Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#697220 Ναι, έχει κι ένα χτύπημα από πέτρα στο παρμπρίζ, που καλύπτει η "θραύση κρυστάλλων", αλλά δεν ήταν τόσο σοβαρό που να άξιζε να μπούμε σε διαδικασία αλλαγής.

< >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#697222 Εισαι σιγουρος οτι θα στο αλλαξουν ομως ή θα σου πουν πως καλυπτουν μονο επισκευη αν το χτυπημα ειναι κατω απο καποιο μεγεθος?
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#697223 Ε τότε θα φροντίσω να το μεγαλώσω σε μέγεθος

Θα πεταχτώ αύριο σε μια carglass να ρωτήσω. Αν υποθέσουμε ότι το καλύπτει η ασφάλεια, είναι οκ να πάω σε carglass ή καλύτερα στη BMW (εκτός κι αν και η BMW το φτιάχνει σε αντίστοιχα μαγαζιά);

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#697266 Επικοινώνησα με carglass, μου είπαν ότι εφόσον το χτύπημα είναι στο οπτικό πεδίο του οδηγού δεν παίρνει ένεση ρητίνης αλλά αντικατάσταση. Είπαν μάλιστα ότι δεν έχει απαλλαγή (αντικατάσταση δωρεάν) αλλά θα επικοινωνήσω και με ασφαλιστική. Δυστυχώς σήμερα είναι κλειστά όλοι, οπότε Τρίτη πρωί θα επικοινωνήσω με ασφαλιστική και θα το πάμε μια βόλτα στην carglass να το δούνε από κοντά.

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#697542 Είναι συχνό θέμα αυτό με το λαστιχάκι του παρμπρίζ (και του πίσω) σε Ε39.
Να σημειωθεί ότι αυτό είναι επιφανειακό και η καταστροφή του δεν σημαίνει ότι θα έχεις θέμα με διαρροές. Εμένα είναι έτσι χρόνια, απλά καμιά φορά μπορεί να το ακούσεις, μειώνεται η ηχομόνωση. Και φαντάζομαι χαλάει και λίγο την αεροδυναμική.
Πολλοί λένε για βγάλε βάζε τζάμι κλπ. Αυτό είναι λάθος, δεν χρειάζεται να βγει το τζάμι για αυτό, απλά θέλει δουλίτσα να καθαριστεί καλά το παλιό για να μπει το καινούργιο.
Βέβαια αν είναι να αλλάξεις τζάμι έτσι κι αλλιώς τότε κάνε κι αυτό.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#697543 Αν είναι έτσι, αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι να ξαναμπεί το παρμπρίζ σωστά, όπως ήταν πριν την αντικατάσταση. Αν αυτό παίζεται και δεν είναι "τυφλοσούρτης", θα προτιμούσα να μην πειραματιστώ. Το χτύπημα σε μέγεθος ρεβιθιού στο παρμπρίζ δεν ενοχλεί καθόλου τον πατέρα μου και εγώ θα μπορούσα να το υπομείνω αν είναι να γίνει άλλη ζημιά.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#697547
Scotch έγραψε:Αν είναι έτσι, αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι να ξαναμπεί το παρμπρίζ σωστά, όπως ήταν πριν την αντικατάσταση. Αν αυτό παίζεται και δεν είναι "τυφλοσούρτης", θα προτιμούσα να μην πειραματιστώ. Το χτύπημα σε μέγεθος ρεβιθιού στο παρμπρίζ δεν ενοχλεί καθόλου τον πατέρα μου και εγώ θα μπορούσα να το υπομείνω αν είναι να γίνει άλλη ζημιά.
Ο τζαμάς ξέρει να βγάλει και να βάλει το τζάμι. Αν είναι σωστός θα κάνει καλή δουλειά αν όχι τότε όχι.
Αυτό που λέω είναι αν το ράγισμα είναι ανούσιο και οκ από ΚΤΕΟ και δεν θέλεις αλλαγή τζαμιού τότε μην σε κοροϊδέψουν, για να αλλάξεις το λαστιχάκι δεν χρειάζεται να βγει το τζάμι. Υπάρχουν οδηγίες στο διαδίκτυο για το πως να το κάνεις και μόνος σου, άρα γίνεται.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#697556 η αντικατασταση παρμπριζ δεν ειναι κατι δυσκολο.
Εγω θα το αλλαζα.
το λαστιχακι δεν ειναι αμελητεα ποσοστητα.Δεν ειναι μονο για καλωπιστικους λογους.
αλλαξα πριν 2-3μηνες στο κανγκου,ειχε σπασει απο πετρα που εφυγε απο τροχο φορτηγου πριν πολλα χρονια.
Τωρα με την καραντινα βρεθηκε χρονος και το αλλαξα.
το λαστιχακι ειχε χαλασει σε καποια φαση και δεν ειχα δωσει σημασια.
Οταν πηγα για αλλαγη του παρμπριζ,βγαζωντας το ξεραμενο λαστιχακι,βρηκαμε απιστευτη ποσοτητα βρωμας/χωματος περιμετρικα του παρμπριζ.Ειχε περασει απο το σπασμενο λαστιχακι λιγο λιγο,και με τα χρονια ειχε αρκετη ποσοτητα.
Οταν εβρεχε γινοταν λασπη,και επειδη δεν αεριζεται ουτε το βλεπει ο ηλιος εκει μεσα ,και ηταν μονιμως υγρο,ειχε σκουριασει το τελαρο που παταει το παρμπριζ.
Πλεον επρεπε να ξυστει σωστα γυρω γυρω,να περαστει ασταρι,να στεγνωσει,και την επομενη να περαστουν ασταρια/κολλες παρμπριζ ωστε να πατησουν πανω σε καθαρο καιβαμμενο μεταλο,και οχι πανω σε σκουρια.
Προσοχη λοιπον γιατι καμια φορα μερικες βλαβες που δεν τις πιανει το ματι σου,βγαζουν ακομα μεγαλυτερα θεματακια.
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#795128 Στον χρονο επανω ενα βραδυ κατι μουλικα μου εσπασαν το πισω τριγωνακι,εχω συναγερμο με διπλη σειρηνα και εγινε χαμος.
Πεταχτηκαν εξω μερικοι στην γειτονια,καποιοι εβαλαν τις φωνες (μετα μου ειπαν το εκαναν επειδη νομιζαν πως ειναι το δικο τους) και σωθηκε η Trusty.

Επειδη τοτε δεν υπηρχε ιντερνετ κλπ πηγα στον ''Σουλη'' για τζαμακι και μετα ξανα για μεμβρανη σε αυτο στο μαγαζι που τις ειχα βαλει.

Εχω ενα σημαδακι απο πετραδακι φορτηγου στην ΕΟ περιπου στο υψος των ματιων,οταν μπορεσω θα ρωτησω ενα μαγαζι με παρμπριζ εαν φτιαχνεται.