Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#722094 :s_roses :s_roses :s_roses

Πήρα σήμερα αρκετά τηλέφωνα ελλάδα, κανενα δεν την εχει. Ενας μου πε θα κοιτάξει και θα μου πει αυριο.

Ebay λοιπόν βρήκα:

https://www.ebay.com/itm/193699369627?

Το μόνο καινούργιο και σε λογική τιμή.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#723712 Update, να υπάρχει και σαν κλείσιμο, παραγγέλθηκε το ανταλλακτικό απ το λινκ που έβαλα και όντως ελυσε το προβλημα.

Κόστος εγκατασταση στη Σουηδία, 400 € :lol:

Ευχαριστώ για την βοήθεια, γλιτωσαμε 300 ευρω από έναν ανθρωπο :lol:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#723916 Η μίζα θεωρείται αναλώσιμο; Καλύπτεται από την εργοστασιακή εγγύηση; Αν κάνει διαφορά, αφορά ένα Peugeot 308.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#723926 Προφανώς και δεν είναι αναλώσιμο. Η μίζα επίσης σχεδόν πάντα μπορεί να επισκευαστεί, μιας και μιλάμε για ένα απλό ηλεκτρικό μοτέρ.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#723960 Δεν ειναι αναλωσιμο αρα καλύπτεται απο την εγγυηση. Αυτο δε σημαίνει βεβαια απαραίτητα αντικατάσταση.
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#755965 Πηγα και εβγαλα τον παλιο συναγερμο,καθως λογω θερμοκρασιας στη μηχανη,το εξαρτημα αρχισε να λιωνει και ισως υπο προυποθεσεις θα μπορουσε να παρει και καμια φωτια.Αφου λοιπον το πηρα απο το συνεργειο και αφου με διαβεβαιωσαν πως εγιναν οι καταλληλες μονωσεις στα καλωδια που κοπηκαν,μετα απο δυο ημερες,το καρνταν δεν συγκρατουσε τα χιλιομετρα(αυτα που μηδενιζεις και την ωρα),μετα απο δυο επιπλεον ημερες,νεκρωσε η βελονα του στροφομετρου,ενω το ταχυμετρο αρχισε να τρεμοπαιζει σαν να ηταν κολλημενο. :dizzy: Εχω παραθεσει βιντεο παρακατω,υπαρχει περιπτωση,να εγινε βραχυκυκλωμα η να τα επαιξε καμια ασφαλεια,με την αφαιρεση του συναγερμου? Το αμαξι ειναι στο συνεργειο και περιμενω απο εβδομαδα να δω τι θα μου πουν.

https://vimeo.com/manage/videos/689981599
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#756871 https://www.veed.io/view/3aae9e7d-a103-43bc-a830-8bd025e9b97a?sharingWidget=true

Μπορει κανεις να μου πει μια γνωμη,αν τα εφτυσε το καντραν και θελει αλλαγη,αν μπορει να ειναι γιατι δεν κανει καμια φυσα καλη επαφη,στα καλα καθουμενα. :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#773552 Έβγαλα το αυτοκίνητο (BMW 520iA E39) από ακινησία μετά από 11 μήνες, χθες πέρασε και ΚΤΕΟ χωρίς να του πειράξω κάτι και σήμερα μου κάνει το εξής κουλό.
Πάω να το βάλω μπρος και μόλις το βάζω βλέπω μια λάμψη στον τοίχο απέναντι... Ο δεξίς προβολέας αναμμένος και δεν σβήνει με τίποτα. Ακόμα κι αν σβήσω κινητήρα, βγάλω κλειδί και κλειδώσω το αυτοκίνητο αυτός μένει αναμμένος. Μόνο με αποσύνδεση μπαταρίας σβήνει αλλά μετά την επανασύνδεση επανέρχεται (ήλπιζα να κάνει κάποιο reset). Πλέον αποσύνδεσα τα καλώδια από τη λάμπα.
Τι τρελό πράμα είναι αυτό; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#773560
bill33 έγραψε:Κολλημένος ρελες;
Υπάρχουν πολλά ρελέ για τα φώτα ή εννοείς αυτό που η BMW ονομάζει Light Control Module; To οποίο έχω την εντύπωση είναι κρυμμένο πίσω από το καπάκι στα πλάγια των ποδιών του οδηγού ή του εμπρός συνεπιβάτη.... (το Haynes αναφέρεται σε δεξιοτίμονο μοντέλο οπότε όταν λέει στη μεριά του οδηγού εννοεί δεξιά)
Άβαταρ μέλους
By drdino
#773561 Μόνο μπροστά ε; Όχι και πίσω; Του πότε είναι η Ε39;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#774530
drdino έγραψε:Μόνο μπροστά ε; Όχι και πίσω; Του πότε είναι η Ε39;
Μόνο ο εμπρός προβολέας δεξιά (ξεχωριστό φανάρι προς τα μέσα από τα μικρά μεσαία). Ε39 του 1997.