Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#101547 Σχετικά με το σύστημα Start / Stop, θα ήθελα τη γνώμη σας. Καταλαβαίνω (και θεωρώ αυτονόητο) ότι οι εταιρίες έχουν λάβει υπόψιν τους όλα τα απαραίτητα κομμάτια (κατανάλωση/ψύξη/μπαταρία/μίζα κλπ.). Παρόλα αυτά παντού διαβάζω τα χειρότερα του στυλ:

*είναι μάρκετινγκ και κάνει κακό στο αυτοκίνητο
*δεν ψύχεται σωστά το αυτοκίνητο επειδή σβήνει
*δεν λιπαίνεται η τουρμπίνα

κλπ κλπ κλπ. Με αποτέλεσμα να με έχει προβληματίσει αυτή η συζήτηση. Η γνώμη σας; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By j.marr
#101582 Ενας ξάδερφος μηχανικός στη VW με είπε οτι παρατηρήθηκε στυτική δυσλειτουργία σε πελάτες των οποίων τα αμάξια είχαν σύστημα SS.




























ΥΓ.
Λές οι εταιρίες να μην εχουν υπολογίσει και προσαρμόσει τα μέρη του κινητήρα κατάλληλα για να λειτουργεί οπως πρέπει. :roll:
Άβαταρ μέλους
By nEK
#101586
j.marr έγραψε:Ενας ξάδερφος μηχανικός στη VW με είπε οτι παρατηρήθηκε στυτική δυσλειτουργία σε πελάτες των οποίων τα αμάξια είχαν σύστημα SS.




ΥΓ.
Λές οι εταιρίες να μην εχουν υπολογίσει και προσαρμόσει τα μέρη του κινητήρα κατάλληλα για να λειτουργεί οπως πρέπει. :roll:

Οχι ολες...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#101587 Link;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#101591 Περαν του οτι αλλαζεις πιο συχνα μπαταρια και οτι αυτη ειναι αρκετα ακριβοτερη , δεν νομιζω να εχει καποιο αλλο θεμα.
Αυτα που λες για λιπανση, τουρμπινα κτλ, αρκει να το απενεργοποιεις σε ταξιδι ωστε να μην σβησει στα διοδια πχ, αν και δεν ξερω μηπως το εχει προβλεψει ο κατασκευαστης να μην σβηνει.
Άβαταρ μέλους
By apav
#101671 Σχετικά με την λίπανση, πρόσφατα έπεσα πάνω σε αυτή την αγγελία:

https://www.jobs.soton.ac.uk/Vacancy.aspx?ref=415414BX

Effect of start-stop engine operation on the friction and wear behaviour of automotive piston ring and cylinder liner materials

In the drive to reduce emissions and improve fuel efficiency, automotive manufacturers have introduced numerous engine management technologies such as cylinder deactivation, start-stop or hybrid operating schedules. Whilst these technologies have a significant impact on fuel economy and exhaust emissions, the effect on the friction and wear lifetime of internal engine components such as the ring pack or cylinder wall is less well known. Such components rely on the generation of an elastic hydrodynamic or full fluid film to protect them from sliding asperity contacts and keep frictional energy dissipation and surface wear to a minimum. However, formation of an EHL fluid film requires relative movement between surfaces. Little work has been done to investigate the effect of repeated velocity interruption where boundary lubrication conditions will necessarily prevail. This PhD will investigate the fundamentals of lubricated start-stop sliding on the friction and wear behaviour of automotive engine materials using a number of laboratory based test equipment. A range of surface characterisation techniques such as non-contact optical profilometry, scanning electron microscopy and focused ion beam - secondary ion mass spectrometry will be used to determine surface damage evolution and the effectiveness of chemical additives under transient contact conditions.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#101775 Εγω πάντως στη Τζουλιέτα το έχω μόνιμα κλειστό.
Μου τη σπάει στην Αθήνα κ δεν έχει νόημα σε ταξίδι.
Ασε που δέν παρατήρησα διαφορά στην κατανάλωση οταν δούλευε. Μπορεί να μην κανει διαφορά για τις δικές μου διαδρομές κ στυλ οδήγησης τι να πω
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#101805 Εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα στο δικό μου και ειδικά η μπαταρία (που φυσικά είναι AGM και είναι πανάκριβη ) έχει σπάσει κάθε ρεκόρ αντοχής και πλέον κοντεύει στα 8 χρόνια!
Βέβαια τελευταία πρέπει να έχει πέσει γιατί το start-stop δεν λειτουργεί ουσιαστικά και Αυτό δείχνει μάλλον πως πρέπει να ετοιμάζομαι για αλλαγή, αλλά δεν μπορώ να έχω παράπονο για την μπαταρία.
Για την οικονομία, νομίζω πως κάνει μεν, όχι κάτι τρομερό δε.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#102334 Σίγουρα κάνει οικονομία αν είσαι σε κίνηση σταμάτα ξεκίνα. Πιάνω τον εαυτό μου να σκέφτεται στα φανάρια ότι να τώρα καίω βενζίνη ενώ κάθομαι....