Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#144419 Έχω συμφωνήσει να αγοράσω μεταχειρισμένο ένα ford focus μοντ. 2010 εντός της επόμενης εβδομάδας το οποίο δεν έχει συναγερμό. Μέχρι τώρα τα αυτοκίνητα μου πάντα είχαν τον εκάστοτε εργοστασιακό, τίποτα ιδιαίτερο δηλαδή αλλά πάντα τα είχα σε πάρκινγκ και δεν με πολυένοιαζε. Τώρα μάλλον το αυτοκίνητο θα το παρκάρω στο δρόμο οπότε σκέφτομαι ότι ίσως πρέπει να έχει οπωσδήποτε συναγερμό. Έχετε να προτείνετε κάποιο μαγαζί στη Θεσσαλονίκη; Αξίζει σαν ενδεχόμενο να απευθυνθώ στην αντιπροσωπεία (ford εν προκειμένω)και να ζητήσω να μου βάλλουν τον εργοστασιακό ή συνήθως είναι πιο ακριβοί ή λιγότεροι καλοί από τους aftermarket; Ή μήπως τελικά με την ασφάλεια κλοπής δεν είναι και τόσο απαραίτητο ενόψει του ότι μιλάμε για μεταχειρισμένο πεντατετίας;
Άβαταρ μέλους
By elteo
#144567
NiTse έγραψε: Ή μήπως τελικά με την ασφάλεια κλοπής δεν είναι και τόσο απαραίτητο ενόψει του ότι μιλάμε για μεταχειρισμένο πεντατετίας;


Αυτό.

<
Άβαταρ μέλους
By Alxnks
#144588 Τουναντίον.
Ο συναγερμός παντα λειτουργει αποτρεπτικά, ειδικα στα κλεφτρονια που πιο πολύ θελουν να κανουν ενα γρήγορο ψαχτηρι κι οτι βρουν....κάνα GPS, κάνα εύκολα αφαιρουμενο στέρεο, τίποτα λεφτά, γυαλιά, μπουφάν κτλ κτλ.
Έχοντας εσύ συναγερμό και το αμέσως επόμενο αμάξι όχι, μάντεψε σε ποιο θα πάνε.
Κι η ασφάλεια βέβαια θα καλυψει σπασμενο τζαμι (αν εχεις θραυση κρυσταλλων),ισως καλυψει κάνα στέρεο, ίσως καμια κλειδαριά (μεγαλα ίσως αυτά...ου μπλεξεις βασικά, ακόμα και καλυψη για μερικη κλοπή ή κλοπή στερεο να εχεις), αλλά σίγουρα δεν θα καλυψει τίποτα απο τα υπολοιπα που θα αφαιρεθούν.
Χρειαζεται να αναφέρω κι οτι ο συναγερμός θα χτυπήσει και θα σε ειδοποιήσει αν σε τρακαρουν, ενώ αλλιως κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου μέχρι να πας και να καραφλιασεις μόλις δεις το αμάξι χτυπημένο;
Με 150 ευρώ βαζεις εναν aftermarket συναγερμό με τηλεειδοποιηση και κοιμάσαι/δουλευεις/πινεις καφέ αρκετά πιο ήσυχος.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#144620 Ναι για αυτό όσα αυτοκίνητα έχουν συναγερμό δεν τα αγγίζουν οι διαρρήκτες. Άφησε εσύ τσάντα και πιες καφέ ήσυχος. True story. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Alxnks
#144643 Ας το κάνουμε στραγάλια....εσύ εχεις μπροστα σου δυο αυτοκινητα, δεν ξερεις αν και τι εχουν μεσα, θα ανοιγες να κανεις ψαχτηρι σε αυτό με το συναγερμό ή στο άλλο;
Για το θέμα τρακαρισμα κι ειδοποίηση εχεις επίσης κάποια πνευματώδη απάντηση ή να χαμε να λέγαμε;
Για τις ζημιες που δεν θα καλυψει η ασφαλιστική, το ίδιο;
:lol:
Άβαταρ μέλους
By Alxnks
#144680 Αν κι εγω εχω φερει απεξω τους συναγερμους, τώρα δεν παίζει αυτο...για Αθήνα και Πειραιά θα είχα να σου πω τρια μαγαζιά να παίξεις σε αυτήν την τιμή. Για Θεσσαλονίκη δεν ξέρω κάτι. Μπορείς βέβαια ακόμα και να παραγγειλεις απο άλλο μαγαζί και να στον περάσει κάποιος εκεί...εδώ παίρνουν 25-30 ευρώ την εγκατάσταση.
Ρίξε μια ματια στο car.gr για "συναγερμός τηλεειδοποιηση" "συναγερμός 2way" και δες τι θα σου βγάλει. Θα κοιτάξω κι εγώ πιο μετα να σου πω κανέναν.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#144763
Alxnks έγραψε:Ας το κάνουμε στραγάλια....εσύ εχεις μπροστα σου δυο αυτοκινητα, δεν ξερεις αν και τι εχουν μεσα, θα ανοιγες να κανεις ψαχτηρι σε αυτό με το συναγερμό ή στο άλλο;


