Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#413102 Kανένα οξύ δεν επηρεάζει το τζάμι, μάλλον κάποια ρητίνη είναι, ( ρετσίνι ίσως ) οπότε νέφτι, διαλυτικό κλπ. μικρή ποσότητα σε πανάκι που να μην στάζει και ελαφρύ τρίψιμο μέχρι να την διαλύσει.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#413110 Είναι 100% βέβαιο ότι έσταξε από την πυρόσβεση. Τι μπορεί να είναι άραγε;
Θα δοκιμάσω με νέφτι, ευχαριστώ.

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#413216 Νόμιζα ότι μόνο νερό κυκλοφορούσε σ' αυτούς τους σωλήνες. Σκέφτομαι πόσα αυτοκίνητα θα καταστρέφονταν αν έμπαινε κατά λάθος σε λειτουργία το σύστημα πυρόσβεσης (σε sm έγινε το συμβάν).

< >
Άβαταρ μέλους
By bill33
#413217 Σπύρο ,δεν ξέρω τι έχει μέσα,απλά υποθέσεις κάνω.Μήπως έσπασε η αμπούλα που έχει το σπρινκλερ και έσταξε κατακόρυφα;
http://www.fire.gr/?p=4775
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#413218 Καλά κάνεις Βασίλη γιατί εγώ δεν έχω ιδέα τι μπορεί να είναι αυτό το πράγμα που μέσα σε 3 ώρες, που άφησα το αυτοκίνητο, πρόλαβε και έκανε τέτοιο λεκέ.
Λογικό μου ακούγεται αυτό με την αμπούλα που λες. Είχε 39-42 βαθμούς εκείνη τη στιγμή (υπό σκιά). Μήπως ράγισε από τη ζέστη και χύθηκε το υγρό (εφόσον έχουν υγρό μέσα).

< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#413230 H αμπουλα συνηθως εχει καποια αλκοολη μεσα. Το ερωτημα ειναι τι κυκλοφορει στους σωληνες του συστηματος.

< >
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#413528 Η αμπούλα κλείνει την έξοδο του νερού και όταν σπάει λόγω θερμοκρασίας ενεργοποιείται ο ψεκαστήρας.
Αν είχε σπάσει η αμπούλα θα έτρεχαν νερά και θα το είχες καταλάβει.

21 quadra έγραψε:Kανένα οξύ δεν επηρεάζει το τζάμι, μάλλον κάποια ρητίνη είναι, ( ρετσίνι ίσως )


Αν θυμάμαι καλά, το υδροφθορικό οξύ καταστρέφει το γυαλί.

Συμφωνώ κι εγώ ότι πιθανόν να είναι ρετσίνι. Δοκίμασε με WD40. Ψέκασε και άφησέ το λίγο και μετά προσπάθησε να το βγάλεις με χαρτί κουζίνας.

Ελπίζω να μην σου έριξε super glue κάποιος κακόβουλος... :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#413565
Pitt έγραψε:Συμφωνώ κι εγώ ότι πιθανόν να είναι ρετσίνι. Δοκίμασε με WD40. Ψέκασε και άφησέ το λίγο και μετά προσπάθησε να το βγάλεις με χαρτί κουζίνας.
Ελπίζω να μην σου έριξε super glue κάποιος κακόβουλος... :lipsealed:

Ρετσίνι δεν είναι γιατί το αυτοκίνητο μπήκε στο γκαράζ με πεντακάθαρο παρμπρίζ και όταν μπήκα να το πάρω δεν έβλεπα μπροστά μου. Αυτό που φαίνεται στις φωτογραφίες είναι το 1/5 αυτού που είχε αρχικά. Που σημαίνει δύο πράγματα: 1) έσταξε το sprinkler, που βρισκόταν ακριβώς πάνω από το σημείο ή 2) κάποιος κακόβουλος έριξε κάτι. Έχω αρχίσει και προσανατολίζομαι στο δεύτερο, μιας και τώρα που το σκέφτομαι το splatter ήταν πολύ μεγάλο για να έχει δημιουργηθεί από διαρροή του sprinkler που βρισκόταν 1,5 μέτρο πάνω από το παρμπρίζ.
Αν βοηθάει, το υγρό αυτό ήταν σχετικά υδαρές (έσκασε στα μέσα του παρμπρίζ, αλλά είχε "τρέξει" μέχρι τον καθαριστήρα) :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#413670
Scotch έγραψε:
Pitt έγραψε:Συμφωνώ κι εγώ ότι πιθανόν να είναι ρετσίνι. Δοκίμασε με WD40. Ψέκασε και άφησέ το λίγο και μετά προσπάθησε να το βγάλεις με χαρτί κουζίνας.
Ελπίζω να μην σου έριξε super glue κάποιος κακόβουλος... :lipsealed:

