Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By skous
#92394 Δεν βρήκα κάτι στο forum οπότε ποστάρω εδώ ελπίζοντας να βρώ λύση.....

Σε ένα παλαιό Yaris της οικογένειας, θέλω να βάλω ένα bleutooth headset (το οποίο να κάνει pair με iPhonez (δεν νομίζω βέβαια ότι υπάρχει θέμα αλλά το λέω καλού κακού)).

Αρχικά σκεφτόμουνα κάτι σε στυλ Parrot, τώρα τελευταία κοιτάω όμως και εάν υπάρχει κάποιο ραδιοσύστημα που να προσφέρει κάτι τέτοιο.

Κόστος δεν θα ήθελα να ξεπεράσει 100-130 ευρώ (ίσως με τοποθέτηση αν και λογικά την κάνω και μόνος).

Έχετε να προτείνετε κάτι;
Αξίζει να είανι ενσωματωμένο με το ραδιόφωνο (τι παίζει από μικρόφωνο;;) ή να πάρω χωριστό; (αν ναι δεν θα ήθελα με μπαταρία).

Τα φώτα σας παρακαλώ
Άβαταρ μέλους
By xenos
#92652 Εγώ ένα απλό parrot είχα και δεν είχε ποτέ πρόβλημα, οπότε το προτείνω.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#95335 Μιας και το κοιτάζω λίγο το θέμα, βλέπω ότι υπάρχει το Parrot Minikit NEO που είναι τελείως αυτόνομο και φαίνεται καλή ιδέα. Έχει κανένας feedback σε αυτό ή παρόμοιο σύστημα; Το μόνο αρνητικό θεωρώ ότι είναι η διάρκεια της μπαταρίας κ η τιμή. :hmmm:

http://eshop.mrsound.gr/prod/5612/Parro ... t-NEO.html
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#95336 Δεν εχει bluetooth η Bmw?

.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#95337
Focusman91 έγραψε:Δεν εχει bluetooth η Bmw?

.


Δεν έχει. :lipsealed: Στη bmw, εκτός από κάποια συστήματα ασφαλείας κλπ, τα περισσότερα είναι extra. Γενικά και στο μάζντα που είχα το πάρροτ το χρησιμοποιούσα μόνο όταν ήμουν μόνος στο αμάξι, δλδ αρκετά αραιά. Βολεύει όμως...
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#95338 Για δες μηπως ειναι μια απλη τοποθετηση καποιας πλακετας στο ηχοσυστημα!

.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#95341
Focusman91 έγραψε:Για δες μηπως ειναι μια απλη τοποθετηση καποιας πλακετας στο ηχοσυστημα!

.


Νομίζω ότι δεν είναι τόσο απλό και ποιος θα επιβεβαιώσει κάτι τέτοιο...
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#95396
xenos έγραψε:
Focusman91 έγραψε:Για δες μηπως ειναι μια απλη τοποθετηση καποιας πλακετας στο ηχοσυστημα!

.


Νομίζω ότι δεν είναι τόσο απλό και ποιος θα επιβεβαιώσει κάτι τέτοιο...


Πλακέτα στο υπάρχον σύστημα είναι κατά 99% απίθανο να γίνεται (ή να γίνεται με λογικό κόστος και ανθρώπινες τεχνικές γνώσεις :lol: ). Από την άλλη, είναι 99% σίγουρο ότι μπορείς να αλλάξεις όλο το σύστημα (headunit) με κάποιο ανώτερο/καλύτερο/πληρέστερο. Αυτό τουλάχιστον γίνεται στα περισσότερα αυτοκίνητα που ξέρω, ακόμα και αν π.χ. δεν έχει προβλεφθεί οθόνη στο υφιστάμενο setup και πρέπει να μπει εκ των υστέρων.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#95403 Αυτό που λες, ναι γίνεται (στο εξωτερικό πιο πολύ). Αγοράζεις όλο το ΝΒΤ (περιλαμβάνει ολόκληρη τη μονάδα με την 8.8" οθόνη + navigation + BT + ....) και θέλει και κωδικοποίηση μετά. Αξίζει, αλλά θέλει ψάξιμο αρκετό.

