Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#779221 Λοιπόν η BMW κάπου το 1995 κατάργησε τα ρελέ (απλά, φτηνά, εύκολα στη διάγνωση και αντικατάσταση) και έβαλε το LCM (light control module) που τα κάνει όλα με τα φώτα. Και όπως λένε σε φόρα και youtube καμιά φορά χαλάει κανένα τρανζίστορ και κάνει βλακείες όπως αυτό που μου έγινε. Θα το ψάξουμε λίγο όταν γυρίσει ο μάστορας αλλά μάλλον θα πρέπει να το αντικαταστήσουμε (καινούργιο είναι πανάκριβο οπότε μιλάμε για μτχ με κατάλληλο κωδικό, είναι πολλοί λένε) ή καλύτερα να βρεθεί κάποιος να το επισκευάσει... Το τρανζίστορ πάντως (Τουρκίας) πωλείται και στο Αμαζον.
Και τα πίσω φώτα βλέπω λίγο τρεμοπαίζουν, άσχετα από το γκάζι.
Άβαταρ μέλους
By otso
#779386 Καπου τον χειμωνα λεω στον διαδοχο κλειδωσε με το κλειδι απ την πορτα του οδηγου . Δοκιμαζει τιποτα ,δοκιμαζουμε με το εφεδρικο , νεκρα . Μετραμε την μπαταρια αν θυμαμαι καλα ηταν στο 80% ασε λεω οταν χειμωνιασει αλλαγη αφου ηταν σπιρτο , στο μιζαρισμα εννοω.
Το θυμηθηκα προχτες μετα απο ταξιδι , δοκιμαζω να κλειδωσω τελειο , να ξεκλειδωσω τελεια. Δοκιμαζω το επομενο πρωι καπουτ.
Συμπερασμα για να γλυτωσουμε ρευμα συμφωνα με τους βατραχοφαγους κοβουμε την κλειδαρια . Σωστα;
Δεν ειναι λιγο ηλίθιο; αλλά τι αλλο ναναι;
Γνωμες;
Άβαταρ μέλους
By otso
#780113 Ενδιαφερουσα σκεψη Anonymous Founder μονο που το κουνησεις η οχι δεν αλλαζει η συμπεριφορα
η οποια ειναι
Αν εχει κινηθει το αμαξι και το κλειδωσεις ξεκλειδωσεις απο την κλειδαρια , οσες φορες και αν το κανεις , η κλειδαρια δουλευει κανονικα .
Αν πας το επομενο πρωι να ξεκλειδωσεις ξεκλειδωνει , αν δοκιμασεις να κλειδωσεις δεν. Αν εχει μεινει περισσοτερο δεν κανει ουτε το ξεκλειδωμα .
Θα δοκιμασω με το πολυμετρο να δω τι τρεχει αν δειχνει κατι .
Αν και μαλλον θεμα μπαταριας ειναι .
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#783323 Mια απλη ερωτηση,διαπιστωσα οτι δεν αναβουν οι δυο λαμπες που φωτιζουν πισω την πινακιδα,τις αντικατεστησα με καινουριες νομιζοντας οτι εχουν καει οι προηγουμενες,παλι ομως δεν αναβουν οι λαμπες,πως θα κανω ελεγχο αν υπαρχει καμμενη ασφαλεια και ποια ειναι αυτη που πιθανον να ευθυνεται για αυτο?
Άβαταρ μέλους
By 224v
#783341 Τσέκαρε όλες τις ασφάλειες!!! Στο μανούλα ίσως έχει το σχέδιο της ασφαλειοθηκης ώστε να δείχνει τι κσνρι η κάθε ασφάλεια. Όμως θα πρέπει να μην δουλεύει και κάτι ακόμα δεν θα έχουν ασφάλεια μόνο για 2 λάμπες. Δες μήπως έχει κοπεί το καλώδιο που τους δίνει ρεύμα εκεί.

