Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#321234 Για 2η φορά μας άφησε χρόνους πολλαπλασιαστής στη Merc (C200K).
Ένα "τρεμόπαιγμα" κινητήρα για 3-4 sec πρό εβδομάδος, δεν το "τσίμπησε" το κομπιούτερ για check engine, το τσίμπησε όμως ο οδηγός :iconcool: και ήταν ... προετοιμασμένος , αφού δεν ξεχνώ τα συμπτώματα.
Οπότε, χθές βράδυ με το που έμπαινε στο γκαράζ, ως γερμανικό :thumbsdown: => καπούτ! :lol:
1 κύλινδρος λιγότερος, κινητήρας σε .... θαλασσοταραχή, κίτρινο λαμπάκι check engine, επίσκεψη στο γιατρό, διάγνωση ο 2ος, 55 € και έτοιμοι.
Με τις υγείες μας! :x
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#321282
g8777 έγραψε::shifty:

:shifty:
Άβαταρ μέλους
By theo13
#323333 Εδώ και 3-4 μέρες η γερμανική αγελάδα aka Passat αποφάσισε ότι δε χρειάζεται το συναγερμό και δεν ενεργοποιείται με τίποτα. Εκτός αυτού άρχισαν και τα γνωστά κόλπα των ηλ. παραθύρων. Δεν υπάρχει σωτηρία σε ηλεκτρολογικά θέματα με τους γερμανούς :rant:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#343528 Σήμερα το πρωί μου έβγαλε μαζι τις εν λόγω ενδείξεις , οι οποίες φεύγουν μετά από 5-6', ενώ όταν εμφανίζονται βγάζει την ένδειξη error στην κεντρική οθόνη η οποία σβήνει αμέσως .Παίζει να φταίει ότι το πρωί ερχόμενος στη δουλειά κινήθηκα λίγο πιο σβέλτα σε πολύ βρεγμένο οδόστρωμα; (Κάποιος αισθητήρας ίσως..)..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By gakost
#343569 Πολύ πιθανόν αισθητήρας ABS. Δοκίμασε να σβήσεις και να ανοίξεις διακόπτη στο on για 3-4" και μετά να βάλεις μπρος. Το έχω δει σε διαφορετικά αυτοκίνητα αν βιασικά από το lock να βάζεις μπρος γρήγορα μια φορά στις τόσες δεν διαβάζει σωστά ο αισθητήρας και το κάνει αυτό.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#343589
gianik έγραψε:Σήμερα το πρωί μου έβγαλε μαζι τις εν λόγω ενδείξεις , οι οποίες φεύγουν μετά από 5-6', ενώ όταν εμφανίζονται βγάζει την ένδειξη error στην κεντρική οθόνη η οποία σβήνει αμέσως .Παίζει να φταίει ότι το πρωί ερχόμενος στη δουλειά κινήθηκα λίγο πιο σβέλτα σε πολύ βρεγμένο οδόστρωμα; (Κάποιος αισθητήρας ίσως..)..
Εικόνα

Μου είχε βγάλει το ίδιο το σιροκο και ήταν τελικά μια βαλβίδα του ABS.
Κάνα 60ρι αν θυμάμαι καλά το κόστος αλλά εγώ ήμουν εντός εγγύησης.

< >
Άβαταρ μέλους
By theo13
#345526
theo13 έγραψε:Εδώ και 3-4 μέρες η γερμανική αγελάδα aka Passat αποφάσισε ότι δε χρειάζεται το συναγερμό και δεν ενεργοποιείται με τίποτα. Εκτός αυτού άρχισαν και τα γνωστά κόλπα των ηλ. παραθύρων. Δεν υπάρχει σωτηρία σε ηλεκτρολογικά θέματα με τους γερμανούς :rant:


Τελικά χωρίς να κάνω τίποτα εδώ και 15 μέρες ο συναγερμός ενεργοποιείται κανονικά...

Στη alfa 146 του αδερφού μου την οποία δανείστηκα για λίγες μέρες είδα ότι ΚΑΘΕ μα ΚΑΘΕ φορά που έβγαινα απο το αυτοκίνητο με χτυπούσε στατικός ηλεκτρισμός. Απ ότι γνωρίζω δε μπορεί να οφείλεται σε διαρροή απο το ηλεκτρικό κύκλώμα του αυτοκινήτου.. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#345530
theo13 έγραψε:
theo13 έγραψε:.

Στη alfa 146 του αδερφού μου την οποία δανείστηκα για λίγες μέρες είδα ότι ΚΑΘΕ μα ΚΑΘΕ φορά που έβγαινα απο το αυτοκίνητο με χτυπούσε στατικός ηλεκτρισμός. Απ ότι γνωρίζω δε μπορεί να οφείλεται σε διαρροή απο το ηλεκτρικό κύκλώμα του αυτοκινήτου.. :hmmm:

Καθίσματα,πατάκια σε συνδυασμό με τα ρούχα ή τα παπούτσια σου .
Άβαταρ μέλους
By theo13
#345582
bill33 έγραψε:
theo13 έγραψε:
theo13 έγραψε:.

Στη alfa 146 του αδερφού μου την οποία δανείστηκα για λίγες μέρες είδα ότι ΚΑΘΕ μα ΚΑΘΕ φορά που έβγαινα απο το αυτοκίνητο με χτυπούσε στατικός ηλεκτρισμός. Απ ότι γνωρίζω δε μπορεί να οφείλεται σε διαρροή απο το ηλεκτρικό κύκλώμα του αυτοκινήτου.. :hmmm:

Καθίσματα,πατάκια σε συνδυασμό με τα ρούχα ή τα παπούτσια σου .


Ναι μάλλον τα πατάκια γιατί τα έχει αλλάξει σχετικά πρόσφατα και είναι η μόνη αλλαγή σεσχέση με τα υπόλοιπα
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#345591 Ένα απλό κόλπο για να μην αισθάνεστε το χτύπημα από τα στατικά φορτία κατά την έξοδό σας από το αυτοκίνητο, είναι την ώρα που βγαίνετε να ακουμπάτε κάποιο μεταλλικό σημείο του αυτοκινήτου (πόρτα, πλαίσιο πόρτας, κολόνα κλπ).