Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#390974 Μήπως η πηγή είναι συνδεδεμένη με κάποια άλλη συσκευή; Έχει επιλογή για ρισέτ/σβήσιμο paired;
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#390975
drdino έγραψε:Μήπως η πηγή είναι συνδεδεμένη με κάποια άλλη συσκευή; Έχει επιλογή για ρισέτ/σβήσιμο paired;

Τα έσβησα όλα...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#391015
Anonymous Founder έγραψε:Δοκίμασες με ένα άλλο τηλέφωνο;

Ναι δοκίμασα. Βγάζει την mac address του bluetooth κατά την αναζήτηση αλλά δεν το βρίσκει με το όνομα (kca-bt100) και δεν μπορεί να συνδεθεί.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#391017 Τότε δοκίμασε να βγάλεις το ράδιο-cd από το ρεύμα, μπας και συνέλθει. Βγάλε την ασφάλεια δηλαδή και βλέπεις αν αλλάξει κάτι.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#391256
Anonymous Founder έγραψε:Τότε δοκίμασε να βγάλεις το ράδιο-cd από το ρεύμα, μπας και συνέλθει. Βγάλε την ασφάλεια δηλαδή και βλέπεις αν αλλάξει κάτι.

Μέσα έπεσες. Το είχα αφήσει τελευταίο σαν λύση γιατί βαριέμαι να φτιάχνω eq και μνήμες....
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#546550 μετα απο αρκετο ψαξιμο υπαρχουν δυο τελικα επιλογες στον οριζοντα

BURY CC 9048

https://www.bury.com/consumer/us/produc ... 48-10.html

και

phonocar 06820

http://www.phonocar.it/en/media-station ... 06820.html


αποψη για καποιο απο τα δυο;

σε ενα αλανι που πηγα μου ανεφερε οτι δεν χρειαζεται εξτρα φυσα γιατι λεει το παιρνει μονος του το καλωδιο ενα ενα και το κολαει. οι φυσες λεει συνηθως δεν δουλευουν καλα οποτε προτιμα να το κανει ετσι και να μειωθει και το κοστος για τον πελατη.
σε αλλους δυο που πηγα, ηταν κατηγοριματικοι οτι χρειαζεται φυσα.

σχολια;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#546560 Πού το κολλάει ακριβώς; Στην καλωδίωση του αμαξιού;
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#546575 ξερω και εγω; κατι τετοιο καταλαβα. αντι να συνδεσει απλα τα κλιψακια και να τελειωσει σε μισο λεπτο, τα κοβει και τα ενωνει .
Άβαταρ μέλους
By citastak
#546683 Δεν τα ξέρω τα phonocar. Εγώ δουλεύω τα parrot από το 2010. Έχω βάλει σε 2 αυτοκίνητά μου το Mki9100. Κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά.
Δεν θα άφηνα κανέναν να κόψει/ράψει καλώδια. Υπάρχει ειδική φύσα που μπαίνει σε δευτερόλεπτα με μικρό κόστος (20 ευρώ). Έχει μια μικρή μονάδα, από την οποία φεύγει 1 καλώδιο και έρχεται 1 άλλο. Η φίσα μπαίνει στο άκρο του καλωδίου που κουμπώνει πίσω από το εργοστασιακό ραδιόφωνο για να μεταφέρει μετά τον ήχο στα ηχεία σου και να κάνει Mute το ράδιο όταν λαμβάνεις κλήση/μιλάς. Με αυτόν τον τρόπο όταν και αν πουλήσεις το αυτοκίνητο, τα βγάζεις όλα και το επαναφέρεις στην αρχική κατάσταση.

Τo Parrot ως τηλέφωνο λειτουργεί πολύ καλά. Έχω πλήρη χειρισμό από το χειριστήριο (call list, address book), απλά θέλει μια εξοικείωση. Με ήχο είναι ΟΚ.
Το συγκεκριμένο βγάζει επίσης και θύρα USB και αρσενικό καρφί για aux (και καλώδιο παλιού iphone - όχι lightining). Μπορείς να βάλεις usb stick με mp3 κτλ. Βγάζει όμως λίγο ρεύμα και αργεί να φορτίσει κινητό (νομίζω 0,5A).

Το κακό είναι ότι η ποιότητα ήχου όταν κάνει streaming από το κινητό μου (spotify, mp3) είναι κακή. Κάνεις τη δουλειά σου, αλλά αν ιδιαίτερες έχεις απαιτήσεις σε ήχο μουσικής δεν είναι καλή λύση.

Τιμή αν θυμάμαι καλά λιγότερο από 150 ευρώ. Αν θέλεις άνθρωπο για τοποθέτηση που είναι ψείρας (δεν κόβει/ράβει) πες μου.
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#546716 τα παροτ απο οτι φαινεται εχουν σταματησει να παραγονται. σκεφτομουν το 9000 αλλα λεω αστο, απειρα χρονια στην παραγωγη.

το θετικο του bury ειναι οτι εχει συνδεσυμοτητα aux και usb (για φορτιση) και το βρισκω πιο φθηνα

ενω το θετικο του Phonocar εχει bluetooth V4.1 ενω το bury δεν αναφερει τπτ και η επικοινωνια ειναι λιγο δυσκολη μεσα απο το Site τους.

για ποιοτητα ηχου / streaming δεν περιμενω τρελα πραγματα ουτε απο το ενα ουτε απο το αλλο, αυτο που θελω ειναι να μην εχει αποσυνδεσεις.

ειμαι μακρια σου για να μου προτεινεις ατομο... thanks