Γι αυτό προς το παρόν έλεγα να παίξω με κάτι τέτοιο, απλό.
Άβαταρ μέλους
By skous
#95718 Το parrot είναι με μπαταρία ε;; Πώς τα πάει από διάκρεια ζωής, αν δεν το ανοιγοκλείνεις;

Επίσης κάποιο unit που να δουλεύει σαν headset όπως τα εργοστασιακά;
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#95725 Ηχοσύστημα με ΒΤ μπορείς να βρεις και με 50€, αν ανέβεις μέχρι τα 100€ μπορείς να βρεις καλές/γνωστές μάρκες (Sony, Pioneer, Kenwood, Blaupunkt κλπ). Όλες είναι 1DIN, οπότε υποθέτω ότι μπαίνουν στο Yaris. Η τοποθέτηση είναι εύκολη, την κάνεις και μόνος σου, αν και θα στη κάνουν δωρεάν εκεί που θα αγοράσεις το HU. Το μικρόφωνο είναι προφανώς πάνω στη συσκευή (μερικά έχουν την δυνατότητα για σύνδεση εξωτερικού μικροφώνου, που το πας όπου θες), ενώ ο ήχος ακούγεται από τα ηχεία.

Το σύνηθες πρόβλημα με αυτή τη λύση είναι η συνεργασία με εργοστασιακές οθόνες και πλήκτρα τιμονιού ή πολυμοχλούς, οπότε εκεί θα πρέπει να βρεις ποιο έρχεται και με ειδικό αντάπτορα για να δουλέψουν όλα ΟΚ.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#95758
skous έγραψε:Το parrot είναι με μπαταρία ε;; Πώς τα πάει από διάκρεια ζωής, αν δεν το ανοιγοκλείνεις;


Battery Standby Time: Parrot MINIKIT Neo: 24
(The number of weeks that the device can last on standby before a charge is required)
:lipsealed:

skous έγραψε:Επίσης κάποιο unit που να δουλεύει σαν headset όπως τα εργοστασιακά;


Απλά κάτι τέτοιο απαιτεί μανούρα (βγάλε, βάλε, κλπ).
Άβαταρ μέλους
By skous
#95919 Ε εντάξει, έχω κάνει πολλές φορές μόνος μου εγκατάσταση ραδιοφώνου σε αυτοκίνητο, δεν το έχω για πολύ δύσκολο.. Ευτυχώς το Yaris για το οποίο προορίζεται είναι παλιό και δεν έχει χειριστήρια στο τιμόνι...

Το θέμα είναι αν μια τέτοια λύση έχει π.χ. καλύτερη ποιότητα από το parrot κλπ... Ένα άλλο που σκεφτόμουν αρνητικό για το parrot είναι ότι "φαίνεται" με ότι αυτό συνεπάγεται (για κλοπή από κάποιον ανεγκέφαλο που δεν θα καταλάβει τι είναι κλπ.)

Μία άλλη λύση που μου φαίνεται αρκετά καλή είναι το Parrot Evolution, αλλά αυτό ναι, είναι μανούρα...
Άβαταρ μέλους
By xenos
#96046 Ναι, σωστό κ αυτό. Ίσως πρέπει να το βάζεις στο ντουλαπάκι.
Εγώ είχα πάρροτ συνδεδεμένο με το ηχοσύστημα. Είναι βολικό δεν λέω. Ιδιαίτερα στο μάζντα, όταν είσαι ανοιχτός δεν ακούς και πολλά και αν χτυπήσει τηλ. κλείνει τη μουσική και ακούγεται από τα ηχεία το ring tone. Αν λοιπόν θέλεις κ να ασχοληθείς, go for it. :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#370330 11 μήνες μετά..

Τι προτείνετε για bluetooth car hands free set ? Καλύτερα να συνδέεται άμεσα στο ρεύμα, έστω και με πατέντα, όταν γυρνάει στο ACC. Κάτι value 4 money όμως, αλλιώς να πάρω "σκουλαρίκι"