.
Άβαταρ μέλους
By otso
#786827 με 80% υγεια μπαταριας τον βγαζουμε τον χειμωνα ;
δεν δειχνει σημαδια , απλα την τσεκαρα μιας και ειχε καποιος το μηχανημα.
απλα φοβαμαι τον ξαφνικο θανατο (μου εχει συμβει μια φορα) και το αναγκαστικο του να βαλεις οτι βρεις εκει κοντα .
οταν η μπαταρια πεθανει δεν κανει κιχ , μπορουμε να βαλουμε με καλωδια και να επιστρεψουμε σπιτι;
μιλαμε για πετρελαιο αυτοκινητο (νεας τεχνολογιας) , παλια αγροτικα, τρακτερ κτλ οκ τα βαζουμε σπρωχνουμε τραβαμε οτιδηποτε , εξ αλλου αυτο λατρευα στο πετρελαιο , δεν σου εσβηνε σε πλυμμυρες βροχες κτλ. ενω τωρα με εγκεφαλους και αλλα ηλεκτρονικα με μπερδευει η φαση.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#786830 Παρε εναν εκκινητη μπαταριας να τον εχεις μαζι ωστε αν μεινεις στα ξαφνικα να μπορεις να γυρισεις σπιτι

https://www.skroutz.gr/s/23341678/Baseu ... =124353611
Άβαταρ μέλους
By billaros@13
#812252 Έχω Ρενώ κλιο ντήζελ 2021 μοντέλο,μόλις βάζω μπροστά τον κινητήρα δεν δουλεύει η οθόνη που έχει,δεν έχω ρεύμα στα USB,δεν έχω ρεύμα στην πλαφόνιερα,και δεν έχω καλοριφέρ.. σαν βλάβη στο καντράν δεν εμφανίζει κάτι ..και ανεβάζει και τις στροφές..όταν σβήσω το αμάξι,έχω κανονικά όλες τις
λειτουργίες..έχει αντιμετωπίσει καποιος παρόμοια προβληματα
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#848690 Oταν βαζω εμπρος το αμαξι,καποιες φορες ισως δεν παρει με την πρωτη,μηδενιζεται η ωρα και τα χιλιομετρα στο καρνταν αλλα γενικα παιρνει κανονικα ισως με λιγο ζορι ορισμενες φορες,ο μηχανικος μου ειπε οτι μαλλον ειναι θεμα απο μιζα.Ειναι οντως συμπτωμα προβληματικης μιζας αυτο?
Άβαταρ μέλους
By bill33
#848694
Sijune21 έγραψε:Oταν βαζω εμπρος το αμαξι,καποιες φορες ισως δεν παρει με την πρωτη,μηδενιζεται η ωρα και τα χιλιομετρα στο καρνταν αλλα γενικα παιρνει κανονικα ισως με λιγο ζορι ορισμενες φορες,ο μηχανικος μου ειπε οτι μαλλον ειναι θεμα απο μιζα.Ειναι οντως συμπτωμα προβληματικης μιζας αυτο?

Μπαταρία θα έλεγα εγώ.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#848757 Για να μηδενίζονται όλα η τάση πέφτει πολύ χαμηλά, άρα η μπαταρία δεν μπορεί. Είτε η μπαταρία ψοφάει είτε κάτι δεν πάει καλά στο σύστημα φόρτισης αυτής.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#853050 Captur του '19, με φωναξε φιλος να συνδεσουμε μπαταριες, αν και τα συμπτωματα απο το τηλεφωνο δεν μου φανηκαν για μπαταρια, πηγα για καλο και για κακο.

Οντως δεν πηρε ποτε, δε μου φανηκε ξεζουμισμενη, αλλα οταν το ξεκλειδωνεις δεν ανοιγουν οι καθρεφτες, οταν πατας το start δεν ανοιγει το ταμπλετ αλλα το καντραν αναβει κανονικα, δεν ξεκλειδωνει το πορτ-παγκαζ με τιποτα, και φυσικα δεν παιρνει μπρος. Α, και σε διαφορες φασεις παιζουν τα φωτα, οπως τα led στα βιντεο.

Απο το καντραν περνανε με φαινομενικα τυχαια σειρα διαφορα μηνυματα καθε φορα που πατας το start, πχ battery in economy mode, move the steering wheel and press start, put the keycard in the zone and press start και αλλα χαρωπα.

Τι λεμε? Η καταρα των ηλεκτρικων των ρενω? Να θυμισω πως ειναι και ολα παγωμενα εδω περα εδω και 3-4 μερες, κρυωσε το χρυσο μου?
Άβαταρ μέλους
By Chris
#853063 Update. Μπαταρια απεφανθη η οδικη. Τι σκατα εκανα λαθος, 3 φορες εβγαλα τα καλωδια και τα ξαναβαλα για σιγουρια :dizzy: