Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#610419 Τις προάλλες μου κάηκε ασφάλεια στην ασφαλειοθήκη μετά από τράνταγμα σε λακκούβα, η οποία παίρνει μονίμως ρεύμα και περιλαμβάνει πλαφονιέρα, beeper και ηλεκτρική κεραία κατά βάση, ωστόσο πάνε και άλλα ρεύματα εκεί καθώς δε λειτουργεί ούτε το ραδιόφωνο (πάει ένα καλώδιο εκεί για μόνιμο ρεύμα όταν είναι κλειστό για να μην χάνει τις μνήμες μάλλον) του οποίου η ασφάλεια τόσο στην ασφαλειοθήκη όσο και στην πηγή είναι ΟΚ. Οτιδήποτε άλλο από φωτισμούς, καθρέπτες κλπ λειτουργεί κανονικά)

Το πρόβλημα τώρα είναι ότι με το που κουμπώσω καινούργια την καίει αμέσως. Για να βρω το πιθανό βραχυκύκλωμα ιδανικά αφαιρώ όλες τις ασφάλειες και κουμπώνω μια μια μέχρι να την κάψει;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#610422 Πόσα Α είναι η ασφάλεια που καίγεται; Εννοείς ότι όλα τα κυκλώματα που περνάνε από αυτήν την ασφάλεια έχουν και δική τους, ξεχωριστή ασφάλεια;
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#610425 10A είναι η ασφάλεια. Στο Manual γράφει ότι εκεί πάνε πλαφονιέρα, beeper και κεραία που δεν λειτουργούν. Ωστόσο στο διάγραμμα της καλωδίωσης βλέπω να πηγαίνει ένα καλώδιο από το ραδιόφωνο, ένα από το powertrain control module (δεν ξέρω τι είναι), ένα από το Keyless control module (μάλλον για τις ασφάλειες), ένα του Immobilizer και ίσως και κάτι άλλο που μου ξέφυγε.

Το διάγραμμα είναι αυτό

https://files.fm/u/hrmgkka3

EDIT: Η ασφάλεια που έχει θέμα είναι η ROOM
Άβαταρ μέλους
By drdino
#610427 PCM είναι ο εγκέφαλος μηχανής. Έβγαινε το Miata σου με keyless; Εκτός αν εννοούν τον πομποδέκτη για τον τηλεχειρισμό του κλειδώματος. Anyway, ξεκίνα με το απλό, αποσύνδεσε την πλαφονιέρα και δες αν την καίει και πάλι.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#610460
panos2171 έγραψε:Τις προάλλες μου κάηκε ασφάλεια στην ασφαλειοθήκη μετά από τράνταγμα σε λακκούβα, η οποία παίρνει μονίμως ρεύμα και περιλαμβάνει πλαφονιέρα, beeper και ηλεκτρική κεραία κατά βάση, ωστόσο πάνε και άλλα ρεύματα εκεί καθώς δε λειτουργεί ούτε το ραδιόφωνο (πάει ένα καλώδιο εκεί για μόνιμο ρεύμα όταν είναι κλειστό για να μην χάνει τις μνήμες μάλλον) του οποίου η ασφάλεια τόσο στην ασφαλειοθήκη όσο και στην πηγή είναι ΟΚ. Οτιδήποτε άλλο από φωτισμούς, καθρέπτες κλπ λειτουργεί κανονικά)

Το πρόβλημα τώρα είναι ότι με το που κουμπώσω καινούργια την καίει αμέσως. Για να βρω το πιθανό βραχυκύκλωμα ιδανικά αφαιρώ όλες τις ασφάλειες και κουμπώνω μια μια μέχρι να την κάψει;

