Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#560682 Ασφάλεια έχει κάπου το κύκλωμα; Έχεις όλη τη σελίδα να μου την στείλεις;
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#560691 H ασφάλεια φαίνεται πάνω δεξιά, 20άρα.

Τα σχέδια ειναι εδώ
https://cardiagn.com/toyota-avensis-199 ... anual-pdf/

σελίδα 47 του pdf είναι το κομμάτι με τα πλυστικά/υαλοκαθαριστήρες.

Εν τω μεταξύ μου κάνει εντύπωση, το σύστημα του παρπριζ δεν έχει ρελε, μόνο διακόπτη, ενώ το σύστημα πλυσίματος φώτων έχει ρελέ :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#560730 Thanks. Όταν βραχυκύκλωσε το μοτέρ οι καθαριστήρες δούλευαν;
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#560738 Οι υαλοκαθαριστηρες δουλευαν/δουλεύουν κανονικά και όταν έγινε το βραχυκύκλωμα και μετά που το μοτερακι παρέμενε αναμμένο
Άβαταρ μέλους
By drdino
#560741 Εννοώ όταν άρχισε να καπνίζει, είχες ανάψει τους καθαριστήρες, ή άρχισε να καπνίζει με το που γύρισες το κλειδί και με τους καθαριστήρες στο 0;
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#560803 Βάζω μπροστά το αμάξι και μετά απο λίγο βλέπω τον καπνο. Δεν χρησιμοποιησα υαλοκαθαριστήρες (δεν κούνησα το λεβιέ), ούτε ηρθε καθόλου νερό στο παρπριζ (το μοτέρακι προφανώς αχρηστεύτηκε). Γι αυτό λέω οτι δεν πρέπει να ναι απ τον λεβιέ το θέμα :hmmm:

Απλά εκείνη την ώρα προσπαθούσα να καταλάβω πως γίνεται να πάρει ρεύμα το μοτέρ χωρίς να χρησιμοποιήσεις διακόπτη, αλλά απ το σχεδιάγραμμα φαίνεται οτι ο διακόπτης κόβει την γείωση, οπότε είναι δυνατόν είτε με κάποιο βραχυκύκλωμα στην πλεξουδα, είτε στο μοτερ να γίνει αυτό :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#560815 Συμφωνώ πως ο διακόπτης είναι δύσκολο να έχει το θέμα γιατί κόβει την γείωση και το V+ έρχεται από την άλλη πλευρά του moteur (pin 2), αλλά από την άλλη το μοτέρ θα πρέπει να βρήκε γείωση από κάπου αλλού αν τα pins 11+2 δεν ήταν ενωμένα εσωτερικά. H 20αρα δεν κάηκε ποτέ; Κι αυτό περίεργο.
Ο κοννέκτροας IH2 έχει στο cavity 8 V+, μπορεί να βρήκε από κάπου κοντά non-switched γείωση και να άρπαξε. Μπορείς να τον ανοίξεις και να δεις αν έχει σημάδια υγρασίας/διάβρωσης; Αν έχεις πολύμετρο, πρέπει να δεις αν έχεις κάπου γείωση εκεί που δεν το περιμένεις αν είναι switched, ή αν έχεις 12v σε λάθος μέρος κλπ.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#560837 Σωστός, κι εγώ καταλήγω ότι πρεπει να χει παρει κάπου υγρασία η φίσσα, αλλά το θέμα ειναι οτι εκει μέσα δε βάζεις χέρι αν δεν το σηκώσεις σε γρύλο... Βασικά το πρώτο που ηθελα να τσεκάρω είναι αν το φις του μοτεur δίνει 12V χωρίς να δώσεις διακόπτη, αλλά δε φτάνω να πιάσω το φις εκει που ειναι χωμένο

Δε με βλέπω να γλιτώνω την αντιπροσωπία ρε γμτ, γιατί για ηλεκτρολογικά δεν ξέρω κανέναν εδω :vava:

εδιτ: Ντίνο, αυτή η ΙΗ2 φύσα, είναι κοινή για όλα? Πού μπορεί να βρίσκεται, στην ασφαλειοθήκη απο κάτω?
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#562742 Τελικά ουτε φίσα ουτε τπτ, το μοτεράκι μας την έκανε τη ζημιά. Αντικαταστάθηκε με ένα ιμιτασιον του 20άρικου κι όλα ρολόι.

Ετοιμοι για τα επόμενα 100.000 χλμ :s_biggrin

(η μόνη |λογοκρισία| είναι οτι επειδή φοβόμουν βραχυκύκλωμα στις πλεξούδες το πήγα στην τουοτα.

80ευρουλάκια για τα περαστικά. Περαστικά μου :tomato:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#567843 Πού μπορώ να βρω πλήρες ηλεκτρολογικό διάγραμμα για το KIA pride; Κάπου υπάρχει χαλαρή σύνδεση και κόβεται η παροχή προς τον μέσα κόσμο ή γίνεται βραχυκύκλωμα. Μόνο τα φώτα δουλεύουν :dizzy: Με κοπάνημα έτυχε και επανήλθε :lol:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#567845
Dimitris_P έγραψε:Πού μπορώ να βρω πλήρες ηλεκτρολογικό διάγραμμα για το KIA pride; Κάπου υπάρχει χαλαρή σύνδεση και κόβεται η παροχή προς τον μέσα κόσμο ή γίνεται βραχυκύκλωμα. Μόνο τα φώτα δουλεύουν :dizzy: Με κοπάνημα έτυχε και επανήλθε
Ακόμα δεν πήγε για σκραπ αυτή η βαλούτα;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#567849 Γοογλ βγάζει κάτι άκυρα που λένε free trial αλλά ζητάνε και στοιχεία πληρωμής. Ένα free στα ρώσσικα έχω βρει προς το παρόν αλλά δεν ξέρω Ρώσσικα :lol: Σίγουρα θα πρέπει να υπάρχει κάτι κάπου, τόσο παλιό αμάξι.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#567852 Πού κα ψάχνεις τώρα για Kia Pride wiring diagram, λες και αν το έβρισκες είχες δίπλα σου τον ντιριντινο να στο φτιάξει. :s_dunno
Αν πήγαινες σε ηλεκτρολογείο αυτοκινήτων; :hmmm: .Long shot ξέρω, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#567870 Χαίρω πολύ, το έχω παρκάρει στο συνεργείο που ανοίγει Δευτέρα. Έλεγα μέχρι τότε μήπως έβρισκα άκρη