Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By mmarkom
#550464 Τα Hjc έχει πολύ καλής ποιότητας εσωτερική επένδυση που είναι βασικό σε οικονομικό κράνος και μεγάλη ευκολία εύρεσης ανταλλακτικων, που είναι βασικό.Το Cs-14 που είχα δοκιμάσει παλιότερα πρέπει να ήταν με διαφορά το πιο vfm
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#550467 Πάντως το ΜΤ στα χαρτιά είναι αισθητά πιο ασφαλές...

Τέσπα και πολύ ασχοληθήκαμε... Μάλλον για το HJC θα πάει.
Η μλκια εδώ στην επαρχία είναι ότι δεν παίζει να βρεις κάπου να τα δοκιμάσεις και αγοράζουμε "τυφλά" από τον internet...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#569171 Θέλω να πάρω ένα αδιάβροχο μπουφάν για τη μηχανή αποκλειστικά για μικρές αποστάσεις και χαμηλές ταχύτητες.

Σκεφτόμουν κάτι σαν αυτό:

Εικόνα

https://toofast.gr/agvpro-urbano-dr-sof ... er-jacket-

AGVpro Urbano DR



Ιδανικά θα ήθελα αυτό:

Εικόνα

Macna Freeride Hoodie

Αλλά δεν είναι αδιάβροχο.

Υπάρχει καμία άλλη αντίστοιχη πρόταση.
Έχει κανείς εμπειρία από τέτοια μπουφάν?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#569180 Δεν κατάλαβα τι θέλεις ακριβώς... Αυτά έχουν ενισχύσεις; Για τι εποχή τα θέλεις; Η AGVpro δεν έχει καμία σχέση με την γνωστή AGV που κάνει τα κράνη, υπόψιν. Ελληνική εταιρεία είναι.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#569183 Έχουν ενισχύσεις και ναι το ξέρω πως δεν έχουν καμία σχέση οι εταιρείες.

Ψάχνω ένα αδιάβροχο μπουφάν για τις λίγες φορές που θα πάρω τη μηχανή με βροχή.
Θα ήθελα να αποφύγω να βάζω έξτρα αδιάβροχο από πάνω γιατί δεν με βολεύει.

Άρα τα θέλω κυρίως για χειμώνα, όποτε βρέχει και για αποκλειστικά κοντινή απόσταση, δηλαδή μέγιστο 5-10 χιλιόμετρα.

Θα ήθελα να είναι γενικά μαλακό ύφασμα σαν αυτά που έχω βάλει.

Και ακριβώς επειδή θα είναι για μικρή χρήση ψάχνω κάτι φθηνό που όμως να παρέχει προστασία.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#569192 Είναι αφαιρούμενες οπότε δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.
Μάλλον πιο πολύ για στυλ υπάρχουν. :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#569202 Ωραίο το Urbano, μπορείς να το φορέσεις κ άνευ μηχανής.

Αν σου κάθεται καλά κ είναι κ ελληνικό, ένας λόγος παραπάνω.

Εγώ έχω αυτό ->
https://toofast.gr/boufan-michanis-nordcap-citizen-2

εδώ και καιρό, ικανοποιημένος κ το φορώ κ με αμάξι/ποδήλατο/πόδια/παραπέντε/κάστρο του Τακέσι ,
το λαδί του είναι πολύ πιο σκούρο in real life,
δεν το έχω δοκιμάσει όμως σε βροχή
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#569203 Και το Citizen από ότι βλέπω είναι στο στυλ που ψάχνω.

Οταν λέω βροχή πάντως δεν εννοώ καμία καταιγίδα. Εκεί θα προτιμήσω το αμάξι.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#569209 Bεβαια το να προβλεψεις αν θα βρεξει λιγο η θα ανοιξουν οι ουρανοι δεν ειναι τοσο ευκολο.

Στην πραγματικοτητα αν ειχα 1€ καθε φορα που ειπα "ελα μωρε ψιχαλα ειναι" και εφτασα παπι σπιτι γιατι δεν εβαλα αδιαβροχα ( ως γνωστον απο ενα σημειο και μετα δεν αξιζει να σταματησεις και να τα βαλεις, εισαι ηδη βρεγμενος :lol: ) θα ειχα Multistrada 1200 :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#569214
Νίκος Παππάς έγραψε:Bεβαια το να προβλεψεις αν θα βρεξει λιγο η θα ανοιξουν οι ουρανοι δεν ειναι τοσο ευκολο.

Στην πραγματικοτητα αν ειχα 1€ καθε φορα που ειπα "ελα μωρε ψιχαλα ειναι" και εφτασα παπι σπιτι γιατι δεν εβαλα αδιαβροχα ( ως γνωστον απο ενα σημειο και μετα δεν αξιζει να σταματησεις και να τα βαλεις, εισαι ηδη βρεγμενος :lol: ) θα ειχα Multistrada 1200 :lol: :lol:



Δεν διαφωνώ αλλά είναι τέτοια η χρήση που θα γίνεται σε ότι αγοραστεί που οι πιθανότητες για αυτό θα είναι πολύ μειωμένες.

Για μεγαλύτερες βόλτες, που θα είναι πιο πιθανό αυτό το ενδεχόμενο, θα αγοραστεί άλλο μπουφάν, μη αδιάβροχο, που θα συνδυαστεί με αδιάβροχο, το κλασικό πλαστικό που δεν περνάει τίποτα (:s_tongue), στην τσάντα.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#569336 Τελικά μετά από πολύ μελέτη και περισυλλογή αγόρασα ένα Citizen II καθώς το είχε μαγαζί στο δρόμο μου με άτοκες δόσεις! :s_tongue
Τώρα περιμένω και την προστασία πλάτης level 2 και πλέον μπορώ να αρχίσω να ψάχνω για μπουφάν για τον υπόλοιπο καιρό!
Άβαταρ μέλους
By citastak
#580684 Τα κράνη τελικά έχουν ημερομηνία λήξης;
το κράνος μου είναι αρχές 2014, ένα schhuberth S2 pro. Τελευταία φορά το φόρεσα αρχές 2017.
Έχει και το δικό του bluetooth. Το έχω στο θηκάκι του στο πατάρι, σε βαλίτσα.
Το φοράω ή παίρνω άλλο;