Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#77658
g8777 έγραψε:Δεν εχει αδικο ο gakost CARυοθραυστη. Υπαρχουν πολλοι που χρησιμοποιουν την πρασινη πλευρα οταν πλενουν το αμαξι τους, με αποτελεσμα μετα απο καμποσα πλυσιματα να φαινεται "ιστος αραχνης" πανω στο αυτοκινητο. Ιδιαιτερα πανω στο καπω, εκει που συνηθως τριβουν με κυκλικες κινησεις.

Και στο παρμπριζ :dizzy:
και δεν θεωρω ως δικαιολογία ότι μπέρδεψες τις πλευρές.Γιατί να το χρησιμοποιήσεις εξ αρχής το σφουγγάρι αυτό;Αν δεν έχεις άλλο πλύνε με ένα πανί.
Άβαταρ μέλους
By fot
#77983
g8777 έγραψε: ...μετα απο καμποσα πλυσιματα να φαινεται "ιστος αραχνης"....

Σε πληροφορό ότι μετά από 1 και μόνο πλύσιμο, το αυτοκίνητο γίνεται κωλ0ς. Η πλάκα είναι ότι το κάνουν αρκετοί και όχι μόνο με σφουγγαράκι αλλά και πολύ σκληρές σκούπες για πεζοδρόμια κτλ.

Όσο για το αν πιάνει στο τζάμι... και με το παραπάνω, αλλά θέλει περισσότερη πίεση και επαναλήψεις.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#78707 Το χω δει πολλες φορες, αλλα τοπικα, οπου προφανως ειχε κολλησει κατι επιμονο και δεν εβγαινε με την μαλακη μερια του σφουγγαριου.

sent >, γι' αυτό ίσως δεν έχω βάλει τόνους
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#78715 Μη παιδεύεστε με Scotch-Brite και Sanitas. Το σμυριδόπανο κάνει καλύτερη δουλειά τοπικά στους δύσκολους λεκέδες.
Όσο πιο χοντρό (μικρό νούμερο) τόσο πιο καλή δουλειά γίνεται. Δεν αφήνει τίποτε... :shifty:

rocsta έγραψε:Το χω δει πολλες φορες, αλλα τοπικα, οπου προφανως ειχε κολλησει κατι επιμονο και δεν εβγαινε με την μαλακη μερια του σφουγγαριου.

sent >, γι' αυτό ίσως δεν έχω βάλει τόνους


Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα μπορούσε να είναι τόσο επίμονο που να μη βγαίνει με τα ειδικά διαλυτικά που κυκλοφορούν και θα πρέπει κανείς να το βγάλει μαζί με το χρώμα του αυτοκινήτου! :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#82378 Ναι, δεν ειμαι τοσο ντουβαρι. Κακως το εβαλα σε παρενθεση. Ηθελα να πω για το λιγοτερο επιθετικο - πηλος- και το περισσοτερο επιθετικο - διαλυτικο νιτρου.

sent >, γι' αυτό ίσως δεν έχω βάλει τόνους