Τι σχέση έχουν οι άλλες ασφάλειες;
Αφού καίει ασφάλεια αποσυνδέεις ότι παίρνει ρευμα απο εκεί,βάζεις ασφάλεια και συνδέεις μια μια κάθε συσκευή ωστε όταν την κάψει θα είναι η τελευταία που σύνδεσες.Αν είσαι τόσο άτυχος και είναι κάποιο καλώδιο που πάει σε συσκευή την έκατσες.Θα πρέπει να αποσυνδέσεις απο την μεριά της ασφαλειοθήκης και να συνδέεις ενα ενα απο εκεί.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#610703 Εννοείται ότι το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να αφαιρέσω ότι πηγαίνει σε εκείνη την ασφάλεια χωρίς αποτέλεσμα. Τελικά βρήκα ένα ελεύθερο καλώδιο απλά κομμένο και όχι μονωμένο (είναι μάλλον αυτό που βρισκόταν λεντοταινία κάτω από το ταμπλό που άναβε με το άνοιγμα των θυρών από τον προηγούμενο και μου την είχε αφαιρέσει ηλεκτρολόγος) όπως γυμνά και τα καλώδια του παρακάτω βύσματος στο οποίο πηγαίνουν ρεύματα από τη συγκεκριμένη ασφάλεια.
Πλέον κούμπωσα ασφάλεια και όλα είναι όπως πριν. Μένει να τσεκάρω το εν λόγω καλώδιο αν έχει ρεύμα από τη συγκεκριμένη ασφάλεια γιατί κατά 99% δεν είναι εργοστασιακό όπως το βλέπω. Πιθανόν δηλαδή να ακούμπησε μετά από το τράνταγμα σε μέταλλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By GEORGIOS
#616926 KALIMERA SAS NA ME SIXOREITE GIA TA GREEKLISH VRISKOME STIN ROMANIA KAI EXO ENA RENAULT MEGANE 1.6E 8V TOU 1998 TO PROVLIMA POU ANTIMETOPIZO EINAI OTI DEN EXO KATHOLOU ZESTO AERA STO KALORIFER EPISEIS STO RELANTI ANEVAZEI KANONIKA THERMOKRASIA ALLA EN KINISI I TYHERMOKRASIA PEFTEI STO KRYO DEN MPORO NA TO KATALAVO GIATI ALAXA THERMOSTATI TO PSIGEIO DEN EINAI VOULOMENO POIOS MPOREI PARAKALO NA MOU PEI TI SIMVENEI????
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#635740 Σε fiat sedici 2010, μετά από βγάλσιμο του πόλου της μπαταρίας, δεν μου εμφανίζει το συνολικό αριθμό χλμ στο οδόμετρο.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να το επαναφέρω, ή θα πρέπει να περάσω μια βόλτα από ηλεκτρολόγο;
Άβαταρ μέλους
By theo13
#659784 Πριν κάνα δίμηνο έχοντας παρκάρει το αυτοκίνητο σε σημείο που το χτυπούσε ο ήλιος πήγα να το πάρω να φύγω και μόλις πάτησα το διακόπτη για να πάρει μπρος μου έβγαλε το μήνυμα "immobilizer active" και ήταν νεκρό. Δεν έπαιρνε με τίποτα. Μετά από κανένα τέταρτο όλα καλά πήρε μπρος και έφυγα. Αφού την πάτησα 1-2 φορές ακόμα (στο διλεπτο έπαιρνε) μετά από λίγο καιρό άρχισε να μην παίρνει καθόλου. Κατάλαβα ότι για κάποιο λόγο του έφταιγε η υψηλή θερμοκρασία διότι όταν γυρνούσα το βράδυ να το πάρω δούλευε μια χαρά.
Το πήγα στον ηλεκτρολόγο και μου είπε ότι είναι το γνωστό πρόβλημα με το elv (κλειδαριά κολώνας τιμονιού) που έχουν όλα τα Passat 3C.
Εν τω μεταξύ το τρελό engineering των Γερμανών δεν σου επιτρέπει να αλλάξεις μόνο την κλειδαριά αλλά πάει για αλλαγη όλη η κολωνα του τιμονιού. Ευτυχώς βλέπω και σε forum του εξωτερικού ότι πλέον γίνεται επισκευή δίχως να αλλαχτεί η κολώνα, κάτι που μου είπε και ο μάστορας.
Στα forum διάβαζα ότι το παθαίνουν περίπου στα 100.000 μίλια ήτοι 160.000 χλμ και όπως φαίνεται και στη φωτό το δικό μου ήταν πιστό στο ραντεβού.
Από βδομάδα περιμένω τη λυπητερή...Εικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#693492 Γνωρίζουμε κανέναν @@άτο ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων οπουδήποτε εντός Αττικής;;; Θέλω κάποιον ψείρα, να ασχοληθεί με το αυτοκίνητο. Συζητούσα προχθές για το error P0017 και σήμερα το πρωί η μπαταρία ήταν άδεια. Δεν έπαιρνε μπροστά το αυτοκίνητο. Μπαταρία αλλαγμένη προ μηνών :s_sorry
Άβαταρ μέλους
By nickthetrib
#693507 Έχω πάει 3-4 φορές για μικροβλακείες (ειναι κοντά στη δουλειά μου) εχω ακουσει και πολύ καλά λόγια.
Τωρα αν ειναι κοντά ή όχι και αν συμφέρει να πάς μεχρι εκει, δεν ξέρω!

ΣΚΟΥΛΙΚΑΣ Ε - ΡΟΥΝΤΟΣ Ε Ο.Ε, Βλαχάβα 40, Ηλιούπολη 163 46
Σόρρυ αν πιάνεται διαφήμιση
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#693538 https://www.car.gr/classifieds/cars/view/26072083-ford-transit-connect#bigger-photos

Μοντέλο: Transit Connect 1.8 tdci 2013
Στα χειριστήρια κλιματισμού ( φωτο 26 ) έχω φωτισμό μόνο στα 2 κουμπιά a/c και ανακύκλωση.
Στα περιστροφικά και στο δαχτυλίδι του αναπτήρα τίποτα και είναι θέμα το βράδυ.
Οι ασφάλειες ελέγχθηκαν και είναι εντάξει.
Πρέπει να λύσω κονσόλα?
:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#693596
nickthetrib έγραψε:Έχω πάει 3-4 φορές για μικροβλακείες .......



Kατ'αρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δε με πειράζει που είναι μακριά από μένα, απλά θα ήθελα κάποιον που θα μου πει στα σίγουρα. Που να έχει ασχοληθεί σοβαρά και δεν είναι άρπακόλας