Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#345608 εγω το εχω παρατηρησει με ορισμενα παπούτσια που φοραω,πχ Τιμπερλαντ μποτακια,ασχετα σε ποιο αυτοκινητο θα ειμαι.Μιλαμε ότι βλέπεις τον σπινθηρα στην ακρη των δακτυλων :lol:
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#345651
Pitt έγραψε:Ένα απλό κόλπο για να μην αισθάνεστε το χτύπημα από τα στατικά φορτία κατά την έξοδό σας από το αυτοκίνητο, είναι την ώρα που βγαίνετε να ακουμπάτε κάποιο μεταλλικό σημείο του αυτοκινήτου (πόρτα, πλαίσιο πόρτας, κολόνα κλπ).

Μα τότε είναι που σε χτυπάει όταν πιάνεις την πόρτα και πας να την κλείσεις.
Το πιο απλό. Την σπρώχνετε από το τζάμι (=κακός αγωγός). :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#345656
Bayern7 έγραψε:
Pitt έγραψε:Ένα απλό κόλπο για να μην αισθάνεστε το χτύπημα από τα στατικά φορτία κατά την έξοδό σας από το αυτοκίνητο, είναι την ώρα που βγαίνετε να ακουμπάτε κάποιο μεταλλικό σημείο του αυτοκινήτου (πόρτα, πλαίσιο πόρτας, κολόνα κλπ).

Μα τότε είναι που σε χτυπάει όταν πιάνεις την πόρτα και πας να την κλείσεις.
Το πιο απλό. Την σπρώχνετε από το τζάμι (=κακός αγωγός). :iconcool:


Μάλλον δεν κατάλαβες τι είπα. Πιάνεις μεταλλικό μέρος κατά την έξοδό σου (όταν δημιουργούνται τα φορτία από την τριβή) όχι αφού βγείς!
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#345672
dimviii έγραψε:εγω το εχω παρατηρησει με ορισμενα παπούτσια που φοραω,πχ Τιμπερλαντ μποτακια,ασχετα σε ποιο αυτοκινητο θα ειμαι.Μιλαμε ότι βλέπεις τον σπινθηρα στην ακρη των δακτυλων

+1
Εδώ και ένα μήνα που έβαλα και λαστιχενια πατάκια ο συνδυασμός με τέτοια μποτακια και μαλλινο πανωφορι... και λάμπα αναβω με το χέρι! Στα προηγούμενα υφασματινα πατάκια δεν είχα τέτοιο θέμα.

@pitt και εγώ δεν το κατάλαβα. Πριν πατήσουν τα πόδια στο πάτωμα/δρόμο εννοείς?
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#345676
cosneo έγραψε:
@pitt και εγώ δεν το κατάλαβα. Πριν πατήσουν τα πόδια στο πάτωμα/δρόμο εννοείς?


ναι πριν πατησεις,το εχω τσεκαρει δουλευει,οπως αυτό και με το τζαμι που ειπε ο Μπαγιερν. Βεβαια όταν θα φυγεις από το αυτοκινητο,και πιασεις το πρωτο χερουλι πορτας σπιτιου/μαγαζιου παλι σπινθήρες. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#345692
cosneo έγραψε:@pitt και εγώ δεν το κατάλαβα. Πριν πατήσουν τα πόδια στο πάτωμα/δρόμο εννοείς?


Ναι βρε. Σαν να είσαι κανένας γέρος και θέλεις να βγείς από το αυτοκίνητο και πιάνεσαι από την κολόνα, από κάπου τέλος πάντων για να βγείς.
Αν αυτό είναι μεταλλικό, είσαι εντάξει.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#345694 Προσπαθήστε να σας γίνει συνηθεια να κλείνετε την πόρτα με την παλάμη σας. (Όσο μεγαλύτερη η επιφάνεια επαφής, τόσο λιγότερο το ρεύμα)
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#345923 Πριν μερικα χρόνια ειχα αυτο το προβλημα, με συδυασμο παπουτσιων και κουστουμιού που σκότωνε μυγες με το φορτιο....
Η λυση που βρηκα ειναι βγαινοντας κανεις το αριστερο χερι καπως σαν γροθια και δινεις ενα χτυπηματακι με το κατω μερος της γροθιας (τη μερια του μικρου δαχτυλου) στη λαμαρινα. Στο σημειο εκεινο το δερμα ειναι πολυ αναισθητο, ακουγεται το "τσακ" απο το σπινθηρα αλλα δεν νιωθεις απολυτως τιποτα.
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#345991 Σε Ford φίλου δεν ανοίγουν τα φώτα καθόλου. Μόνο τα alarm λειτουργούσαν. Η εκκίνηση έγινε κανονικά. Έγινε προσπάθεια και χειροκίνητα να ανάψουν(δεν είναι πρόβλημα αισθητήρα) χωρίς αποτέλεσμα. Καμία ιδέα προτού πάει ηλεκτρολόγο?

< Note >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#346257 Γράψε και τπτ παραπάνω, μοντελο, χρονολογία κλπ. Κανένα φως= τίποτα μπρος και πίσω, θέσης, πορείας, φρένων κλπ;
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#346273 Ford c diesel 2.0 2006 νομίζω. Δεν είχε καθόλου φωτα. Ούτε parking, ούτε πορείας ή μεγάλα. Το μεσημέρι πήγε σε ηλεκτρολόγο και του άλλαξε όλες τις λάμπες γιατί είχαν καεί (δεν είχε καταλάβει ίσως κάποια κάηκε πρωτη). Το κουλό της ιστορίας είναι ότι κάποια στιγμη δεν είχε Αριστερό φως και την άλλη μέρα δούλευε κανονικά. Αυτό πριν μια βδομάδα, η μπαταρία είναι 6_8 μηνών. Θα ρωτήσω αύριο πόσες λάμπες άλλαξε! Έχουμε Μια αμφιβολία για το πόσες μέρες θα έχει ακόμα φώτα....

< Note >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#346278 Δεν τσεκάρετε τον εναλλακτη να δείτε πόσα βγάζει;