Ρετσίνι δεν είναι γιατί το αυτοκίνητο μπήκε στο γκαράζ με πεντακάθαρο παρμπρίζ και όταν μπήκα να το πάρω δεν έβλεπα μπροστά μου. Αυτό που φαίνεται στις φωτογραφίες είναι το 1/5 αυτού που είχε αρχικά. Που σημαίνει δύο πράγματα: 1) έσταξε το sprinkler, που βρισκόταν ακριβώς πάνω από το σημείο ή 2) κάποιος κακόβουλος έριξε κάτι. Έχω αρχίσει και προσανατολίζομαι στο δεύτερο, μιας και τώρα που το σκέφτομαι το splatter ήταν πολύ μεγάλο για να έχει δημιουργηθεί από διαρροή του sprinkler που βρισκόταν 1,5 μέτρο πάνω από το παρμπρίζ.
Αν βοηθάει, το υγρό αυτό ήταν σχετικά υδαρές (έσκασε στα μέσα του παρμπρίζ, αλλά είχε "τρέξει" μέχρι τον καθαριστήρα) :hmmm:


Το γκαραζ το χρησιμοποιει και αλλος ωστε να κανει κατι κακοβουλο?? εαν οχι για δες κατω στο πατωμα εαν εχει σημαδι απο υγρο παλιο ωστε να εχει αφησει λεκε και ισως καταλαβεις απο που εσταξε...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#413682
224v έγραψε:Το γκαραζ το χρησιμοποιει και αλλος ωστε να κανει κατι κακοβουλο?? εαν οχι για δες κατω στο πατωμα εαν εχει σημαδι απο υγρο παλιο ωστε να εχει αφησει λεκε και ισως καταλαβεις απο που εσταξε...

Ναι, είναι γκαράζ super market (το οποίο πέφτει μακριά για να ξαναπάω). Θα δοκιμάσω το απόγευμα με WD40 και με νέφτι και βλέπουμε..
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#413703
Pitt έγραψε:Η αμπούλα κλείνει την έξοδο του νερού και όταν σπάει λόγω θερμοκρασίας ενεργοποιείται ο ψεκαστήρας.
Αν είχε σπάσει η αμπούλα θα έτρεχαν νερά και θα το είχες καταλάβει.

21 quadra έγραψε:Kανένα οξύ δεν επηρεάζει το τζάμι, μάλλον κάποια ρητίνη είναι, ( ρετσίνι ίσως )


Αν θυμάμαι καλά, το υδροφθορικό οξύ καταστρέφει το γυαλί.

Συμφωνώ κι εγώ ότι πιθανόν να είναι ρετσίνι. Δοκίμασε με WD40. Ψέκασε και άφησέ το λίγο και μετά προσπάθησε να το βγάλεις με χαρτί κουζίνας.

Ελπίζω να μην σου έριξε super glue κάποιος κακόβουλος... :lipsealed:


Καλά θυμάσαι, η κουβέντα μου - κανένα - πήγαινε στα κοινά οξέα που βρίσκουμε στα σούπερμαρκετ γιατί μου φαίνεται δύσκολο αλλά όχι απίθανο να κυκλοφορεί κανείς με υδροφθορικό οξύ στα υπόγεια και να καταστρέφει τα παρμπρίζ, τρελαμένοι υπάρχουν πολλοί όπως αυτοί από τις γέφυρες που πετάνε πέτρες στα αυτοκίνητα.

Όπως λες αν είναι super glue αν ξύσει μια γωνίτσα με ένα μαχαίρι ή μεταλλική σπάτουλα θα φανεί αν είναι κάτι στερεό το οποίο με προσεκτικό ξύσιμο θα βγεί.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#413746 οπτικα παντως, μοιαζει πολυ με κολλα στιγμης(κυανοακρυλικη)
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#414033 Δοκίμασα με το WD40, επειδή το βρήκα πρόχειρο, και μπορώ να πω ότι έγινε δουλειά. Ψέκασα λίγο στο σημείο, ψέκασα και σε χαρτί κουζίνας και με νυχάκι πίσω από το χαρτί σιγά-σιγά έφυγε σχεδόν όλο.
Ευχαριστώ :s_thumbsup