημιουργούν ενα δικο τους δίκτυο και αν τυχει να πεσεις σε σήμα με την ιδια συχνότητα την πάτησες.
Σ'αυτη την περίπτωση θα ήταν ισως καλύτερες αυτες που επικοινωνουν με ΒΤ όπως με το κινητο (μια φορα μιλουσα κανα 20λεπτο στο τηλεφωνο, μεσω της ενδοεπικοινωνιας, μεσα στην πόλη και δεν ειχα παρεμβολή πουθενά), ή ακόμα καλύτερα οι παλιές με το καλώδιο.
Η cardo δεν εισαγει στην Ελλαδα τη freecom 1+ (που ειναι μονο για αναβαττη συνεπιβατη), φερνει την 2+ που πηρα.
Οι προδιαγραφες της 2+ ειναι καλυτερες σε ολα τα σπεκς και η διαφορα τιμης ελάχιστη, οπότε θεώρησα κι εγω οτι ηταν καλύτερη αγορα (δινει και τη δυνατότητα επικοινωνιας με άλλη μηχανη). Η πραγματικότητα όμως είναι λίγο διαφορετική :oops:

Για το καλοκαιρινό μπουφαν υπάρχει λύση, ενα ελαφρυ αντιανεμικο και ισοθερμικο (γιλέκο ή με μανίκια), που πιανει ελάχιστο χωρο και το φορας απο μέσα στις δύσκολες περιπτώσεις. Προσωπικα νομίζω οτι αν κανω ταξίδια θα παρω το dainese μονο, θα δείξει.
https://www.motomarket-shop.gr/eksoplis ... vest-mayro
Η γυναικα που ειναι πιθο κρυουλιάρα πηρε μπουφαν και παντελόνι 4 εποχων και μάλιστα κλεινει και τα φερμουαρ των αεραγωγών :lol:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#708988
Νίκος Παππάς έγραψε:Αυτο με τα καλοκαιρινα μπουφαν ισχυει. Ειναι ιδανικα απο 22 μεχρι 32 βαθμους. Κατω και πανω απο αυτο ειτε κρυωνεις ειτε ζεσταινεσαι. Ακομα και με ανοιχτοχρωμο υποφερεις στην πολη ασε που θελει πλυσιμο καθε 15 μερες.


Anonymous Founder έγραψε:Όσο για τα μπουφάν, τα καλοκαιρινά είναι κυρίως για την πόλη ή ταξίδι με τέρμα ήλιο. Έτσι και πέσει το βράδυ, και είσαι σε κάνα βουνό, το δαγκώνεις! :lipsealed:
Θυμάμαι στην Ικαρία, όταν γυρίζαμε το βράδυ από τις Ράχες μέσα στο δάσος, την είχα ακούσει στέρεο με το καλοκαιρινό και στο τέλος καταλήξαμε να φοράμε τα τζιν (και να μην έχουμε την προστασία δυστυχώς...). Αλλά από το να τρέμεις από το κρύο...
:s_tongue


Έχει γεμίσει γέροντες το forum! :lipsealed: :omg: :s_tongue

Φέτος φόρεσα το χειμωνιάτικο μόνο τις ελάχιστες μέρες που είχε βροχή.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#708991 Επειδή όμως νοιάζομαι και για εσάς και με ένα τέτοιο από πάνω, για όποιον έχει πάρει το νούμερο ακριβώς όπως εγώ και δεν χωράει τίποτα από μέσα, μια χαρά θα είστε για τα κρύα πρωινά και δειλινά!

https://www.skroutz.gr/s/17146372/Jack- ... 48282.html