Τα γεγονότα λένε ότι δεν δίνουν δεκάρα για το αν έχει συναγερμό ή όχι.

Alxnks έγραψε:Για το θέμα τρακαρισμα κι ειδοποίηση εχεις επίσης κάποια πνευματώδη απάντηση ή να χαμε να λέγαμε;


Αν είναι να βάλω μπελά στο κεφάλι μου (γιατί μπελάς είναι η αηδία που λέγευαι συναγερμός) για να έχω ειδοποίηση σε περίπτωση που με τρακάρει κάποιος βράσε ρύζι. Θες πνευματώδη απάντηση; Πες ότι κοιμάσαι το βράδι και δεν ακούς τον συναγερμό. Πες ότι εκεί που παρκάρεις δεν τον ακούς. Ικανοποιημένος; :lol:

Alxnks έγραψε:Για τις ζημιες που δεν θα καλυψει η ασφαλιστική, το ίδιο;
:lol:


Πιες καφέ ήσυχος είπαμε. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Alxnks
#144770
elteo έγραψε:
Alxnks έγραψε:Ας το κάνουμε στραγάλια....εσύ εχεις μπροστα σου δυο αυτοκινητα, δεν ξερεις αν και τι εχουν μεσα, θα ανοιγες να κανεις ψαχτηρι σε αυτό με το συναγερμό ή στο άλλο;


Τα γεγονότα λένε ότι δεν δίνουν δεκάρα για το αν έχει συναγερμό ή όχι.

Alxnks έγραψε:Για το θέμα τρακαρισμα κι ειδοποίηση εχεις επίσης κάποια πνευματώδη απάντηση ή να χαμε να λέγαμε;


Αν είναι να βάλω μπελά στο κεφάλι μου (γιατί μπελάς είναι η αηδία που λέγευαι συναγερμός) για να έχω ειδοποίηση σε περίπτωση που με τρακάρει κάποιος βράσε ρύζι. Θες πνευματώδη απάντηση; Πες ότι κοιμάσαι το βράδι και δεν ακούς τον συναγερμό. Πες ότι εκεί που παρκάρεις δεν τον ακούς. Ικανοποιημένος; :lol:

Alxnks έγραψε:Για τις ζημιες που δεν θα καλυψει η ασφαλιστική, το ίδιο;
:lol:


Πιες καφέ ήσυχος είπαμε. :rtfm:

Ελα κι εσύ στον 20ο (οχι 21ο...20ο!) αιωνα και γνωρισε τον κόσμο του συναγερμου με τηλε-ειδοποιηση!
Κατα τα άλλα...δεν περιγραφω άλλο.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#144772 Τόσα χρόνια είμαι μια χαρά χωρίς αυτές τις @@. Μόνο προβλήματα δημιουργούν. Αυτή είναι η άποψή μου, έχεις την δική σου. Τέλος.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#470919 Μου έχουν πει για αυτό το αντικλεπτικό πολύ καλά σχόλια, δε ξέρω αν το γνωρίζεται αλλά στην ουσία αν δε βάλεις ΡΙΝ, το αυτοκίνητο δε ξεκινάει που να χτυπιέσαι. Το ΡΙΝ είναι συνδυασμός κουμπιών στο αυτοκίνητο που το γνωρίζει μόνο ο ιδιοκτήτης.

