Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By g8777
#650691
Govus έγραψε:Εικόνα

Αφιερωμένη :shifty: ...



BLESSED


:inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:

Γκοβους πες μου κατι, δεν χρειαστηκε να βαλεις βενζινη απο τοτε που εγραψε ετσι ο χλμτροδεικτης ετσι;

Εικόνα

:s_wink
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#671751 Δε βλέπω το λόγο να ανέβω στο 900αρι, είναι και "κακή" η αγορά του 900 μέχρι να πάρει τα updates του νέου ΜΤ09...

Το μοτέρ του 700 το ξέρω. Το ΜΥ 21 μ' αρέσει... Το θεωρώ σίγουρη επιλογή όταν το αποφασίσω στους επόμενους μήνες. Θα δούμε...
Άβαταρ μέλους
By bebes
#686048 Πριν κανα χρόνο, ενας κολλητός πάρκαρε στο υπόγειο μου την Africa του αδερφού του που λείπει ήδη μερικά χρονια στην Αγγλία.
Εκανα καμια βολτίτσα γυρω γυρω για να τη συντηρήσω και... μπήκα στα μεράκια... :s_gamer
Ολο το καλοκαίρι ήμασταν στο "την παιρνω δεν την παίρνω", τελικά ο ιδιοκτήτης δεν ηταν έτοιμος να την αποχωριστεί, αλλά σε μένα ειχε βάλει ήδη φωτιά...
Αρχικά έψαξα μια άλλη Africa (αφου ειχα προετοιμαστεί ψυχολογικά :lol: ), μετά σκέφτηκα να πάρω μια transalp (πιο εύκολο μηχανακι και πιο γνωστο σε μενα, αφου το τελευταιο δικο μου μηχανακι ήταν ενα ΤΑ600 που πούλησα πριν 20+ χρόνια)
Κοιταζα για τα 650 μιας και εχουν φημη αξιοπιστου και έβρισκα στο μπάτζετ που ειχα σκοπο να διαθέσω (2000+λίγο €)
Μετά σκέφτηκα να πάρω κάποιο BMW F650GS (πιο εύκολο και ελαφυ μηχανάκι, και με ABS)
Πριν ενα μηνα περιπου πουλιοταν στη Λεπτοκρυα ενα Transalp700 ABS και με λιγα χιλιομετρα στα 2100€. Δεν μπορεσα να παω να το δω και σε 2 μερες πουληθηκε. (αυτο το μηχανάκι θα το έπαιρνα αν το προλάβαινα)

Το V-strom ενω ειναι αντικειμενικα ενα πολυ καλό μηχανάκι και το γνωριζα (το ειχε ο αδερφος μου μεταξυ 2008-2012 και εκανα αρκετες βολτες), απο τη μια δεν μου πολυαρεσε σαν εμφανιση, αλλα τα εβλεπα και ακριβά.
Λιγο πριν τα Χριστουγεννα, πουλουσε καποιος ενα V-strom κοντα στη γειτονια μου στη Θεσσαλονικη, στα 2000€, οπότε μπηκα στο τριπάκι να δοκιμασω το μηχανάκι.
Αφου εψαξα αρκετα στα ιντερνετς και σε βιντεακια, αρχισα να συνηθίζω στην ιδεα του V-strom.
Βρήκα στην Αθηνα ενα σε καλη τιμη, με ABS
Μίλησα αρκετα με τον ιδιοκτήτη, "μεγάλος άνθρωπος" κι αυτος σαν εμένα (μόλις καβάτζωσα μισο αιωνα ζωής :oops: ), το μηχανάκι έχει 120000+ χιλιομετρα, τα σερβις γινοταν στην ωρα τους, είναι ο πρωτος ιδιοκτήτης και εχει πληρες βιβλιο σέρβις. Θελει καποια μαζεματάκια στα πλαστικα (ξεθωριασμένα), αν εχω ορεξη να ασχοληθω θα τα φτιάξω σιγα σιγα.
Τα τελευταια 20 χρόνια η ενασχόληση μου με μηχανές είναι μέσω του αδερφου, ο οποίος εχει το μεράκι (V-strom 650, tiger 800, Ducati multistrada 1200, Tiger 1200), αλλά τα τελευταία 2 δεν έτυχε να τα ανέβω.
Για τις μετακινήσεις στην πολη εχω ενα μεγαλουτσικο σε μπόι, αλλά χαμηλο σε κυβικα (200) κινέζικο σκούτερ.

