Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By otso
#72415 ψαχνω να βρω τζαμι πορτ μπαγκαζ απο παλιο αυτοκινητο , αλλα εδω επαρχια αλλα και τηλεφωνα που εκανα στην αθηνα δεν βρισκω ουτε καινουργιο ουτε μεταχειρο .μου ειπαν οτι μαλλον δεν θα μπορεσω να βρω.
τι θα μπορουσα να κανω ; πατεντα πλεξιγκλας ισως; μην θολωνει απ τον ηλιο;
Άβαταρ μέλους
By otso
#73064 ναι ρωτησα , μου ειχε πει και ενας φιλος φαναρτζης κανα 2 τηλ. απο οπου προμηθευονται αυτοι καινουργια και μεταχειρα και δεν βρηκα . κατι ειδα στο car τωρα αλλα το δινει με την πορτα . δυαλυτηριο ειναι καλη ιδεα θα παρω τηλ .
ευχαριστω παιδια.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#107927 Παιδιά καλησπέρα από carglass ή glassdrive έχει εμπειρία κανείς; εντυπώσεις θετικές - αρνητικές; Να το πάω το αυτοκίνητο εκεί να ξεμπερδεύω καθώς δεν θέλει όπως στην αντιπροσωπεία να πληρώσεις πρώτα το τιμολόγιο και μετά να σου επιστρέψουν τα χρήματα, να καλέσεις πραγματογνώμονα να βγάλεις φωτογραφίες κλπ ή να πάω στην αντιπροσωπεία για τοποθέτηση αυθεντικού ανταλλακτικού; Ξέρει κανείς τι είδους κρύσταλλα χρησιμοποιούν σε αυτές τις εταιρίες, αν τελικά έχει καμιά διαφορά και αν αξίζει τον κόπο η έξτρα αναμονή και ταλαιπωρία της αντιπροσωπείας;
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#107928
NiTse έγραψε:Παιδιά καλησπέρα από carglass ή glassdrive έχει εμπειρία κανείς; εντυπώσεις θετικές - αρνητικές; Να το πάω το αυτοκίνητο εκεί να ξεμπερδεύω καθώς δεν θέλει όπως στην αντιπροσωπεία να πληρώσεις πρώτα το τιμολόγιο και μετά να σου επιστρέψουν τα χρήματα, να καλέσεις πραγματογνώμονα να βγάλεις φωτογραφίες κλπ ή να πάω στην αντιπροσωπεία για τοποθέτηση αυθεντικού ανταλλακτικού; Ξέρει κανείς τι είδους κρύσταλλα χρησιμοποιούν σε αυτές τις εταιρίες, αν τελικά έχει καμιά διαφορά και αν αξίζει τον κόπο η έξτρα αναμονή και ταλαιπωρία της αντιπροσωπείας;


Έτυχε όταν πήγα να βάλω μεμβράνες να πετύχω εκείνη τη στιγμή ακριβώς δίπλα μου κυρία που μόλις είχε περάσει καινούριο τζάμι. Και διαμαρτυρόταν γιατί το καινούριο τζάμι δεν είχε πάνω την γνωστή σφραγίδα του κατασκευαστή (αυτή με τη μάρκα δηλαδή), καθώς της είχαν πει ότι θα μπει αυθεντικό, και αυτή συμπέρανε ότι θα ήταν ακριβώς ίδιο με της αντιπροσωπείας. Αν λοιπόν δεν σε πειράζει αυτό, και σε βολεύει ο τρόπος αποπληρωμής, κάνουν καλή δουλειά και έχουν προφανώς αρκετή εμπειρία....
Άβαταρ μέλους
By xeno
#107930 Παρότι είναι ταλαιπωρία να πληρώσεις εσύ το λογαριασμό και μετά να σε πληρώσει η ασφαλιστική, εγώ σε ανάλογη περίπτωση πήγα στην αντιπροσωπεία για να βάλω γνήσιο παρμπριζ. Αν για παράδειγμα μου βάζανε κάποιο imitation που δεν θα ήταν πιστοποιημένο από την εταιρεία παραγωγής του αυτοκινήτου μου, δεν θα μου άρεσε (ούτε θα μπορούσα) να βλέπω με διάθλαση και παραμορφώσεις το δρόμο και το βράδυ να έχω φωτοστέφανα γύρω από τις φωτεινές πηγές.
ΥΓ. δεν κατηγορώ κανένα, αλλά θέλω να είμαι 100% σίγουρος για το τί βλέπω.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#107940 Εμπειρία και εγώ υποθέτω ότι έχουν αρκετή και πιθανότατα περισσότερη και από το συνεργείο της εκάστοτε αντιπροσωπείας καθώς ασχολούνται αποκλειστικά με αυτό απλώς δεν γνωρίζω αν όντως υπάρχουν ποιοτικές διαφορές μεταξύ των αυθεντικών κρυστάλλων και αυτών που χρησιμοποιούν αυτές οι εταιρίες ή αν πχ έχουν ή όχι όλα τα απαιτούμενα χαρακτηριστικά, όπως όπως ανέφερε ο xeno παραπάνω να παίζουν θέματα διάθλασης ή παραμορφώσεων. Το να έχω παρμπρίζ με το σήμα της mazda πάνω ντε και καλά όχι δεν μπορώ να πω ότι με νοιάζει.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#107941 Μια χαρά είναι η carglass, για την ποιότητα των κρυστάλων τους δεν νομίζω να ισχύει αυτά για τα φωτοστέφανα. Επώνυμο θα σου βάλουν με πιστοποίηση. Αν θέλεις από όσο ξέρω και αν δεν έχει αλλάξει κάτι μπορούν να παραγγείλουν από την αντιπροσωπεία και να σου βάλουν αυτό με την σφραγίδα απλά τσέκαρε με την ασφαλιστική σου αν έχεις απάλλαγή ή κάποιο ποσό συμετοχής σε τέτοια περίπτωση. Και για την ποιότητα της δουλειάς τους μάλλον κάνουν καλύτερη από το γενικό συνεργείο σαν εξειδικευμένη εταιρία, άλλωστε σου δίνουν εγγύηση εφ όρου ζωής για την εργασία.