Ενδιαφέρον φαίνεται:
http://korbos.gr/car-alarms-moto/prizra ... bus-detail

Μετά παίζει και αυτό:
http://korbos.gr/car-alarms-moto/pandora-immo-detail

Και μετά τα απλά trackers τα οποία ανιχνεύονται.

Η άποψή σας?
Άβαταρ μέλους
By citastak
#471108 Οπωσδήποτε συναγερμός και ασφάλεια κλοπής. Προφανώς θα είναι συμβατός με Canbus, όλοι οι καινούριοι είναι.
Στο Volvo έχω έναν Gemini χωρίς τηλεειδοποίηση και χωρίς διαφορετικό κοντρόλ (ενεργοποιείται όταν κλειδώνεις το αυτοκίνητο με το χειριστήριό του) και είναι αρκετά παραμετροποιήσιμος.
Στο ΜΙΝΙ έχω έναν Clifford με τηλεειδοποίηση και προφανώς δικό του χειριστήριο με πολλές λειτουργίες.
Πρόσφατα, ο φίλος μου που έχει κατάστημα και στον οποίο τα έχω βάλει (στην Αθήνα δυστυχώς - μιλάμε για τον ορισμό του ψείρρα) μου ανέφερε ότι οι Pandora είναι πολύ καλοί, ελεγχόμενοι ακόμα και από smartphone, δύσκολοι να παραβιαστούν και σε πολύ καλή τιμή (made in Russia). θα τους κοίταγα.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#471126
citastak έγραψε:Οπωσδήποτε συναγερμός και ασφάλεια κλοπής. Προφανώς θα είναι συμβατός με Canbus, όλοι οι καινούριοι είναι.
Στο Volvo έχω έναν Gemini χωρίς τηλεειδοποίηση και χωρίς διαφορετικό κοντρόλ (ενεργοποιείται όταν κλειδώνεις το αυτοκίνητο με το χειριστήριό του) και είναι αρκετά παραμετροποιήσιμος.
Στο ΜΙΝΙ έχω έναν Clifford με τηλεειδοποίηση και προφανώς δικό του χειριστήριο με πολλές λειτουργίες.
Πρόσφατα, ο φίλος μου που έχει κατάστημα και στον οποίο τα έχω βάλει (στην Αθήνα δυστυχώς - μιλάμε για τον ορισμό του ψείρρα) μου ανέφερε ότι οι Pandora είναι πολύ καλοί, ελεγχόμενοι ακόμα και από smartphone, δύσκολοι να παραβιαστούν και σε πολύ καλή τιμή (made in Russia). θα τους κοίταγα.


Ναι, αυτόν τον Ρώσικο λέω κι εγώ να βάλω, τον TEC 510:

Άβαταρ μέλους
By citastak
#471192 Πάντως, αν ο συναγερμός μπει σωστά, χωρίς να κοπούν καλώδια αλλά με τους σωστούς αντάπτορες προβλήματα δεν δημιουργούν.
Εγώ έχω βάλει επώνυμους συναγερμους aftermarket σε 6 οχήματα (4 ΙΧ, 2 μοτό) σε συγκεκριμένο επαγγελματία στην Αθήνα και δεν είχα θέμα ΠΟΤΕ. Ούτε με ρεύματα και μπαταρίες, ούτε με εγγυήσεις. Από την άλλη, ο συναγερμος "δώρο" που μας έβαλαν στο C5 στην αντιπροσωπεία δημιουργούσε πρόβλημα από τη 1η μέρα. Ξυλώθηκε και μπήκε και εκεί άλλος.
Ο συναγερμός ίσως σε σώσει από το κλεφτρόνι και όχι από τον επαγγελματία κλέφτη που εχει τα κατάλληλα μέσα για να στο πάρει και να φύγει.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#471195 Απλά το το TEC510 που σκέφτομαι δεν είναι συναγερμός, αλλά immobilizer.

Θα πάω σήμερα να μιλήσω με τον Θηβαίο στο Γαλάτσι να μάθω λεπτομέρειες και τι δουλειά θα κάνει.