Να δουμε τωρα πως θα τα παω με το "στρωμα". Οταν φτιάξει ο καιρός θα επιχειρήσω καμια εκδρομή για να δω αν αντέχω :sorry:

Μια φωτογραφία για το καλό όπως την πήρα, θέλει ενα καλο πλύσιμο, τα αλυσιδογραναζα και τα λάστιχα εχουν 20000 χιλιομετρα, πολυ πρόσφατα αλλάχθηκαν μπαταρία, τακάκια και δισκάκια συμπλέκτη. Παρασκευη παει για ελεγχο και ενα απλο σερβις (λάδια φιλτρα) για να αρχισω να παιρνω τη σειρα...
Μοντελο 2007
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#686051 Μια χαρά αγορά. Τα έχει τα χιλιόμετρα της, αλλά αφού γινόταν σωστή συντήρηση, δεν θα το φοβόμουν καθόλου. Ειδικά αυτό το μοτέρ.
Καλά χιλιόμετρα και πάντα όρθιος!
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#686052 Καλοτάξιδη και παλι. Σπάνιο χρώμα.

Τα χιλιόμετρα δεν είναι πολλά για καλοσυντηρημενο μηχανάκι.

Μία παρατήρηση μόνο. Τα λάστιχα στις μηχανές πανε με τα χρόνια, όχι τα χιλιόμετρα.
Κοινώς δες το DOT και αν είναι πανω απο δυο χρόνων, αλλαγή.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#686055 πάντα όρθιος , πολύ χαίρομαι για την επιλογή σου με ABS :thumbsup:

πολύ ωραίο μοτέρ (αξιόλογος V2) , πιστεύω οτι όταν θα θες περιαστικές βόλτες , ταξιδάκι και κάποιο κοντινό νησί, θα την ευχαριστηθείς πολύ

το βάρος του δεν το θυμάμαι αλλά πρέπει να είναι παρόμοιο με το ΤΑ650 που έχω , οπότε αν έχεις καιρό για μηχανή , ελαφρά προσοχή σε στατικές φάσεις , παρκάρισμα κλπα

Λάστιχα , τι φοράει ?
Άβαταρ μέλους
By bebes
#686075 ευχαριστω :s_howdy

Τα λάστιχα θα τα αλλάξω σύντομα, αν και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μου ειπε οτι κρατανε καλά και δεν γλυστρανε.
Ειναι metzeler tourance 4+ ετων. Θα αλλαχθουν με κάποια (πολυ) μαλακά λάστιχα, ετσι κι αλλιως δεν πρκειται να γραφω πολλά χιλιομετρα για να τα "φάω"

Το μηχανάκι ειναι αλήθεια οτι είναι καπως βαρυ, ειδικα σε στατικές φάσεις. Εδω θα ηταν πιο βολικο το BMW, χαμηλότερο και ελαφρυτερο.
Οταν κινειται όμως ειναι "αναλαφρο".
Θυμαμαι οταν πηρα την transalp προερχόμενος απο Virago, επεσα δυο φορες την πρωτη μερα, σταματημενος εξωα απο το σπιτι και στην αυλη. Δεν ειχα συνηθισει το υψος. Στην κινηση της πολης ομως μετα απο μερικες μερες πηγαινα πολυ πιο ανετα με την ΤΑ (για ταξιδι δεν συζηταω καν)

Εχω και ενα θέμα με το πλάγιασμα στις στροφες, πιστευω με λιγη εξάσκηση θα επανέλθω... :oops: :oops:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#686486 Πραγματοποιήθηκε το πρώτο σέρβις στα χέρια μου. Λάδια φιλτρο (αν κρίνω από το χρωμα του λαδιού που βγήκε, δεν χρειαζόταν), τα μπουζί (4!) είναι πρόσφατα, το φιλτρο ΚΝ, οπότε έγιναν κάποια μαζεματάκια για να παίρνω μια σειρά.
Αλλάχτηκε η ντιζα συμπλέκτη και ο μηχανισμός με το ελατήριο στηn άκρη της (δούλευε, αλλά είχε μεγάλο τζόγο). Την ντιζα (γνήσια) μου την έστειλε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μαζί με τη μηχανή.
Ο μαστορας «ψείρας» κάθισε και καθάρισε την μπίχλα στον κινητήρα, τις ζάντες και κυρίως γύρω από τα γρανάζια της αλυσίδας.
Η αλήθεια είναι ότι «άλλαξε» η μηχανή χαμηλά
Μόλις φτιάξει ο καιρός θα πάω σε ειδικό πλυντήριο για τα περεταίρω
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By Eliaskat
#686524 Πρώην κάτοχος

Το στρωμα ειναι το παπακι στις μοτοσυκλετες !
αξιοπιστο, δεν σπαει δεν χαλαει δεν προβληματιζει
αυτο που δεν μου αρεσε ποτε ηταν τα φρενα του , αν το κρατούσα σιγουρα θα τα αλλαζα ,

δεν καει βενζίνη αν δεν το ζορίσεις, αν το ζορίσεις θα δεις και 180χιλ αλλά θα δεις και θεαματική κατανάλωση!


+σε οποιον καθαρίσε με μεράκι το εμπρός γρανάζι!!!!

Παντα ορθιος και καλες βολτες!!!!

την ζελατινα μπορεις να την επαναφερεις ή να παρεις μια μτχ