Πλαϊνό είναι; Αν ναι να ξέρεις έχεις μεγάλη πιθανότητα να την έχει ακούσει και ο γρύλος, βλάβη που δεν καλύπτεται από την θράυση, καλύπτεται όμως αν έχεις προστασία μερικής κλοπής από ορισμένες ασφαλιστικές.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#107942 Δεν υπάρχει λόγος να πας στην αντιπροσωπεία για να σου βάλουν το σωστό παρμπρίζ. Έχω αλλάξει και εγώ σε δικό μου αυτοκίνητο στην Carglass και τους έκανα σαφές πως θέλω να είναι το τζάμι του κατασκευαστή και όχι κάποιο άλλο.
Μου είπαν πως και τα δύο τα φτιάχνει ο ίδιος κατασκευαστής (που ίσχυε στην δική μου περίπτωση), αλλά τους είπα πως το σήμα δεν θα ήταν το ίδιο και εγώ ήθελα το ίδιο.
Αν η ασφαλιστική σας δεν έχει θέμα, η Carglass δεν έχει επίσης θέμα. Η δική μου συμφώνησε και η αλλαγή έγινε χωρίς πρόβλημα.
Απλώς πρέπει να το ζητήσετε εμφατικά. Εγώ τους είπα πως είτε θα βάλετε το σωστό, είτε θα ψάξω αλλού. Εκεί λοιπόν και η Carglass έκανε αυτό που έπρεπε.
Προφανώς και προτιμούν να βάλουν τα δικά τους, αφού έχουν μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους. Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν γίνεται και ό,τι θέλει ο πελάτης.
:s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#107954
Anonymous Founder έγραψε:Δεν υπάρχει λόγος να πας στην αντιπροσωπεία για να σου βάλουν το σωστό παρμπρίζ. Έχω αλλάξει και εγώ σε δικό μου αυτοκίνητο στην Carglass και τους έκανα σαφές πως θέλω να είναι το τζάμι του κατασκευαστή και όχι κάποιο άλλο.
Μου είπαν πως και τα δύο τα φτιάχνει ο ίδιος κατασκευαστής (που ίσχυε στην δική μου περίπτωση), αλλά τους είπα πως το σήμα δεν θα ήταν το ίδιο και εγώ ήθελα το ίδιο.
Αν η ασφαλιστική σας δεν έχει θέμα, η Carglass δεν έχει επίσης θέμα. Η δική μου συμφώνησε και η αλλαγή έγινε χωρίς πρόβλημα.
Απλώς πρέπει να το ζητήσετε εμφατικά. Εγώ τους είπα πως είτε θα βάλετε το σωστό, είτε θα ψάξω αλλού. Εκεί λοιπόν και η Carglass έκανε αυτό που έπρεπε.
Προφανώς και προτιμούν να βάλουν τα δικά τους, αφού έχουν μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους. Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν γίνεται και ό,τι θέλει ο πελάτης.
:s_biggrin

Εφόσον ισχύει αυτό που λες τότε απλοποιούνται πολύ τα πράγματα και όντως δεν υπάρχει λόγος να πάω στην αντιπροσωπεία.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#107961
gakost έγραψε: Αν θέλεις από όσο ξέρω και αν δεν έχει αλλάξει κάτι μπορούν να παραγγείλουν από την αντιπροσωπεία και να σου βάλουν αυτό με την σφραγίδα απλά τσέκαρε με την ασφαλιστική σου αν έχεις απάλλαγή ή κάποιο ποσό συμετοχής σε τέτοια περίπτωση.

Τους πήρα τηλέφωνο και όντως μπορούν να παραγγείλουν από την αντιπροσωπεία και να βάλουν αυτό με τη σφραγίδα αλλά σε αυτή την περίπτωση μου είπαν ότι πρέπει με την παραγγελία του παρμπρίζ να καταβάλω εγγύηση 100 € την οποία θα μου επιστρέψουν με το πέρας της εργασίας και την παράδοση του αυτοκινήτου.