Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By streetka
#11991 Εκείνη την ώρα είχα ένα σωρό σκοτούρες στο κεφάλι μου και δεν ρώτησα λεπτομέρειες. Το ζητούμενο είναι πως το μαρσάρισμα κόπηκε. Άρα δεν είναι κάτι ηλεκτρονικό μια και δεν αλλάξανε κάτι. Φαντάζομαι οι αισθητήρες δεν σηκώνουν επισκευή.

Anyway θα πρέπει να πάρω και μια δεύτερη γνώμη...
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#12008
streetka έγραψε:Εκείνη την ώρα είχα ένα σωρό σκοτούρες στο κεφάλι μου και δεν ρώτησα λεπτομέρειες.
Καταλαβαινω απολυτα τι λες.

Το ζητούμενο είναι πως το μαρσάρισμα κόπηκε. Άρα δεν είναι κάτι ηλεκτρονικό μια και δεν αλλάξανε κάτι. Φαντάζομαι οι αισθητήρες δεν σηκώνουν επισκευή.
Μεχρι και το γεγονος οτι εσφιξαν/ξεσφιξαν/κουνησαν καλωδια και σωληνακια στην περιοχη εκει, μπορει να αλλαξε τη συμπεριφορα.

Anyway θα πρέπει να πάρω και μια δεύτερη γνώμη...

Να το κανεις. Η ιδεα ειναι να θεραπευουμε το προβλημα, οχι να ριχνουμε ανταλλακτικα μεσα μεχρι να το πετύχουμε.
Άβαταρ μέλους
By Mad_Max_Geo
#12040 Απο που εισαι streetka? Βρισκεις μεταχειρισμενες πεταλουδες στις μαντρες με το κιλο... Ποσα κυβικα ειναι το ΚΑ?
Άβαταρ μέλους
By streetka
#12094 Θεσσαλονίκη. Το streetka είναι 1600 και φοράει τον ίδιο κινητήρα με το sportka. Ουσιαστικά μια παραλλαγή του αρχαίου 1300 του προηγούμενου ka.

Πιθανόν να μπορεί να βρεθεί μεταχειρισμένο ανταλλακτικό. Βλέποντας τον μηχανισμό δεν μοιάζει με κάτι τόσο σοφιστικέ ώστε να κοστίζει 600€. Γι'αυτό και αναρωτιέμαι εάν σηκώνει επιδιόρθωση.

Θα δούμε. Προς το παρόν την γλίτωσα... :s_laughat
Άβαταρ μέλους
By streetka
#12100
Αν γνωρίζει κάποιος εάν και κατά πόσο μπορεί η πεταλούδα να διορθωθεί δίχως πλήρη αντικατάσταση και που (Θεσσαλονίκη - άντε και Ξάνθη!), θα του ήμουν ευγνώμων.



Κανεις?
Άβαταρ μέλους
By Mad_Max_Geo
#12117 Νομιζω οτι αυτα φορανε ιδιο κινητηρα με τα focus mk1 (δεν ειμαι απολυτα σιγουρος, αν μπορεσεις να βγαλεις μια φωτο τον κινητηρα θα σου πω ομως).
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#12358 Sos. Το 107 έμεινε ξαφνικά χωρίς μπαταρία, χωρίς καμμιά προειδοποίηση. Το έβαλα μπρος με καλώδια, πήρε. Στα 100 μέτρα άρχισαν να αναβοσβυνουν τα φώτα και τα λαμπάκια στο καντράν και ξαναεμεινε. Έχει μείνει αναμμένη ή προειδοποιητική λυχνία του abs. Ψόφησε; Παίζει να είναι μόνο η μπαταρία;
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#12359 Μπα, μπαταρια, έχω ακούσει εντελώς οτινάναι παρόμοια αποτελέσματα
Άβαταρ μέλους
By drdino
#12368 Κατά 99% μπαταρία.
Άβαταρ μέλους
By otso
#13347 ΛΟΙΠΟΝ το ρημαδι μου εχει μπαταρια και μαλιστα στον φυσικο της χωρο στο μηχανοστασιο και οχι στην καμπινα επιβατων οπως αρκετοι καλαμπουρτζηδες σχεδιαστες αποφασιζουν.αλλα ο γνωστος πλακατζης της σιτροεν χτυπησε φυσικα και σε αυτο το σημειο .ειναι καλυμενη ολη σε πλαστικο κουτι και απο πανω εχει ασφαλειοθηκη. βεβαια ξεκουμπωνουν δυο πλαστικα και βλεπεις τον + ΠΟΛΟ και το ματακι (το ματακι δεν φαινεται γιατι η μπαταρια ειναι αλλη απο την εργοστασιακη)
τωρα εγω για μια σειρα λογους θελω και τον αρνητικο πολο η να την κατεβασω η να την αλλαξω.
ο μηχανικος λεει να μην την αλλαξω, αλλα αν την αλλαξω να κανω κατι (που το εχω ξεχασει) αλλιως θα πρεπει να ερθει με το λαπτοπ να το ξαναπρογραματισει , το μανιουαλ λεει αλλα , και ειναι ενα καρο πραγματα που πρεπει να κανεις μετα την αλλαγη ,αλλου διαβαζω αλλα, πραγματικα μου ερχεται να ξερασω με ολες τις μαλακιες που εχουνε κανει για να αλλαξεις μια μπαταρια. και επειδη προτειμω να το καψω παρα να μην μπορω να βγαλω την μπαταρια ερωτω.
επειδη εφεδρικες μπαταριες εχουμε αν συνδεσω μια με την πριζα του αυτοκινητου θα ειμαι οκ; η ειναι προτιμοτερο να συνδεσω με κροκοδειλακια τα καλωδια απο την μπαταρια ;ακουω γνωμες ωστε να κανω την ενχειρηση χωρις παρενεργειες.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#13355 Θες να την αποσυνδέσεις ή να την αφαιρέσεις την μπαταρία;
Άβαταρ μέλους
By otso
#13359 οπως ισως καταλαβατε δεν εχω παει ποτε σε ηλεκτρολογο και μπαταριες παιρνω (οπως και ολο το χωριο)απο εναν φιλο μου που εχει πρατηριο , που και αυτος τις παιρνει απο καποιον που τον ξερουμε χρονια και τις κανει εισαγωγη απο κορεα , μιλαμε για φτηνες και εκπληκτικες μπαταριες.
Άβαταρ μέλους
By otso
#13363
bill33 έγραψε:Θες να την αποσυνδέσεις ή να την αφαιρέσεις την μπαταρία;

το ιδιο δεν ειναι ; οταν την αφαιρουμε αποσυνδεδεμενη δεν ειναι;